op Zaterdag den 11 April 1874, Friedriuh Oemsheim uit Keulen, bij wien onze tegenwoordige directeur der Zangvereeniging, de beer Bromberger, zijne opleiding genoten heelt. De stoomboot-maatschappij Nederland zal door vermeerdering harer vloot tot zes eerste klasse stoomschepen met Mei a. s., eene ge regelde maandelijksche vaart aanvangen. Het hoofdbureau voor den passagiersdienst is thans gevestigd te Nieuwediep, alwaar de aanwijzing der plaatsen 't best kan geschieden, wijl de stoomschepen tijdens hun verblijf hier te lande aldaar vertoeven. Naar wij vernemen, is bij de Hooge Regeering door den ingenieur C. G. J. Pietersen te 's-Gravenhage concessie gevraagd tot den aanleg en de exploitatie van een paarden spoorweg van Middelburg naar Vlissingen en naar de badplaats Domburg. Stoompost Men meldt uit Kuinre: In alle soorten van vee wordt eene belangrijke prijsvermindering opgemerkt, zoodanig zelfs, dat neurende koeien voor 125 tot f 160 en melk dito 140 tot 160 verkocht worden. Aankoop voor het buitenland is van weinig beteekenis. Uit Vught wordt aan de Prov. N.-B. en \i-H. Ct gemelddat zekere G. K. aldaar zooveel Paascheieren heeft gegeten, (men spreekt van 25 tot 40) dat men voor zijn leven vreest. Een telegram van Reuters-Office, gedag- teekend 10 dezer, meldt uit Penang, dat de Nederlanders verscheidene Atchineesche havens weder voor den handel geopend verklaard hebben. Naar wij vernemen, heeft de Commissie voor de op 12 Mei jarige kinderen, na verge lijkend onderzoek, hare keuze ter uitdeeling bepaald op de Gedenkplaat: eer lands zilveren vreugdedag, ontworpen door den heer H. J. Van Lummel, waarvan nu ook eene goedkoope uitgave is verschenen bij den boekhandelaar C. Van Bentum, en van welke plaat het Z. M. den Koning heeft behaagd, de op dracht welwillend aan te nemen. Men schrijft uit_Meppel: Volgens ge rucht moet er in de nabijheid van de Wijk een treurige misdaad hebben plaats gehad. Zeker persoon was Zaterdag avond der vorige week be zig eenigen huiselijken arbeid te verrichten. In het donker werd hij buiten geroepen. Hij ging er heen, doch werd na eenige oogen- blikken door den roependen persoon verra derlijk aangevallen en deerlijk met een mes gewond. De zaak moet in handen der poli tie zijn, welke den vermoedelijken dader reeds op 't spoor is. In een der veenderijen van de gemeente Borger heeft men het verbrande lijk van een man gevonden. Men denkt dat hier het on matig gebruik van sterken drank weder de oorzaak isnaar het schijnt had de man vuur willen halen, om zijne hut te verwarmen, maar is hij, door drank bedwelmd, onderweg in brand geraakt en jammerlijk omgekomen. N. R. Ct. Te Dresden is reeds 17 maal het bloed van een lam gebruikt voor de operatie der transfusie, om uitgeputte gestellen nieuwe krach ten te verschaffen. De uitslag was telkens zeer gunstig. De werken van het herstel der te Straats burg door het bombardement vernielde en be schadigde gebouwen, worden met kracht voort gezet. Men denkt, dat op het einde van dit jaar alles hersteld zal zijn, op eenige plaatsen na in de Streinstrasse en naast de Finckmattkazerne. Met de werkzaamheden tot aanleg der nieuwe vestingwerken rondom Parijs is reeds een begin gemaakt. Drie der nieuwe forten, als die van Buc, Valleras en Saint-Cyr zullen nog in den loop van dit jaar voltooid worden. Men wil Saint-Cyr even sterk maken als de Mont-Valérien. Er bevinden zich thans ook verscheidene genie-officieren in de Jura, daar men eenige punten in deze provincie insgelijks wil versterken. Per telegraaf? In de zitting der Eerste Kamer van heden is door den voor zitter medegedeeld, dat ingevolge het besluit in comité-generaal van Zaterdag, door de af- deelingen benoemd is eene commissie tot het ontwerpen van een adres, dat Z. M. zal wor den aangeboden ter zake de feestviering op 12 Mei. Dat adres zal voor de leden worden gedrukt en naar de afdeelingen verzonden. Na aanneming der verschillende aan de orde ge stelde kleine ontwerpen is de beraadslaging over 4$ vestingwet bepaald op Woensdag. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bij de dezer dager, te Middelburg gehouden examens heeft de heer J. Snoep, hulponderwijzer aan de bijzondere school alhier, akte als hoofdonderwijzer verkregen, ter wijl de akte als hulponderwijzeres is uitgereikt aan de damesII. Risseeuw en S. C. Moll, die hunne op leiding verkregen aan de hier bestaande oefenschool. Het nut en de doeltreffendheid dezer inrichting blij ken bij vernieuwing bijna elk halfjaarlijkseh examen, en we achten het dan ook niet ongepast hulde te brengen aan den ijver en de geschiktheid der aan de oefenschool lesgevende onderwijzers, die bij zulke be perkte leermiddelenen zoo weinig lesuren 's weeks, zulke gunstige resultaten weten te verkrijgen. