GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, LIEFDADIGHEID. Openbare Aanbesteding-, op Zaterdag den 2S April 1874, 3 KERKELIJKE 2AKËN ONDERWIJS. De Arrondissements-rechtbank te Tiel heeft jl. Vrij dag uitspraak gedaan in de bekende kerkelijke quae's- tie te Opbeusden. Ofschoon de Rechtbank meende, dat hier niet kon worden beslist over de vraag, of de eischers al dan niet wettig Kerkvoogden konden wor den genoemd, was 't naar haar oordeel niet gebleken, dat zij tijdens de dagvaarding die betrekking niet meer feitelijk uitoefenden en dat hier dus geen sprake kon zijn van storing in het bezit. Op dien grond werd het eischend College van zich noemende Kerk voogden niet ontvankelijk verklaard in zijne vorde ring tot schadevergoeding en veroordeeld in de kos ten van het geding. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden exa men is nog akte verleend aan den heer A. Verhorsl, hulponderwijzer aan de bijzondere school alhier, voor het Engelsen. Eergisteren is het getuigschrift volgens art. 56 der wet op het M. O., na voldoend afgelegd examen aan de burgeravondschool alhier uitgereikt aan J. Slamperius van Wilhelminadorp, J. K. C. Fehr van Kloetinge en aan J. De Lange te Goes. Hoewel in menig opzicht de maatschappelijke en politieke toestand in de Vereenigde Staten van Amerika te wenschen overlaat één verblijdend verschijnsel is er in de groote Republiek meer dan elders waar te nemen. Het is de belangstelling van particulieren in 't onderwijs: eene belangstelling, die zich in daden openbaart. Blijkens 't ofïicieele verslag over 1873, werd in dat jaar niet minder dan 11.226.977 dollars aan vrijwillige giften ten behoeve van 't on derwijs ontvangen. Int echtzaken - Do Arrondissemciils-Reclitbaiik te Goes, beeft dd. 4 April de navolgende vonnissen uitgesproken, als: 1. M. I).. 61 jaar zoon van Pieter, hovenier; geboren te Krui- niilgen, schuldig verklaard aanIe hoon en 2e laster, beide tweemaal gepleegd. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en vier geldboeten, twee van vijf en twintig gulden ieder, en twee van acht gulden ieder; subsidiair, cellu laire gevangenisstraf van drie dagen voor iedere boete van vijf en twintig gulden en cellulaire gevangenisstraf van een dag voor iedere boete van acht gulden en in de kosten van het rechtsge ding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. M. 11., paraplumaker, geboren te Amersfoort,'26 jaar, wo nende te Rotterdam; aangeklaagd van bedelarij, daarvan vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat. 3. C. v. d. P., zonder beroep, geboren en wonende te Neuzen, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van bet rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. R. v. A„ 30 jaar, landbouwersknecht, zoon van Dominicus, geboren en wonende te Koewacht, schuldig verklaard aan hoon. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsge ding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. F. F-, herbergier te Cauter, Clinge (Zeeland,) defaillant, schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het rechts geding, denoods invorderbaar bij lijfsdwang. 6. a. 1.. H., zoon van Herman, 22 jaar, schippersknecht, ge boren te Nijmegen, wonende le Pannerden. b. F. H., zoon van Herman, 44 jaar, schipper geboren te Griethuizen, wonende te Waspik. c. Tb. H., zoon van Jan, 31 jaar schipper, geboren te Rees (Duilschland) wonende te Gent (Geldeilaud.) d. F. tl., zoon van Johannes, 40 jaar, schipper, geboren te Grietbuizen, wonende te Milligen, schuldig verklaard aan opzet telijke verbreking van afsluiting.de derde beklaagde daarenboven van het moedwillig aan iemand toebrengen van een slag, waardoor geene ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen is ontstaan, alles gepleegd onder verzachtende omstandigheden, leder hunner veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden en de derde beklaagde daarenboven tut eene geldboete van vijftig cent, sub sidiair voor iedere boete van acht gulden, gevangenisstraf