1874. N°. 41. Zaterdag 4 April. 61te jaargang. Uithoofde van het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad worden uitgegeven. MARKTDAG van 12 MEI 1874. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Wof.nsdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij besloten hebben, omdat op JUnsdag den S3 StS ei s. een Nationaal Veest zal gevierd worden, de gelegen heid tot het houden der 1W SI EWJ1.-1 it KT open- testellen op Maandag den BI Jtlei bevorens, en noodigen de belanghebbenden uit, dien dag voor ge melde week als marktdag te beschouweu. Goes, den 1 April 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 3 April 1874. Gisteren avond ontvingen wij het volgende telegram: bit een regeeringstelegram van Buitenzorg, heden ontvangen, blijkt, dat de Radja van Gighen de voorwaarden aangenomen heeft, waarop hij in zijn gezag wordt gehandhaafd. Aan hem wordt eene akte van erkenning uit gereikt en de blokkade voor Gighen opgehe- heven. De staten Pedir, Endjoeng, Merdoe, Samalanga, Pasangan, Pelok Samoi en Kloern- pangdoewa hebben uitstel voor de Nederland- sche souvereiniteits-erkenning gevraagd. Van andere staten was nog geen bericht ontvangen. Namens Z. M. den Koning is den 28 Maart jl. aan den heer J. Van der Baan te Wolfaartsdijk eene bijzondere dankbetuiging toegezonden voor bet belangwekkend artikel, door bem in de Goesche Courantno. 25 van 26 Februari dezes jaars geplaatst, getiteld Zeelands \ijver voor Prins Willem 111 in 1674 ten volle bekroond. (Herinnering van vóór twee eeuwen)." Z. M vertrouwt ook eerlang, bij gelegenheid van een hooggewaardeerd voor recht, van de Zeeuwen diezelfde blijken van gehechtheid te mogen ervaren, ab welke door Zeeland reeds vóór twee eeuwen aan het Huis van Oranje op zoo treffende wijze werden betoond. De tooneeldichters en romanschrijvers heb ben steeds voor eene groote moeielijkheid gestaan, wanneer compromitteerende papieren in hun too- neelstuk of roman voorkomen, en die papieren te eeniger tijd tegen hun bezitter moeten getui gen. Niets natuurlijker toch, dan dat, wan neer iemand een stuk in handen heeft, dat hem nimmer anders dan nadeelig kan zijnhij dat stuk eenvoudig vernietigt. Maar het moet op een gegeven oogenblik in banden vallen van hen, die er door gered moeten worden van allerlei onheilenEr schiet dus niets an ders over, dan dat de bezitter dat hem onheil spellende manuscript zorgvuldig bewaart op onge naakbare, niet licht te ontdekken plaatsen; hij bewaart het daar dood eenvoudig voor het pleizier om later aan de galg te kunnen komen of iets heel ergs er door te ondervinden. Zoo is 't ook in Boris Knoopenschaar, het blij spel van Buijsch, dat gisteren avond door de Re derijkerskamer Tollens werd opgevoerd. Ri) hier wordt zoo'n geschrift niet bewaard achter grendels of sloten, in eene brandkast of in den grond, hier draagt de man het, zoo huishou delijk mogelijk, bij zich in zijnportemonnaie! Hij gaat er zelfs meê naar een studenten-partijtje, waar hij dronken wordt en tengevolge waarvan hij op straat die portemonnaie verliest, welke na tuurlijk in de juiste handen komt, den schurk ontmaskert en de bedreigden redt. Wij willen den bekwamen tooneeldichter echter hierover niet hard vallen; hij heeft slechts gedaan wat zooveel anderen vóór hem deden, en zjjn stuk bevat overigens te veel goeds, er is te veel geest en leven in, om deze feil niet over het hoofd te zien. En de leden van Tollens hebben het blijspel zóó verdienstelijk ten gehoore gebracht, dat wij alle redenen hebben om slechts met lof te spre ken van eene uitvoering, die aan een vrij talrijk publiek een genotvollen avond verschafte. Wenseh- ten wij wat meer ongedwongenheid bij Bluwifeld, de rollen van Kroon en van Doris werden uitste kend uitgevoerd, en vooral Kroon komt de eer toe van het meest tot het gelukkig resultaat van dit gedeelte der opvoering te hebben bijgedragen. Ook Beeldok was goed in zijne ondankbare rol, terwijl Stam zich naar vermogen van zijne taak kweet. Na de pauze werd opgevoerd Tooneelstudiën" een blijspel, met welks opvoering bij den laatst gehouden wedstrijd te Brussel een gouden medaille en f400,werd behaald. Bij dit stuk kunnen wij met onverdeelden lof gewagen van allen, die er eene rol in vervulden. Natuur en frisckheid bij Baasberg en Steven; juiste opvatting der rol bij Winterberg en vol leerde tooneelspeelkunst bij Ferdinanddie gedu rig aan een acteur van professie deed denken. Tollens heeft gisteren van veel vooruitgang op bet gebied der blijspel-opvoeringen blijk gegeven. Men schrijft ons uit Kloetinge van 2 April 1874 Gisteren was deze gemeente eene plaats der feestviering. Onze Burgemeester en zijne Eeht- genoote zouden op dien dag hun gouden bruiloft vieren. De gansche gemeente toonde dan ook de grootste geestdrift 'en gaf daartoe een duidelijk blijk van de hoogachting en den dank, dien zij beiden toedraagt. Reeds heel vroeg in den morgen hoorde men schot op schot. Om vijf uur vertoonde zich reeds de nationale driekleur op den