1874. N°. 38. Zaterdag 28 Maart. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Per telearraafl Tot president der Nederlandsche Handelmaatschappij is benoemd de heer Trakranen, oud-Minister van Ko loniën. «OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de tweede helft der maand Februari 1874. Ten postkantore Goes. W. Meulenbroek s-Eertogenbosch. Foeseroe Kralingen. Liesen De Korter, Oosterland. C. Schot, Yerseke. Mej. W. Weller, Zevenbergen Van de Hulpkantoren Colijnsplaat. Den Hollander, Goes. Kapelle. Van Eche, te Rotterdam. GOES, 27 Maart 1874. TWEEDE KAMER. Donderdag is ingekomen eene missive van den Minister van BinneDlandsche zaken met nota en bijlagen betreffende verlaging van den census. Bij de beraadslaging over het ontwerp tot goed keuring der credieten voor Indie 1873, heeft de heer Van Zuylen er op gewezen, dat ten gevolge der veranderde zienswijze der regeering in zake Atchin, de verantwoordelijkheid van de te volgen gedragslijn niet meer uitsluitend bij de regeering maar ook op de vertegen woordiging rust, en daarom protesteerde hij reeds nu, zonder later debat te prejudiciëeren, tegen de eenige solutie, die de Minister van Koloniën Zaterdag aan de Atchineesche quaestie had gegeven, namelijk: dat van vredesluiten thans geen sprake meer is. Dat was z. i. de eerste stap op den verkeerden weg. De Minister van Koloniën meende, dat het nu niet de tijd was hierover in debat te treden, maar herhaalde, wat hij reeds vroeger verklaard had, dat de regeering geheel verantwoordelijk blijft en zij zich aan haar plicht niet zal ont trekken. Verantwoordelijkheid kan noch mag op de Kamer rusten. Na aanneming van verschillende wets-ont- werpen is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden, na alvorens besloten te hebben dat op 16 April de beraadslagingen over de inter pellatie Messchert omtrent Atchin zullen wor den hervat. Met genoegen vernemen wij dat op voordracht van het Goesche departement, het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Al gemeen het eereblijk voor welbeproefde trouw en buitengewone plichtsbetrachting aan zeven onzer stadgenooten toegekend heeft, namelijk aan C. Clement; M. Hoogesteger; J. A. Grnffen; A. Van Offenbeek; Kopmels; W. Mijns- berge en A. Brandt. De tijd, wanneer de uitreiking zal plaats vinden, is nog niet bepaald. De Middelb. Ct. deelt heden geene nadere bijzonderheden omtrent de leverworst-vergifti gingshistorie mede. In 't Vaderland wordt er nu weder van ge sproken, dat de worst schadelijke kruiden zou bevat hebben. Met de lijders hier in Goes gaat het rede lijk wel. Ook bij de ruim SOjarige vrouw schijnt een gunstige keer in de ongesteldheid ontstaan te zijn. Nochtans kunnen geen van allen nog spijzen verdragen en verkeeren zij in hoogen graad van zwakte. Men meldt uit Middelburg van 26 Maart Eergisteren avond verzamelde zich in den Langendelft, vóór de woning van den spekslager die de beruchte leverworst verkocht had, eene groote menigte, die meer- en meer aangroeide en later in den avond met honderden was toegenomenmen zong, schold en wilde de glazen inwerpen. De politie mocht er spoedig in slagen, de gemoederen tot bedaren te bren gen en de menigte te doen uiteengaan. Gisteren avond herhaalde zich dit, terwijl het getal wederom grooter was en meestal uit jongens bestond; men bleef echter thans niet voor bedoelde woning staan, doch vergenoegde zich met de gansche stad al zingende door te trekken. Te tien uur was ieder weder huiswaarts gekeerd en alles rustig. Den 23 en 24 Maart zijn te Neuzen door leden der rechtbank te Goes nasporingen ge daan omtrent de uitgifte van valsch Belgisch bankpapier, 't welk men vermoedde, dat ajdaar in circulatie was gebracht. Tengevolge van dat onderzoek zijn Dinsdag in arrest genomen «S. Bobbe en diens dochter gehuwd met H. Kunstenaar, terwijl laatstgenoemde, elders ver toevende, later werd binnengebracht en in ver zekerde bewaring gestelddoch eergisteren weder ontslagen is. Genoemde personen, te Neuzen woonachtig, worden beschuldigd van nagemaakt Belgisch bankpapier van 1000 francs te hebben uitgegeven, of daarin behulpzaam te zijn geweest. Naar men zegt, moet de schoon zoon van Bobbe, een graveur te Brussel, op inlichtingen uit Neuzen, te Brussel zijn gear resteerd, als de vervaardiger van het bankpa pier zijnde, en zou op diens inlichtingen te Neuzen, verborgen op het erf van bovenge- noemden Kunstenaar, een bundel nagemaakte Belgische bankbiljetten door de justitie gevon den zijn. MCt.) De commissie van uitvoering der te Mid delburg op den 12n Mei a. s. te houden fees ten heeft bekend gemaakt, dat de toegezegde bijdragen der ingezetenen ontoereikend zijn