BUITENLAND. Zoowel te Rotterdam als te Utrecht heeft zich de vorige week een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. De Haagsche correspondent van de Gron. Ct. meent zeker te weten, dat de oppositie in de Tweede Kamer den 16 April a. s. uit de stukken, door de Regeering overgelegd, zal trachten aan te toonen, dat de verovering van Atchin van den aanvang af het doel is ge weest van den oorlog en dat zij de Kamer zal trachten over te halen zich te verklaren tegen het voornemen, om Atchiu onder ons reehtstreeksch gezag te brengen. Met ons is die correspondent echter overtuigd, dat die toe leg totaal zal mislukken. Vadert.) De Prov. Gron. Ct. verneemt, dat er van de zijde der anti-revolutionairen met alle kracht gewerkt wordt voor een candidaat hunner richting bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Appingadam. Te 's Hage is Zondag avond gedurende de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk door twee fatsoenlijk gekleede meisjes het bij de binnendeur hangende kerkzakje weggenomen. Een kerkelijk bediende dit bespeurende, kon de in allerijl vluchtenden, die het gestolen voorwerp op straat wierpen, niet achterhalen. Volgens een schrijven uit Ferwerd in de Friesche Courant is in eene naburige gemeente een Israëliet benoemd tot ouderling der Her vormde gemeente. J.l. Zaterdag, des avonds omstreeks half negen, brak bij den bouwman P. Qualm onder Nieuwenhoorn brand uit, die zoo spoedig toe nam, dat alleen de kinderen, die reeds te bed lagen, zijn gered kunnen worden. Letterlijk alles is verbrand, waaronder ongeveer 20 stuks vee. Ofschoon een en ander geassureerd was, schijnt dit veel te laag geweest te zijn, en is dus de schade aanzienlijk. De oorzaak is on bekend. Te Grafhorst in Overijsel heeft men het gekke plan gevormd, om den 5 Mei aanstaande feestelijk te herdenken, dat die gemeente vóór 25 jaren afgebrand is! Als een bewijs welke ongehoorde som men er tegenwoordig besteed worden voor antiek porselein diene, dat op een dezer dagen ge houden verkooping te 's-Hage, een Saksisch beeldje ƒ201, eèn Japansch theeserviesje 805 en een Engelsch beeldje 120 hebben op gebracht. Men rekent, dat de rente van Spaausche fondsen, alleen in ons land, meer bedraagt dan een waarde van 10 millioen gulden. In 't Engelsche Lagerhuis is door den afgevaardigde Denison aangekondigd, dat bij na de Paaschvacantie zal vragen of tusschen de Engelsche en Nederlandsche hoven eenige diplomatieke onderhandeling of briefwisseling wordt gevoerd betreffende den toekomstigen toe stand van Atchin, en of de handelsvrijheid tus schen Atchin en de Britsche bezittingen ge handhaafd zal big ven. Vaderlf De strijd tusschen de landbouwers en hun werklieden neemt in Engeland een drei gend aanzien. Eerstgenoemden hebben de aan vragen om loonsverhooging beantwoord met het ontslaan der werklieden. In Cambridge shire, Norfolk, Suffolk en in de omstreken van Newmarket zijn ongeveer vier duizend ar beiders zonder werk en dat getal zal waar schijnlijk nog toenemen, wanneer de landbou wers volharden in hun bedreiging om geen arbeiders te werk te stellen, die leden zijn van de National Agricultural Labourers Union. De arbeiders hunnerzijds ontvangen grooten gel- delijken steun van hun makkers; de vrouwen sterken de mannen in hun verzet. Te Bury St. Edmunds kwam het tot dadelijkheden bij het eindigen eener arbeiders-meeting, terwijl in een vergadering van arbeiders te Huil be sloten werd de hulp in te roepen van de Na tional Labour League ten behoeve van de ar beiders, die in Lincolnshire en aangrenzende graafschappen het werk hebben gestaakt. Som migen wijzen op de noodzakelijkheid, dat het Gouvernement tnsschenbeiden zal treden. Bij den boekhandelaar J. 11. Van Peursem te Utrecht wordt een uitstekend portret van Z. M. den Koning uitgegeven, in oleographie. Dit prachtig gelijkend portret wordt afgeleverd, naar verkiezing op mahoniehouten paneel of op karton opgezet, voor den geringen prijs van 2,50. Vergulde lijsten opzettelijk daarvoor vervaardigd, zijn door den handel a 1,90 te bekomen. Het was hem meldt de