1874. N°. 42. Donderdag 9 April. 8iste jaargang. "HïïmüFTr GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Atzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels tl/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. MARKTDAG van 12 MEI 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij besloten hebben, omdat op Eiintstlttg tien BS SS ei u. s. een Nationaal feest zal gevierd worden, de gelegen heid tot het houden der PW BUSS Bi SA Ji BS li f open- testellen op SSuantlng tien 0B SKei bevorens, en noodigen de belanghebbenden uit, dien dag voor ge melde week als marktdag te beschouwen. Goes, den 1 April 1874. Burgemeester en AVethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BUKGER-AVONDSCHÖOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden overgangs-examens, op de burger-avondschool zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse: 1". A. Van der Visse. 2°. M. Vleugel. 3°. G.De Graaf. i°. J. De Graaf. 5°. P. El.fman. 6°. A. Meijers. de 2de tot de 3de klasse 4°. J. C. Meijers. 5". A. Hootsmans. 1°. A. .7. P. De Beste. 2H. Snijder. 3". L. Sampon. 1 erwijl tot het doen van eind-examen zich geen dei- leerlingen had aangemeld. Goes, den 14 April 1S74. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat door den heer E. L. van MERVENNEE vergunning is gevraagd tot het maken van een gemeiseltlen mestput op het erf van zijn huis wijk A no. 135i, en roepen be langhebbenden op, die tegen de inwilliging dezer aan vrage bezwaren mochten hebben, die in persoon in te dienen ter hunner vergadering op Zaturdag den 11 April a. s. des namiddags ten 1 ure. Goes, den 4 April 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JU. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Iudië. Via MARSEILLE 9 April per trein van 5.58 's avonds. Via TRIEST, 14 April, per trein van 9,52 's morgens. Via BRINDISI, 16 April, per trein van 5,58 des avonds. BINMESMLAN DSCHE8EFIIC HTEéy.* GOES, den 8 April 1874. Door de commissie van burgemeesters der hoofdsteden wordt medegedeeld, dat het Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd heeft aan den burgemeester van Amsterdam, per soonlijk te kennen te geven, dat het voor nemen bij Z. M. bestaat om de vooreen nationaal geschenk, bij gelegenheid van de viering van H. D. 25jarig kroningsfeest op 12 Mei a. s bijeengebrachte gelden te bestemmen ten be hoeve der kunst; terwijl Z. M. voorts heeft gelieven te bepalen, dat H. D. op 12 Mei in de Nieuwe kerk te Amsterdam, wanneer de gelden van het nationaal huldeblijk aan Z. M. zullen aangeboden worden, verklaren zal, voor welke installing die door Z. M. zullen worden bestemd. Omtrent bet bezoek van den Koning aan Amsterdam op 12 Mei meldt bet Dag blad o. a. het volgende: Z. M. zal wanneer in het programma voor de aanstaande feestviering geen veran dering komt den llu Mei te paard Zijn intocht doen binnen de hoofdstad. H. M. de Koningin en al de Prinsen van bet Vorstelijk Huis, benevens bet militaire Huis des Konings, zullen deel van den stoet uitmakenH. M. zal in een gala-rijtuig ge zeten zijn. Z M. zal worden ontvangen door een eere- wacbt te paard, welk geleide door den Koning welwillend werd aangenomen. Ook worden te Amsterdam verwacht al de Ministers, het corps diplomatique, de leden van den Raad van State en van de Stateu-Gene- raal, de Commissarissen des Konings en de Burgemeesters uit de voornaamste gemeenten van ons vaderland. II. M. de Koningin heeft bij de heeren Nijgh Sf Van Ditrnar te Rotterdam een prachtig geschenk ingezonden, als bijdrage tot de verlo ting ten voordeele van het Protestantsche Wees huis te Samarang. Onlangs werd op uitnoodiging van de beide in dit eiland bestaande Afdeelingen van de Maatschappij ter bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland door den gemeente raad alhier het besluit genomen, om de ver ordening op de weekmarkten te herzien en op den laatsten Dinsdag dezer maand eene paardenmarkt in te stellen. Daardoor zal in eene bestaande behoefte kunnen worden voor zien. Meermalen toch hoorden wij klachten over het, gemis aan eene dergelijke markt, daar vele landbouwers die paarden te verkoopen hebben, niet weten waar koopers te vinden en ook omgekeerd zij, die behoefte hebben om één of meer paarden aanteschaffen zich dikwerf veel moeite moeten geven om te weten te ko men, waar er te koop zijn. Door het nu genomen besluit wordt aan koopers en verkoopers eene gunstige gelegen heid aangeboden om in de behoefte te voor zien of het overtollige van de hand te doen. Mogen nu zij, in wier belang vooral de markt is ingesteld, gretig van de