BURGERLIJKE STAND GOES, gen, en dat tot hiertoe aan de Herv. Kerk en het Algemeen Armbestuur in gemeenschap toebe hoort, zal door de burgerlijke gemeente in erf pacht overgenomen, en aan het einde van dit jaar tot het beoogde doel ingericht worden. Hoezeer de begraafplaats der gemeente, nabjj het dorp alhier, ruimte genoeg toelaat, is het al leen de afgelegenheid voor een groot deel der ingezetenen, die op Üud-Sabbiuge en verder westwaarts de ge.ueente bewonen, welke het ver langen tot eene tweede begraafplaats alleszins billijk doet zijn.» Men schrijft ons uit Rilland van 21 Maart: Gister avond kwamen, op uitnoodiging van den heer D. C. Van de Linde, een aantal in gezetenen dezer gemeente bijeen, om over de viering van Z. M. zilveren kroningsfeest op 12 Mei te spreken. Met algemeene (36) stem men werd in beginsel tot de feestviering be sloten, en zou er eene commissie benoemd worden, om zich met de regeling en leiding van 't feest te belasten. Nadat "de heeren D. Windhorst, burgemeester, en JJVan Gorsel, wethouder alhier, tot eere-voorzitter en voor zitter benoemd waren, giüg men tot 't verkie zen der leden over. Bij meerderheid van stem men werden hiertoe benoemdde heeren C. Van der Werff, Corn. Zandee, P. Wensch, Joh». De Jager, D. C. Van de Linde en J. Van Hoepen. Hierna werd een lijst aangeboden, waarop door de aanwezigen voor ƒ92 werd ingetee- kend. Deze lijst zal natuurlijk ook aan de overige ingezetenen, die niet tegenwoordig wa ren, worden aangeboden. Te Yerseke is tot gemeente-geneesheer be noemd de heer J. Den Doorn Van Rooijen geneesheer te Melissant. Blijkens besluit, voorkomende in de Staats- Ct.heeft Z. M. de Koning bewilliging ver leend op de akte van oprichting van de naam- looze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingente vestigen te Vlissingen. Het doel der vennootschap is het exploi- teeren van de aan de maatschappij in eigen dom op te komen onroerende goederen, zoo door verbouwing, verkoop, verhuring als anders zins, alsmede van de door haar te stellen han delsterreinen en inrichtingen te Vlissingen. De maatschappij stelt zich verder voor om bij de Regeering de noodige stappen te doen om van haar te bekomen de concessie tot exploitatie der havens te Vlissingen. Het kapitaal der maatschappij is gesteld op ƒ1,600,000, gesplitst in aandeelen van 500. De dezer dagen te Zierikzee publiek ge veilde inventaris en casco vau bet op 19 Sept. 1873, in de nabijheid van Ouwerkerk veron gelukte stoomschip Multatuli is gekocht door den Heer W. A. Van Maenen van Antwerpen. Er zullen pogingen aangewend worden om het casco uit de vijftig voeten diepte te lichten. De Ned. Fin. Dag. Beurs Ct.verneemt, dat in de Maandag jl. gehouden vergadering der mijn compagnie Nederland" de directie, vertegenwoordigd door de heeren Van Bosse en Du Bois, heeft medegedeeld, dat in den laatsten tijd tegenstrijdige en eindelijk in het geheel geen tijdingen meer van de mjjn ont vangen zijn, zoodat over den feitelijken tegen- woordigen toestand der onderneming geen in lichtingen konden worden verstrekt; dat van de aangeboden 500 preferente aandeelen niet meer dan 80 zijn geplaatst; en dat de heer Du Bois ter vergadering heeft verklaard geen plan te hebben, evenmin als de heer De Groot, hun missie door te zetten, tenzij er minstens 200 preferente aandeelen genomen zijn. Naar men vereeemt, is bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam een aanvrage ingediend, om bij het aanstaand Kroningsfeest, op 12 Mei e. k., de Nieuwe Kerk beschikbaar te stellen voor de plechtigheid der officiëele ontvangst van Z. M. den Koning. Er bestaat hoop op een gunstigen uitslag. Z. K. H. Prins Hendrik heeft ƒ500 ten be hoeve der algemeene armen van Tilburg ge schonken. Den 17den dezer haalde men te Maas tricht uit het voedingskanaal even buiten de gewezen Boschpoort het lijkje vau een pasge boren kind. Dit is in circa 14 dagen het derde kinderlijkje, dat aldaar gevonden wordt. Door den raad der gemeente Hontenisse is met 6 tegen 5 stemmen besloten, dat de daar dienstdoende geestelijken (vier Roomsch-Catho- iieken en 1 Protestant) vrijdom zouden ge nieten van den hoofdelijken omslag, op grond dat die belasting toch betaald werd door de respectieve kerkbesturen. Men schrijft uit MeppelAlom is de veehandel tegenwoordig gedrukt. Per stuk geldt