1874. N°. 46. Zaterdag 18 April. 61ste jaargang. - -a wenJ as* GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijtag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 c. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 17 April 1874. EERSTE KAMER. In de eergisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn aange nomen de wets-ontwerpen1°. tot overbrenging van enkele bevoegdheden der arrondissements rechtbanken bp de kantonrechters; 2°. tot vaststelling der tarieven van gerechtskosten in burgerlijke zaken en militaire strafzaken en 3». tot regeling der consulaatrechten. Daarna had de beraadslaging over het ontwerp tot regeling en voltooiing van het vesting stelsel plaats. De wet is met 31 stemmen tegen 1 aange nomen. Bij de behandeling der credietwet voor Atchin die ten slotte aangenomen is, he"ft de Kamer gemeend, dat het nu niet het geschikte oogenbli"k was om in discussie over zaken betreffende Atchin te treden en zich voorbehouden later daarop, zoo noodig, terug te komen. In eene zitting met gesloten deuren is ein delijk vastgesteld een hulde-adres aan Z. M. bij gelegenheid van HDs. 25jarige regeering, waarna de Kamer op reces is gescheiden. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de interpellatie over Atchin. De President stelde daarbij voor de discussie over die interpellatie te doen plaats hebben gelijk tijdig en dat wel in comité-generaal. Daaruit ontspon zich een uitvoerig debat, waaraan deel namen de hh. Van Lijnden, Cremers, Van Houten, Haffrnan.s, Nierstrasz, lnsinger, Van Zuijlen, de Min. van Kol. en de Voorzitter, waaruit bleek, dat men de discussie over de stukken afzonderlijk in comité-generaal wil voeren, om daarna de discussiën over de interpellatie in het openbaar te hervatten. Nadat het eerste ge deelte van het voorstel van den voorzitter was aangenomen, met 63 tegen 3 stemmen (de hh. Van Zuylen, Kuyper en Amoldté) om na melijk de interpellatie en de stukken geza menlijk te bespreken, ging de Kamer in co mité-generaal over, met dien verstande dat de discussie in het openbaar later zal. worden hervat. Heden voortzetting in comité-generaal. Naar wij vernemen, is door den Minis ter van Financiën een overeenkomst aange gaan met den heer Meijer, telegraaf beambte te Parijs, uitvinder van een nieuwen seintoe- stel, met welken minstens 100 telegrammen per uur, dat is tweemaal zooveel als met den toestel van Hughes en viermaal zooveel als met dien van Morse, kunnen worden overgebracht. Een hoofdambtenaar der telegrafie heeft te Parijs de werking van den toestel op een der draden tusschen Parijs 'en Ljon gadegeslagen en daaromtrent het gunstigst getuigenis afge legd. Volgens de overeenkomst zal de uit vinder in Juli of Augustus aanstaande de eerste toestellen komen plaatsen en de be ambten in de behandeling daarvan laten on derrichten. De toestel wordt, buiten Frankrijk, op dit oogenblik nog nergens toegepast. De Minister van Koloniën ad- inferim Minister van Marine, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, krachtens bepaling des ko- nings, in dit jaar twee en twintig jongelingen als adelb. 3e kl.voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het koninkl. instit. voor de marine te Willemsoord kunnen worden aan genomen. De admissie heeft plaats op den 1 Sep tember a. s. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór den laatsten Mei aanstaande aan den Minister van Marine een op zegel geschre ven verzoekschrift in. De St. Ct. deelt de ver dere voorwaarden mede. Uit een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië van 12 dezer niet op de Atchineesche aangelegenheden be trekking hebbende is gebleken, dat de eerste luitenant A. M. H. Badings, van JUet 14 bat. infanterie, in Atchin aan de cholera overleden is. (St. Ct.) Te Atchin heeft het totaal zieken en gewonden (ongerekend de gesneuvelden) bij de landmacht en haren legertros bedragen van het vertrek uit de garnizoenen tot en met 5 Februari 4581. Van deze zijn naar Padang geëvacueerd 910, overleden 808, hersteld 2334, te zamen 4052. Alzoo op 6 Februari te At chin onder behandeling 529. Van de naar Padang geëvacueerde 910 zijn, tot en met 26 Januari, overledengedurende de reis 31, in het hospitaal 36, te zamen 67. Het aantal overledenen naar de ziektevor- men wordt verdeeld als volgt: Behandeld. Overleden. Europ. Inl. Totaal. Europ. Inl. Totaal. Koorts372 284 656 5 16 21 Diarrhee565 386 951 3 6 9 Dysenterie 140 95 235 23 51 74 Cholera.. 