des voormiddags te 8 uren; dat zij die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. De Minister van Koloniën, ad interim Minister vau Marine, brengt ter kennis dat, krachtens bepaling des Konings, in dit jaar 22 jongelingen als adelborst der 3de klasse voor den zeedienst (na behoorlijk algelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten Septem ber aanstaande. Het U. 1). verneemt, dat het kamp bij Zeist door bet bataljon mineurs en sappeurs den 8 Junij betrokken en den 29 Julij zal opgebro ken worden. De milicieus, die daar bij in ge deeld zullen worden, zullen op last van den Minister van Oorlog onmiddelijk na hun op komst op 15 Juni, naar het kamp vertrekken en bij het opbreken daarvan nog dienzelfden dag bun wapens inleveren en naar hun haard steden terugkeeren. Naar wij vernemen, hebben de conferen ties vau een twintigtal liberale Kamerleden over eenige hervormingen, die naar hunne meening thans in de eerste plaats dienen ter hand ge nomen te worden, voorloopig tot een gunstig resultaat geleid. Op drie punten, belastingstel sel, levende strijdkrachten en rechtspleging, is reeds de noodige eenstemmigheid verkregen. Het is niet te doen om een bepaald politiek manifest uit te vaardigen, ook niet om een programma voor eene politieke partij samen te stellen, maar alleen om, meer dan vroeger het geval was, door voorafgaand overleg te voorkomen,dat rationeele pogingen tot het verkrijgen van wenschelijke hervormingen afstuiten op overdreven individu alisme, grootendeels het gevolg van gebrek aan samenwerking. Openbaarmaking van de resul taten der conferentie, die slechts zouden kunnen bestaan in een omschrijving van de grondslagen, waarop naar de meening van de Volksvertegen woordigers verschillende liberale hervormingen dienen te worden gebaseerd, kan dan ook voor eerst althans niet worden tegemoet gezien. Vad) Men verneemt dat de koffiebuiskouder S. zich in cassatie heeft voorzien tegen het ar rest van het Hof in Zuidholland, waarbij hij, ter zake van diefstal van gas, is veroordeeld tot negen maanden cellulaire gevangenisstraf. H. M. de Koningin, beschermvrouwe van het Idioten-gesticht te 's-Hage, heeft aan dr. C. E. Van Koetsveld, als blijk van hulde en waardeering, ter gelegenheid zijner vervulde vijf-entwintigjarige Evangeliebediening bij de Ned. Hervormde gemeente daar ter stede, een prachtige pendule vereerd. Het bericht in sommige bladen en ook in ons vorig no. voorkomende, als zouden de kinderen van de verschillende gemeentescholen Z. M. den Koning, bij diens aankomst in de residentie op 15 Mei, op het perron van 't station van den Holl. Spoorweg, met gezang begroeten, is geheel uit de lucht gegrepen, zegt het Dagbl. Wèl zullen op dien dag de kindereu der ge meentescholen zich in optocht naar het Wil lemspark begeven en daar, geschaard rondom het Monument van 1813, een feestlied aan heffen. Uit een financiële opgave blijkt, dat nog slechts 27 millioen behoeven gestort te worden van de Fransche leening van 5i milliards. Het Amerikaansch oorlogschip Franklin, met nog meer oorlogsbodems van die Natie, worden eerstdaags ter reede van Ylissingen verwacht. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Thans verneemt het U. I). met zekerheid, dat het Algemeen Nationaal Zendingsfeest gehouden zal wor den te Middaehten op 1 Juli. AFLOOP VERKOOPINGEN. Uitslag der veiling van de Hofstede en Gronden te Wissenkerke op den 29 April 1874 door den Notaris L. Van der Moer. Hofstede met 11.25.80 heet. gi onds voor 650 per 41.68 are aan E. Van der Maas; 1.86.80 bouwland voor ƒ501 per als voren aan idem; 4.05.30 bouwland voor ƒ800 per als voren aan Jl. Poortvliet; 2.25.60 bouw land voor ƒ711 per als voren aan J. A. B. De Fouw q.q. 0.91.70 bouwland voor 861 per als voren aan Iz. Flipse 1.78.10 bouwland voor 501 per als voren aan M. Ketelaar; arbeiderswoning in den Maria-polder voor 650 aan idem, en arbeiderswoning in den Campens- ifieuwland-polder voor 1100 aan J. A. B. De Fouw q.q. OPENBABE VEBGADEBING VAN DEN IlitA I» der E 31 E E Sf T E GOES, op WOENSDAG den 29 AP1UL 1874, des avonds te half acht uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 9, daarna 8 leden en de Se cretaris. Afwezig met kennisgeving: de heeren C. L. De Meulemeester, wegens verblijf buiten de gemeente, B. M. Den Boer en B. Quist, zonder opgave van redenen zonder kennisgeving de heer mr. J. A. Van Hoek. I. Be notulen der vergadering van den 11 April jl. worden gelezen en goedgekeurd II. Be Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen a. dat de kiezerslijsten voor dit jaar, na den 28 Februari voorloopig vastgesteld en ter