iedere koe pui. 50 minder dan andere voor jaren. Met goedkeuring van Z. M. den Koning zal door de officieren van het regement gre nadiers en jagers te 's-Hage eerstdaags een groot militair concert gegeven worden, ten voor- deele van de verminkte krijgslieden van Atehin. In den laatsten tijd is in de omstreken van Zwolle door vreemde kooplieden veel lust getoond tot aankoop van weelde-paarden. Jl. Woensdag zijn 26 prachtige paarden naar Frank rijk vervoerd, die waren opgekocht voor 700 tot 800 gulden. In den West-polder, onder de gemeente Ulrum, zijn zestien polderwerkers verdronken. Men was bezig dien polder in te dijken en toen de storm uit 't N.-W. opstak, vergezeld van stormvloed, werd de polder overstroomd en kwamen de genoemde werklieden in het water om. De beloofde spoorwegwet van den Minister Geertsema zal, naar alle waarschijnlijkheid, nog in den loop van deze maand de Tweede Kamer bereiken. (Jack) Het Prov. Gerechtshof van N. Holland heeft -7. I). H. Francino vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot opzettelijke brandstichting in zijn in de Spuistraat te Am sterdam gelegen perceeel en zijn onmiddelijke invrijheidstelling gelast. Verschillende dagbladen spreken van eene nieuwe ontdekking, die de weverijen aangaat. Iemand zou het middel hebben gevonden om laken te maken van het dons der vogels, zoowel van die uit den hoenderhof als van ander gevogelte. 700 tot 750 gram of wichtjes dons geven een vierkante meter laken, dat veel lich ter en warmer is dan het laken van wol. Het laat zich zeer goed vouwen en van alle kleuren voorzien en is ondoordringbaar voor den regen. Men roemt de proeven, die er reeds van bestaan. Ter drukkerij van den New- York Herald is een stoompers ingevoerd, waarmede in een uur tijds 20,000 exemplaren van dat blad, kant en klaar en gevouwen, worden afgeleverd. Slechts drie menschen zijn noodig om die pers te doen werken. Haar het blad berekent bezuinigt het daardoor 250,000 frs. per jaar. Door de Fransche Nationale Vergadering is een crediet van 100,000 fr. toegestaan voor het bestrijden der onkosten van de Fransche ge leerden, die den doortocht van Venus over de zonneschijf zullen waarnemen. Naar men met volkomen zekerheid kan mededeelen, zal de familie De Bourbon zich tegen de gevallen uitspraak van het Hof van appèl te Parijs, op grond van negen punten, in cassatie begeven. Betreffende de zaak zelve verneemt men nog de volgende bijzonderheid: de heer Jules Fame, den dag na de gevallen uitspraak in de Na tionale Vergadering komende, werd door de linkerzijde met zijn schitterend pleidooi geluk gewenscht. Men vroeg hem zijn gevoelen over de zaak. Mijne heeren" antwcordde hij«cassatie »is onvermijdelijk, want ik zweer u op mijn »eer en mijn geweten, dat mijne cliënten waar- »achtig zijn de kleinkinderen van Lode- »wijk XIV en Marie Antoinette Deze verklaring, ten aanhoore van een groot deel der Nationale Vergadering afgelegd, had nog al indruk gemaakt. Dagbl Koning Wilhelm van Wurtemberg heeft indertijd op den Rooden Berg, in het voor vaderlijk kasteel, een graf gesticht en een Griekscne kapel doen bouwen, alwaar zijn ge malin, Catharina van Rusland, werd begraven. In den nacht van den I3n heeft men, door middel van buskruit de poort doen springen en al de kostbare voorwerpen, vaten, edelge steenten enz. geroofd. Men heeft het spoor der daders nog niet ontdekt. Naar men verneemt worden er thans uit I het buitenland ontzaggelijke massa's geslacht vee te Londen aangevoerd, voornamelijk uit Spanje. Uit dat land zijn in de vorige week nog 4000 Spaansche schapen voor de slachtbank te Londen aangebragt. JbS echtzaken. De Arror.dissements Rechtbank te Goes heeit 2 Maart jl. de navolgende vonnissen uitgesproken, als: 1.I. IJ. schippersknecht te Goes, defaillant, schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van sla gen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel van meer dan twintig dagen hebbende veroorzaakt; bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf tien dagen en eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. 2. J. K. V., zoon van Jan, 60 jaar, timmerman, ge boren te Goes, wonende te !s-Gravenpolder, schuldig verklaard aan het iemand op eene openbare plaats toevoegen van een smaad- of scheldwoord, dat eene aangeduide ondeugd behelst, gepleegd onder verzach tende omstandigheden. "Veroordeeld tot eene geldboete van een gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding des noods invor derbaar bij lijfsdwang. 