van drie dagen en voor die van vijftig cent gevangenisstraf van een dag. Verder veroordeeld tut het betalen van f21.43 als schade vergoeding en in de kosten van dit rechtsgeding, schadevergoeding en kosten op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang op hen te verhalen. Het volgende curieuse staaltje van rechtspraak in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is de moeite der vertaling zeker overwaardig. De eischeres is Amalia Domerschlag-, zij verlangt 200 dollars schadevergoeding van August Becker, die haar trouwbeloite gedaan, maar ze niet gehouden heeft. De gedaagde tot den rechter: lk heb acht maanden met mejuffrouw en hare moeder onder één dak door gebracht. Ik heb daardoor de ondervinding opgedaan dat deze een onverdragelijk karakter heeft, en dat met haar letterlijk geen huis te houden is. Daarom heb ik geweigerd de juffrouw te trouwen. De rechter: Heeft de moeder u te kennen gegeven, dat zij plan had bij u te komen inwonen, zich met uwe huishouding te bemoeien en over uw geld te beschikken? De beklaagde: Ja. De rechter-, met hartelijke sympathie: Ga voort, ga voort, beste jongen, zeg mij alles, alsof ik uw vader ware. De beklaagdeIk hield waarlijk veel, zeer veel, van de juffrouw, en heb enkel en alleen om hare onuitstaanbare moeder met haar gebroken. De rechterIk weet genoeg. Zeg mij nu slechts, jonge vriend 1 wat verkiest gij? Wilt gij 200 dollars betalen of de eischeres trouwen en met uw schoon moeder onder één dak leven? De beklaagde: Hoe arm ik ben, oneindig liever be taal ik 200 dollars. De rechter: Jong mensch, gun mij het genoegen dat ik u eens hartelijk de hand druk. Er is een tijd stip in mijn leven geweest, toen ik voor hetzelfde vuur stond uls gij. Ware ik, toen zoo kordaat als gij geweest, ik zou mij vijf-en-twintig jaar allerlei ellende en ergernis bespaard hebben. Ik had ook de keus 125 dollars in goud te betalen of te trouwen. Ik zag op tegen het offer en trouwde. Maar het vierde van een eeuw heb ik mij de nagels afgeknaagd van verdriet. Het doet mij genoegen thans een zoo fik- schen jongman voor mij te zien, die verstandiger is dan ik was. Ik spreek u vrij, en veroordeel met hart en ziel de eischeres tot 10 dollars boete en in de kos ten, omdat zij een flinken jongen heeft willen dwingen onder de pantoffel van een schoonmoeder te staan. In de gemeente Vaals (Limburg) is Zondag 11. een vreeselijke moord gepleegd. Toen de landbou wer <S'. om 10uur 's avonds huiswaarts keerde vond hij zijn vader, een grijsaard van 80 jaren, in bewusteloozen toestand achter de deur liggen, terwijl 5 wonden, hem door middel van een groote bijl aan het achterhoofd toegebracht, duidelijk te bespeuren waren. Op korten afstand van daar vond hij zijn 77jarige moedei-, die eveneens met hetzelfde voorwerp, doch heviger en op twee plaatsen aan het voorhoold fetroffen was, levenloos ter aarde liggen. De vermoe- elijke dader, een knecht, die sinds vijf maanden in hun dienst en uit Pruisen afkomstig was, is verdwe nen en houdt zich hoogstwaarschijnlijk in het naburige Pruisen op; hij was dien avond om 9 uur uit de her berg gegaan, „zeggende: ik moet naar huis, want de oude lui zijn alleen thuis." De reden tot deze verschrikkelijke daad schijnt diefstal te zijn geweest, daar de geldkist met den sleutel, dien de vrouw altijd bij zich droeg, geopend werd bevonden, terwijl ongeveer 300 thaler in zilver daaruit vermist werden. De grijsaard is nog in leven, doch bevindt zich niet buiten gevaar en was tot Maandag-avond nog niet in staat iets omtrent het gebeurde mede te deelen. (N. v. d. D) Hoorde men voor een paar jaar van een drijvend paardenspel, thans gewaagt men van een drijvende kerk. Deze wordt in de Vereenigde Staten gebouwd en in een der havens van Italië verwacht. Zij kan ongeveer 600 personen bevatten. Aan boord zullen zich onderscheiden predikeïs bevinden, die mede bij bels en traktaatjes zullen uitreiken. Dit schijnt een vlottende Evangelisatie te zullen worden. Te Schiedam heeft Dinsdag een felle brand ge woed aan de vischmarkt. De boekdrukkerij van Gebr. Langendam en het kantoor van den heer 21/. G. La- gerweij zijn geheel uitgebrand. Aan de krachtige wer king van de gezamelijke brandspuiten mocht het ge lukken de belendende panden te behouden, ofschoon ook de branderij der heeren Lagerweij en een gistpakhuis van de firma J. H. Van Gent eenige schade bekwamen. Te 12 /a uur des nachts was men den brand meester. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend hij schijnt ontstaan te zijn in de zetterij van de heeren Langendam. Van den inboedel en het materieel is niets gered. Hit het kantoor van den heer Lagerweij zijn de boeken gered, «terwijl de brandkast niets geleden heeft. Te Rosendaal heeft een lid van het St. Sebastiaans- gilde bij eene feestelijke vergadering zooveel gedronken, dat hij aan de gevolgen is overleden. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat als organist bij de hervormde gemeente te Bergschenhoek een ldjarige knaap is benoemd. Te Leventer is de toevoer van kievitseieren zeer groot. Zij gelden 15 c. per stuk. Te 's-Hertogenboscfi is een Pruisisch schipper, die zijne- vrouw mishandelde, door eenige lastdragers eerst bont en blauw geslagen en toen naar het politie bureau gebracht. Te Scherpenisse kwam dezer dagen een militair bij zijn neef een kortstondig verlof doorbrengen. Een revolver, door hem gekocht en tevens geladen, ging onder het beschouwen bij ongeluk af en dreef een puntigen kogel in den buik van den gastheer. De wond is niet doodelijk, doch 't schijnt ondoenlijk, den kogel uit het lichaam te verwijderen. De uitgever Revers te Dordrecht zal eerstdaags in het licht zenden: „Mijn ezeltje en ik, een boek voor vriend en vijand', door Betsy Perk-, 212 bladz. com- pres gedrukt, hetzelfde formaat als de Moderne Judith, prijs 1.60. Er zullen comische biljetten in kleuren druk in de boekwinkels verschijnen om juffrouw Perks Ezeltje te adverteeien. (Zwolsche Ct.) Ingezonden. Gaarne voldoen wij aan liet verzoek tot opname van onderstaand artikel, waarop wij hopen binnen kort terug te kunnen komen. Redactie. Mijnheer de Redacteur! In» uwe courant van Zaterdag 11 April 11. wor den in uw hoofdartikel eenige onnauwkeurigheden aangetroffen, voortspruitende uit verkeerde inlich tingen, die u omtrent de daarin besprokene zaak, verstrekt zijn. In het belang der verlichting en beschaving, door u met zooveel ijver voorgestaan, is het wenschelijk die feilen te verbeteren, wes halve het kerkelijk armbestuur van Kwadendamme u beleefdelijk verzoekt, de volgende regelen in uw eerst volgend nummer te willen opnemen. Van eenige kleine onnauwkeurigheden in den aanhef van uwe mededeeling zullen wij niet ge wagen, daar zij de hoofdquaestie niet onmiddellijk raken. De eerste onnauwkeurigheid is: dat Marinus De Vos in het barre .jaargetij bij zijne aankomst in 's-Gravenpolder aan zijn lot is overgelatèn. Men heeft hier verzuimd u te verhalen, - dat hij door éen der armmeesters aldaar in een herberg ver zorgd is, en dat den volgenden morgen reeds dezelfde armmeester zich daarheen begeven heeft om naar zijnen toestand te vernemen, maar hem niet meer daar aantrof, omdat hij, door den ge meenteveldwachter van genoemd dorp bedreigd met uitzetting buiten de grenzen des dorps, zich op weg begeven had naar Goes. Na lang zoeken mocht het gelukken zijne verblijfplaats aldaar te ontdekkenmaar ook in Goes is die weps zoo wei nig aan zijn lot overgelaten, dat hij minstens alle veertien dagen door een lid van ons armbestuur bezocht werd, en zijne verzorgers herhaaldelijk de verzekering ontvingen, dat voor de betaling van het kostgeld zou gezorgd worden, zoolang de quaestie nog niet beslist is. Of nu deze handel wijze zoo onmenschelijk is, laten wij over aan de beoordeeling van alle weidenkenden. Dat het kerkelijk armbestuur de gelden van dien wees, daar ze wegens zijne vallende ziekte bij hem niet veilig waren, onder zijn bereik hield, was een maatregel welke de