De Standaard verneemt, dat na gepas- aeerden Zondag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam vooreerst geen godsdienstoefeningen meer zullen gehouden worden, wegens de daar te maken toebereidselen voor de plechtige ont vangst van Z. M. den Koning op 12 Mei e. k. Aan het Dagbl. wordt verzekerd, dat Z. M. de Koning niet, gelijk gewoonlijk, in April, 'maar dit jaar in Mei Amsterdam met een bezoek zal vereeren en wel van ,11 tot 18 Mei. De geheele Koninklijke Familie zou Z. M. alsdan vergezellen. Z. M. de Koning heeft aan den heer A. J. C. Cretner te Arnhem vergunning ver leend tot het doen uitgeven van een door hem vervaardigd nieuw Wilhelmuslied, onder den naam van Koninklijk gebed. (iV. A. Ct.) In een manufactuurwinkel te Zwolle werd dezer dagen een valsche rijksdaalder ontvangen, met het jaarmerk 1871 en het borstbeeld van Koning Willem III. De vorige week had te Delft een treurig ongeluk plaats. Twee knaapjes, de een vijf en de ander drie jaren oud, speelden in eene schuur. Het oudste^ nam een geweertje, dat aldaar stond en legde het op zijn broertje aan, niet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en de kleine tuimelde, doodelijk in de keel getroffen, ter aarde. Eenige oogenblik- ken later gaf hij den geest. Men meldt uit Yenhuizen: De vooruit zichten van den landman zijn niet ongunstig. Indien dit weder aanhoudt en de late nacht vorsten wegblijven, kan de oogst zeer voordee- lig worden. Het wintergraan, gerst, koolzaad en vooral karwij, dat hier zeer veel wordt uit gezaaid, heeft dezen winter niets geleden. Met het zaaien van mosterd, hetwelk hier in toe nemende mate geteeld wordt, is men druk bezig. Ook de toestand van den veestapel is zeer bevredigend; de landlieden zijn van hooi nog ruimschoots voorzien. De vruchtboomen beloven veel. De N. R. Ct. meldt, dat door de feest commissie daar ter stede reeds voorloopige stap pen gedaan zijn om de melodiën van vader- landsche liederen op draaiorgels te doen zetten. Om vervalschingen der Peru-feuano te herkennen, wordt het volgende medegedeeld: Men neemt een ijzeren lepel zooals de lood gieters gebruiken. Nadat de guano goed on- dereengemengd is, doet men er een greep van in en zet den lepel op een gloeiend vuur; de guano zal eerst verbranden in een zwarte kool en de verbranding voortzettende, zal er daarna een wit-blauwe asch overblijven, als die van een sigaar, die wit brandt. Als er vervalschin gen bestaan zal de asch gemengd zijn met vuile roode of zwartachtige korrels. Men kan ook een half glas water nemen en er een greep guano in mengenzuivere guano moet dadelijk zinken en niets laten boven drij ven, behalve wanneer de guano droog is, dan blijft er soms een weinig fijn stof boven het water drijven. In geval van vervalsching zal men stof en vuiligheid boven het water bemerken. Het nederlaten van de tweede afdeeling van den telegraafkabel, die Brazilië met Europa zal verbinden, is gelukkig geslaagd. Dit tweede gedeelte vormt de verbinding tusschen Madera en Kaap St. Vincent, en is den 24sten voor het publiek opengesteld. Rechtzaken. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes dato 28 Maart 1874, zijn veroordeeld. 1. J. M., D. M., N. M., en L. P, allen arbeiders te Yersek'e, wegens het gezamenlijk en in gemeen overleg visschen of rapen van kreukels zonder voorzien te zijn van het daartoe vereischt wordende consent, ieder in eene geldboete van ƒ10,subsidiair ieder in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten solidair. 2. C. L H. defailiant en L. d. W. beiden schippers en visscliers te Clinge (Zeeland) wegens als vorende le beklaagde bij verstek veroordeeld in eene geldboete van ƒ10,— subsidiair in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten, zijnde de 2e beklaagde vrij gesproken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor Enschede en aangenomen de beroeping naar Brussel door Ds. N. de Jonge van Leksmond. Op het 4 tal, den 25 dezer door den kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente te Vlissingen opgemaakt komt voor ds. J. Kromsigt, pred. te Cortgene. Aangenomen het beroep naar Katwijk aan Zee door ds. De Vlieger, pred. te Oosterland. Men verneemt dat eenige leden der Hervormde gemeente te Zevenbergeu aan het classicaal bestuur een protest hebben ingediend tegen het beheer der diaconiegoederen. Dit betreft eene plaats gehad heb bende onderhandsche verhuring van landerijen gedeel telijk aan leden des kerkeraads. Men beweert dat eene openbare verpachting bijna het dubbele zou hebben opgebracht dan thans het geval was, hetgeen natuur- liik niet anders dan tot nadeel der armen kan strekken N. R. Ct. In het jaar 1837 werd aan een der leden van het onderwijzers gezelschap Goes, de vraag ter beant woording opgegeven .