Eene bladzijde uit de geschiedenis der expeditie van Sip S. Baker naar Midden-Afrika. BURGERLIJKE STAND GOES, van J. E*. Kakebeeke. Mede-ïCiezers. C. P. LENSHOEK VAN ZWAKE. Comelis Petrus Lenshoek van Zwake EENIGE KIEZERS, Jl. Vrijdag avond heeft eene brutale in braak plaats gehad ten huize van den heer L., in de Raamstraat te 's-Hage. De dieven zijn door overklimming in den tuin, uitko mende in de Achterraamstraat, en vervolgens door een raam het kantoor binnengedrongen en hebben een aldaar staande secretaire open gebroken. Een der huisgenooten echter, die onraad bemerkte, heeft door zijn geschreeuw de daders op de vlucht gejaagd, zonder dat deze den tijd hadden zich van eenig voorwerp meester te maken, zoodat den bewoners geen schade veroorzaakt is. In Rusland zal op 's Keizers verjaardag (29 April) een wet worden afgekondigd tot opheffing van de gijzeling voor schuld. Sir Mozes Montejiore zal binnen kort naar Jeruzalem vertrekken, om de Joden aldaar hulp en leniging te brengen in den daar heer- schenden nood. Ter bevordering van dat doel heeft hij een beroep gedaan op de openbare liefdadigheid. Dagbl Van Toean Iskander, directeur van de kweek school voor Inlandsche onderwijzers te Mandhéling op Sumatra, die op dit oogenblik met drie kwee- kelingen op weg is naar Nederland, waar zij zich onder leiding van den heer Hekker te Am sterdam verder wenschen te bekwamen, ontving dezer dagen een geacht ingezetenen van de residentie een schrijven, waarin o. a. het vol gende voorkomt: »De val van den kraton van Atchin heeft hier een goeden indruk gemaaktin de Padang- sche Bovenlanden beantwoordde men het kanon gebulder, dat den val der heilige vesting ver kondigde metkompani koewat sakali, sa' orang tida ada jang bisa melawan dia", hetwelk in het Nederlandsch beteekent: de compagnie is sterk, niemand is zoo knap, dat hij haar weerstand kan bieden. Dezelfde inlander schrijft dat er in de Padangsche Bovenlanden niet de minste sympathie voor Atchin bestaat, en dat het woord Atchinees» er zelfs als scheldwoord wordt ge bruikt, Vad Turf en Steenkool. Het wordt bevestigd dat op Laboean, een klein eiland in de na bijheid van Borneo, waarvan de Engelschen zich in 1846 meester maakten, rijke steen kolenmijnen zijn gevonden. Ook op een Deensch eiland benoorden Engeland zijn kolen gevonden. De qualiteit is niet zoo goed als van de Engelache. Verleden jaar kreeg het Engelsche gouver nement van particuliere zijde het bericht dat er turf was gevonden in groote hoeveelheid in de Vereenigde Staten. Lord Granville, de nu ook afgetreden Minister van Buiteulandsche Zaken, liet een onderzoek instellen doch de berichten waren niet van bevredigenden aard. Toch is er veen in eene ontzaglijke massa en als het goed bewerkt wordt, kan het ge bruikt worden voor elk doeleinde waarvoor anders steenkolen worden aangewend, zelfs voor locomotieven. Maar de wijze van bewerking is te duur en niet practisch genoeg, zoodat alle maatschappijen voor de exploitatie échec hebben geleden. Zouden de practische Amerikanen niet goed doen een lesje te nemen bij onze veenboeren? Men denkt er over in Venetië een stand beeld op te richten voor Byron. De heer De Lesseps heeft geprotesteerd tegen de uitspraak der internationale Com missie in de zaak betreffende de tolheffing op het Suez-kanaal. De transatlantische telegraafkabel is bij de laatste stormen gebroken, op vijf en twintig mijlen afstand van Valencia, in honderd vadem water. Het is de kabel van 1866, en er is geen bet minste bezwaar om de geleden schade spoedig te herstellen. (N. R. Ct.) BENOEMINGEN en BESLUITEN. Bij Zr. Ms. besluit is aan jhr. rar. P. D. Van Citters Jr., op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kan tonrechter te Middelburg. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer Jonkman, pred. bij de christ. geref. ge meente te Kruiningen, staat andermaal no. 1 op liet drietal naar de ware Holl. ger. gemeente te Graafschap in Noord-Amerika. Nu de vacature bij de Herv. gem. te Kruiningen we der vervuld is, achten wij het niet ongepast hier eene Naamlijst mede te deelen van de Predikanten, die ge durende bijna 3 eeuwen deze gemeente achtervolgens bediend hébben; 1. Ilenricus Brandt, benoemd 1 Dee. 1578, vertr. 1579 naar Zierikzee. 2. Willem Claassen De Hondt, ber. 1579, vertr. 1580 naar Goes. 3.Nicolaas Spiering, Egidiusz.,ber. 1580, Emeritus 1595. 4 Bodewijk Van der Veste, ber. 1596 van Hulst, overl. 15 Mei 1620. 5. Jacobus Van Hekke, ber. als Prop. 1621, vertr. 1626 r.aar Arnemuiden. 6. Elias Morris, ber. 1626 van Borssele, overl. 5 Oct. 1637. 7. Abraham Dambrinus, Jolisz. ber. 1637 van Elle- woutsdijk, overl. 1642. .8. Izaak Sael, Theodorusz., ber. als Prop. 1643, vertr. 1649 naar St. Laurens, c. a. 9. Johannes Leijdecker, ber. als Prop. 1650, vertr. 1657 naar Goes. 10. Mattheus Parent, ber. als Prop. 1658, overl. 7 Mei 1670. 11. Johannes Beck, ber. 1670 van Biezelinge, over). Aug. 1674. 12. Angelus Loele, Wülemsz., ber. 1674 van Moerspui en Zuiddorpe, vertr. 1681 naar Veere. 13. Johannes Snel, ber. 1682 van Philippine, overl. 2 Nov. 1692. 14. Godefridus Du Bois, ber. als Prop. 1695, vertr. 1705 naar Spijkenlsse. 15. Daniël Reyniersen, ber. 1705 van Krabbendijke, vertr. 1716 naar Westsouburg. 16. Petrus Hamer, Petrusz. ber. als Prop. 1716, overl. 12 Maart 1770. 17. Jacobus Petrus La Motthe, Anthz. ber. 1771 van Cats, overl. 16 Aug. 1782. 18. Jacob Meesters, ber. als Prop. 1783, overl. 18 Oct. 1785. 19. Jollius Dijkstra, ber. 1786 van Wollaartsdijk, overl. 15 Aug. 1794. 20. Gerrit Hendrik Geersmeijer, ber. 1796 van Grijps- kerke in Walch., overl. 28 Juli 1812. 21. Jacob Versprille, ber. als Prop. 1813, vertr. 1816 naar St. Annalaud. 22. Jacobus Dagevos, Jacz., ber. 1816 van Ouwerkerk in Duivel., overi. 4 Juni 1843. 23. Petrus Meerburg Snarenberg, Johsz. ber. alsCan- didaat 1843, overl. 18 Dec. 1871. 24. Willem Jacobus Pijzei, ber. van Loenen op de Veiuwe, en bevestigd 19 April 1874. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft ds. N. De Jonge, pred. te Lexmond c. a., die naar de Vlaamseh-Evangelische gemeente te Brussel vertrekt, eervol ontslag verleend, in te gaan 26 April. Men verneemt, dat het algemeen Nederlandsch Na tionaal Zendingsfeest te Middachten zal gehouden wor den op 15 Juli. Naar alle waarschijnlijkheid zal dr. Cohen Stuart bij die gelegenheid eenige mededeelingen doen omtrent zijn ervaringen in Noord-Amerika, ter wijl denkelijk ook lord Radstock een spreekbeurt zal vervullen. {U. U.) Aan den hoofdonderwijzer te Tuil, den heer G. L. Bruist, van wien wij in ons vorig no. melding maakten, is thans het eerste kwartaal van zijn tractement uit betaald. Het is derhalve gebleken, dat de beheerders der vicarie nog geld in kas hadden. Het door den gemeente-ontvanger voorgeschotene is gerembourseerd, zoodat de Gemeenteraad niet behoeft over te gaan tot het heffen van een hoofdelijken omslag, waarvan reeds