J. A. A. Fransen Van de Putte, J. M. Kakebeeke, Mr. J. H. De Laat De Kanter, D. P. Dominicus. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Alleen willen wij opmerken, dat wij den heer Do- minicus boven den heer Lenshoek van Zwakt, die bovendien voor deze verkiezing niet in aanmerking wenscht te komen, aanbevelen, omdat wij meenen, dat de eerste candidatuur meer kans van slagen heeft en om de boven aangegeven reden, dat hij Oostelijk Zuid-Beveland zal vertegenwoordigen, dat nu niemand naar de Staten zendt. Maar wat wij niet onopgemerkt laten isdat de N. Goesche alle Goesche leden wil uitbannen op één na, die toe- valligmr. Pompe Van Meerdervoort is. Zo u wellicht mr. Pompe, in verband met andere illusiën, zich willen vermeien in het denkbeeld, dat nu reeds van j,de afgevaardigde uit Goes" zou kunnen gesproken worden Daarentegen zou Noovd-Beveland drie leden af vaardigen indien de N. Goesche haren zin had. In hoever dit billijk zijn zou, laten wij anderen beslissen; maar het doet ons vermoedendat ge brek aan N. Goesche Courant-mannen daartoe bracht. Wij achten de onbillijkheid te grooteromdat daarmede zoovele uitnemenden in Zuid-Beveland worden voor het hoofd gestooten. Bovendien kan het niet in de bedoeling der N. G. Ct. liggen om door de candidatuur van den heer Vader den in vloed van Noord-Beveland in de Staten te ver sterken; wij behoeven daartoe slechts in herinne ring te brengen, hoe vinnig en heftig vóór drie jaren de candidatuur van den heer Bybau door haar werd bestreden, 't Is dus ook hier alleen maar te doen om den een te verwijderen en den ander er in te brengen. Wij voegen hier geene hartstochtelijke opmerkin gen bij en herhalen niet op meesterachtigen toon, wat de kiezers al moeten bedenken. Wij zeggen eenvoudigKiezersdoet getrouw uw plicht handelt naar eigen overtuiging en wel beraden. En kunt gij u met onze beschouwing vereenigen brengt dan op Donderdag uwe stemmen uit op de H. H. GOES, den 4 Mei 1874. Na ons hoofdartikel nog eène korte opmerking; Wy kennen de tactiek onzer tegenpartij om, een paar uren voor de verkiezing door strooi biljetten nog op de kiezers te werken, of liever de kiezers te overrompelen. Misschien herinneren sommigen zich nog het beruchte schotschrift, dat in December 1870 by de verkiezing tusschen mr. Pompe en mr. De Kanter eenige oogenblikken voor de ver kiezing dienst moest doen en, helaas, dienst deed, want menig argeloos kiezer liet zich daar door verschalken en stemde mr. Pompe. In dat schotschrift werd een 2Gtal personen uit de geachtste standen van ons district, die den moed hunner overtuiging hadden gehad en openlyk eene aanbeveling voor de candidatuur van den heer De Kanter hadden onderteekend, op schandelijke wijze in hun privé leven aan getast. Mannen als ons le Kamerlid J. Fran sen Van de Putte, P. Bruggeman te Baarland, J. II. Bijbau, te Colijnsplaat, Van de Linde te Cortgene, B. Vermande te lieinkenszand, J. C. Kakebeeke, J. W. Van Kerkwijkdr. Koo- tnan, mr. Liebert, Van der Bilt La Motthe, onze overleden secretaris Pilaar, zelfs de mede overleden heer J. H. L. Pompe Van Meer dervoort, die getrouw aan zijn beginsel eene candidatuur tegenover zijn broeder ondertee- teekende, A. Nijssen te Kapelle, wijlen W. J. Jansen te Kruiningen, P. Van Wingen, te Oude- lande, G. J. Van den Bosch te Wilhelmina- dorp en anderen werden in dat beruchte strooi biljet voor al wat onheilig is uitgescholden. Er werd een ergerlij ke greep in 't privé leven van geachte ingezetenen gedaan en een schro melijk misbruik gemaakt van den godsdienst om kiezers, die daardoor te misleiden waren, te verstrikken. Menigeen dacht niet verder na en bemerkte wellicht niet eens, hoe weinig het toen om den godsdienst, maar hoezeer het te doen was om de stem, ofschoon het zeer alle- daagsche slot aan het geschrift, waarin, na zeer verheven bewoordingen over godsdienst, Oranje enz., zoo plat mogelijk gezegd werd, dat men een reeds ingevulden naam kon door schrappen, den