uitgever om een goed portret te doen, en waar de Zwitsersche photographie die mogelijkheid bood, was hij niet weinig verrast van Z. M. den bepaalden last te ontvangen, bij Zr. Ms. photograaf te Vevey een photographisehe uitvoering te bestellen, op de groot te van de te verschijnen chromolithograpliie. Daarbij heeft Z. M. zijn persoonlijk oordeel over de tee- kening te kennen gegeven en bevoegde autori teiten tot geven van critiek aangewezen. De uit gever was ten slotte gelukkig genoeg, na eenige kleine veranderingen op een wenk dier heeren aangebrachtde beeltenis sprekend gelijkend te verkrijgen. Die opvatting van den uitgever is volkomen juist. De heeren Tresling en Co. lithografen des Konings te Amsterdam, hebben een bepaald meesterstuk in deze uitgave geleverd, zoodat alle aanbeveling eigenlijk overbodig is. Zulk een afbeeldsel, door Hem, die het voor stelt, persoonlijk als deugdelijk gestempeld, behoeft immers geen verdere lofspraak Uitgever en litho grafen zullen genoegen van hun arbeid beleven. (Dagbl.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Apeldoorn en ook te Aarlanderveen ds. C. A. Renier, pred. te Bergschenhoek, die heeft be dankt voor het beroep naar Berg-Ambacht. De opening van de voorjaars-vergadering der algemeene Synodale-Commissie ia bepaald op Donder dag 7 Mei e. k. STATISTI1SÏC Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER MAART 1874. Op de School le klasse waren gedurende deze maand 150 kinderen. Onder déze waren 127 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden, 21 i, van 1—10 verzuimen en 2 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 s/io percent op het geheel aantal scholieren en schooltijden tegen 1 2/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 3" klasse waren 168 kinderen waar onder 150 zonder eenig verzuim, 17 die van 110 verzuimen hadden en 1 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7l/ioo percent te gen 3 2/xo percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 3" klasse waren 248 kinderen, waaronder 165 zonder verzuim, 57 met van 110 verzuimen, 26 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddelde verzuim was 6 6/i0 percent te gen 8 3/l0 percent over dezelfde maand in 1873. Op de Weezen- en Armenschool waren 84 kinderen, (zonder de weezen) waaronder 54 zonder eenig verzuim, 17 met 110 verzuimen, 13 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9 6/io percent te gen 15 4/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de bijzondere School waren 222 kinderen, waarvan 170 zonder eenig verzuim, 39 van 110 verzuimen, 13 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 4 4/io percent tegen 37/n percent over de zelfde maand in 1873. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Maart 1874 bedroeg 4 */io percent tegen 6 percent over 't zelfde tijd vak in 1873. Burg. en weth. der gemeente Groningen hebben den raad dier gemeente voorgesteld, het stelsel der drie scholen (lager, uitgebreid lager, middelbaar onderwijs) te verlaten, en de scholen van lager onderwijs en meer uitgebreid lager te vereenigen, met dien verstande, dat van de tegenwoordige scholen parallel-scholen zul len, worden gemaakt; de kinderen zullen dan het lager en het meer uitgebreid lager onderwijs op dezelfde school blijven ontvangen, om daarna tot ae scholen van middelbaar onderwijs over te gaan. De heer Beelenhoofdonderwijzer te Baexem, aan wien op 3 Maart jl. door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaille werd uitgereikt, ont ving in de afgeloopen week van het Rijk eene grati ficatie groot ƒ200, insgelijks hem toegekend voor de menschlievendheid, door hem betoond bij de in zijne gemeente heerschende epidemie. Men kent den toestand in JFranTcrijlc t er is met de Paaschdagen daarin weinig ver andering gekomende legitimisten zetten hun veldtocht tegen De Broglie-regeering voort, terwijl de Bonapartisten verklaren tot de ver minking van het algemeen stemrecht en ook tot de oprichting van den ontworpen Senaat niet mee te willen werken. Het gerucht wil, dat de hertog De Broglie, die een aanstoot