sprake was. -» AFLOOP BESTEDINGEN. Te Middelburg hebben de vorige week, bij enkele inschrijving, de volgende aanbestedingen plaats gehad: lu. het maken en inhangen van twee paar sluisdeuren op het kanaal van Neuzen; 2°. het herstellen van boor den langs het kanaal door Zuid-Beveland, en 3°. het uitnemen, herstellen en weder inhangen van de ijzeren deuren der groote sluizen van het kanaal door Zuid- Beveland. Minste inschrijver, voor het ie perceel, de heer J. L. Koole te Neuzen voor ƒ11.996; voor het 2de perceel de heer D. Volker te Dordrecht voor 13,000, en voor het 3de perceel „De Commercie Compagnie" te Middelburg voor ƒ19,000. BOEKBEOORDEEL1NG. Wij hebben ter inzage ontvangen: No. 1 van het „Tijdschrift gewijd aan opvoedingonderwijs en ge zondheidsleer" onder redactie van de heerenT. H. De Beer, Dr. J. Jacobs en E. De Jong, met medewerking o. a. van den heer P. Conradi, alhier. Het blad verschijnt den eersten en den vijftienden van elke maand; prijs per jaar ƒ2.50 (voor Neder land), en wordt uitgegeven bij de heeren Albracht en Co. te 's-Hertogenbosch. De redactie belooft kort en zakelijk alles mede te deelen, wat er op het gebied der verschillende leer vakken nieuws en merkwaardigs te vermelden is. Als eenigszins wetenschappelijk Feuilleton zal er telkens over een of ander belangrijk onderwerp uit één dier vakken een artikel worden geleverd. Algemeene belangrijkheid, nieuwheid, kortheid is hare leus. Zij wil den onderwijzers behulpzaam zijn om zich een ruimen gezichtskring te verzekeren, en roept daartoe den steun in van school-autoriteiten, ge meentebesturen en ouders, door haar medeileeling te doen van hetgeen er op haar gebied belangrijks voor valt. Ten slotte zegt de redactie, dat zij ook aan de Aesthetische vorming een bescheiden plaatsje wenscht in te ruimen, en dat zij vooroordeelen tegen het on derwijs bestrijden, maar geen partij dienen wil. De namen der redactie en die der medewerkers zijn ons een waarborg, dat dit „Tijdschrift', bij de vele reeds bestaande bladen en tijdschriften aan het onderwijs gewijd toch wel zijn weg in de on derwijzerswereld vinden zal, te meer daar het van deze aanmerkelijk in vorm en inhoud verschilt. H. Wij zouden meer staaltjes van de soort als in ons vorig nominer verhaald, betrekkelijk de ont moetingen van Baker, kunnen mededeelen, doch daar wij van zijn laatste expeditie het een eh ander willen vermelden, en onze ruimte beperkt is, moe ten wij ter zake komen. Baker wilde met éen slag den menschenroof in Midden-Afrika uitroeien, ver zocht daartoe hulp en bijstand in geld en troepen van den onderkoning van Egypte, vond gehoor en in Februari van 'tjaar 1870 trok Baker aan het hoofd van een leger van 1500 man van Oharloem op, nog altijd vergezeld van zijn vrouw. In April van 1871 kwam men in Gondokoro aan, waar even wel door verraad en tegenwerking zijn troepen versmolten tot op 500 man, met inbegrip van zijne officieren. Het was er op toegelegd, dat de expeditie schaak mat zou worden gezet, doch men had er niet op gerekend met wien men te doen had. «Met 114 man ijlde ik verder," zoo schrijft hij, «overviel een escorte slavenjagers, versloeg hen, voorzag de arme zwarten van het noodige en gaf hun vrijheid naar hun land terug te keeren, en kwam zoo aan de Kasuma-watervallen, niet ver van het meer Albert Nyansa, het laatste station der slavenhandelaars. Doch het hoofdkwartier van den vorst van het land moest worden bereikt, en hij zelf, die