GOESCHE COURANT. Zaterdag 9 Mei. 613te jaargang. MARKTDAG van \~l MEI 1874. POLITIE-MAATREGELEN VOOR DE FEESTVIERING VAN 12 MEI. "VERICIHIZIIST Gr. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Wij zijn door de Centrale Feest commissie uitgenoodigd, langs dezen weg de bewoners van de Grootemarkt, de Kerkstraat, de Ganzepoortstraat en Korte Kerkstraat te verzoeken, op a. s. Maan dag hunne vlaggen uittesteken, met hel oog op den Feestelijken intocht van het alsdan verwacht wordende Belgsche muziekkorps. i? g r, mi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. des. regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragend* en contant betaald 20 c. BEKENDMAKINGEN van. liet Gremeente-Bestirar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij besloten hebben, omdat op MHnsdag den 18 Mei s. een Tüationaa! Feest zal gevierd worden, de gelegen heid tot het houden der fC ti JE KM A St Si T open- tesfellen op Maandag den 91 Mei bevorens, en noodigen de belanghebbenden uit, dien dag voor ge melde week als marktdag te beschouwen. Goes, den 1 April *174. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der gemeente GOES, hoofd van de politie aldaar, brengt ter openbare kennis, dat door hem zijn vastgesteld de navolgende politie-maatre- gelen voor den dag der feestviering op 12 Mei a. s.: a. de Groote markt en de daaraan belendende stra ten zullen niet mogen bereden worden van af des morgens 11 ure tot des namiddags half 4 ure, terwijl overigens den geheelen dag in de bebouwde kom der gemeente niet anders, mag gereden worden dan stap voets; b. het zal geoorloofd zijn, groot of klein" vuurwerk aftesteken op de Groote Markt, de Vlasmarkt, de Bees tenmarkt en de Groote Kade, doch zulk9 niet voor des avonds half tien ure, zijnde het voorts verboden te schieten met Kanonnetjes, Snaphanen, Pistolen, Don derbussen en ander geweer; c. de vlaggen uit de huizen mogen gedurende den OPTOCHT niet lager hangen dan vijf me ters .boven de straten. De optocht welke door de feestcommissie is georga niseerd, zal ten half twee ure aanvangen van den weg tusschen Wilhelminadorp en Goes, en in laatstgenoemde gemeente den volgenden weg nemen langs de Groote Kade, Opril Markt, Groote Markt, (westzijde) langs het Raadhuis, Lange Kerkstraat, Klok- straat, Ganzepoortstraat, Stations-Singel, Wijngaard straat, Vlasmarkt, Waterstraatje, Beestenmarkt, Nieuw- straat tot aan P. Buitendijk's Ileerhendrikskinderen- straat, Turtkade, Opril Markt, Noordzijde Markt, Lora- bardstraatje, Oude Visclimarkt, Langevosstraat, Klok- straat, Lange Kerkstraat, Oostzijde Groote Markt. Goes, den 6 Mei ,1874. De Burgemeester, hoofd van de politie voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. NB. Op nieuw geplaatst ten gevolge van wijziging in den weg voor den optocht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stem bureau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter ver kiezing van vier leden der Provinciale Staten, op 7 en 8 Mei waaruit blijkt, dat van de 756 geldig uit gebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren: Jhr. Mr. C. van CITTERS469 Mr. B. V. van der BILT 405 J. A. A. FRANSEN van de PUTTE 401 J. M. KAKËBEEKE384 Mr. J. H. de LAAT de KANTER 382 die allen door het stembureau voor gekozen zijn ge proclameerd. Voorts dat gemelde processen-verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nederge- legd, terwijl afschriften ter gewone plaatse zijn aan geplakt. Goes, den 8 Mei 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 8 Mei 1874. Voor de periodieke verkiezing van 4 leden der Provinciale Staten, zitting hebbende voor het hoofdkiesdistrict Goes, waren ingeleverd 767 stembriefjes, waarvan 11 van onwaarde; rest 756. Volstrekte meerderheid 379. Gekozen werden Jhr. mr. C. Van Cittersmet 469 st. Mr. B. V. Van der Bilt405 J. A. A. Fransen Van de Putte 401 J. M, Kakebeeke384 i terwijl ook nog de volstrekte meerderheid ver kreeg mr. J. H. l)e Laat De Kanter met 382 stemmen. Voorts verkregen de heeren J. H. L.Vader 342, C. P. Lenshoek van Zwake 284 D. P. Do- minicus 234 st. J. P. Kakebeeke 36, mr. C. P. Lenshoek 8, B. Vermande 4, G. Van Damme 2, C. De Smit, 2, D. J. Helderman 2, J. A. Be vier De Pouw 2, mr. M P. Blaaubeen 2, W. De Liefde 2; de overige stemmen verdeeld met 1 st. op verschillende personen. De beteekenis dezer verkiezing is, dunkt ons, niet twijfelachtig. Naar onze meening zijn de eerste vier heeren, die de meeste stemmen hebben verkregen, de gekozenen; en dan blijft de verhouding van het distriet Goes tot de Staten onveranderd. De heeren Fransen Van de Putte en J. M. Kakebeeke, beiden liberalen, zijn herkozen. Voor mr. MP. Blaaubeen en den heer J. P. Kakebeeke, die beiden bedankt hadden, zijn gekozen jhr. mr. C. Van Citters, omtrent wiens richting, na zijne afgelegde ver klaring, .