1874. N°. 49. Zaterdag 25 April. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «oEscm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,~ Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. Ter terugbekoming is aan het Bureau van Po litie alhier voorhanden een op straat gevonden Kruk (verzilverd) van een portier van een rijtuig, en een gouden oorbelletje. GOES, den 24 April 1874. Z. Exc. de buitengewone gezant en ge volmachtigde Minister van Frankrijk bij het Nederlandsche Hof, de heer Target, heeft, na een bezoek aan de havenwerken te Vlissin- gen te hebben gebracht, vergezeld van zijn secretarissen, 11. Maandag ook Middelburg be zocht en, rondgeleid door den heer Burge meester, het bezienswaardige van Zeelands hoofdstad in oogenschouw genomen. De Koning der Belgen heeft een buiten gewoon gezantschap benoemd, om onzen Koning zijne gelukwenschen te betuigen, bij gelegenheid van het aanstaand jubilé op 12 Mei. Te Amsterdam zal naar wij vernemen, op 12 Mei des ochtends te 8£ uren in de Wester-, Oude- en Oosterkerk der Ned, Herv. gemeente godsdienstoefening worden gehouden en die in eerstgenoemd gebouw door Z. M. den Koning worden bijgewoond. Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk van gisteren: J. Van den Berge, dijk- of polder werkman alhier, is heden met vrouw en zes kinderen vertrokken naar Minnesota in Noord- Amerika. Hij was door de Vereeniging die in Arasterdam gevestigd is, en waarvan alhier eene afdeeling bestaat, door het lot aangewezen, als de eerste persoon, die uit deze "Vereeniging naar Amerika zou vertrekken. Schrijft hij later gunstig omtrent zijn we dervaren, dan zullen hier nog al leden tot die Vereeniging toetreden. Aan het U. D. wordt geschreven, dat aan het departement van Oorlog wordt ge werkt aan een nieuw reglement voor het beheeren, enz. van de militaire zieken-inrich- tingen. Als een bewijs, hoe de landerijen in de laatste jaren zijn gestegen, diene dat deze week te Dalfsen een stuk hooiland voor circa 9000 is verkocht, waarvoor de laatste eigenaar nog geen 2000 betaalde. Men schrijft uit Maas en Waal: De stand der veldgewassen raag in alle opzich ten bevredigend heeten. Het winterkoren ont wikkelt zich allerwege prachtig. De bas- taardlanden langs de Maas prijken met schoone tarwe en rogge. Het leggen der aardappelen, alsmede het zaaien van erwten en boonen is reeds afgeloopenthans is men druk bezig met het scheuren van weilanden, om die met haver te bezaaien. Men kan zich niet herin neren dat de polders sedert 1840 zoo droog geweest zijn als dit voorjaar. De weilanden, zelfs in de lagere gedeelten, hebben zich weder met een weelderig groen getooid. Het jonge vee wordt overal naar buiten gedaan; hier en daar zelfs ossen en melkkoeien. De prijsvermindering van 't kalf- en vette vee heeft zeer haar invloed doen ge voelen op 't 'guste vee, voornamelijk op de pinken of hokkelingen. De handel in paar den is zeer geanimeerdvoor handel en werk paarden worden enorme prijzen besteed. Het fruitgewas geeft de beste vooruitzichten. De vroege pruimen hebben heerlijk gebloeid, en ook de overige vruchtboomen zijn rijk met bloe semknoppen bezet. Te Wijmbritseradeel neemt de longziekte weer belangrijk toe. In de eerste dagen dezer week zijn 40 runderen en te Nijhuizum binnen 14 dagen 22 runderen afgemaakt. Ook te 01- deboorn en te Lage Zwaluwe is de longziekte uitgebroken. De Haagsche correspondent van de Indé- pend. Beige, over de ingediende overeenkomst tot wijziging van het Maastractaat schrijvende, zegt België heeft zich niet te beklagen. Wij nemen ontzaglijke werken tot onzen last, welke dat Rijk verplicht was te doen uitvoeren". De Nederlandsch-Belgische tentoonstelling, op zulk een edelaardige wijze te Brussel ge organiseerd door Z Exc. den heer van Lans- berge, gezant van den Koning der Nederlanden, heeft zuiver opgebracht de Som van 7000 fr. die verdeeld zal worden tusschen de Konink lijke Maatschappij van Weldadigheid" en de Vereeniging tot hulpbetoon" onder bescher ming van den Koning der Belgen. Op een adres van eenige veehouders te Steenwijk en te Steenwijkerwold, aan den Mi nister van Binnenl. Zaken gericht, ten einde te verzoeken, dat uitvoer van rundvee uit Fries land moge worden verboden, om de verbreiding der longziekte tegen te gaan, is door den Mi nister geantwoord, dat zoodanig verbod (niet slechts zeer bezwaarlijk en niet dan met groote kosten zoude zijn te handhaven, maar dat de daardoor veroorzaakte schade waarschijnlijk veel grooter zou zijn, dan die welke door de long ziekte wordt veroorzaakt; doch dat de Regee ring het door de adressanten gewenschte doel niet uit het oog verliest, en dit tracht te be reiken door afsluiting van alle plaatsen, waar zich van longziekte verdacht vee bevindt, welke maatregel, thans reeds op de meeste besmette kringen toegepast, met den aanvang van den weidetijd zal worden uitgestrekt tot alle boven gemelde plaatsen. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat de Duitsche expeditie, onder Gerard Rohlfs, naar de Lybische woestijn, laatsleden Vrijdag te Caïro is teruggekeerd. LI. Zaterdag is plechtig 't stoffelijk over schot van Livingstone in de Westminster Abdij bijgezet. Er was veel volk [op de been, en de meeste winkels waren gesloten in de straten die de lijkstoet doortrok. Bij het onderzoek van dr. Livingstone's lijk is, ofschoon het gelaat niet te herkennen was, evenwel onomstootelijk gebleken, dat men niet met bedriegerij te doen heeft. Op den linkerarm werd namelijk een kenteeken gevon den een oude niet vereenigde breuk waarover de dokter vroeger verscheidene Engelsche heel meesters geraadpleegd heeft. Als een ander argu ment zoo dit nog noodig ware, zou kunnen gelden dat een zwarte jongen uit dr. Livingstone's gevolg den verslaggever van de New-York Herald, den heer Stanley, te Londen ziende, dezen on- middelijk om den hals is gevlogen - hetgeen tevens zou bewijzen, dat het reisverhaal, ver leden jaar door dien heer over zijne ontmoeting met dr. Livingstone gegeven, niet verdicht was, zooals sommigen nog altijd van meening waren. Blijkens de staten behoorende bij het koloniaal verslag over 1872 (Ned.-Indiëj, be droeg de bevolking van Java en Madura op ultimo December van dat jaar 17,298,200 in woners, welk cijfer eene vermeerdering aan wijst van 407,132 vergeleken met 1871. Men telde in 1872: 28,926 Europeanen, 185,758 Chineezen, 8,988 Arabieren, 13,044 andere Oosterlingen en 17,061,484 inlanders. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Colmschate en te Letcele kan men voor f 400 maar geen hulponderwijzers krijgen en meer schijnt men niet van plan te geven, 't Onderwijs lijdt maar de beurs ten minste niet! denken de neeren. Gron. Ct.) Te Holten heelt [men een hoofdonderwijzer, die 450 en een hulponderwijzer, die 500 tractement ontvangt. Aan den hoofdonderwijzer te Tuil, den heer G. L. Bruist, werd tot heden het eerste kwartaal van zijn tractement niet uitbetaald, omdatdaarvoor geen geld in de Gemeentekas aanwezig is. Worden tractement en schoolbehoeften te Tuil bestreden uit vicariegoederen, de beheerders dier goederen vergeten niet zelden bij den gemeente-ontvanger te storten, zoodat deze thans reeds meer dan f 700 in voorschot is. Daar de beheerders der vicarie nimmer aan ie mand rekening en verantwoording doen, is het moeie- lijk uit te maken of ook hun kas ledig is. Wekker.) HHHaa^asassassassHssj BUITENLAND. Men is in frankrijk aan het oprakelen van in armoede of verval geraakte afstamme lingen uit oude geslachten. Te Saint-Chamas heeft men een brievenbesteller ontdekt, die een heusche Bourbon is en wettig den naam draagt van graaf Van Alengon. Te Itras woont een grijsaard, die in rechte lijn afstamt van een oude Yenetiaansche familie, die twaalf do ges heeft opgeleverd, t. w. Falieri. Te Fos wonen twee commiezen, van welke de eene Moustiers en de andere D'Aubenas heet, twee namen met glorie opgeteekend op de lijst der kruisridders. Als het zoo voortgaat, zal de regeering niet veel last meer hebben van hare politieke ge vangenen. Thans ziju- weder eenige ontsnapt en wel uit het sterke fort Quelern te Brest. Dat moet in den stormachtigen nacht van 13 op 14 April gebeurd zijn, doch ook bij deze ont vluchting kan men niet anders dan aan mede plichtigheid denken, want achteloosheid of on achtzaamheid alleen kon de oogen der cipiers niet zoo dicht sluiten. Prins Napoleon heeft driemaal te vergeefs getracht een vergadering van den algemeenen raad van Corsica bijeen te krijgen; telken keere was het vereischte aantal leden niet te genwoordig, en toen hij nu zag dat dit col lege niet door hem gepresideerd wilde zijn, verliet hij Ajaccio. De zitting van den raad werd vervolgens onbepaald uitgesteld, 's Prin sen tegenstanders op het eiland-der Bonapar- tes zijn in den laatsten tijd niet weinig toegeno men, en zij hopen en verwachten dat hij zijn ontslag als lid van den raad zal nemen. Met betrekking tot 's keizers neef is voorts dezer dagen door de Volonté nationale bericht, dat tusschen hem en Thiers een tijdelijk bondge nootschap was gesloten. Deze tijding vond nog al ingang, omdat de Bien Public kort te voren verklaard had, dat het aan de rui terlijke staatkunde van prins Napeleon ver de voorkeur gaf boven de bedekte diplomatie der Prinsen van Orleans. Doch thans verklaart genoemd blad, alles wat van een bondgenoot schap of van eene toenadering is gezegd voor logen en laster. Thiers heeft jl Donderdag in volmaakten welstand zijnen 76sten verjaardag gevierd. Zeer vele personen hebben zich aan zijn hotel doen inschrijven, en zoowel uit de departementen als uit de hoofdstad heeft de be vrijder van het grondgebied" een aantal bloem ruikers en andere blijken van verknochtheid» erkentelijkheid en hulde ontvangen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1