be vonden om de voorgenomen plannen ten uit voer te brengen. Alvorens een voorstel te doen om die feesten niet te. laten doorgaan, stelt zij nog deze week ieder in de gelegenheid daar toe gelden bij te dragen. (TV. R. Ct.) De correspondent van de Middelburgsche Courant bericht, dat bij den doortocht van den keizer van Rusland door ons land, ons gepantserd eskader, monitors en rammen, te Ylissingen zal geposteerd worden om den scheepgaanden Sou- verein hulde te bewijzen. Daar tegelijkertijd een Russisch eskader ter reede verschijnen zal om den Czaar over het Kanaal naar Engeland te begeleiden, zal er dus te Ylissingen in het einde van April of in het begin van Mei een bui tengewoon maritiem schouwspel te zien zijn, dat de schoonste zeehaven van ons land ten volle waardig zal wezen. Uit Amsterdam meldt men aan het U. D.Men verneemt hier van tamelijk goed ingelichte zijde, dat dr. A. Kuyper bij gele genheid van het aanstaande Paaschfeest het H. avondmaal in een der hervormde kerken alhier zal bedienen. »Het schijnt zich dus te bevestigen, dat de afgevaardigde voor Gouda zijn ambt als gees telijke" of predikant in optima forma veree- nigbaar acht met dat van volksvertegenwoor diger in de Tweede kamer." Op 11 en 12 April a. s. zal te Am sterdam eene tentoonstelling van honden in het Paleis voor Yolksvjijt onder directie van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche M« v. L. plaats hebben. Het progr. bevat 51 nrs.ï het is verdeeld in de volgende hoofdrubrieken huis- en hofhondenjachthondenschoothond jes. De voorwaarden, 13 artt., deelt het pro gramma mee. Verscheidene medailles zijn uit geloofd. Opgave van inzending moet aan 't adres der commissie geschieden vóór of op 6 April a. s. De zaaiwedstrijd in de afdeeling Haar lemmermeer der Hollandsche M. v. L. is be paald op 14 April a. s. Een buitengewoon hoog springtij heeft de vorige week de laaggelegen gedeelten van Lon den overstroomd, en groote schade aangericht. Het zilveren kroningsfeest van Z. M. werd Zaterdag in Hattem feestelijk gevierd. Om de na bijheid van Zwolle heeft de feestcommissie goed gevonden, dat feest te vieren op 21 Maart, den gedenkdag waarop voor 25 jaren de ko ninklijke proclamatie het licht zag. De straten van het nederige Geldersche stadje waren in groene dreven herschapen13 eerepoorten wa ren opgericht; de illuminatie was algemeen. Telegrammen van gemeentebestuur en feestcom missie tot gelukwensching van Z. M., werden met hartelijke dankbetuiging beantwoord. Naar aanleiding van een veroordeeling door de rechterlijke macht van een depot-hou der van zoogenaamde geheime geneesmiddelen, circuleeren thans overal in ons land adressen aan de Tweede- kamer, houdende adhaesie aan een adres van den heer J. J. Schreuder, te Haarlem, waarin wordt verzocht om den ver koop dier middelen aan hh. apothekers te wil len vergunnen. Dagbl In de deze week gehoudene zitting van den Haagschen gemeenteraad is eene missive ingekomen van het raadslid Mock, ter mededee- ling van een schrijven door Uem gericht aan het Collegie van Gedep. Staten, met betrekking tot de toepassing van de artt. 194 en 230 der gemeentewet op de verleende vergunning tot het oprichten van het standbeeld van Thorbecke. Yolgens opgave van Veritas, zijn gedu rende de maand Februari totaal verongelukt 216 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche, en 15 stoombooten. De Dordr. Ct. geeft eene beschrijving van de piano-quatuor, het nieuw uitgevonden mu ziekinstrument. Het heeft den vorm eener pianino en brengt het volkomen effect voort van viool, alt, violoncel en contrabas. Al de nuanceeringen van strijkinstrumenten, het zwel len en verminderen van den toon, het slepen of afstooten der noten kunnen er op worden weêrgegeven; het staccato, eigenaardig aan viool en cello, alsmede breede gedragen ac- coorden, kunnen daarop naar de ingeving van den bespeler volmaakt worden voortgebracht. HaydnMozart, Beethoven, enz. enz.laten er zich getrouw op vertolken, en het instru ment is uitstekend geschikt tot zangbegelei ding of versterking van het orchest. Men schrijft uit St. Michiels-Gestel21 Maart. Onze gemeente was de vorige week getuige van een ruwe demonstratie. Het be- leedigd volksgeweten eischte, naar midden- eeuwsch gebruik, wraak over een jongeling, die een verkeer met een meisje had afgebroken, waarmee hij naar de eigenaardige volks uitdrukking had moeten trouwen. De boeren- jongelingschap maakte dan ook aanstalten om de woning van v. d. B. op wiens zoon men het geladen had te gaan tafelen; de deur COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels d. 1,— - Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1