1874. N°. 34. Donderdag 19 Maart. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels h/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. GOES, 18 Maart 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn iug;kotnen de geloofsbrieven van dr. A. Kuyper. Zij zijn gesteld in handen eener commissie. Bij deze gelegenheid zal door de Kamer moeten worden beslist of dr. Kuyper al dan niet heeft opge houden geestelijke" of bedienaar van den Gods dienst" te zijn in den zin der Grondwet, hetgeen een punt van verschil kan worden, nu de heer Kuyper niet zijn ontslag, maar slechts zijn emeritaat als predikant heeft aangevraagd en bovendien door zijn verklaring aan de door hem bevestigde lidmaten: »dat hij vooreerst niet meer in de gewone dagorde van den dienst der pre dikanten zou optreden", den meer beperkten zin van zijn aftreden zelf schijnt te hebben willen bevestigen. Voorts is door den heer Idzerda een inter pellatie aan de Ministers van Binnenlandsche en van Buitenlandsche Zaken aangekondigd zover den aanleg van spoorwegen hier te lande en over de aansluiting van ,den noorder-Staats spoorweg aan de Pruisische Westbaan." Als dag voor de verkiezing der Prov. Staten is dit jaar aangewezen de 7 Mei. De Rederijkerskamer Aurora' gaf jl. Maandag in het Slot Ostende alhier eene volks opvoering van »de Graaf de Monte Christo", reeds vroeger door haar opgevoerd en toen door ons beoordeeld; en van het blijspel Genezen", dat algemeen voldaan heeft. De zaal was vrij goed bezet en de opvoering slaagde over het algemeen zeer goed. Jammer, dat het eerste stuk zoo lang is. Velen waren genoodzaakt reeds bij het vierde bedrijf huiswaarts te gaan, waardoor veel van dat tooneelspel en het geheele nastukje voor hen verloren ging. Eergisteren ontving de voorzitter van de sociëteit De Besognekamer", de kolonel Boers, te 's-Gravenhage, een brief v.an generaal Van Swieten uit Atchin, waarin deze den leden van die sociëteit zijn dank betuigt voor den geluk- wensch, hem per telegraaf gebracht na het nemen van den kraton. »Wij zijn gelukkig", zoo schrijft de generaal o. a., dit gedeelte onzer taak te hebben volbracht en ook dat de moeie- lijkheden, die wij hebben overwonnen, zooveel sympathie hebben verworven. En waarlijk, de dapperen, die dat met hun leven hebben ge kocht of er hun bloed voor hebben gestort, verdienen dat wel. De moed van officieren en minderen is inderdaad onovertrefbaar." Bet Vaderland.) Men meldt uit Middelburg van 15 Maart: Gisteren nacht is van het klipperschip '.s- Gra- venhage een der matrozen vermist; men ver moedt dat hij over boord gevallen en in het kanaal is verdronken.. De miliciens van de lichting van 1874 bij de regementen vesting-artillerie zullen voort aan 12 maanden in dienst blijven, vóór zij met onbepaald verlof vertrekken kunnenvroeger was de gemiddelde actieve diensttijd 8 maanden. (O. D.) Jn een buitengewoon Folitieblaadje wordt bekend gemaakt, dat volgens bericht van. de politie te Dusseldorp sedert 15 Februari'jl. voorvluchtig zijn de twee navolgende gevaar lijke inbrekers: C. E. Herlitt, kantoorbedien de, uit Angerburg, zich ook noemende goud werker Grieman of Luttchen, en F. E, C. Dohmeijer, oud 24 jaren, schoenmaker, uit Walkenried, zich ook noemende A. Weisslever. Zij reizen onder valsche namen en liebben hun weg naar Amsterdam genomen. Bij ont dekking wordt daarvan mededeeling ingewacht bij het Departement van Justitie. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijne gisteren gehouden zitting het vroeger genomen besluit gehaudbaafd tot het geven van vergunning voor de oprichting van het stand beeld voor den heer Thorbecke in die gemeente. Omtrent de plaats, waar dit zal opgericht worden, is de beslissing voorbehouden. In den St.-Pietersberg bij Maastricht is een versteende cederboom gevonden, van 10 meter lengte en eene dikte aan het ondereinde van 0 90 meter. Foor dezen boom is door het Museum van Oudheden in België 1500 frs. ge boden. Men schrijft aan de N. R, Ct. uit Bath Door het zachte weder staan de winter- vruchten in den Batschen polder uitmuntend te velde; vooral het koolzaad is zijn tijd ver vooruit en belooft veel. Hier en daar ziet men nog enkele stukken meekrap, maar voor nieuwen aanbouw wordt niet meer gezorgd. Evenals elders, zullen ook in het Goessche land de meestoven voortaan werkeloos zijn. Vroege aardappelen zijn al veel gepoot; in warme tuinen staan appel- en pereboomen in knop en overal vertoont zich reeds ontwikkeling. Jl. Zaterdag begaf zich de knecht van den landbouwer D, te Maastricht in den over dekten vergaderbak, waarin het vuil uit koe- en paardenstallen bijeen loopt. Nauwelijks bevond hij zich op de daarin geplaatste lad der of hij viel, door de opstijgende gassen bedwelmd, naar beneden.. Zijn meester, die hem ter hulp snelde, onderging hetzelfde lot, terwijl een op het hulpgeschrei toegeschoten brouwersknecht, die' zich insgelijks in den