3. M. V. zoon van Dingenis, 23 jaar, koopman, leurder in papier, geboren te Goes, wonende te Bergen op Zoom, thans gedetineerd te Goes, schuldig verklaard aan bedelarij op eene plaats waarvoor eene openbare inrichting ter voorkoming van bedelarij bestaat, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. J. D., oud 25 jaar, zoon van Andries, geboren en wonende te Goes, thans gedetineerd in het huis van Arrest aldaar, schuldig verklaard aan 1°. moed willige verbreking van afsluiting twee malen gepleegd, 2°. oplichting door het met aanneming van een valsche qualiteit zich door een ander gelden en goederen doen afgeven en zich langs dien weg bedriegelijk van eens anders bezittingen meester maken, 3". oplichting door het met aanneming eener valsche qualiteit en met zich van een bedriegelijk middel te bedienen om aan het bestaan van een bestaand crediet te doen gelooven zich door een ander gelden doen afgeven en langs dien weg zich bedriegelijk meester te maken van eens anders bezittingen, 4°. het slaan zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit zijn ontstaan van een bedienend beambte in de waarneming van zijnen dienst; gepleegd na vroegere veroordeeling tot correctioneele gevangenisstraf van vijf jaar en vier geldboeten ieder van vijf en twintig gulden, subsidiair gevangenisstraf van langer dan ,een jaar. Veroordeeld tot een gevan- fenisstraf van zeven dagen voor iedere boete en in e kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes in dato 21 Maart 1874 zijn veroordeeld: J. P. en L. P., schippers te Philippine, wegens het gezamenlijk en in gemeen overleg rapen van zaad mosselen zonder consent van het bestuur der vissche- rijen, ieder in eene geldboete van tien gulden, subsidiair ieder in eene gevangenisstraf van drie dagen en solidair in de kosten. J. F. W. en P. W., schippers te Philippine, wegens het gezamenlijk en in gemeen overleg rapen of visschen van mosselen zonder consent, ieder boete en subsidiaire gevangenisstraf als voren en solidair in de kosten. A. S., landbouwer te Wemeldinge, wegens het zonder schriftelijke vergunning van het plaatselijk bestuur, 1°. leggen van een dam in een sloot langs eenen buurt weg loopende en zonder dien dam te hebben voorzien van een duikerheul of buis, en 2°. het graven van grond uit een buurtweg, in twee geldboeten ieder van ƒ25, subsidiair voor iedere boete in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten. Fr. v., schipper te Wemeldinge, wegens het niet voor twee derde op den weg werpen van den grond uit de del ving der slooten, langs eenen buurtweg loopende, in eene geldboete van vijftig cent, subsidiair in één dag gevangenisstraf en in de kosten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Cats ds. IV. 11. G. Harders, te Grams- bergen. De hoofdcommissie voor het christelijk nationaal zendingsfeest heeft in hare vergadering van Donderdag jl. besloten, rechtspersoonlijkheid aan Z. M. den Koning aan te vragen en daartoe de statuten harer Vereeniging ontworpen. Ten gevolge der nieuwe organisatie is het tot hiertoe fungeerend bestuur afgetreden en een nieuw bestuur gekozen. Aan dit bestuur, 't welk door de overige leden der hoofdcommissie ondersteund wordt, is het organiseeren der feesten in het centrum van het land opgedragen; voor het zuiden treedt daartoe, telkens als dit noodig is, eene speciale commissie op. Zoodra mogelijk zal publiek gemaakt worden waar en wanneer het feest dit jaar zal gehouden worden. Het in verschillende bladen opgenomen bericht, dat het feest waarschijnlijk te Middachten zal gehouden worden, is zeer voorbarig. Definitiefis dienaangaande nog niets bepaald. (Wag. Whl.) De heer Molhuysen, officier van justitie te Breda, heeft Dinsdag 11. zijn requisitoir in de zaak van ds. Koeken voorgedragen. Het kwam, zonder eenige reden aan te voeren, hierop neder, dat de eisch van ds. Koeken, het oproepen van den kerkeraad, hem ont zegd moest worden. Slechts werd aangevoerd, dat het, naar het inzien van den heer officier, niet gebleken is, dat er te Moerdijk een kerkeraad bestaat. Uitspraak van de rechtbank op 31 dezer. (N. 11 Ct.) BUITEPJLAMD. Uit Vranlcrijle