1874. N°. 35. Saterdag 21 Maart. 613te jaargang. MIESS» :l IE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. f Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 6./1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BlNIVENLAiMDSCHE BERICHTEN. GOES, 20 Maart 1874. Per telegrrsiaf. Een Regeeringstele- gram uit Buitenzorg van 18 Maart bevat bet bericht uit Singkel, dat het stoomschip Me talen Kruis," dat de havens van de Westkust bezocht heeft om de Nederlandsehe souvereini- teit te doen erkennen, in zijne zending geslaagd was te Analaboe Poeloekajoe, Soesoe Laboean Hadji en Moeki, (men weet reeds dat Lepong en Lolong het Nederlandsch oppergezag heb ben erkend). Terbangan moest nog antwoordenmet de overige Staten had men nog geen communi catie gehad. Het Metalen Kruiskwam den 17 dezer te Singkel aande gezondheidstoestand aan boord liet te wenschen over. De Nieuwe G. Ct. verspreidde dezen mor gen een bulletin, waarin gezegd wordt, dat uit Londen eene zending naar de Westkust havens had plaats gehad! Dit bericht moet noodzakelijk onjuist zijn, even als de mededee- ling, dat de gezondheidstoestand aan boord van het Metalen Kruis n i e t s te wenschen overliet. Het telegram zegt juist het tegenovergestelde. TWEEDE KAMER. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren is een goedkeurend rapport uitgebracht over de geloofsbrieven van Ds. A. Kuyper, en mitsdien tot zijne toelating besloten. Een levendig incident had hierop plaats naar aanleiding van het adres van den heer Mieling, gewezen Directeur van de Lands drukkerij. Op voorstel van den heer Wintgens, die sterk aandrong op openbaarmaking van het geheim rapport, werd besloten tot renvooi van het adres aan den Minister met verzoek om inlichtingen. De heer Jonckbloet heeft namens de com- missié van onderzoek verklaard, dat er geen schijn van verdenking op Mielings comptabel beheer rust. De beraadslaging is aangevangen over het wetsontwerp tot uitbreiding van de vrijwillige rechtsmacht der kantonrechters. Een interpellatie van den heer Messchert over Atchin zal Zaterdag plaats hebben. In het Dagblad van gisteren komt eene annonce "voor, waarbij eenige kooplieden ken nis geven, dat bij hen de koffie 30 cents per kilo. is afgeslagen. Naar wij vernemen is gisteren ook hier door de grootste handelaren de prijs van dat artikel in denzelfden geest'verlaagd. Zeker een heu gelijke tijding voor onze huismoeders! Als nu maar die vreeselijke stijging en daling der kof fieprijzen geen gevoelige gevolgen voor menigen handelaar achterlaat. Zeker is het, dat de vrees van hen, die reeds in 't zwartgallig vooruitzicht leefden, eerlang da koffie, als weleer eens gebeurd is, met 2,50 per kilo te moeten betalen, verdwenen zal zijn. Z. M. beeft aan dr. J. Kooman Az offic. van gez. 3e kl. bij de dd. schutterij alhier, verleend den personeelen rang van offic. van gez. 2e klasse. Gisteren avond hield de afdeeling Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering met dames" Het buiige weder scheen menigeen terug gehouden té hebben, die vergadering bijtewonen. De opkomst althans was gering, waardoor slechts weinigen konden genieten van de hoogst verdienstelijke voordracht door den directeur der afdeeling gehouden, die, aan de hand van het bekende werkje van dr. Hugenholtz, ons in 14 tafereelen het ontwikkelingsproces van den menschschetste, van zijne wording af tot op den tegenwoordigen tijd, van den fossielen mensch tot aan het denkend en begaafd wezen, dat in onze eeuw op aarde leeft. Uit iedere voortschrijdingsperiode van dat ontwikkelings proces toonde de spreker met den hem eigenen gloed, met zijne diepgaande kennis ons een paar beelden, en hij liet niet na telkens daarbij menigen nuttigen wenk, menige treffende opmerking te voegen, om aan te toonen, dat mensch te zijn en godsdienstzin te bezitten, onafscheidelijk aan elkaar zijn verbonden, dat in de meest wetenschappelijke ontdekkingen, in de meest geniale voortbreng selen van vroegeren en lateren tijd een geest te vinden is, die opleidt tot het hoogere. Na deze voordracht had weder een dier liefe lijke tooneelen plaats, die bij ieder, wien 't hart op de rechte plaats zit, steeds de belangstelling in deze Maatschappij moeten bevorderen: de uit reiking van het eermetaal aan eene trouwe dienstbode. Maria Molhoek, sinds meer dan 25 jaren dienstbode bij de familie Rembges, was door de Maatschappij de medaille waardig gekeurd, niet alleen voor de 25jarige vervulling harer betrekking, maar vooral voor de groote trouw en toewijding, door haar in lief en leed aan de familie, die zij diende, betoond. Door on gesteldheid verhinderd zelve in de vergadering te verschijnen, werd de medaille voor Maria Molhoek aanvaard door mr. K. Rembges van Kruiningen, die namens haar en namens de familie openlijk dank betuigde en de verzekering gaf, dat zoowel de bekroonde, als de familie dit blijk van onderscheiding op hoogen prijs steldep