-geen twijfel meer kan bestaan, terwijl mr. B. V. Van der Bilt, ingeval hij werkelijk behoort tot de richting, door welke hij is aan bevolen, in ieder geval slechts voor een bepaald voorstander dier richting, den heer J. P. Kake beeke, in de plaats treedt. Het aanzienlijk getal stemmen op mr. Van Citters vereenigd, is zeker voor een groot deel te danken aan de liberalen, die hem, na zijne verklaring aan mr. Pompe en nu hij zoo rui terlijk den rug keerde aan de hem liefkozend tegemoettredende conservatieve partijdoor laatstgenoemden heer vertegenwoordigd, een be wijs van erkentelijkheid hebben willen geven en hem daarom in onze gewestelijke vereeni- ging eene plaats aanboden. Trouwens in haar nummer van gisterenwordt mr. Van Citters dan ook reeds door de N. G. Ct. als niet tot de conservatieve partij behoorende aangeduid. Doet het ons leed, dat mr. J. H. De Laat De Kanter, door de toevallige omstandigheid, dat 5 personen de volstrekte meerderheid ver wierven, waarschijnlijk buiten de gekozenen valt, het is ons aangenaam te kunnen con- stateeren, dat meer dan de helft der gestemd hebbende kiezers hem het lidmaatschap waar dig keurdenen zeker zou hij ditmaal ge kozen zijn, indien niet eene laakbaar slechte opkomst in Goes zelf, hem 23 st. minder de den verwerven dan mr. Van der Bilt, waar door ook de heeren v. d. Putte en Kakebeeke hoewel gekozen, minder stemmen behaalden dan anders het geval zou geweest zijn. De Goesche Zangvereeniging, afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toon kunst, gaf den 6 dezer haar vierde en laatste Con cert voor dezen winter in de Schouwburgzaal alhier. De geheele soiree maakte een gunstigen in druk. De uitvoering der koornummers mag voorzeker geacht worden goed geslaagd te zjjn en getuigde van getrouwe opkomst en jjverige studie der leden. Vooral kan hier gewezen worden op »Der Rose Pilgerfahrt," hetwelk, de moeielijkheid van het stuk in aanmerking genomen bjj- zonder goed werd uitgevoerd. Alle lof aan de solisten en wel in de eerste plaats aan mejuffrouw Clotilde De Nocker nit 's-Gravenhage (sopraan)en den heer W. uit Middelburg (Tenor), die door hunne meester lijke talentenzooveel bijdroegen om de toe hoorders een avond van waarachtig kunstgenot te doen smakenwaarom wij dan ook den wensch uitsprekendat wij nog menigmaal van hun heerlijke gaven mogep genieten. De heer J. Bromberger van het stads-theater te Keulen, een der medewerkers voor het in strumentaal gedeelte, zette de uitvoering op een zoo aangename, als degelijke wijze veel luister bij. Het luid applaus bewees genoeg, dat ook het talent van dien heer door de tegenwoor- digen hoog gewaardeerd werd. Ook de heer J. A. Kwastmuziekdirecteur te Zierikzee, kweet zich op meesterlijke wijze van zijne taak. Ten slotte een woord van hulde en dank aan den directeur, den heer D. Bromberger die voor de laatste maal in dit seizoen nog zulk een schoon Concert wist te arrangeeren. Dat de Zangvereeniging onder zijn directie op den ingeslagen weg moge voortgaan, is ze ker veler wensch. Heden viert de griffier onzer Rechtbank, de heer P. Van Dalen, zijn 75en jaardag. De buurt toont hare belangstelling door 't uit steken der vlaggen. Het dagelijksch bestuur heeft mede den jarige gecomplimenteerd. Men schrijft ons nit 's-Heer Arendskerke Ook in onze gemeente, zoo Oud- als Nieuw- dorp, zal het Kroningsfeest van Z. M. onzen beminden Koning op 12 Mei a. s. niet on opgemerkt voorbij gaan. Men stelt zich voor van wege het gemeente bestuur al de schoolkinderen, zoo wel die der bijzondere, als die der 3 gemeentescholen in den voormiddag van dien dag te onthalen en de zen hierdoor in de algemeene feestvreugde te doen deelenvoorts het Oudedorp met een of meer eerepoorten te versieren en deze des avonds a giorno te illumineeren; den colossalen dorpstoren met bengaalsch vuur te verlichten en vervolgens onder het branden van teertonnen enz. een aantal vuurpijlen, kaarsen, zonnen en ander klein vuurwerk af te steken. Een en ander belooft, onder toezicht eener flinke com missie, een dag van vreugde en gepast genot. TWEEDE KAMER. PER TELEGRAAF. Het ontwerp tot wijziging der artikelen 480485 van het burgerlijk Wetboek nopens de beperkte handlichting is in de zitting van heden in hoofdzaak onveranderd en on- Seamendeerd aangenomen met 45 tegen 10 stemmen. et ontwerp-rechterlijke tucht zal voorloopig niet be handeld worden. De kamer is op fecès gescheiden. Men schrijft uit Ylissingen aan de Mid- delb. Ct. Onze reede begint weder eenigszins het aan zien eener oorlogshaven te verkrijgen. Van het Nieuwediep zijn hier aangekomen Z. M. ramtorenschepen Buffel en Schorpioende monitor Heiligerlee ligt reeds ten anker en Z M. stoomschip „de Valk" wordt spoedig van Hellevoetslnis terng verwacht. Het station aan de haven wordt op vorste lijke wijze voor de komst van Z. M. den kei zer aller Russen in gereedheid gebracht en versierd. Naar men verzekert zal aan de hooga

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1