toren. Daarna werden de straten met rijen vlaggen versierdieder huis was met de driekleur getooid. Nog vroeger had de jongelingsver- eeniging, uit wier midden zich de feestcom missie gevormd had, op ieder einde van de straat waarin de woning der jubilarissen zich bevindt, eene net bewerkte eerepoort aange bracht, terwijl ook het huis versierd was met eene j eerepoort en groen. Op de beide eerste poor ten, zoowel als op en terweerszijden van die voor de deur, waren toepasselijke inscripties aangebracht. Wie zich om 7 uur in de om geving der kerk bevond, heeft kunnen hooren, dat op het kerkorgel als het ware eene inlei ding werd gegeven met het spelen van drie toepasselijke liederen, üteeds ging oud en jong voort met het lossen van geweerschoten ter eere der jubilarissen. Wat later vertoonde zich de schooljeugd voor de school. Daar stond zij met gespannen verwachting de ope ning der school af te wachten. Van top tot teen was zoowel de kleinste als de grootste vol geestdrift; vlaggen en de nationale kleuren in strik, roset of kokarde versierden de klei nen. Kwartier over negen werd aan haar verlangen voldaan, de school ging open. Met vluchtige blikken doorzochten zij deze om het cadeau in 't oog te krijgen, dat zij den Burgemeester zouden aanbieden. Na het zingen van eenige liederen begaven de onderwijzers zich met de kinderen in op tocht naar de woning van de jubilarissen. Een der oudsten boe d hem het vers aan, net geschreven op een bekranst papier, dat gezon gen zou worden. Toen werd onder eene stort vlaag de optocht vervolgd Druipnat kwamen zij in school en werdm daar van wege de ju bilarissen ruim onthaaldter afwisseling werd nu en dan een lied aangeheven. Om twaalf uur gingen zij uiteen. Thans nam het komen en gaan der bezoe kers om de feestvierenden te feliciteerea geen einde. Terwijl de school nog aan was, had iu de kerk de uitdeeling plaats van het brood eu spek, dat gekocht was voor de som, door den jubilaris ter extra uitdeeling aau de armen af gestaan. In den avond werd door de jongelingsver- eeniging, in wier midden zich ook de feest commissie bevond, eene serenade gebracht aan de jubilarissen, begeleid door de Harmonie uit Goes. Vooraf werd door een der leden eene toespraak gehouden, die door den wind voor het buitenstaand publiek verloren ging. De optocht begaf zich daarna over 't gansche dorp naar 't gemeentehuis, waar nog eenige muziek stukken werden uitgevoerd. Jammer was het, dat door den harden wind de illuminatie, die iu overvloed was aangebracht, geheel mislukte. Na de serenade werden in den vijver op 't dorp brandende teertonnen geplaatst, die 't gansche dorp verlichtten en door schot op schot en eene menigte voetzoekers werden begroet. Wij, en wel de gansche gemeente met ons, brengen den welgemeenden wensch uit, dat de gemeente nog lang zich moge verheugen in het bestuur van onzen burgemeester Trimpe en dat hij dat bestuur met vaste hand voere, zooals hij reeds tal van jaren deed, gesteund door de gouden stralen der gezondheidszon en dat zijne gade aau zijne zijde gespaard blijve. Binnen weinige jaren hopen wij ook het feest te vieren vau zijn 25jarig Burge meesterschap. Men meldt ons uit Ellewoutsdjjk van 1 April Heden heeft ons dorp een recht feestelijk aanzienvan vele gebouwen toch wapperen vlaggen en wimpels ter eere van een geacht paar ingezetenen, Pieter Paulusse en Jannetje Geense, die heden hunne 50jarige echtvereeni- ging herdenken. Aangezien de man reeds 40 jaren achter een van hier op Vlissingen als beurtschip per vaart, heeft men een soort optocht ge organiseerd, hierop zinspelende. Men heeft nl. een roeiboot opgetuigd, deze met groen en vlaggen versierd en op een wagenstel geplaatst. De oude schipper nam in uniform, met zuid wester op en regenjas aan, plaats bij het roer; terwijl zijne vrouw, in gezelschap hunner kin deren en bebuwdkinderen, zich op de banken en eenige schippersknechts zich vóór in de schuit plaatsten. Gevolgd door twee rijtuigen, waarin dorpsgenooten waren gezeten, reed men zoo naar Driewegen en Ovezande, vanwaar men des avonds laat, wel wat koud, doch in vroo- lijke stemming alhier terugkeerde. Uit de opgebrachte gelden eener daartoe ge- houdene inschrijving heeft men ieder der jubi larissen, van wege de ingezetenen, een fraaien en gemakkelijken leuningstoel vereerd. In de vergadering van den Djjkraad van den polder Borssele en 't Waterschap Ellewouts djjk, gehouden den 30 Maart jl. is besloten, om de jaarwedde van den waterbouwkundigen opzichter A. Bol'er mét 100 te verhoogen, en alzoo op 1000 te brengen. Ook te Borssele heeft zich een commissie gevormd met het doel om tegen 12 Mei a. s. een feestje te organiseeren. Men schrijft uit Wissenkerke dd. 27 Maart jl. het volgende: Heden avond hield het departement Noord- Beveland" der Maatschappij tol Nut van 't Alge- COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1 —8 regels k 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragend en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1