en dat voor Maria Molhoek dat eere- blijk een metaal zal zijn, dat steeds in waarde zal toenemen. Na de pauze werd door den heer Van der Bilt La Motthe eene bijdrage geleverd, bestaande in het gedicht van Jan Fan Beers: »Op de Kermis." We bfhoeven niet te zeggen.dat de voordracht uitstekend was, en dat de weinige aanwezigen een hoogst aangenamen indruk meenamen van eene bijeenkomst, waar ver dienste beloond, en nuttige kennis voor het leven aangekweekt werd. Wij hebben een drukwerkje ontvangen, getiteldHet Asyl voor oude en verminkte Zeelieden te Brielle." De commissie voor de oprichting van dit gebouw maakt hierin bekend, dat tot heden aan giften bij haar is ingekomen de som van 80,000. Daarvan is 30,000 bestemd tot het vestigen van een ondersteunings fonds voor de later in het gebouw op te'nemen invaliden, zoodat nog een halve ton gouds over blijft om met den bouw te beginnen. Aan gezien echter voor dat bedrag alleen het middel gedeelte van het gebouw voltooid, en aan enkele zeelieden woning verschaft kan worden, doet de commissie een nieuw beroep op de algemeene liefdadigheid harer laudgenooten. Nog f100,000 ontbreekt haar voor de geheele voltooiing van het Asyl. Om het goede doel, dat hiermede beoogd wordt, n.l. aan gehuwde oude zeelieden een vrije woning te verschaffen,vertrouwt de commissie dat zij door nieuwe giften en jaarlijksche bijdragen, die ingewacht worden aan het adres van den secretaris, mr. C. R. Merkus te Utrecht, in staat gesteld zal worden op waardige wijze hare taak te volbrengen. Gelijk wij vroeger reeds meldden, over leed den 29 Januari jl. de adelborst der 1ste klasse, Schuilenburgdie den I Januari bij het tuchtigen van Pedir gewond werd. Den 30 is hij des namiddags aan het strand begraven met militaire honneurs. Een gewapend deta chement mariniers ging voorop, daarna volgde het lijk, voorts vele zeeofficieren, mariniers en matrozen, terwijl de stoet gesloten werd door een ongewapend detachement infanterie. Die Literatur van 27 jl.een Duitsch tijd schrift voor i/das nationale Geistesleben der Gegen- wartbehelst een artikel van den heer T, H. De Beer, leera r aan de Hoogere Burgerschool te Goes, over het Nederlandsch Tooneelverbond. In weinige trekken schetst hij de geschiedenis van ons tooneel in deze eeuw, en wijst er op hoe in de laatste jaren de belangetelling in de Too- neelspeelkunst bij de beschaafde klasse is toe genomen. De redactie van het Tijdschrift meent dat eene Yereeniging als het Bond in Duitschland zeer wenscheiijk zou zijn en daar niet minder op haar plaats dan in Nederland. Men schrijft ons uit Kattendijke van 18 MaartHeden viel aan een onzer inwoners het zeldzaam geluk te beurt van zijn tachtigsten jaardag onder het genot eener goede gezondheid, te mogen vieren. Uit erkentelijkheid voor de groote en vele zegeningen gedurende eene reeks van jaren door hem genoten, verblijdde hij de Diaconie met een buitengewone gift van 25,waarvoor hem hier openlijk dank be tuigd wordt met den wensch, dat hij nog lang in ons midden verkeeren en de weldoener der armen zijn moge. Te Oostburg h^erseht sedert eenige da gen het roodvonk epidemisch en is van typheu- sen aard; het aantal aangetastenis zeer aan zienlijk, vooral onder kinderen, en de sterfte buitengewoon. Men leest in het Vaderland »Een nieuw bewijs hoe wij reeds in menig opzicht gedrukt, geklemd, bijna geplet worden door Duitschland, dat nu zijn stempel op ons drukt. Ten minste op de spoorwegkaartjes van den Hollandschen IJzeren SpoorwegDaar staat perst de dagteekening en daarna de maand in verkorte schrijfwijs in het DuitschO, Hollanders, die zoo'n leven maakt over uwen Coster, die al in 1423 letters wist te snijden thans in 1874 hebt ge, schijnt het, geen stempelsnijder meer." (S.) Het Provinciaal Gerechtshof van Gelder- land heeft J. v. Kuit Tiel, veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenis, omdat hij met een valsche handteekening op naam eener weduwe een inteekenlijst had laten rondgaan, en de ontvangen liefdegiften niet aan haar, maar zichzelven had toegekend. Naar men verneemt, zal de Regeering een zoötomiseh laboratorium te Leiden doen. bouwén. Sedert jaren bestaat te Utrecht een dergelijke inrichting onder leiding van den hoogleeraar Harting. Te Eindhoven had volgens de N.-Bra~ banter in 'de vorige week een zonderling duel plaats. Twee bedelaarsters uit Zeelst, de een een klein kijfachtig dwergje en de ander een invalide met één arm, kregen twist en wel zoo erg, dat men handgemeen werd. Als twee fu riën sloegen zij op elkander inde één-armige takelde haar tegenpartij zoo vreeselijk toe, dat de ongelukkige, maar nog al twjstzieke, ganseh bebloed het strijdperk verliet; zij was een ge deelte van haar wang kwijt, welke door de an dere, naar men zegt, bij gemis van hare ééne hand, met de tanden geheel was afgerukt. Aan de beslissing der daarmede bekende jury's

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1