gemeene zaak maakte met de hande laars in menschen, moest worden overgehaald zich onder bescherming van den onderkoning van Egypte te stellen en geen slavensmokkelaars en menschen roof meer in zijn rijk toetelaten. Het was een stout bestaan met een handjevol soldaten zich te bege ven naar de verblijfplaats van den vorst, die 7000 man rond zich heen had, waaronder verscheidene met geweren waren gewapend. Het liet zich aan vankelijk goed aanzien en op een zomermorgen van 'tjaar 1872 zond Kdbba Bega (de vorst van 't land) zeven groote kruiken bananenwijn. Daar ik daarvan niet hield, zegt Bakerliet ik vijf kruiken naar den overste brengen om ze onder de soldaten te verdeelen. In 10 minuten waren allen, die daarvan hadden gedronken, vergiftigd. Velen waren bewusteloos, anderen in delirium. Ik gaf hun sterke braakmiddelen in groote doses, bracht de zieken in het fort dat ik had laten aan leggen en verdubbelde de schildwachten. Den vol genden morgen, den 8 Juni, zond ik mijn han- digsten officier en adjudant Monson met een korporaal af om het gevolg van den hoofdeling te ondervragen wie den wijn had gezonden. Weinige minuten na hun heengaan brak van alle zijden een wild geschreeuw lostwee schoten vielen eerst in de verte, doch naderhand vielen er meerdere dichtbij. Twee soldaten vielen aan mijn zijde dood ter aarde en plotseling, zonder de minste waar schuwing, werden wij door vele duizenden soldaten aangegrepen. Ik liet alsnu alarm blazen en mijne sol daten kwamen nog ter rechtertijd om onze stelling te kunnen verdedigen. De strijd werd algemeen ik nam een offensieve houding aan met mijn schut ters, die met Snider-geweren gewapend waren; wij bestormden de stad en hadden die weldra ingenomen." Gelukkig evenwel kreeg Baker weldra versterking en hij kon nu verder zijn tocht voortzetten. Eeu gedeelte van de troepen werd in versterkingen achtergelaten en het land onderworpen verklaard aan den onderkoning van Egypte. Zijn weg ging nu verder onophoudelijk door dicht gras, waaruit hij bestookt werd en verliezen leeddoch hij be reikte zijn doel, de grenzen van het land, zoodat zijn maehstvertoon overal bekend was geworden. »Nu," zoo eindigt hij zijn brief, nis alles rustig. De Bari, een machtige volkstam rondom Gondo koro of, zooals Baker de stad herdoopte, Ismaelia bewaren den vredede voorraadschuren zijn met graan gevuld, vele duizenden stuks rundvee en schapen bevinden zich in 't hoofdkwartier. Geen enkele slaaf kan den Witten Nijl meer overge bracht worden en aldus heb ik vervuld wat mij is opgedragen. Het land is in bezit genomen en de slavenhandel aan den Witten Nijl onderdrukt. Het rijk Unjora van Kabba jRega is onderworpen en aldus strekt Egypte zich uit van Alexandria tot den Aequator. Ik heb een goeden grond voor de toekomst gelegd. Zal men de hand houden aan hetgeen ik met zooveel moeite en gevaar heb tot stand gebracht." Het schijnt den onderkoning ernst. Althans op nieuw is een Engelschman, Gordonbijgenaamd de Chinees omdat hij in China een opstand van de Mohammedanen onderdrukte, met den titel van Pacha de macht gegeven met de hem toevertrouwde troepeu en geldsommen naar het Zuiden te trek ken en de verovering meer vastheid te geven. Baker en zijn vrouw zijn nu in Engeland en rusten uit van hun vermoeienissen. Een reiziger van een handelshuis, te midden zijner kameraden zittende, roemde hoog het Eau d'Anvers, een artikel hetwelk hij vertegenwoordigde. De fabriek te Antwerpen