visie gelegd te zijn, den 16 Maart definitief zijn gesloten, zonder dat eenig bezwaarschrift daartegen is ingekomen. Deze goede uitkomst heeft men voor geen geriug gedeelte weder te danken aan de goede zorg, door den rijksontvanger aan de lijst der belastingschuldigen besteed, welke lijst niet alleen alphabetisch, maar ook zeer accuraat, was opgemaakt. Be Voorzitter gevoelt zich daarom verplicht, dien heer openlijk dank te zeggen, met den wensch, dat hij moge voortgaan, op dezelfde wijze het dagelijksch bestuur steeds ter wille te zijn. b. dat burg. en weth. in hunne vergadering van den 25 April hebben benoemd tot derde naaister aan de naai- en breischool voor ou— en minvermo genden, ingevolge raadsbesluit van 11 Apriljl.mej. Johanna Frausisea Tappygielen, zulks met ingang van 27 April jl. c. dat twee boomen op den weg, langs de hof stede „Klein Frankrijk" gebleken waren dood te zijn, terwijl een van deze, door de stormen van onlangs, was gebroken, en dat beide boomen zijn verkocht voor zes gulden. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht en zoo noodig gelezen: a. .wan Ged. Staten berichten lo hunner afwijzende beschikking op het raadsbesluit tot uitgifte van den Schansdijk en bijliggende gronden in erfpacht aan het Burgerlijk Armbestuur, waarvan aan dat jbestuur zal worden kennis gegeven, met uitnoodiging, om, zoomo gelijk, andere plannen tot werkverschaffing in te dienen 2o. hunner goedkeuring van het raadsbesluit tot het uit loven van premiën voor de paardenmarkt, die den 28 April gehouden is; 3o. hunner goedkeuring van het ko hier der belasting op de honden, waarvan afkondi ging is geschied op "-27 April en dat aan den ont vanger ter invordering is uitgereikt; 4o. hunner goed keuring van den aankoop van grond door het be stuur van het Gasthuis, waarvan aan dat bestuur is kennis gegeven. b. van den archivaris der gemeente: 1°. diens ver slag van het archief en de verzameling voor ge schiedenis- en oudheidkunde, dat bij het jaarverslag der gemeente zal worden opgenomen; eu 2°. eene missive over het noodzakelijke om de nieuwe straten in het gedempte gedeelte der vest en aan den Molen dijk namen te geven, welke missive aan burg. en weth. wordt gerenvoyeerd tot het doen van een be paald voorstel. c. van de commissie voor het afnemen van het eind-examen, die voor notificatie wordt aangenomen. d. Eenige staatsbladen, die voor de leden ter visie worden gelegd. IV. Nog is ingekomen een circulaire van heeren Gedep. Staten van den 17 April jl. n°. 13 (Prov. blad no. 41) waarbij wordt medegedeeld, dat, naar het oordeel van den minister vau Brnnenlandsche Zaken, in strijd met de bestaande wetten worden geacht, de voorschriften in eene politie-verordening, waarbij toe stemming van burg. en weth. wordt vereischt tot het afbreken van huizen, dat de verplichting oplegt, om bij afbraak van huizen, de opene plaats door een steenen muur te doen afsluitendat aan burg. en weth. de bevoegdheid verleent, om over deu vorm van een voorgevel te oordeelen, dat aan burg. en weth. de macht geeft, om een huis te doen afbreken, uithoofde van zijn uiterlijk aanzien. Aangezien in een groot aantal politie-verordeningen in deze pro vincie dergelijke voordrachten vervat zijn, verzoeken Gedep. Staten de gemeentebesturen, de genoemde bedenkingen bij den gemeenteraad ter tafel te brengen, hem tot wijziging der verordening uittenoodigen en die aan hun college medetf.deelen. Nadat deze circulaire is gelezen, geeft de Voorzitter namens burg. en weth. te kennen, dat in de Veror dening op het bouwen, afbreken en herstellen van bijzondere eigendommen, werkelijk bepalingen voor komen, als bedoeld worden. Aangezien echter eene geheel nieuwe bouwverordening ontworpen en in on derzoek is, stellen zij voor, des ministers opmerkingen te verdagen, tot dat dit ontwerp in beraadslaging komt en daarvan kennis te geven aan heeren Ged. Staten met verzoek om diligentverklaring. Bit voorstel wordt zonder hoofd, stemming aan genomen V. Door Burg. en Weth. wordt aangeboden het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1873, met mededeeling dat dit onmiddelijk ter drukkerij zal bezo ker tot spoed aangespoord zal wo der leden, zoodra het gereed is, ee van ontvangen. VI. Aan de orde is de aanwijzing der leden van het stembureau, dat door den voorzitter zal worden gepresideerd, voor de verkiezing van vier leden der prov. staten op Donderdag den 7 Mei a. s. De heeren mr. Be Witt Hamer en Busing worden verzocht als stemopnemers te fungeeren. De heeren airs. De Witt Hamer en Van Hoek wor den als leden van het stembureau aangewezen, de eerste met 6 stemmen, tegen 