639 365 1004 282 206 488 Gewonden 478 327 803 60 24 84 Aan andere ziekten930 132 te Atchin te zamen 4581 808 t/m 26 Januari van de naar Padang geë va- cueerden 67 Volgens de Regeerings-bulletins t/m. 15 Februari gesneuveld 6,6 Totaal overl.en gesneuveld tot de jongste berichten941 De St. Ct. behelst de Kon. goedkeuring op het bij verzoekschrift overgelegd ontwerp der akte, houdende wijzigingen in de akte van op richting van de naamlooze vennootschapMaat schappij der eerste Kunstmatige Oester- en Mos selcultuur in Zeeland, gevestigd te Goes. In de algemeene vergadering der vereeni- ging voor statistiek in Nederland, den 10, April te Amsterdam gehouden, is onder andere tot lid benoemd de heer jhr. mr. J. J. Pompe Van Meeraervoort alhier. Men schrijft ons uit Hansweert van 15 April jl.: Gisteren avond te 10 uren kwamen twee personen van Hanswjert, die de sluisdeuren moesten passeeren. Eén van hen had het ongeluk om tusschen de sluisdeuren te vallen, terwijl deze een weinig openstonden. Gelukkig is die persoon nog bijtijds gered, daar de deuren dicht gin'gen tengevolge van het opkomen van het water. Zijn arm bleef toen tusschen de deuren zitten. Daardoor kreeg men tijd hem ter hulpe te komen en door spoedig het water in de schutsluis te latenkwam hij er met een bezeerden arm af. Gistren en heden wordt in het Schut tershof te Middelburg, de een en twintigste tentoonstelling van de Vereeniging tot bevor dering van den tuinbouw in de provincie Zee land gehouden. De commissie van beoordeeling van het in- gezondene is samengesteld uit de heeren: mr. G. Van Bennekeier, voorzitter; J. Van Sluijs, J. Koole, J. M. Kakebeeke te Goes, mr. C. P. Lenshoek te Wolfaartsdijk en F. D. Sprenger, de laatste als secretaris. Zij heeft onder meer deren de volgende prijzen toegekend Voor de schoonste verzameling van minstens 20 Calceoloriade zilveren medaille aan jonk heer mr. C. Van Citters te Heinkenszand. Voor de beste verzameling vervroegde groen ten: de bronzen medaille en 5 aan P. De Witte, tuinbaas bij mr. C. P. Lenshoek, te Wolfaartsdijk. Naar wij vernemen, wordt het Russische Keizerlijke stoomjacht Livadia, reeds over eenige dagen te Vlissingen verwacht. (M. Ct.) Jl. Maandag heeft graaf Sievers, le secretaris der Russische legatie te 's-Sagezich naar Vlissingen begeven, om zich te overtuigen of alles daar in behoorlijke gereedheid was voor de ontvangst van zijn Souverein bij Hd. door reis naar Engeland, en met genoegen bevonden, dat de gemaakte toebereidselen niets te wen- schen overlaten. Te Amsterdam hebben zich gevallen van hondsdolheid voorgedaan zoodat afgekondigd is, dat honden, die op den openbaren weg los loopen, moeten voorzien zijn van een muilkorf. Te Avereest en te Alkmaar zijn in beslag genomen een valsch guldenstuk en een 25 cent stukje. Naar het zich aanvankelijk laat aanzien, zullen de vruchtboom en in de IJselstreken inzonderheid de appel- en pereboomen, dit jaar een overvloedigen oogst opleveren. Naar men verneemt, wordt thans aan het scheikundig laboratorium te Amsterdam, onder leiding van prof. Gunning, een onderzoek be treffende de Middelburgsche worst ingesteld. Dagbl Te 's-Hertogenbosch is juist in het drukst van den tijd, een gedeeltelijke werkstaking be gonnen der verversknechts. Zelfs zijn er onder, die meer dan 30 jaren bij een patroon gewerkt hebben. Naar de German News meedeelt, is 't aan tal leden van de Berlijnsche Vereeniging tot 't verbranden van dooden thans reeds zóó groot, dat weldra een algemeene vergadering tot vast stelling der statuten gehouden zal worden. Ten einde de vooroordeelen van 't publiek te be strijden, zullende stichters der Vereeniging een vlugschrift in 't licht geven, waarin aan getoond zal worden 1°. dat 't verbranden der dooden geen nieuw denkbeeld is, doch reeds vóór duizend jaren toegepast is geworden; 2° dat de jongste onderzoekingen der wetenschap ten stelligste hebben aangetoond, hoe 't ge bruik van begraven oorzaak is van talrijke epidemiën, en dat derhalve dit gebruik in 'tbelang der levenden behoort te worden afgeschaft; 3°. dat verbranding (crematie) niet strijdig is met de leerstukken van 't Christendom, en ook geenszins de godsdienstige ceremonien behoeft uit te sluiten, waarmede 't begraven vergezeld gaat; 4°. dat 't bewaren van de asch der dooden in de plaats treden kan van 't tegenwoordige be waren der graven. De Vereeniging beoogt voorts haar doel te bevorderen door 't verspeiden van geschriften, 't houden van meetings, 't helpen oprichten van zustervereenigingen, en 't verleenen van onderstand aan wetenschappelijke mannen, bij hun experimenten tot 't vinden van de meest doeltreffende wijze van ver branding. Een zeventigjarige dame te Weenen heeft 30,000 florij nen aan de Verbrandings-vereeniging aldaar geschonken, met last tot onverwijlde constructie van een fournuis,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1