won, zèide hij, met dit artikel 1 millioen francs. Iedereen beweerde dat dit overdrijving was. Neen, zeide de reiziger, ik kan het bewijzen. Het huis heeft 12,500 clienten, in België 1000, in Engeland 1200, in Holland 1500, in Frankrijk 1800, in Italië 20 0, in Duitschland 400, in Spanje en Portugal 400, in Turkije 600, in Rusland 700, in Amerika 1600, in Zwitserland 400 en in lndië 400, en in andere kleine staten 500. Telt dit bij elkander en gij zult een geheel krijgen van 12,500 clienten. Als nu ieder elient 30 dozijn flacons per jaar neemt zou het 875,000 dozijn zijn. Een dozijn flacons kost 8, zoodat het hij elkander één som van 3 millioen gulden zou zijn. Op ieder dozijn wordt II verdiend, zoodat de winst zoude zijn 562,500 waarvan de reis en onkosten, gerekend op ƒ62,500, moeten afgetrokken worden, zoodat er een zuivere winst over blijft van 500,000 of 1 millioen francs. Een luid bravo, viel den knappen reiziger bij het einde van zijn verhaal, ten deel. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. latum. plaats. Voorwerpen. 2J April Schoonclijke, Beestiaal etc., 29 Wissenkerke, Hofstede en twee arbeid, woninpen, 29 Kruiningen, Verp. Weiland, 1 Mei. Yzendijke, Beestiaal etc., 4 Yzendijke, Beestiaal etc., 6 Wemeldinge, Verpachting hofstede, 6 Goes, Meubilair, 9 Botterdam, Land, 9 Goes, Verk. en Verp. Landerijen. 18 Goes, Hofsteden, Wolfaartsdijk, Hofstede, 3 Juni Goes, Ambachtsheerlijke rechten etc., Informatiên. mr. Brevet. v. d. Moer. Kembges, mr. Brevet, mr. Brevet. I'aardekooper en v. d. Bnsscbe. Pilaar. Achterberg. v. d. Bussche en Kakebceke. mr. Liebert. Paardekooper en v. d, Bussche. Pilaar. van 24 tot en met 27 April 1874. Ondertrouwd Cornells Mol met Catharina Donga. Geboren: den 25, Jacques Willem, z, v. Wolf Blok en Sara Bannet. Overleden den 25Adriana De Jongh oud 90 j. jd. ADV EKTKJN TIEN iw— |H 25jarige Echtvereeniging B. A. OVERMAN en Z f E. G. P. J. PAARDEKOOPER. ÏP Heinkenszand, 25 April 1874. Hunne dankbare kinderen, behuwd- kinderen en verdere betrekkingen. Mi Getrouwd B. WABEKE en C. M. DANCKAERTS, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, hier en elders bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 24 April 1874. *x* Bevallen van eene DOCHTER, J. E. COOPSKakebeeke. Doetinchem, 23 April 1874. Voorspoedig bevallen van een ZOON S. BLOKBannet. Goes, 25 April 1874. Heden avond overleed ten mijnen huize, na een smartelijk lijden van eenige dagen, mijne geliefde en eenigst overgebleven zuster Mejuf frouw ADRIANA de JONGH, in den ouder dom van bijna 90 jaren. Goes, Wed. M. G. MULDER— 25 April 1874. de Jongh. De ondergeteekende, met Juli a. s. aftredende als Lid der Staten van Zeeland, verzoekt de kiezers, onder dankbe tuiging voor het eenmaal geschonken vertrou wen, hem bij de aanstaande verkiezing buiten aanmerking te houden. Eenige Kiezers in Zuid-Beveland hebben be sloten bij de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten hunne stem uittebrengen op den Heer Sedert jaren de betrekkingen van Burgemees ter der gemeente 's- Gravenpolder en Dijkgraaf van den polder Hoedekenskerke getrouwelijk be hartigende, en ook voornaam landbouwer zijnde, kan men overtuigd zijn, dat hij de belangen van dit eiland, als daar goed mede bekend zijnde, waardiglijk zal voorstaan. Zij twijfelen dan ook niet of velen zullen op den 7den Mei aanstaande, met hen, hunne stem uitbrengen op den Heer

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3