nadenkende de oogen had moe ten openen. Bovendien, laat godsdienst zich vereenigen met schandelijke insinuatiën, als toen zijn gedaan? Het is mogelijk, dat men wederom tracht, op dergelijke wijze de kiezers »in te pakken." Wij weten het nu eenmaal, dat men zoo iets van onze tegenstanders verwachten kan, en dat er gemakkelijk eene plaats gevonden wordt, waar men dergelijke dingen drukken wil. Daarom nog dit ééue: Kiezers! vormt u eene overtuiging omtrent de vraag, aan wie gij het liefst uwe eigene belangen zoudt wenschen toe te vertrouwen. Het algemeen belaag is het belang van ieder uwer te zamen genomen. Welnu geeft aan hen uwe stem, aan wie ge gaarne uwe persoonlijke belangen zoudt opdragen en laat u dan niet van die overtui ging, door welk geschrift ook, afbrengen 11 ij vestigen de aandacht der kiezers op de ronde verklaring, die dhr. mr. C. Van Citters heden in ons blad inzond. Deze confessie strekt niet alleen tot staving van het gevoelen, in ons hoofd artikel geuitdat wij geen bezwaar zouden be hoeven te hebben, om eene candidatuur van mr. Van Citters voor de gewestelijke vertegenwoor diging te steunen, maar zij is tevens eene bijdrage te meer tot de kennis van de oneerlijke wape nen, waartoe de Nieuwe Goesche Courant en de Af deeling Goes der Algemeene Kiesvereeniging in Nederland voorzitterjhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort) in den verkiezingsstrijd de toevlucht nemen. De Nieuwe Goesche Courant zegt in haar jongste nommernvoor ons geldt het alleen BE GINSELEN" en zij beveelt (alleen om de candidaten van liberale zijde aanbevolente weren), een per soon aan, die, blijkens zijne onbewimpelde ver klaring, andere beginselen is toegedaanTrou wens, dat de redactie van een blad, die een extra- nommer" rondzendt, dat zooveel onjuistheden en scheeve voorstellingen" bevat, dat wij dagen zouden werk hebben om deze geschiedenis-mishandeling" in het licht en de redactie op de kaak te stellen, tot eene dergelijke handelwijze in staat is, bevreemdt ons nietmaar wel baart het ons verwondering en doet liet ons leed, dat eene kies-vereeniging, die, op eene enkele uitzondering na, uit mannen die wij hoogachten, bestaat, dezelfde gedragslijn heeft gevolgd. Naar wy vernemen, is gisteren avond aan de Rederijkers-kamer Tollens alhier een smaak vol en keurig bewerkt vaandel uitgereikt, dat door eenige dames dezer gemeente en uit gel delijke bijdragen van verschillende andere da mes vervaardigd is. Tot onze verwondering is die uitreiking alleen geschied in tegenwoor digheid van de werkende leden der Kamer en van eenigen, die toevallig in het lokaal aanwezig warennaar onze meening had deze plechtig heid eigenaardiger in tegenwoordigheid ook van de kunstlievende leden bekooren te ge schieden. Tengevolge van gebrek aan plaatsruimte stellen wij de opname van het verder gedeelte van hetraadsverslaguittot ons volgend nummer. Benoemd tot gezworen van den polder Oud-Wolfaartsdijk, de heer J. Smallegange. Men schrijft ons uit Baarlaud van heden Jl. Zaterdag, den 2 Mei, had in de openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier de benoeming plaats van een Gemeente-Secretaris en Ontvanger. Op de aanbeveling waren geplaatst de hee- ren J. Welleman, Secretaris der Gemeente Hoedekenskerkeen L. A. Paardekooper Overman commies ter stedelijke Griffie van Goes. Ge kozen werd de heer J. Welleman met 6 stemmen, terwijl de Burgemeester de heer P. Bruggeman 1 stem bekwam. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag is ingekomen eene missive van den minister van Oorlog, bevattende de inededeeling dat de regeering besloten heeft het wetsontwerp op de inkwar tieringen in te trekken. De beraadslagingen over het wetsontwerp-Fan Houten betref fende den arbeid vau kinderen in fabrieken werden voortgezet. Verschillende amendemen ten waren voorgedragen en werden nu toege licht, o. a. één van heer Van den Berch Van Heemstede, strekkende om in plaats van de artt. 1—3 te lezen: »De arbeid van kinderen beneden de 12 jaren is verboden in mijnen en fabrieken". Verscheiden sprekers verklaarden zich voor dit amendement. Dat van den Ik. c Kuijper, aldus luidende „Loongeveude arbeid van minderjarigen in fabrieken, in mijnen, op werkplaatsen en op het veld is gebonden aan de bepalingen dezer wet", kon echter geen genade vinden in de oogen van de leden der Kamerhet werd door niemand ondersteund en door den heer Van Loon zelfs verwelkomd met een dringend ver zoek aan den voorsteller om het in te trekken. De heer ldzcrda maakte de opmerking dat »uit het amendement- Kuyper bleek, dat deze volstrekt niet vrijheidlievend is; hij wil den arbeid verbieden van persoDen tot 23 jaren, dat voert ons terug tot de gilden". De heer Wintgens zeide in het Wets voorstel- Van Houten niets te vinden »dat zweemt naar communisme en socialisme. Men overwege wel het gewicht der zaak; laat de discussie niet uiteenspatten als een zeepbel; hecht daarom uw zegel aan art. 1 en ver werpt de araendementen", sprak hij. Nadat nog door enkele leden het woord was gevoerd, werd de zitting verdaagd tot Maandag; wanneer de heer Van Houten aan het woord zijn zou. PER TELEGRAAF. Dediscussiën over art. 1 wetsvoorstel- Van Houten en de daarop voor gestelde araendenoenten-Berc^, Gratama en Kuyper zijn heden voortgezet. De heer Van Houten heeft het ar tikel verdedigd en de amendementen bestreden, vooral dat van den heer Van den Berch, dat bij aanneming hem zou nopen tot intrekking van zijn ontwerp. De heer Kuyper trok zijn amendement in. Dat van den heer Van den Berch Van Heemstede werd verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Het amendement Gratama werd eveneens verworpen met 53 tegen 19 stemmen en daarna art. 1, van liet voorstel- Van Houten AAN GENOMEN met 46 tegen 26 st. Blijkens een Zaterdag middag bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram is de luitenant-generaal Van Swieten met zijnen staf in welstand te Batavia aangekomen. Het dezer dagen door de Regeering in gediend wetsontwerp tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Juni 1854, houdende eenige veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld, strekt om art. 19 der genoemde wet aldus te lezen „De artikelen 27, laatste gedeelte, 272, 273, 274, 275 en 283 van het Wetboek van Strafrecht worden vervangen door de navolgende bepa lingen »Hy, die bedelt, wordt gestraft met een ge vangenisstraf van zes dagen tot drie maanden. »Niet strafbaar is het indien blijkt, dat de dader niet in staat is om te werken en dat hij zich bij de betrokken armbesturen en by het gemeentebestuur vruchteloos om de noo- dige ondersteuning heeft aangemeld. »De rechter kan gelasten, dat de landloo- pers en bedelaars, die reeds eenmaal wegens landlooperij of bedelarij zijn veroordeeld geweest, na het uiteinde "der gevangenisstraf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zullen worden overgebracht. „Het verblijf van veroordeelde landloopers en bedelaars in een bedelaarsgesticht of werk huis kau telkenmale den tijd vau drie jaren niet te boven gaan. Veroordeelde landloopers en bedelaars welke vreemdelingen zijn, kunnen ten allen tyde op last der Regeering over de grenzen worden geleid." Tot organist bij de Ned. Herv. gem. te Ritthem is benoemd de 15jarige zoon van den muziek-onderwijzer Van 't Kruis te Middelburg. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van den Russischen gezant te 's-Hage en den consul-generaal van Rusland te Amsterdam, Z. M. den Keizer van Rusland den 12 Mei te Venlo afwachten en verwelkomen. UtrDagbl.) Z. M. de Koning heeft jl. Donderdag in een bijzonder gehoor ontvangen den te 's Hage gearriveerden commandant en de ver dere officieren, uitmakende het étatmajor van het Keizerlijk Russisch stoomjacht Livadia, thans liggende ter reede van Vlissingen allen in groot uniform. De Nederlandsche kunstschilders willen den Koning een geschenk aanbieden, bestaande

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2