voorzichtigheid gej bood, en uitdrukkelijk is den eigenaar verzekerd, dat bij zijne eerste opvrage die gelden zouden worden teruggegeven, zooals ze dan ook eenige dagèh daarnii dooi' zijne kalf-zuster namens hem zijn afgehaald. Wat hierin voor onhebbelijks te vinden is, mogen ook uwe lezers beslissen. Eene andere onnauwkeurigheid is gelegen in de bewering, dat het kerkelijk armbestuur zich door spitsvondigheden van de verzorging van Ma rinus De Vos tracht te ontdoen. Het armbestuur hééft zich bij het gemeentebe stuur van 's-Gravenpolder beroepen op zijne on macht en zijn gebrek aan middelen en dit beroep gestaafd met een officiéél bescheid. Die onmacht is zoo groot, dat het armbestuur niet eens in alle dagelijksche behoeften zijner armen kan voorzien. Niemand kan dit verwonderen, die weet dat het kerkelijk armbestuur- geene andere inkomsten heeft dan de liefdegaven en de vrijwillige bijdragen zijner medegeloovigen en hoegenaamd geen dwang kan uitoefenen ter verkrijging van het ontbrekende, en dat het bovendien belast is met de verzor ging der catholieke armen van zes gemeenten. Of nu een beroep op die onmacht eene spits vondigheid is, durven wij gerustelijk aan de be oordeeling van uwe lezers overlaten. Wij verwachten van uwe loyauteit, dat u deze rectificatie, zoowel als genoemde onnauwkeurig heden onder de oogen uwer lezers zult brengen, opdat niét een onverdiende blaam geworpen worde op mannen, die uit loutere naastenliefde zich be lasten met de reeds zoo moeielijke taak der arm verzorging. o o Het r. c. armbestuur van Kwadendamme. •284e STAATS-LOTEKIJ. 4e kl. Prijzen van /100 en daarboven. 3de lijst. No. 18597 2000; no. 1326, 9130 sn 9352, ieder f 1000; no. 2446, 7033 en 16642, ieder ƒ400; no. 12468 f 200; no. 5588, 13003 en 17493, ieder /100. 4de lijst. No. 9082 ƒ1500. van 15 tot en met 17 April 1874. Ondertrouwd den 15, Steven Duinkerke, 24 j. jm. met Cathalijntje Zonnevijlle, 26 j. jd.; den 16, Gerard Gorsse, 28 j. jm. en Janna De Fouw 21 j. jd,; Johannis Nieuwenhuize, 48 j., wetV. van Adriana Van Liere, en Cornelia Potappel, 37 j. jd.Dirk Hubertus Delgorge, 27 j. jm. met Alberdina Donga, 22 j. jd. Gehuwd: den 16, Albert Joseph Bleuze, 57 j„ wed1, van Charlotte Maria Bosman en Johanna Magdalena Remijn, 36 j., wed. van Jan Gunst; Bernardus Marinus Van der Bliek, 32 j. jm. en Jmoba Bommelje, 25 j. jd.; Pieter Gerard Passieux, 50 j. wed1, van 'Panna Cornelia Delnaij, en Jannetje Van den Ende, 24 j. jd. Geboren: den 16, Jan Marinus, z. v. Gabriël Verburg en Anna Steketee. Overleden: den 15, Jacob Matthew, 17 m., z. v. Aarnout Cornelisse en Helena Catharina Anspach. de commissie tot inzameling van bijdragen, ten behoeve der onverzorgde nagelatene betrekkingen van g. schou wenburg, betuigt haren innigen dank, voor de ruime ont vangsten, bedragende (na aftrek dar onvermijdelijke onkosten ad 11,50,) de som van 7-,48,4S, Zij verzoekt tevens beleefdelijk bun, die lot dat doel nog iets wenschen af te zonderen, dit te willen toezenden aan een der ondergeteekenden, ten einde over het totale bedrag te kunnen beschikken. Goes, 10 April 1874. m. bartelse. j. adam. a. VAN DEN brandt. j. 1'. boshoff. n. heNdrikse. ADYERTENTIJËiV. des voormiddags te 10 uren, zal het Dijksbe- stuur van de WATERING BAARLAND c. a., in het gemeentehuis te Baarland, trachten aan te besteden: Het verbeteren en onder houden der gewone Rijtg- en Kramwerken enz-, aan den Zeedijk: van de "VVateriDg Haai*land over 1874. De aanwijzing zal plaats hebben op Donder dag den 23 en Vrijdag den 24 April te voren, en de besteding geschieden bij inschrijving en opbod. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Dijksdi- rectie en den Dijkbaas van voornoemden polder, terwijl het bestek den 11 April a. s. voor 80 cent verkrijgbaar zal zijn bij de boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON te Goes. De Dijksdirectie voornoemd, P. van WINGEN, Dijkgraaf. M. P. BLAAUBEEN, Ontv.-Griffier.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2