- „Wat mag toch de reden zijn van den verbazenden toevloed van jongelieden, die zich voor het onderwijs doen opleiden"? at het antwoord is geweest, blijkt uit de notulen niet, maar 't opgeven dier vraag is met het oog op het thans lieerschend dringende gebrek aan hulp personeel bij 't onderwijs een voldoend bewijs, hoe, in betrekkelijk korten tijd sommige maatschappelijke toestanden kunnen veranderen. In het stadje Mieschisko, district Bromberg, in Pruisisch Polen, staat sedert 1 Julij 1873 aan het hoofd der School: een schoenmaker, en wel een eer zame schoenmaker van in de 70 jaren, die in den besten tijds zijns levens wellicht menig bruikbaar schoeisel gemaakt heeft, maar daarbij zoover moge lijk verwijderd is gebleven van de hulpmiddelen tot vorming van hoofd en hart; daai entegen is hij, volgens zijn eigen zeggen, onfeilbaar in het onscha delijk maken van den beet van dolle honden, zoowel door recepten als geheime middelen, onverschillig of ze aan meuschen of vee toegebracht zijn. In de handen van dezen man is tegenwoordig de opvoeding en vor ming van de evangelische jeugd aldaar. Voor de aanstaande akte-examens van het lager orderwijs in de prov. Z. Holl. hebben zich niet min der aangemeld dan 54 candidate!), n. 1. voor hoofd onderwijzer 76, hnlponderwijzer 69, hoofdonderwijzeres 7 en hulpónderwijzeres 47 en voor onderscheidene bijzondere akten 255. Ze zullen 8 April beginnen en tot 5 Mei duren. De heer Loyson (père Hyacinthe) is den 27 dezer in het Leidsch Studentengenootschap: Doctrina, opge treden. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij ook Am sterdam en Utrecht bezoeken. Er heeft zich te Rotterdam eene commissie ge vormd, met het doel om eene vereeniging te stichten onder den naam: liet Rotterdamsche Schoolfonds"Het doel dezer vereeniging js aan kinderen van bijzonderen aanleg,-te Rotterdam woonachtig, wier ouders of ver zorgers niet in staat zijn hun meer dan gewoon lager, middelbaar of gymnasiaal onderwijs te laten geven, de middelen te verschaffen om dit onderwijs te ontvangen. Aan de Red. van de G. C. In uw no. van Zaturdag jl. komt eene mededeeling voor aangaande een Engelsch blad, dat nota nam van de wijziging van Art. 23 der onderwijswet, voorgesteld door Ds. (lees üf.) M. P. Lindo. Ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen wenschte ik medetedeelen, dat dit blad allicht The School Board Chronicle kan zijn, die een Hollander in de Redactie heeft, die tevens medewerker is van Het Schoolblad en het Weekblad voor het Onderwijs. Ik hoop met deze regelen aan enkelen uwer lezers een dienst te bewijzen en teeken mij, hoogachtend, Uw. Dn. d. B. L- BUITENLAND. Het is in Wranlerijle met de volksvertegen woordigers tout comme chez nous. Als zij naar huis verlangen, weten zij de zaken veel vlugger af te doen dan anders. De nationale ver gadering toonde in de afgeloopen week, dat zij er met den Fransehen slag weet door te slaan. Alles wat zij niet tot na Jiet reces wilde laten liggen, werd daarbij afgewerkt. Zoo werd na beraadslaging van .een paar uren het ontwerp van wet betreffende de nieuwe vestingwerken in Frankrijk aangenomen met 389 tegen 193 stemmen. Een der bestrijders van het ontwerp was Thiers, die aan de discussie deelnam. De heer Changamier bestreed het ontwerp der commissie, beval het beperkt stelsel aan en verlangde dat de hulpbronnen zullen worden dienstbaar gemaakt aan de ver betering van het effectief der legers. De minister van oorlr g verklaarde dat de regeering, in hare groote zorg voor de veiligheid der ooster-grenzen, het beperkt stelsel afkeurt. De hr. Thiers zeide, dat hij over de politieke vraagstukken gezwegen heeft, maar thans het woord voerde omdat het onderwerp 's lands veiligheid raakt. Hij bestreed het ontwerp der commissie, dat buitengewoon aanzienlijkè uit gaven zou na zich slepen, en betoogde dat men niet den oorlog naar de omstreken van Parijs moet lokken. Hij ontwikkelde een stelsel, volgens hetwelk de hoogten moesten versterkt worden, dichterbij de bestaande vestingwerken, ten einde Parijs te beschermen tegen een bom bardement.De hr. Latour, rapporteur der commissie, zeide dat het ontwerp zorgvuldig is onderzocht en niet meer geld zal kosten dan het beperkt stelsel.Terzelfde zitting werd door den heer Daldrel een voorstel ingediend, strekkende om vóór 1 Juli door de vergadering te doen