BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. zij het overgelaten of die strijd naar de regels der kunst of volgens de vrouwelijke gewoonten heeft plaats gehad. Jl. Maandag is de lichter de drie Gebroe ders, geladen met Stearine-kaarsen en vaten vet, liggende in de Maas aan de Boompjes te Rotterdam, door de stoomboot William Gool- man aangevaren en gezonken. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. In het laatst der volgende maand zal de tweede veiling van de ingepolderde en droog gemaakte gronden van het voormalig Wijker- meer, ter grootte van 440 heet. beste klei gronden, plaats hebben. Deze gronden zijn reeds in cultuur gebracht en met koolzaad bezaaid. Een Amerikaansche maatschappij heeft het enorme plan om van Amerika en Europa dagelijks een stoomschip te laten afgaan. De maatschappij wil een vloot bouwen van 45 stoom schepen eersten rang, geheel uit Amerikaansch materiaalieder schip zal 4000 ton meten, 100 passagiers le kl. 1000 landverhuizers en 2500 ton lading moeten kunnen innemen. Het benoodigde kapitaal voor de schepen stelt men op 36 mill, dollars. -Men schrijft uit ParamariboOok in deze kolonie wordt het zilveren kroningsfeest van Z. M. met belangstelling te gemoet gezien. Het koloniaal comité, belast met het in ontvangst nemen der gelden, bij te dragen door de leer lingen op de verschillende scholen, tot den aan koop van een geschenk aan Z. M., heeft als gezamenlijk bedrag de som van ruim 414 naar Nederland overgemaakt. Te Marum, in Groningen, heeft bij eene stemming voor een lid in 't Hoofdbestuur van het waterschap Westerkwartier iets plaats gehad, dat, zoover men weet nog nergens is voorge komen. Er kw.im n. 1. niet één kiezer op Maar dat niet alleenhet stembureau zelf kon daardoor niet geconstitueerd worden, want dat moest voor 2/3 uit de opkomende kiezers samen gesteld worden. Het unaniem wegblijven der kiezers had plaats ten gevolge van overleg en afspraak. Men wenschte deze demonstratie te doen ten blijke van ontevredenheid over de han delingen van bedoeld Hoofdbestuur jegens het zuidelijk Westerkwartier. Men meldt uit Brussel De politie te dezer stede heeft eene dieven bende in hechtenis genomen, bestaande uit jongelieden, meerendeels tot deftige familiën der stad behoorende. Zij gaven in de winkels de namen op van voorname lieden, die zijden, fluweelen en andere stoffen tgr inzage wensch- ten te hebben, en verzochten een bediende het stuk te brengen op een bepaald uur, waarop zij wisten dat de heer des huizes afwezig was. Waren de stoffen bezorgd, dan ging een der oplichters een oogenblik later aanbellen en ver zocht die terug, onder voorwendsel dat zij aan een verkeerd adres waren bezorgd. Dikwijls gelukte hun dit bedrog. De hoofdschuldigen zijn reeds gearresteerd, beoevens een vrouw die van hen het gestolene voor geringen prijs kocht. Te Bergen, in Noorwegen, is de haring vangst in den afgeloopen wintel totaal mislukt; de geheele vangst bedroeg nauwelijks 17,000 ton. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. N. De Jonge te Leksmond heeft ook een beroep ontvangen naar Enschedé. Aangenomende toezegging van beroep naar Katwijk aan Zee door ds. J. A. De Vlieger, pred. te Oosterland. Te Haarlem is een adres aan den Gemeenteraad in om loop, waarin deze verzocht wordt door oprichting van voorbereidingsklassen aan de gemeentescholen, te voor zien in het gebrek, dat bestaat aan voorbereidend on derwijs. De adressanten vragen, dat, evenals in andere gemeenten, ook te Haarlem van gemeentewege en voor on vermogend en de gelegenheid worde gegeven zich voor te bereiden, hetgeen thans slechts in enkele, door particu lieren opgerichte bewaarscholen geschiedt. Het adres wordt, behalve door de leden der afdeeling Haarlem van de Vereeniging ter bevordering van het Volksonderwijs, van welke het verzoek uitgaat, nog door vele andere in gezetenen onderteekend. (N. R CtJ In de eergisteren gehouden zitting van den Gemeente raad van Amsterdam is de Israëlietische hulponderwijzer, die bezwaar had gemaakt des Zaterdags de lessen bij te wonen en derhalve door de schoolcommissie niet als eerste candidaat op de voordracht werd geplaatst, nifet benoemd. Hoewel hij op de aanbeveling van Burg. en Weth. als eerste candidaat voorkwam, verkreeg hij-slechts 14 stemmen, terwijl de tweede candidaat 15 stemmen verwierf. Men schrijft uit KampenWeder een bewijs van het toenemend gebrek aan hulponderwijzers. Voor eene vacante betrekking aan een der lagere scholen alhier, jaarwedde 500, met hoofdondërwijzersacte 600, heb ben zich slechts 7 sollicitanten opgedaan, hoewel nog onlangs op hetzelfde salaris 20 liefhebbers hadden meê- gedongen, waarvan 16 met de acte van hoofdonder wijzer. Ook van deze 7 sollicitanten hebben meer dan de helft eene hoofdonderwijzersakte. Ondervond ook de invoering der N, Psalmberijming destijds hier en daar eenigen tegenstand, en wel be paaldelijk te Arnemuiden, Aagtekerke, St. Laurens, Grijpskerke en Kleverskerke in Walcheren en te St.