geworden is voor de uiterste rechterzijde en mitsdien onmogelijk de meer derheid kan bijeenhouden, weldra zal aftreden als Minister van Binnenlandsche Zaken, om vervangen te worden door den heer Buffet, voorzitter der Kamer. Da legitimistische Union echter blijft, niettegenstaande zij eene officieuse waarschuwing heeft ontvangen, om hare aan vallen op het Septennium te matigenhare pijlen er op afschieten. Zoo zegt ze in baar jongste nommer onder anderen»de prorogatie- wet is een feit, maar het Septennium is een mythe." Indien de heer Buffet dus Minister mocht worden, zal hij, tenzij hij de organisatie van het Septennium vaarwel zegge, en in dit geval zal hij waarschijnlijk op nóg grooter zwarigheden stuiten, evenzeer als De Broglie tegen de oppositie der legitimistische partij te strijden hebben. Thiers strekt voortdurend de Regeering tot groote ergernis en, wanneer men zich op haar standpunt plaatst, niet zonder reden; dezer dagen ontving de oud-president een deputatie van de op Japan gevestigde Franschen ter aan bieding van een geschenk; in antwoord op de daarbij gehouden toespraak zeide Thiers o. a. dat eiken dag meer de voorliefde van Frankrijk bleek voor de republiek, welke trouwens een noodzakelijkheid was met het oog op de drie wedijverende dynasties; zoolang men voortging te weigeren aan Frankrijk wat het vroeg, zou men stuiten op tegenstand en het nooit ge lukkig maken of geachtmen zou dit echter gaan inzien en Frankrijk onder de republiek nog schoone dagen beleven. De heer Beulé, lid der Nationale Vergadering en voorganger van den hertog De Broglie als Minister van Binnenlandsche Zaken (hij trad den 25en Mei in het nieuwe Kabinet), is plot seling aan een slagaderbreuk overleden. Zijn kamerdienaar vond hem den 4en dezer 's och tends dood in zijn bed. Het bericht der ontvluchting van De Rochefort en andere bannelingen uit Frankrijk bevestigt zich. De socialisten te Londen hebben zich voorgenomen naar aanleiding van die ontvluch ting feest te vieren en volgens de Engelsche bladen doen de toebereidselen een grootsche manifestatie verwachten. De Fransche Regeering heeft een hoofd ambtenaar bjj het departement van Marine naar Nieuw Caledonie gezonden om ter zake van de ontvluchting van Henri Rochefort en de overige vijf Communards een onderzoek in te stellen. Hij is van eene onbeperkte vol macht voorzien en heeft in last streng te straffen, indien het hem blijken mocht, dat de ont vluchten onder hunne bewakers medeplichtigen hadden. In liuitscMund zal de nationaal-liberale fractie morgen te Berlijn vergadering houden om te spreken over de militaire quaestie; naar de nationaal optimistische Köln. Zeit. bericht, be staat er niet alleen uitzicht dat men het over de legerwet eens zal worden, maar ook dat de eenheid en samenwerking der fractie op vaster grondslagen zal gevestigd worden. Waar lijk, Bismarck kan niet klagen over gebrék aan gehoorzaamheid; nauw heeft de groote Achilles gesproken, of de dreigende aaneensluiting van de linkerzijde van de nationaal-Iiberaien onder Lasker en de rechterzjjde van de Fortschrits- partij valt in duigen en de nationalen keeren onderdanig naar hun vroegere standplaatsen terngin verschillende steden, o. a. te Ham burg, zijn vergaderingen gehouden van va derlandslievende" mannenwaarin is aange drongen om toe te geven aan den eisch der Regeering, betreffende de sterkte van het leger in vredestijd. De Beiersche rijksafge vaardigde Stauffenberg, president van den Beierschen Landdag, zal hoogst waarschijnlijk worden benoemd tot vice- president van den Rijksdag in plaats van prins Hohcnlohe, die, zooals men weet, naar Parijs vertrekt als Duitseh ambassadeur. Het vertrek van Von Arnim naar Konstantinopel, wordt vertraagd door de ziekte van zijn vrouw en dochter, die te Parijs aan de mazelen liggen. Een der Londensche bladen van gisteren deelt een telegram mede uit Herlijninhou dende: Er bestaat mogelijkheid dat de heer Camphausen wordt benoemd tot Vice-Rijkskan- selier en verantwoordelijk hoofd der Rijksre-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2