«4NESCHE COURANT. 1874. N°. 45. Donderdag 16 April. 813te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels èt1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt 11 aakdag. Wof.ksdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. GOES, den 15 April 1 874. Bli}kens een gisteren bp het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, heeft de luit.-generaal Van Swieten aan dien landvoogd het volgende getelegrafeerd: De Staten ter Westkust, van Troemon af tot en met Waylah, erkennen de Nederlandsche oppermachtaldaar is de blokkade opgeheven. (St. Ct.) (NB. Troemon is de zuidelijkste Staat van de Westkust van Atchin; Waylah ligt zooveel noordelijker, dat twee derde van de Westkust tusschen deze beide begrepen zijn De Times van jl. Maandag bevat 't vol gend telegram uit Singapore, van 11 dezer: »Sir Andrew Clark, gouverneur van de Straits Settlements, ontvangt, 't bezoek van eenige At- chineesche afgezanten." Jl. Maandag avond gaf »het Nationaal Tooneel van Antwerpen onder directie van den heer Victor Driessensmet medewerking van mejuffr. Cath. Beersmans" in den Schouwburg alhier eene voorstelling. De zaal was tamelijk goed bezet, meer dan het stuk, minder dan het spel van mejuffr. Beersmans verdiende. Alphonse de Kinderdokter is geen stuk, dat den beschaafden toeschouwer kan behagen. Vol van bijna onmogelijke tafereelenwemelende van minder aangename uitdrukkingen, doorweven van handelingen die allerminst geschikt zijn om op te wekken, te ontwikkelen en te be schaven, behoort het stuk niet op het tooneel te huis. Het geheel doet vermoeden, dat het is getrokken uit een roman en de ervaring heeft, ons maar al te wel geleerd getuige Klaasje Zevenster en Anna Rooze en nu laat stelijk Zege en Strijd, dat een roman zich niet tot drama laat omwerken. Men boude ons dan ook ten goede, dat wij geene schets van het stuk geven. De acteurs kweten zich over het algemeen goed van hunne taak. Dat Cath. Beersmans uitmuntte behoeft geene vermelding, deze ac trice is te over bekend, dan dat wij iets van haar spel zouden zeggen. Zjj streeft onze mevr. Kleine— Gartman op zijde. Elize Driessens zij was thans geannonceerd als mevr. Corijn Driessens" is in ons oog met haar spel niet vooruitgegaan; mogelijk lag het aan de rol, die zij vervuldemaar zij beviel ons niet. Ook niet de heer Victor Driessens. Slecht te huis in zijn rol, zoodat hij, meer dan al de andere acteurs te zamen op den souffleur moest steunen, legt hij hoe langs zoo meer eene ongegeneerd heid aan den dag die afkeuring verdient. Wij hopen, dat als de Nationale Tooneelisten van Antwerpen ons weder met een bezoek ver eeren, zij ons liever vergasten op een paar van die lieve, kleine genrestukjes, dan op een on mogelijk en onbegrijpelijk drama. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Ou- delandeOmtrent de veldgewassen in het Wes telijk gedeelte van Zuid-Beveland kan gemeld worden, dat het vooruitzicht van den land bouwer veel gunstiger is dan verleden jaar. Alles staat thans beter. De tarwe en rogge staan bijna overal zeer goed; dit kan men ook zeggen van gerst en koolzaad: bij het laatste beginnen hier en daar de bloemen zich reeds te laten zien. De zomervruchten, als: erwten, boonen, enz. zijn of komen uit den gronden daar vroege aardappelen gepoot zijn, is men druk bezig met de wintersoorten te zetten. Wegens de lage prijzen zal men dit jaar zeer weinig meekrap verbouwen en zullen vlas en suikerbieten daarvoor meer in 'de plaats treden. Daar er in de wintervruchten overal veel onkruid gevonden wordt, laat het zich aanzien, dat de arbeiders hun brood zullen vinden. Het vee is gezond en de prijzen er van zijn voor het tegenwoordige iets lager. Naar men ons mededeelt, is gisteren te dezer stede bericht ontvangen (dat echter heden niet door de Middelb. Ct. vermeld wordt) dat de oorzaak van de beruchte leverworst-vergifti ging zou te zoeken zijn in zeker persoon (wiens naam ook genoemd werd) die ongenoegen met den slager Van Os moet hebben gehad en, op wraak bedacht, in den etensbak van het var ken, dat den volgenden dag zou geslacht wrr- den, vergif hebben gestrooid, eenvoudig met het doel dat varken te dooden. Het gif schijnt echter niet spoedig genoeg bij het varken te hebben gewerkt, zoodat het zonder eenig ver moeden door Van Os werd geslacht en't gif tige vleesch verkocht, dat zooveel onheil be rokkend heeft. Eergisteren avond overleed te Middelburg de oudste inwoner dier-stad, de heer J. S. Frederilcs, die den 24 Mei a. s. den ouderdom van 102 jaren zoude hebben bereikt; hij was steeds in het volle bezit van al zijn vermo gens en deed van tijd tot tijd nog wande lingen. Te Middelburg hebben in deafgeloopen week van wege de firma Van Zeilen 8f Dekker de ver- eischte opmetingen plaats gehad voor den bouw van een droogdok aan den dam waartoe