put waagde, mede een slachtoffer zijner mensch- lievendheid werd. Het mocht niet gelukken hen tijdig ter hulp te komen. Toen men er eindelijk in slaagde hen boven te halen, was het te laat. Allen hadden opgehouden te leven. Men meldt uit MastebroekIn den veehandel gaat thans weinig om, tengevolge van het dalen der prijzen. Er staat nog ta melijk veel vee onverkocht. Pruisische koop lieden ziet men hier in de laatste dagen hoe genaamd niet, omdat zij hun vee niet overal in Pruisen mogen invoeren. Er is echter nog voeder en het vee is gezond. De prijzen der paarden zijn hoog. Beste paarden worden voor 500 a 600 door de verkoopers nog geweigerd. De duurte der paarden zal waar schijnlijk tengevolge hebben, dat men de paar denfokkerij meer ter hand zal nemen, dan in den laatsten tijd het geval was. Het rapport der Noord- en Zuidhollandsche Redding-maatschappij over 1873 vermeldt dat door haar in dat jaar 120 menschen gered zijn. De reddingbooten gingen 8 maal met gun- stigen uitslag in zee, daar zij ieder keer schip breukelingen behouden aan wal brachten. Z. M. de Koning heeft de opdracht aan genomen van het Gedenkboek der feestviering ter gelegenheid der 25jarige Regeering van Z. M. Willem III, door IV. J. Hofdijk" uit te geven door de firma de Erven F. Bolin, te Haarlem. De N. R. Ct. verneemt, dat de werk zaamheden der Commissie, belast met het ont werpen der statuten voor eene Coöperatieve Vereeniging te Rotterdam, -thans zóóver gevor derd zijn, dat binnefi hoogstens veertien dagen eene vergadering kan worden uitgeschreven van al de op en na 22 Februari 11. voorloopig toe- getredenen, om op die vergadering de statuten te doen arresteeren en de Yereeniging definitief te constitueeren. Te Hattem is men voornemens het feest der 25jarige regeering des Konings te vieren op den 21 Maart, den dag, waarop Z. M. bij proclamatie de regeering heeft aanvaard. De co'mmissie voor het te bouwen Gesticht voor ouden van dagen te Egraond aan Zee is thans zóóver gevorderd, dat de kosten voor den bouw zijn gevonden. Z. K. H. Prins Hendrik zal in den loop dezer maand den eersten steen van bedoeld Asyl leggen. Als resultaat van de schouwing der lij ken van de Siameesche broeders; die door de ge neeskundige faculteit van Philadelphia was on dernomen, wordt gemeld, dat de scheiding der beide lichamen onmogelijk had kunnen plaats -hebben zonder den dood van beiden te veroor zaken. De reden daarvan is het verband, dat tusschen den lever bestond en die eigenlijk slechts één massa vormde. Te Berlijn bestaat eene school van letter- zetsters, die dertig leerlingen telt en zich in toenemenden bloei mag verheugen. De aan vragen van meisjes uit den beschaafden stand zijn zóó talrijk, dat een aantal niet dadelijk geplaatst kan worden. Om in de nijpende behoefte aan cavale risten te voorzien, heeft de Regeering van het Zwitsersche kantqn Sehaffbausen den zonderlin gen en harden maatregel genomen, dat alle land bouwers zoons, die minstens 6000 frs. in eigen dom bezitten, gedwongen zijn dienst te nemen bij het wapen der cavalerie. De wetenschap heeft een groot verlies geleden door het overlijden van den heer Jacobi te St. Petersburg, den uitvinder der galvano- plastiek. Bij de tienjarige volkstelling in 1870 bleek dat de bevolking der Yereenigde Staten bedroeg 39 millioen, in 1860 was zij 31 milli— oen, in 1850 25 millioen, en in 1840 slechts 17 millioen, zoodat de bevolking in 30 jaren meer dan verdubbeld is. De blanke bevolking vermeerderde met 39, 36 en 30 pCt. gedurende ieder tiental jaren, de negerbevolking vermeer derde gedurende dien tijd met 29, 22 en 11 pCt. AFLOOP BESTEDINGEN. Het onderhoud en vernieuwingswerk aan de Breede Watering bewesten Yerseke, dienst 1874/5, is heden al hier aanbesteed aan den heer Bolier te Scherpenisse voor 42.350.—. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. - Beroepen te Brussel ds. N. De Jonge, te Leksmond. Ds. Van Dijk te Doetinchem heeft voor zijne ver schillende inrichtingen in Januari 1175,44, en in Februari 1851,25'/:, ontvangen. Hij heeft het voor nemen een comité (door hem curatorium genaamd) in het leven te roepen, gedeeltelijk uit zijne voornaamste begunstigers, gedeeltelijk uit afgevaardigden van hem toegenegen li erkeraden bestaande. Dit curatorium moet hem ter zijde staanN in zijne werkzaamheden tot op leiding van aanstaande predikanten. Door de algemeene synode der Ned. Herv. kerk is eenparig besloten, een uitnoodiging te richten aan de kerkeraden om het aanstaande kroningsfeest van Z. M. den koning godsdienstig te gedenken. Ook zal de synodale commissie ter gelegenheid van dat feest, namens de synode aan Z. M. de verzekering geven van haar belangstelling in die heugeliike ge beurtenis. .?*ron «•- A w-S. te :s Hage heeft/ 2500geschonken als bijdrage voor de oprichting en instandhouding van een seminarie nabij Batavia, (U. D.)

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1