-An- naland in Tholen, waar de predikanten daartegen meer of min ijverden, - van lieverlede werd de hardnekkig heid voor het oude vervangen door ingenomenheid met het nieuwe, en wel te Arnemuiden, toen dr. C. Vos den 28 Januari 1776 aldaar overleden en opgevolgd was door ds. J. Molentiel gelijk eindelijk te St.-Anualand, wanneer ds. J. Scharp (in plaats van ds. A. Van Loon, Emeritus verklaard, den 16 Augustus 1778 aldaar in dienst getreden) den 16 Mei 1779 er slaagde, met eene indrukwekkende leerr. over Pred. 7 10, de invoering op gewenschte wijze "tot stand te brengen; men zong bij die gelegenheid Ps. 47 1,4 en 5, Ps. 100 geheel, Ps. 331 en 2 en Ps. 150 geheel. Minder gunstig liep het echter af met de poging, welke men ir. 1776 en 1777 bij vele gemeenten te werk stelde, tot invoering van de zangwijzen der nieuwe Psalmen op heele en halve noten. Was men in Zeeland bij de stedelijke gemeenten daar mede voorgegaan, en trachtte men dit ook vervolgens ten platten lande in gebruik te brengen, het verwekte daar meer of minder tegenstand, inzonderheid in Walcheren, en hoofdzakelijk te A estkapelle, waar zulke heftige onlusten daaruit ontstonden, evenals te Maassluis en Vlaardingen, dat er militaire macht vereischt werd om de oproerigheid te dempen, zoodat het allengs algemeen raadzaam geacht werd, dat de gewone wijze van kerkge zang zou behouden blijven. AFLOOP BESTEDINGEN. Op den 19 Maart 11. is in de gemeente Waarde aanbesteed het begrinden van den Kerk- en Zandweg in die gemeente. Voor dat werk waren ingekomen 14 biljetten; minste inschrijver C. Bakker, aannemer te Sliedreckt, voor ƒ4460, aan wien het werk is gegund. In ons vorig nomtner maakten wij melding van het feest der meerderjarigheid van keizer Napoleons zoon op Chisleliurst. De toespraak door dezen tot de hem bezoekende Frauschen gericht, en die door hen met den kreet »Leve Napoleon IV!1' beantwoord werd, is het ma nifest van een pretendent naar de keizerskroon. De achttienjarige prins verklaart of de stel lers van die rede hebben hem doen verklaren dat Frankrijk behoefte heeft aan redding, en dat deze door niets anders dan door het ple- biscit verkregen wordt. Wel is de stoffelijke orde thans onder goede hoede, daar Mac-Ma- hon staatsopperhoofd is, doch lang zal die toe stand niet kunnen duren, en dus moet aan de Fransche natie gevraagd wordenwat begeert gij In de wijze, waarop de prins zich over den maarschalk-president uitlaat, is een tint van bescherming merkbaar, die Inderdaad den lachlust moet opwekkenzooveel is zeker, dat de keizerlijke prins", op één punt van het zelfde gevoelen is als de graaf Van Chambord, de graaf van Parijs en de hertog Van Auinale namelijk maarschalk Mac-Mahon is een stad houder, een luitenant-generaal, die, zoo lang de kroon vacant is, het gezag uitoefent. Van liberale zijde wordt, met toespeling op de po litieke gebeurtenissen in de Fransche republiek gedurende het laatstverloopen jaar, gevraagd of de prins, indien hij 16 Maart 1873 meer derjarig ware geworden, op dat tijdstip, dus vóór 24 Mei (val van Thiersook zoo gespro ken zou hebben. De meerderheid der kamer, en de ministers,wat hebben zij gedaan Zoo als de Engelsche bladen terecht zeggen zij hebben de belaDgen van het derde keizer rijk bevorderd. De belofte van prins Napoleon, voor de souvereiniteit der natie te bukken, werd ook door zijnen vader als prins Lodewijk Napoleon gedaan, doch het belette hem niet om zoo als de Iiulépendance beige herin nert drie maal de plechtigste eeden te schenden. De Times trekt partij tegen prins Jeróme, wegens diens afscheiding van de hulde, welke te Chislehurst betoond werd, en beweert dat de prins geene deelneming in Engeland vin den zal, wijl hij, als hebbende alles wat hij beteekent aan zijnen naam te danken, den plicht te vervullen had om eenigen eerbied te toonen voor de wet, die de troonsopvolging aan den keizerlijken prins toewijst. Het En gelsche blad merkt verder aan, dat prins Na poleon alles aan zijnen