gelegenheid gebruik maken en dientengevolge de paardenmarkt te Goes met andere van dien aard kunnen wed ijveren Een achtjarige knaap te Middelburg is thans ook overleden aan de gevolgen van het o o eten van de bekende leverworst. Hetzelde ver neemt men omtrent een man te Tholen. Te Goes zijn de lijders hersteld, uitgezonderd de bejaarde vrouw, die in een zwakken toestand verkeert. De stukken omtrent den uitslag van het onderzoek naar de voorgestelde ceusus-verlaging zijn Zaterdag jl. in druk verschenen. Daardoor zou het aantal kiezers te Goes voor leden van de Tweede Kamer, bij een census van 24. stijgen van 247 tot 553. De Staats-Courant van den 7den bevat eene lijst van de namen der Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten, die ge durende de tweede expeditie tegen Atehin ge sneuveld, gewond of overleden zijn, voor zooverre daaromtrent tot op den 26sten Februari 1874 bij het Departement van Oorlog in Nederl. Indië kennisgave was bekomen. Yoor belangstellenden, die betrekkingen heb- ben by de expeditie, is van die lijst aan ons bureau inzage te nemen. Men schrijft ons uit Ovezand: Op schriftelijk verzoek van eenige ingeze tenen dezer gemeente, om ook alhier het a. s. kroningsfeest van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning te vieren, werd niet alleen vergun ning maar ook medewerking verleend, en een parig besloten eene som daartoe uit de ge meentekas beschikbaar te stellen. Dientenge volge vereenigden zich de adressanten tot eene commissie voor de regeling en leiding van het te vieren feest en opdat het zoo veel moge lijk een waar volksfeest moge zijn, waaraan ieder zou kunnen deelnemen, werd eene intee- keningslijst gereed gemaakt, om die aan de huizen der ingezetenen te laten rondgaan. Nog werd (eere zij ons gemeentebestuur!) eene som disponibel gesteld om ook den school kinderen een aangenamen dag te verschaffen. Men verneemt dat Z. M. de Keizer aller Russen op zijne reis naar Engeland eenige da gen in de residentie zal vertoeven. De Regeering wenscht, zoo mogelijk, de exploitatie der havens te Vlissiugen toe te vertrouwen aan de particuliere industrie; te beproeven aan deze het maken van gebou wen en inrichtingen alsmede de bezorging der ge reedschappen voor het gebruik dier havens en wat verder tot geheele voltooiing der werken noodig zal zijn, geheel of ten deele over te laten. Door de uitvoering van dit denkbeeld is tot dusver nog geen regeling getroffen. In afwacti- ting daarvan bleven de havenwerken onder het beheer van het Rijk en werd op geheel gelijke wijze gehandeld als met het kanaal door Zuid- Beveland. Intusschen zijn voorloopig de voor het gebruik dier werken onmisbare inrichtingen ge maakt en daartoe eenige onontbeerlijke voor werpen geleverd. De Minister meent, dat het maken en leveren van die inrichtingen en voor werpen behoort tot de voltooiing van het werk en bracht de gelden daarvoor op de begrooting voor de Staatsspoorwegen. De Algemeene Rekenkamer handhaaft echter haar meening, dat de uitgaven niet tot den aan leg der Staatsspoorwegen behooren, en op dien grond blijft zij de verevening der vorderingen weigeren. Om aan haar bedenking nu te ge- moet te komen heeft de Minister van Binnen- laudsche Zaken bij de Tweede Kamer een wetsonderwerp ingediend, strekkende, om de verevening dier vorderingen ten laste van de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwe gen te bevelen. Dagbl Omtrent de op den Elleboog gestrande brik Rybryda wordt nader uit "Vlissingen ge meld, dat het schip omgeslagen en geheel onzichtbaar is. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Hoo- geveen, van 5 d'zer: Heden nacht is hier een schrikkelyk mis drijf gepleegd, en wel een vierdubbele moord. Zekere Jan Kroesen, die met nog twee an dere huisgezinnen één huis bewoonde, klom vroeg in den morgen door een raam bij een zijner huurlieden binnen, gewapend met een hooivork. De bewoners, door dit binnenkomen, dat natuurlijk met vrij veel geraas vergezeld was, verschrikt, trachtten den woedenden man te ontkomen, hetgeen hun aanvankelijk met hulp van esn buurman gelukte. Kroesen ver volgde hen echter, achterhaalde hen, en bracht hen allen, man en vrouw en twee kinderen, op een gruwelijke wijze om het leven. Noch wraakzucht, noch dronkenschap, noch hebzucht is hier in 't spel geweest, maar de daad moet bedreven zijn in een vlaag van gods» dienstigen waanzin. Uit Assen wordt ons geschreven, dat de of ficier van justitie aldaar zich reeds naar de plaats des onheils begeven heeft, om een on~ derzoek in te stellen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1