1874. N°. 51. Donderdag 30 April. 613te jaargang. Schoorsche Souteweg. STREMMING PASSAGE. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. «J G0E8CHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be- tiekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels &/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. ■sr. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie ZEELAND, maakt bekend: dat van de draaibrug- in den Schoorsche-Zouteweg, over het Kanaal door Zuid- Bevelahd, geen gebruik zal kunnen worden ge maakt, van af Woensdag den 6den Mei aan staande, 'smorgens te 6 uren, tot Donderdag den 7den Mei aanstaande, 's morgens te 6 uren; en dat voetgangers, gedurende dien tijdmet een roeiboot zullen kunnen worden overgezet. Middelburg, den 27 April 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. -30; GOES, den 29 April 1874. Uit een eergisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den lui tenant-generaal Van Swieten, gedagteekend At- chin 22 dezer, blijkt het volgende Te Gighen is onder een saluut van 21 scho ten de Ned. vlag geheschen. Het is een belangrijk feit, dat zeer vermoe delijk op anderen gunstige gevolgen hebben zal. Pedir, tot dusver zoo vijandig gezind, heeft een aanbod van toenadering gedaan. Het gerucht, -dat van dien Staat vele hulp troepen in Atchin zijn, is onwaar. Uit een gisteren namiddag bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram van luitenant-generaal Van Swietengedagtee kend Atchin 25 April, blijkt het volgende: De hoofdmacht keert den 26sten Daar Java terug. De plaatselijke toestand is rustig. De Citadel van Antwerpen vertrekt naar Pedir; de Timor naar de Oostkust en de Watergeus naar de Westkust voor de regeling van poli tieke zaken. Kolonel Pel is benoemd tot militair en civijl bevelhebber te Atchin. Den 28sten werd door Reuters-Office het volgende telegram uit Penang verzonden 8000 Atchineezen vielen den 11 dan April de posities der Nederlanders te Atchin aan zij werden echter teruggeslagen. Den 16den daarop deden zij een aanval op den Kraton en werden op nieuw teruggeslagen. Het gevecht duurde 8 uren. Alle Nederlandsche troepen namen daaraan deel, zij verloren 6 dooden, ender welke 2 officieren, en 60 gewonden. Dagelijks wordt een nieuwe aanval verwacht. De troepen zouden grootendeels den 28sten dezer vertrekken, met achterlating van 2500 man te Atchin. De data, in dit laatste telegram vermeld, stem men overeen met die, waarop volgens den 18en en 22en dezer ontvangen Regeeringstelegram- men, gedagteekend Atchin 14 en 17 April, ont moetingen met den vijand plaats hadden. In het eerste meldde generaal Van Swieten, dat een aanval gedaan werd door 200 man, die ge makkelijk werd afgeslagen; in het tweede be richtte de opperbevelhebber, dat de troepen bij eene verkenning verder gingen dan noodig was, en dientengevolge werden teruggeslagen. Ten aanzien van dit laatste is dus Renter's bericht niet juist. Het slot van zijn bericht stemt daarentegen weder vrij wel met het heden ont vangen Regeeringstelegram overeen. ISf.R.Ct Naar wij vernemen, zal generaal Van Swieten, die, zooals bekend is, in de laatste dagen van April van Atchin naar Batavia vertrekt, slechts eenigen tijd tot regeling van zaken te Batavia blijven en nog in den loop van dit jaar daar Nederland terugkeeren. Vad.) Gisteren had alhier de aangekondigde paardententoonstelling en paardenmarkt plaats. Honderd een en twintig paarden van ver schillenden leeftijd en soort waren aangebracht, waaronder ruim dertig ten verkoop. De prijzen, uitgeloofd door 't gemeentebestuur van Goes, werden toegewezen als volgt le prijsvoor den kooper van de meeste paarden aan den heer Zeilbosch te 's-Gravenhage. 2e prijs, voor den aanvoerder van de meeste paarden aan den heer G, J. Van den Bosch te Wilhelminadorp. 3e prijs, voor het paard van den versten af stand aangevoerd aan J. Van den Bossche te Gapinge. De prijzen, uitgeloofd door de afdeelingen der maatschappij van Landbouw, werden toe gewezen als volgt "Voor Zeeuwsche paarden Van 4 jaar en daarboven, de prijs aan den heer J. J. Van Gorsel te Rilland. De premie aan den heer J. Oele te Kapelle. Van 3 jaar, de prijs aan den heer M. De Vos te Beinkenszand. De premie aan den heer J. Modde te Borssele. Van 2 jaar, de prijs aan den heer J. Van den Bossche te Gapinge. Voor afstammelingen van den hengst Nelson: le prijs aan den heer J. G. Van den Bosch te Wilhelminadorp, voor een bruin merriepaard. Eenjarige paarden, le prijs aan den heer J. Rottier te Nieuwedorp, voor een Voshengst- paard. De prijs voor veulens, uitgeloofd door de hee- ren G. J. Van den Bosch, en A. Nijssen. Az. is toegekend aan M. De Bokx te Goes, voor een bruin Merrieveulen. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat deze eerste Goesche paardenmarkt ten volle aan de verwachting heeft beantwoord, biet alleen dat de numerieke aanvoer van paarden vrij bevredigend was maar ook de belangstelling bleek duidelijk uit de levendigheid op de markt en uit den aanvoer van tal van schoone exem plaren van het paardenras. De afstammelingen van den Duitschen hengst Nelson trokken ieders attentie, maar ook onder de Zeeuwsche werkpaarden waren vele voortreffelijke dieren op te merken. Wij vertrouwendat de ontwerpers en de uitlovers van prijzen zich door dezen gunstigen uitslag aangemoedigd zullen zien om ook in vol gende jaren eene paardenmarkt te houden, opdat eene zoo nuttige zaak voortaan geregeld hier in stand blijve. Naar wij vernemen is onze Centrale Feest-Commissie met haar Programma voor 12 Mei a. s. gereed en zal dit eerstdaags aan die ingezetenen, welke voor het feest iets hebben bijgedragen, gratis worden uitgereikt. Ofschoon de dooü de Commissie ingezamelde gelden niet toereikend zijn om geheele uit voering te geven aan het voorloopig vastge stelde plan van feestviering, zoo is toch een groot gedeelte daarvan in het feest-programma kunnen worden opgenomen, zulks ten gevolge der krachtdadige medewerking, welke de Com missie van de zijde van verschillende ingeze tenen mocht ondervinden. Als bewijs daarvan kan worden bericht, dat de gezamenlijke timmerlieden alhier de Estrade voor de muzikale uitvoering op de groote markt gratis plaatsen en de heeren boekdrukkers heb ben aangeboden het feestprogramma om niet te drukken. Daar het echter te voorzien is dat er voor de uitvoering van het feest nog een zeker bedrag zal te kort komen, zoo heeft de com missie besloten, vooral met het oog op de onder de burgerij meer en meer te ontdekken ingenomenheid met het feest, in den loop de zer week, bij die ingezetenen welke tot he den nog geene bijdrage hebben gegeven, een bezoek te brengen en ook van hen giften voor het feest te vragen. Naar men ons mededeelt moet te Nieuw- dorp (gem. 's Heer-Arendskerke) eene poging tot vergiftiging van een gezin hebben plaats gehad, door in een op het vuur staand gerecht vergif te strooien. De zaak schijnt in handen der justitie te zijn. Omtrent de aanstaande feesten te Vlissin- gen meldt men, dat twee Belgische muziekkorp sen, een uit GentBrugge en een uit Lier, ver schillende uitvoeringen zullen geven. Voorts zal de markt a giorno worden verlicht. Het Nederlandsch eskader, dat aldaar on der het bevel van den schout-bij-nacht F. A. A. Gregorydirecteur en commandant der Marine te Willemsoord, in de eerste dagen van Mei gestationeerd zal worden, zal uit zes oorlogsche pen bestaan. Aan boord van een dier bodems zal zich waarschijnlijk het muziekkorps van het koninklijk instituut voor de marine bevinden. Het voornemen moet bestaan deze schepen op den avond van het vertrek van den Keizer van Rusland te illumineeren. Ook de bevelhebber in de le militare afdeeling, generaal-majoor Van der Schriele en de kolonel commandant van het 3e regiment infanterie zul len bij de komst van den Czaar te Vlissingen te genwoordig zijn. (Jf. Cf.) De Haagsche correspondent der N. M. Ct. meldde, dat er sprake i3 van een huwelijk van onzen Kroonprins met een dochter van den Koning van Denemarken. De lïott. Ct., dit bericht overnemende, voegt er bij Er is inderdaad sprake van de Prinses Thyra en bij het gerucht wordt ook nog be weerd, dat Z. M. de Koning de heugelijke ge beurtenis op 12 Mei aan het Nederlandsche volk zal mededeelen. De Koning heeft «eergisteren in bijzonder gehoor ontvangen den heer TargetFransch gezant bij ons Hof, die de eer heeft gehad aan Z. M. over te brengen een prachtige Sèvre-vaas, door maarschalk Mao-MahonPresident der Fransche Republiek, onzen Koning ten ge schenke aangeboden bij gelegenheid van het feest Zijner 25jarige Regeering. De vaas is een der schoonste kunstproducten uit de wereldberoemde fabriek van Sèvres. Meer dan zes voet hoog, paart zij aan een kolossalen omvang een bij uitnemendheid gracieusen vorm, terwijl het fraaie porselein-schilderwerk, dat haar oppervlak versiert, blijkbaar van de hand van een der eerste meesters in dat vak is. Maarschalk Mac-Mahon heeft drie dergelijke vazen doen vervaardigen, waarvan hij de eerste voor onzen Koning bestemde, terwijl de twee andere namens den President ten geschenke zullen worden aangeboden aan cfen Koning van Portugal en den Hertog van Edinburgh, onlangs gehuwd met Grootvorstin Maria van Rusland. (Dagbl.) D„e verpleegden in de gestichten te Veen- huizen zullen op 's Konings aanstaand Kvonings-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1