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Veen is, na vergelijkend examen, de volgende voordracht gemaakt, in volgorde der behaalde punten: 1°. C. Van Bellen, te Haarlem; 2°. C. In 't Veld, te Breukelen; 3°. P. A. Kommers, te Goes. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der GEMKEXTE (i O K M, des avonds te 7 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 10, daarna 11 leden en de secretaris. Afwezig, beiden met kennisgeving, de heeren mr. J. I. Del Baere wegens verblijf buiten de gemeente, ten gevolge van een verontrustend telegram omtrent den toestand van zijn zwager te Middelburg en dr. G. T. Cal len fels. I. De Notulen der vergadering van den 12 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen: dat burg. en wetli. in hfinne vergadering van den 14n Maart jl. op voordracht van den gemeente ontvanger tot geagreëerd klerk ten zijnen kantore hebben toegelaten den heer Frederik Van Campeu, doch tevens op zijn verzoek hebben bepaald dat hun be sluit van den 13. December 1873, waarbij de heer Cornelis Risseeuw tijdelijk was aangewezen, om bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den ontvanger, al die daden van beheer te voeren, waartoe deze anders zelf verplicht zou zijn, vau kracht blijft tot den 1 Juli aanstaande; dat den 14 Maart jl. de aanbesteding heeft plaats gehad van het onderhoud en schoonmaken der scholen en onderwijzerswoningen, en wel in twee perceelen, zijnde dit werk aangenomen het eerste perceelal de werken en leveranciën, behalve het schilderen (begroot op 900) door W. De Beste voor 836het tweede perceelhet schilderwerk (begroot op 168) door C. P. Somer voor 113; dat den 28 Maart jl de aanbesteding is geschied van het onderhoud der gemeente-eigendommen en werken, in vier perceelen, welke zijn aangenomen het eerste perceelonderhoud van gebouwen, kade muren, riolen, waterleidingen, pompen en begraaf plaats (begroot op 771,) door C. Hootsmans voor 846.15; het tweede perceelonderhoud der privaatrechtelijke eigendommen (begroot op 80) door A. Van De Visse voor 84.15; het derde perceelonderhoud van het Sas, voor namelijk timmerwerk (begroot op 583) door A. De Beste voor 485; het vierde perceel: schoonmaken van raadhuis, politiewacht en leenbank (begroot op 103) door H. Boet voor 103; en dat burg. en weth., ofschoon de aannemingsom der twee eerste perceelen boven de begrooting was, gemeend hebben geene nieuwe besteding te moeten beproeven, als beloopende de totale aannemingsom slechts 31.30 boven het totale bedrag der be- grootiug; dat burg. en weth., aangezien het feest van 12 Mei 1874 op een marktdag valt, hebben gepubliceerd, dat zij de gelegenheid tot het houden van markt voor die week zullen openstellen op Maandag den 11 Mei bevorens, met uitnoodiging aan belanghebbenden, om van die gelegenheid gebruik te maken. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: a. Van Ged Staten: berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten tot dekking van het tekort op de administratie der leenbank over 1873; tot vol doening der huur voor het ziekenlokaal over 1873; tot restitutie der reiskosten van den conservator van 's-rijks museum voor het onderzoek der schilderingen in de raadzaal; tot bestemming van 235 voorde illuminatie van het raadhuis op 12 Mei a. s. en tot het houden van eene paardenmarkt op den laatsten Dins dag van April, in plaats van twee paardenmarkten op de tweede Dinsdagen van Maart en November. Alles voor notificatie aangenomen. b. Van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs; bericht der installatie van het herbe noemd lid mr. J. I. Del Baereinzending van haar jaarverslag over 1873, dat bij het gemeenteverslag zal worden opgenomen; en kennisgeving, dat op 13, 14 en 15 April het eindexamen der burger-avond school zal gehouden worden. Mede voor notificatie aangenomen. c. Van burg. en weth.: het proces-verbaal der op neming van de kas en boeken van den gemeente ontvanger, op 25 Maart jl. waaruit blykt, dat allea in orde is bevonden, zijnde toen in kas 13581,36, van welk proces-verbaal een afschrift aan Ged. Staten is gezonden. Voor notificatie aangenomen. d. J. Koens Hz. verzoek ora hem in erfpacht