de Gemeenteraad onlangs vergunning heeft verleend. Het in de Arnh. Ct. medegedeelde gerucht volgens hetwelk Z. K. H. de Prins van Oranje het voornemen zou hebben om met een Haagsche datne uit den voornamen stand in het huwelijk te treden, is ook aan de H. N. ter oore ge komen en men deelt aan dit blad zelf reed3 tal van bijzonderheden mede. Om der wille van de discretie verzwijgt het den naam der jonge dame, die genoemd isalleen voegt het er bij, dat, naar men beweert, de kroonprins er ernstig aan denkt, aan de wetgevende macht vergunning te vragen tot het aangaan van een morganatisch huwelijk. Blijkens het eindverslag der Commissie van rapporteurs in de Eerste Kamer over de Vestingwet, heeft de meerderheid hafe goed keuring gehecht aan het beginsel eener vast stelling bij de wet, waardoor men tot een vast stelsel kan geraken. De concentratie der verdediging vond ook bij de groote meerderheid bijval. In het vorige jaar is te Antwerpen eene Vereeniging opgericht, die overal navolging verdient. Haar naam is Opvoeding en Onder wijs, haar doel het verleenen van hulp aan behoeftige ouders om hunne kinderen te doen onderwijzen. Deze uitstekende Vereeniging telt reeds, na een bestaan van nauwelijks zes maan den, meer dan 500 leden, en reeds 46 meisjes werden door haar op de Industrieschool ge plaatst. In de mededeeling van het succes van Opvoeding en Onderwijs, zegt de Précurseur, ligt reeds eene aanbeveling om met het nut tige werk voort te gaan, hetwelk deze Ver eeniging zoo krachtig begonnen heeft. Voor de verkiezing van een lid der Twee de Kamer in het hoofd-kiesdistrict Appingadam, die op 21 dezer zal plaats hebben, is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Waarheid en Recht candidaat gesteld de heer AJ. Tho massen a Tuessink Van der Hoop Van Slochteren. De Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) hebben over de maand Maart jl. opgebracht 8,090,883,17§ tegen 7,785,268,35 in Maart 1873 en tegen een raming van 6,611,350,92. Over het eerste kwartaal van dit jaar was de op brengst 19,992,663,09i tegen 19,630,217,84 in 1873 en tegen een raming van ƒ19,834,052,76. Te Dreumel is men druk bezig om, ter eere van Zr. Ms. hulpbetoon bij den waters nood van 1855, een gedenkzuil op te richten, waarmede men den 12n Mei hoopt gereed te zijn. Op dien datum zal op de plaats, waar de dijk in 1861 te Leuven is doorgebroken, de eerste steen worden gelegd voor het mo nument, dat daar ter eere van Z. M. zal wor den opgericht. Te New-York zal weldra een werk ver schijnen, getiteld: What is Darwinismdoor dr. Charles Hodge. Te Dresden zal, naar men verneemt, over eenige weken de eerste oven voor het verbranden van lijken gereed zijn. De Ge meenteraden van Dresden én van Leipzig hebben zich bereid verklaard om, indien de te nemen proeven bevredigende uitkomst opleveren, de gelegenheid tot het verbrandjn van lijken open te stellen. De ingenieur Siemens, die met het bouwen belast is, berekent de kosten van'een oven met toebehooren op ongeveer 2500 florij nen. Naar zijn oordeel zal het verbrandings proces binnen het uur zijn afgeloopen. Te Weenen maakt deze zaak insgelijks vor deringen. Aldaar is eene Vereeniging voor het verbranden van lijken, »de Urn" genaamd opgericht, welke de invoering der zaak ten doel heeft en thans een verbrandingslocaal volgens het stelsel van prof. Reclam te Leipzig bouwen wil. De statutendezer Vereeniging zijn dezer dagen door de bevoegde autoriteit goedgekeurd. Met betrekking tot het bovenstaande vinden we in de Phamn. Zeitung een9 bedenking uit sproken, namelijk, dat daardoor een belangrijk middel aan de gerechtelijke scheikunde zou worden ontnomen, om in de lijken de bewij zen eener vergiftiging, vooral door arsenik, op te sporen. Bij de groote moeite, die we weten, dat het vaak in zich heeft, moordenaars spoedig op het spoor te komen en overtuigende be vijzen der misdaad te leveren, is deze beden king niet zonder grond. Men verhaalt, dat een Europeesch sol daat van onze troepen op Atchin, die zich bij verschillende gelegenheden derwijze had onderscheiden, dat hij voor een eervolle ver melding was voorgedragen, op zekeren avond, na acht dagen niet uit de kleeren geweest te zijn, op post staande, door slaap overmand, tegen een boom leunde en in die houding werd gevonden door den officier van de ronde, die van het voorgevallene onmiddelijk rapport maakte. De opperbevelhebber der expeditie, van het gebeurde omstandig onderricht, vaar digde een order uit, waarbij het feit werd geconstateerd, dat bedoelde fuselier, slapende op zijn post tegenover den vijand gevon den, volgens de krijgswetten met den kogel gestraft behoorde te worden, doch dat de op perbevelhebber, in aanmerking nemende het uitstekend gedrag van dien soldaat bij onder-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1