uitmaken welke de definitieve regeerings- vorm zal zijn. De heer Kerdrel bestreed de urgentie van dit voorstel en zeide dat zij, die voor de prorogatie gestemd hebben, zich aan de wet moeten onderwerpen. Nadat door den minister De Broglie was aangemerkt dat nie mand het recht heeft om aan president Mac Mahon een andere taal in den mond te leggen dan die welke hij spreekt als hij zich tot Frankrijk richt, werd de urgentie van het voor- stel verworpen met 320 tegen 258 stemmen. In entje gaan de zaken voor de repu- blikeinsche regeering niet hard vooruit. Een telegram van maarschalk Serrano houdt in, dat hij voorloopig afziet van de inname van San Pedro d'Abante; eerst wil hij de beweging van zijnen rechtervleugel volbracht hebben, daar de vijand groote strijdkrachten in de loop graven heeft vereenigd. Het centrum van het regeeringsleger behoudt al de veroverde positiën. De verliezen zijn, nadat dertien uren van weêrs- zijden gevuurd was geworden, 12 dooden en 175 gekwetsten. Van carlistische zijde wordt bericht, dat maarschalk Serrano de carlisten op de hoogte van Somorrostro heeft aangevallen en op de geheele linie met groot verlies is teruggeslagen. De carlisten bewaken de kust, daar zij eene landing vreezen. Uit België schrijft men, dat het wetsont werp betreffende de haven van Antwerpen, een hevige discussie in de kamer der volks vertegenwoordiging heeft uitgelokt. In eene breedvoerige rede heeft de heer Frere-Orban betoogd, dat, al heeft de stad Antwerpen re den zich met de nieuwe overeenkomst geluk te wenschen, voor de schatkist daartoe geen aan leiding bestaat, omdat hare belangen opgeof ferd zijn aan die der Société Immobilierede havenwerken zullen niet, zoo als de minister van financiën zegt, 15 a 18 millioen, maar misschien 70 a 80 millioen kosten. Genoemde Maatschappij erlangt voorwaarden zoo bijzonder voordeelig, dat men onwillekeurig geneigd is te gelooven dat zij ze aan de hoedanigheid der onderhandelaars te danken heeft. Hoe komt het dat de heer Malou, - die eenigen tijd geleden verklaarde nooit er in te zullen bewilligen om zelf het voorstel tot overname van den Grand-Central-spoorweg te doen, en wanneer die overname mocht worden voor gesteld, liever een reis naar het buitenland te ondernemen, - dat hij, de oprichter der Sociéte Immobiliereniet beseft heeft de on mogelijkheid om in zijne betrekking van ver tegenwoordiger der openbare schatkist met haar te onderhandelen? Geef geen stof tot de ge dachte dat de kanker der omkooperij ooit in de sferen der politiek kunne doordringen", zeide de heer Frere. De heer Malou, die eerst getracht had te lachenals naar gewoonte, werd bij het einde der redevoering van zijnen tegenstander zeer somber, hetgeen een diepen indruk op de kamer maakte, die niet kon wor den weggenomen door den heer Jacobs, welk Antwerpsch lid er eene poging toe deed, toen hij zeide dat de heer Frére zoo spreekt uit wrok dat hij niet meer minister is. Na den hr. Jacobs was de minister van financiën aan het woord. De discussie kan nog lang duren en de gansche politiek van .het kabinet op spel zetten. Maar welk practisch gevolg zal zij hebben De hr. Frere hseft gezegd dat hij stemmen zou voor de overeenkomst tus schen den Staat en de stad gesloten, maar liet doorschemeren dat hij zou stemmen tegen de overeenkomst met de Société Immobiliere, en vooral tegen de verplichting van den Staat tot het maken van een Scheldebrug, die geen ander doel zou hebben dan da waarde van de gronden dezer Maatschappij te verhoogen en het stelsel van afwatering dezer rivier zou kunnen benadeelen. De sensatie, door den liberalen redenaar te weeg gebracht, was zóó danig, dat des avonds het gerucht liep, dat de hr. Malou ontslag wilde nemen. In de vergadering van den Rijksdag van JSuitschland is den 27 Maart de tweede lezing van het wetsvoorstel Völk-Hinschius tot invoe ring van het burgerlijk huwelijk ten einde gebracht. Dharna werd de wet op de militiare pensioenen aangenomen. Vervolgens zijn de le den op recès gescheiden tot 9 April. De voor zitter heeft verklaard, dat hij de legerwet spoedig na het recès aan de orde zal stellen. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. latum. plaats. Voorwerpen. 4 April. Ooes, Woonhuis, 15 Wcmeldinge, Hofstede, 18 Rotterdam, Land, 22 Wemeldinge, Inspan. 29 Wissenkerke, Hofstede en twee arbeid, woningen, 9 Mei, Rotterdam, Land, Informatiën. mr. Liebert. Paardekooper en v. d. Bussche. Achterberg, Paardekooper en v. d. Moer. v. d. Bussche. Achterberg.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2