af- testaau 55 Centiaren grond langs de zuidzijde van zijn huis aan de Ganzenbarrière. Gerenvoieeid aan burg. en wetk. om onderzoek en voorbereiding ter behandeling. e. Van de ouders van 16 leerlingen uit de laagste klasse der school le klasse een adres, waarin zij zich beklagen, dat hunne kinderen ten gevolge van gebrek aan voldoend personeel genoodzaakt worden, in eene lagere afdeeling te blijven zitten, dan waarin zij, naar de verklaring van den hoofdonderwijzer, in verband met hunne ontwikkeling behoorden geplaatst te zijn, waarom zij verzoeken, dat het hulppersoneel aan die school worde uitgebreid en vermeerderd. f. Van de plaatselijke schoolcommissie: advies, in overleg met den heer schoolopziener, tot inwilliging Van bovenstaand verzoek. Beide stukken worden gerenvoieerd aan burg. en weth. on bericht en voorstel. g. Van de commissie van toezicht op de gemeente- apotheek, de begvooting van uitgaven voor die inrich ting voor 1875, opgemaakt tot een bedrag van 1513. Gesttld in handen der fin. comm. om onderzoek en advies. li. De nis. 2128 van het Staatsblad voor 1874. Ter visie voor de leden. IV. Nog is ingekomen eene missive van de plaat selijke Schoolcommissie aan burg en weth., waaun wordt medegedeeld, dat door de laatste aangifte van leerlingen voor de naai- en breischool, het getal scholieren aan die inrichting tot 140 is gestegen, waardoor het noodzakelijk wordt eene zevende klasse te formeeren, en dat, wanneer een derde naaister werd aangesteld, nan elk der zeven onderwijzeressen een 20tal leerlingen kunnen toevertrouwd worden. De Commissie neemt daarom de vrijheid burg. en weth. in overweging te geven aan den Raad de benoeming van eene derde naaister op eene belooning van/50 'sjaars voor te stellen. Nadat deze brief is voorgelezen zegt de Voorzitter dat burg. en Weth. deze zatk hebben overwogen en gaarne gevolg geven aan het verzoek vau de Com missie, terwijl zij om de urgentie, daar de nieuwe leerlingen reeds a. s. Maandag worden toegelaten, hun voorstel nog heden in behandeling brengen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. V. Vervolgens herinnert de Voorzitter, dat de Raad in zijne vergadering van 12-Maart jl. besloten heeft tot wijziging der verordening op het houden der veemarkten, waarop bereids de vereischte goed keuring van Ged. Staten is verkregen, en dat tevens in beginsel is aangenomen, eene som van 100 'sjaars gedurende de 3 eerstvolgende jaren ter be schikking te stellen van de uitvoereude commissie voor de paardenmarkt. De lin. commissie, hierop gehoord, adviseert tot die beschikbaarstelling, omdat er kans bestaat tot het welslagen der markt, eerstens met het oog op de pogingen, die in den laatsten tijd zijn aangewend tot veredeling van het paardenras in Zuid-Beveland, anderdeels dewijl de gunstige ligging van Goes de markt voor Belgische en Fran- sche handelaren gemakkelijk toegankelijk doet zijn. Burg. en weth. stellen alsnu voor, definitief te besluiten tot het verleenen der bovengenoemde som en wel voor 1874, door hen te machtigen het bedrag van 106 te voldoen uit den post van onvoor ziene uitgaven op de begrooting van dat jaar, terwijl op de begrooting voor 1875 en 1876 telkens gelijke som voor dit, zal worden uitgetrokken. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (De heer Fransen van de Putte komt ter verga dering.) VI. Daarna wordt overgelegd de voordracht voor de benoeming van een hulponderwijzer bij het lager onderwijs, opgemaakt door burg. en weth. in overleg met den heer Schoolopziener en den hoofdonderwijzer der vacante school, waarop geplaatst zijn de hulp onderwijzers P. A. Hubregtse te Kruiuiugen en C. Schuerveld te Bruinisse. De Voorzitter zegt, dat er urgentie bij de be noeming bestaat, daar de hulponderwijzer die ver vangen moet worden, den 1 Mei zijne betrekking verlaat. Hij stelt daarom voor, gelijk reeds op de convocatiebiljetten is vermeld, dadelijk tot de benoe ming over te gaan. Hiertoe wordt besloten, en de heer P. A. Hu bregtse met algemeene stemmen benoemd. De heereu mr. De Witt Hamer en Vau Hoek heb ben als stemopnemers gefungeerd. VII. Nu wordt gelezen eene aanvrage van het bestuur van het Gasthuis om machtiging tot de vol gende af- en overschrijving op de begrooting van die instelling voor 1873. Afschrijving van art 13 Consumptie artikelen ƒ207,99 Overschrijving op 11 Belasting en dergelijke 41.81 12 Onderhoud Huisraad en Gebouwen 166.18 ƒ207.99

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2