2 op mr. Van Hoek en 1 op jhr. De Marees Van Swinderen, de laatste met algemeene stemmen. VII. Nu komt in behandeling het voorstel van B. en W. omtrent het zieken-lokaal op de Stoof weide, waartoe de financieele commissie bij haar rap port van 6 Maart eene uitnoodiging heeft gedaan. Onder overlegging eener memorie, betreffende de geschiedenis van dat lokaal, deelt de Voorzitter namens burg. en weth. mede, dat uit die memorie blijkt, dat hun college nimmer voor het behoud van het lokaal is geweest, maar integendeel steeds op afbraak heeft aangedrongen. Thans echter zijn de otnstandighedeu veranderd. Het lokaal is, zoo als aan het slot der memorie is gezegd, tijdelijk bestemd voor gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten. De gemeente is, ingevolge de wet vau 4 Bec. 1872 (Stbl. no. 134) verplicht zulk een lokaal beschikbaar te hebben. Wanneer eene zooda nige inrichting moet gebouwd worden, zou dit een uitgaaf van p. m. 6U00 vorderen, waartoe de ge- aieentekas niet in staat is, en waarvoor alzoo eene leening zou moeten worden aangegaan. De renten van het kapitaal zoudeu veel meer bedragen dan de huur, die nu voor het gebouwtje op de Stoofweide betaald wordt, nog gezwegen van de aflossing der geleende som. Burg. en weth. meenen daarom vrij heid te hebben den raad voortestellen, voor alsnog dat bedoelde lokaal te behouden, en te verklaren, dat het tijdelijk bestemd blijft voor gelegenheid tot af zondering en verpleging vau eventueele lijders aan besmettelijke ziekten. De heer mr. De JFitt Ihmer zegt gaarne zijne stem aan het voorstel van burg. er. weth. te willen geven, nu de gemeente verplicht is een dergelijk lokaal te bezitten en de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht het gebouwtje op de stoofweide heeft goedgekeurd, doch een financieel bezwaar daartegen te hebben. Het gebouwtje is oorspronkelijk aange nomen voor 350. Het was een tijdelijke maatregel eu de gemeente had gedurende zes maanden gebruik daarvan, terwijl later '/j 's weeks van de aan nemingsom moest betaald worden, als men het ge bouwtje langer wilde laten staan. Voor een korten termjjn is dit goed, maar de toestand is veranderd. Het gebouwtje zal nu bestendig blijven, en even als ten vorige jare voor de inwatering reeds een pan- neudak is moeten worden aangebracht, zullen weldra mogelijk de palen, waarop het staat, het begeven, en zal de huurprijs dan weder hooger worden. Spreker twijfelt niet, of als dit den aannemer wordt onder het oog gebracht, deze met eene vermindering van huur genoegen zal nemen. Mocht hij daartoe niet genegen zijn, dan zou spr. wenschen, dat op de begrooting voor 1875 een som kon gevonden wor den tot het stichten van een blijvend gebouw, niet van 6000, maar van 1400 of 1500, waarvoor, zijns bedunkens, een voldoend lokaal kan ge maakt worden. Hij wenscht dus burg. en wetb. uittenoodigen, daarover met den aannemer in onder handeling te treden. Be Voorzitter antwoordt, dat juist het vooruit zicht van tijdelijken maatregel, den aannemer bewogen beeft, voor zulk een miniem bedrag het gebouwtje te zetten. Wanneer toch het lokaal slechts zes maan den behoefde te staan, kon hij de planken enz. weer tot andere doeleinden gebruiken, doch hoe langer dit in gebruik blijft, hoe minder deze voor iets anders dienstbaar kunnen zijn. Daarbij is het minder loyaal om van de gestelde voorwaarden aftewijken. Intusschen twijfelt spreker niet, of burg. en weth. zullen gaarne, als het voorstel van mr. Hamei- wordt aangenomen, met den aannemer in onderhan deling treden. De heer dr. Callenfels vindt den huurprijs ook te hoog. Het gebouwtje heeft thans 400 gekost. De intrest zou 20 bedragen en er wordt 100 huur be taald. Het zal hem dus aangenaam zijn, als vermin dering van huur kan verkregen worden. Dat het ge bouwtje spoedig weg zal zijn, kan spreker niet toegeven. Men heeft hetzelfde reeds voor drie jaren gezegd. Het is mogelijk dat de palen het begeven zullen, doch dan behoeft men alleen een steenen fondeering er onder te brengen. De kosten daarvan zullen gering zijn. De heer mr. Del Baere zegt, dat alle raadsleden het eens zullen zijn, dat als er goedkooper gebruik van het ziekenlokaal kan verkregen worden, dit zeer wen- schelijk is; doch de beer Hamer heeft een tweede voorstel gedaan, en wel, om als er geen minder huur prijs kan worden bedongen, een eigen gebouw te stich ten, niet van ƒ6000 maar van ƒ1400 a 1500. Dit laatste zon spr. zeer verkieselijk vindeu, want hij acht het zeer ongelukkig, dat eene gemeente, die niet sterft, zoo als individuen, een gebouw, voor pu-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2