schrijft men, dat de legiti misten zoowel als de Bonapartisten, het zeven jarig bestuur van Mac-Mahon als president der republiek beschouwen als een tijd gedu rende welken het haar geoorloofd is te kuipen en te werken voor haren vorst, voor Chambord en Napoleon 1 V. Tijdens het verjaringsfeest van den keizerlijken prins, heeft men te Chislehurst de tegenwoor digheid opgemerkt van zekere vrouw Lebon, die niet minder dan 81 jaren oud is. Deze vrouw is vau ouds eene geestdriftige bonapartiste geweest; zij was het, die bij de terugkomst van het eiland Elba belast werd, Napoleon I den traditioneelen bloemtuil aan te bieden. Tegenwoordig is zij dekenes der vrouwen van de Halzij staat aan het hoofd eener for tuin, die zelfs meer dan 2Vi milioen beloopt. Gedurende haar gansche leven is zij den eere- dienst harer jeugd getrouw gebleven. De verjaardag van de commune-opstand te Parijs (18 Maart) is in die stad zoo stil voor bijgegaan, dat het scheen, gelijk een der regee- ringsbladen aanmerkt, alsof de Parijzen aars den datum dier onzalige gebeurtenis vergeten had den. Er is sprake geweest van de onthulling of in wijding van het monument op Père-Lachaise, op het graf der eerste slachtoffers van dat oproer, de generaals Lecomte en Clément Thomas; die plechtigheid is echter onbepaald verschoven. In België is eene nieuwe militiewet inge voerd, waarbij is bepaald, dat zij die zich willen doen vervangen, daartoe eene bepaalde som in 's rijks schatkist moeten storten, en wel vóór de loting, welke som het eigendom van den staat blijft, onverschillig of een plaats vervanger noodig is of niet. Naar men verzekert heeft de minister van oorlog met een remplaceeringsagent (eigenlijk een handelaar of commissionnair in menschen) een overeenkomst gesloten tot het leveren van vierhonderd man. Dit is het eenige middel, dat men gevonden heeft om plaatsvervangers te bezorgen aan een gedeelte van die lieden, welke daartoe vooruit den vastgestelden prijs betaald hebben. Het gebeurde zal nog al sen satie maken, want het bewijst hoe slecht de nieuwe militiewet is; wat toch is van meer beteekenis dan te zien dat het departement van oorlog, hetwelk altoos de rempla9anten-bezor- gers en de door hen verschafte plaatsvervangers vervloekt heeft, genoodzaakt is zelf tot hen zjjne toevlucht te nemen en zich met die rem- plajanten tevreden te stellen, welke met den naam »de melaatsheids des legers" bestempeld zijn geworden? De leesten tot viering van een vijf-en-twin- tigjarige regeering volgen elkander snel. Pas viel dit voorrecht den keizer van Oostenrijk te beurt en Maandag volgt reeds het jubilé van Victor Emanuel, koning van Italië. De gemeenteraad van Rome heeft schitterende fees ten verordend en is voornemens zich in gala rijtuigen der voormalige senatoren, met het gevolg der jideli in hun costuum uit de zes tiende eeuw, van het Kapitool naar het Quirinaal te begeven, om den Koning geluk te wenschen. Zeer vele burgemeesters hebben zich reeds doen aanmelden om den Koning te komen begroeten, en door den bisschop van Milaan is last ge geven het feest in de kerken luisterrijk te doen vieren. In den aanstaanden zomer zal te Weeneti bijeenkomen een internationaal congres, om maatregelen tegen de verspreiding van de cholera te heramen. De meeste regeeringen hebben hare medewerking toegezegd, en men is bezig met het vaststellen van het programma voor de werkzaamheden van het congres. Elke Staat zal daarop vertegenwoordigd worden door twee afgevaardigden, bij voorkeur uit de geneesheeren te kiezen. Het congres zal het recht hebben geleerden of personen, die eene studie van den epidemischen aard der aziatische cholera en van de organisatie der quarantaines gemaakt hebben, uit te noodigen aan zijne werkzaamheden te komen deelnemen. van 20 tot en met 23 Maart 1874. Geboren: den 20, Louis Herman z. v. Joseph Bannet en Carolina Frank; Hubertus Johannes, z. v. Huibrecht Witkam en Adriana ClarysJo hanna d. v. Jan Verheule en Wilhelmina Fraanje; den 23, Willemina Abigail, d. v. Alardus Antonie Wilhelm Bolland en Willemina Abigail Den Boer. Overleden: den 20, Jannetje, oud 5/m., d. v. Engel Sloover en Jannetje Boer; den 22, Pieter Hendrik Cornells, oud Hm., z. v. Jan Jacob Van den Broeke en Wilhelmina Antoinetta Verhagen

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3