neef, den vader van den keizerlijken prins, verschuldigd is, on, of schoon voortdurend eene bron van bezorgdheid, steeds de weldaden van den keizer genoot. Volgens een Antwerpsch blad heeft de Fransche regeering naar aanleiding van het door de Nationale Vergadering aangenomen voor stel, betreffende de invoering met 1 Juli 1875 of vroeger van de heffing van de suikerbelasting bij de raffiuade, zich reeds te dezer zake tot de mtde-onderteekenaren van de conventie van 1864 gewend, en zou vermoedelijk eene bijeen komst van Internationale gedelegeerden, te Brus sel of te Parijs, gehouden worden. Een der Parijsche bladen verzekert, dat de heer Pouyer- Quertierofficieel belast is met de leiding der onderhandelingen, met Engeland, Nederland en België, over de herziening der conventie van 1864. Hij zou, terstond na den aanvang der kamervacantie, alzoo öf in het laatst van' deze öf in het begin der volgende week zich van de hem opgedragen taak gaan kwijten. De wet op de vaccinatie is door den Duit- schen rijksdag definitief aangeuomen. Insge lijks werd de wet op de strandvonderij na discussie vastgesteld bij derde lezing. Daarna was de drukperswet aan de orde. Bij art. 1 stelden de socialisten voor, dit te wijzigen in dien zin, dat wanneer iemand in de pers be lasterd, of door eene onwaarheid in zijn ver mogen benadeeld wordt, de schrijver kan worden veroordeeld tot eene boete hoogstens van 5000 mark, ten bate der beleedigde of benadeelde partij, maar dat alle overige beperkingen voor de drukpers zouden vervallen. Dit amendement werd verworpen en art. 1 met algeraeene stem men, op die der conservatieven na, aangenomen. Na aanneming van artt. 25 werd de verdere behandeling uitgesteld. Na afloop der discussie over de drukperswet komt aan de orde het voorstel betreffende de invoering van het bur gerlijk huwelijk in het geheele Duitscha Rijk. De Bondsraad heeft met groote meerderheid van stemmen aangenomen het wetsontwerp betreffende het verlies van het staatsburgerschap door bestrafte geestelijken. Dit besluit viel ge heel in overeenstemming met de voorstellen der commissie voor rechtzaken, volgens welke geestelijken, die zich niet onderwerpen aan het door den rechter over hen uitgesproken ontslag uit hun ambt, met interneering of met verlies hunner staatsburgerlijke rechten en verbanning uit het gebied van den bond, bij besluit van de regeering van het land hunner inwoning, veroordeeld kunnen worden. De toestand van Bismarck is niet merkbaar veranderd. Zijne krachten nemen langzaam, maar niet zeer merkbaar toe. Hij lijdt aan jicht. In 's Pausen omgeving is ter sprake gebracht de vraag of de IPaus den koning van Italië zal gelukwenschen op 23 Maart a. s., ter ge legenheid van zijn 25jarig regeerings-jubilé. Den 16 Juni 1871 ontving Pius IX, bij de viering van zijn 25jarig pontificaat, een felicitatie van Victor Emanuel, en nu zou de Paus ook een blijk van hoffelijkheid aan den koning willen geven, door hem een korten brief te schrijven. Een besluit is nog niet genomen. Te Cats heeft een timmerman het voorrecht dat één konijn 18 jongen heeft geworpen. Het rapport der commissie van onderzoek betref fende de Guano op Zuid-Inquique schat de hoeveelheid daarvan op 10 millioen ton, eerste qualiteit. Nabij Cesano in Lombardije is een dynamiet-fabriek in de lacht gesprongen, toen zes vrouwen bezig waren patronen te maken. De ontploffing was vreeselijk; slechts één van de vrouwen is als door een wonder gespaard. Sedert 1S45 is op de lijn der Holl. spoorweg maatschappij op een getal van 1 millioen reizigers slechts 1 aan de gevolgen van een bekomen ongeluk overleden. In den nacht van 8 op 9 Maart zijn vijf lijken van zelfmoordenaars uit de Seine bij Parijs opgehaald. Te Noordbroek is dezer dagen l£ hectare zanderige kleigrond voor ƒ3750 verkocht. Zondag avond is den brigadier-rijksveldwachter te Hoogezand, toen hij eene der talrijke tapperijen aldaar binnentrad, door een manspersoon een diepe snede met een mes in den hals toegebracht. Te Hoorn is een knaapje, dat onder het rijden der diligence gewaagd had van ter zijde er op te klimmen, van net rijtuig gevallen en overreden. Het bleef op de plaats dood. Te Meppel heeft men van de ongesteldheid eener oude, minder zindelijke naaister gebruik gemaakt om eens „schoonmaak'' bij haar te houden. Dertien man den vol vuil en vodden werden uit het huis gedragen; het bed bestond uit een oud karpet en dito zak, hoe-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2