Iets over het Mormonisme. «Xerf't en het anatomisch kabinet wordt voor kwartjes en dubbeltjes aan onhebbelijke uit dragers en beunhazen verkocht, zoodat het de gezamenlijke som opbracht van vijf hon derd gulden. Naar men verneemtzal het algemeen Nederlandsch Nationaal Zendingsfeest naar alle waarschijnlijkheid dit jaar worden gehouden te Middachten. Op den 1 October van dit jaar zullen wederom jongelieden worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te wor den opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. Z. K. H. Prins Frederik heeft aan de commissie der in de volgende maand te Arn hem te houden 22e voorjaars-bloemententoon- slelling bericht, dat HD. haar de beschikking geeft over een gouden en twee zilveren me dailles. Naar men verneemt, zal de Regeering weldra overgaan om gevolg te geven aan haar voornemen, om de verschillende werken nabjj Everdingen, die tot verdediging der waterlinie aldaar bestemd zijn, in te richten naar de eischen van de tegenwoordige krijgskunst. Men zal waarschijnlijk bij gedeelten tot die verbe tering overgaande kosten van het le en 2e gedeelte zijn geraamd op ƒ272,200. Voor de betrekking van adspirant-veri ficateur voor den actieven dienst der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen zal, volgens bepaling van den Minister van Financiën, in een der laatste maanden van dit jaar een vergelijkend examen plaats hebben. Er zullen tien dier ambtenaren kunnen worden aangesteld. De heer J. J. Schreuder, apotheker te Haar lem, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij hij deze verzoekt »het gezag der miskende wet en de gekrenkte vrijheid des volks te handhaven tegen machtsoverschrijding van wien ook" en wel op grond, dat in strijd met den geest en de letter der geneeskundige wetten, bij ministerieele beschikkingen aan deze een uitlegging wordt gegeven, waardoor apothe kers worden verhinderd in de vrijheid, om samengestelde (geheime) geneesmiddelen af te leveren. (-V. R. Ct.) Men leest in het Utrechts Volksblad: Naar wij vernemen, is door den Minister van Justitie aan den heer P. J. R. Laan, thans verblijf houdende te Antwerpen, op diens ver zoek om intrekking van zijn signalement in het Politieblad, op grond van de door hem overgelegde verklaring van geneeskundigen, te kennen gegeven, dat, vermits hjj uit het krankzinnigen gesticht niet ontslagen, maar daaruit ontvlucht isde reden tot de plaat sing van bedoelde bekendmaking niet is ver vallen, te minder omdat het voor zijn bewind voerder van belang zijn kan, wanneer hij hier te lande mocht terugkeeren, omtrent zijn ver blijf te worden ingelicht, en daarom aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. De prijs der eieren is in sommige doe len van Duitschland zeer gedaald ten gevolge van invoer uit Italië. De Italiaansche eieren, zoo meldt men uit Mannheim, zijn grooter van stuk en uitnemend van smaak. In de vorige week i3 daar een waggon geheel met eieren gevuld aangekomen, die in massa tegen Vh cent ver kocht zijn. Naar aanleiding van dit bericht wordt aan het N. v. d. D. medegedeeld, dat reeds den 6n dezer ook te Amsterdam 30 kisten eieren (1500 kil.) van daar zijn aangekomen, voor rekening van een eierenhandelaar in de hoofdstad. De Rott. Ct. zegt: >Naar wij vernemen zou dr. AKuyper al leen zijn emeritaat, niet zijn ontslag als pre dikant aangevraagd hebben. Bevestigt zich dit, dan zal hij bezwaarlijk als lid der Tweede Kamer, waarin geen geestelijken zitting heb ben, kunnen worden toegelaten." En hij schjjnt werkelijk het eerste te heb ben aangevraagd, want volgens de Kerkelijke Courant is door het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland emeritaat verleend aan dr. A. Kuyper, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Amsterdam, in te gaan 16 Maart e. k." Te Almelo stond de vorige week voor de Arrond.-rechtbank terecht de architect T., beschuldigd van onwilligen manslag. In No vember van 't vorige jaar was een der kel dergewelven van de daar in aanbouw zijnde bierbrouwerij ingestort, waardoor 2 personen gedood en anderen ernstig gewond werden. De heer T. nu wordt beschuldigd van het door onbedrevenheid of onachtzaamheid veroorzaken van dit ongeluk, doordien naar beweren van deskundigen de stutten zijn weggenomen vóór dat de kalk der muren was versteend. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en 2 geldboeteneen van ƒ25 en een tan 8. Op dit oogenblik is men op onderscheiden plaatsen in de provincie Groningen bezig, de voorbereidende stappen te doen voor de aan sluiting van de beweging in Zuid- en Noord- Holland onlangs aangevangenom tot een Rundvee-stamboek voor Nederland te geraken. Ter gelegenheid van het feest op 12 Mei zal te Maastricht een concours van postduiven worden gehouden tusschen die stad en 's-Gra- venhage. Van tijd tot tijd komen te Oosterhuisen arbeiders uit Pruisen terug, aangezien daar de dagloonen, welke sedert een paar jaren tot een buitengewone hoogte waren opgevoerdsterk aan het verminderen zijn. Te Brussel zijn drie kinderen, twee van 5 en 6 jaren en een van 15 maanden in het vondelingshuis opgenomen. Zij waren door hunne wreede ouders verlaten en toen men hen vond in het krotdat zij bewoondenhadden de kinderen in twee dagen niet gegeten. De Corr. Havas bericht op nieuw uit Rome, dat Mgr. Bianchi, Pauselijk internuntius te 's-Gravenhage, als zoodanig naar Brussel zal worden verplaatst en dat Mgr. Agnozzi, vroeger zaakgelastigde in Zwitserland, bij het Nederlandsche Hof zal worden geaccrediteerd. Aan den heer Roturier te Bordeaux is octrooi verleend voor een nieuw soort van red dingboei, geheel van metaal vervaardigd. Zjj bestaat uit een koperen, bolvormigen ketei, van onderen voorzien van vier puntig toeloo- pende metalen platen. Wordt zij in zee ge worpen, dan staat zij overeind met het ketel- vormige oppervlak naar bovengekeerd, terwijl de metaalplaten verhinderen dat zij een draaien de beweging, aanneemt of zich verplaatst. On deraan bevindt zich een sterke lijn van on geveer 300 meter lengte, die op een gemak- keljjk beweegbare rol is opgewonden. Men kan zich deze boei gemakkelijk voor stellen als een gewone loglijn van gewijzigden vorm en groote afmeting. (N. R. Ct.) In December 11. heeft men te New-York een nieuwe machine toegepast, om de sneeuw, genoegzaam plotseling, van de straten weg te ruimen. De toestel bestaat uit een eenvoudigen wagen, door vier paarden getrokken, loopende met een snelheid van 3 tot 4 Eng. mijlen per uur. De wagen draagt een grooten water ketel, die onmiddelijk boven de raderen rust; deze ketel staat in gemeenschap met een ruimte, die den stoom oververhit, zoodat deze hitte ver boven kokend water stijgt. De oververhittings- bak werpt den stoom door een reeks van 300 opene buizen in een grooten kuip van 3 voet lengte bij 7 voet breedte, welke volkomen stoom- en waterdicht is en noch warmte, noch stoom laat verloren gaan. Het is nu deze oververhitte stoom, die plotseling de sneeuw doet smelten, en den weg achter zich opge ruimd en gespoeld laat, nadat de wagen is gepasseerd. Het aantal op aarde levende menschen wordt op 1.228.000.000 berekend, die 3642 talen spreken en 1000 verschillende godsdien sten belijden. Het aantal sterfgevallen bedraagt 30 millioen per jaar of 1 per secondede ge middelde levensduur wordt op 33 jaren be rekend. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Z. D. H. mr. Joannes Van Genk, sedert 25 April 1868 Bisschop van Breda en 29 dito als zoodanig; canoniek geïnstalleerd, is op 70jarigen leeftijd den 10 dezer te Breda overleden. Geboren te Prinsenhage in Noord- Brabant den 9 Sept. 1803, werd hij den 2 Maart 1827 tot Priester gewijd, en vervolgens den 1 Mei 1851 tot Bisschop van Adras in partibus infidelium. Hij was tevens huisprelaat van den Paus en assistent-Bisschop van den Pauselijken troon. Te Benschop is beroepen ds. II. Bax, pred. te Poortvliet, die hiermede gedurende zijn 20jarigen dienst het 45e beroep ontving. Ds. C. A. Renier, pred. te Bergschenhoek, (geboor tig van 's-Gravenpolder) is beroepen te Berg-ambacht. In de namiddag-godsdienstoefening van gisteren maakte ds. F. Hage der gemeente te Wolfaartsdijk be kend, dat hij voor het beroep naar Wemeldinge heelt bedankt. De hoofdonderwijzers aan de 5 openbare scholen en die der bijzondere scholen te Batavia hebben zich tot eene commissie gevormd, om pogingen aan te wenden, ten einde op 12 Mei onzen feestvierenden Vorst een geschenk uit naam der Indische schooljeugd aan te bieden. Op voorgang van de gemeenten Medemblik, Dirks- land en Heen vliet (zooals bereids vermeld is in ons no. 28) volgde de invoering der N. Psalmberijming verder in 1774 en bijna algemeen op den 1 Jan. i775 alom in ons vaderland. Voorzooveelde prov.Zeeland in het bijzonder aangaat, was Westkapeile de eerste gemeente, waar zulks den 31 Juli 1774 geschiedde door ds. H. A. Tollé met een feestrede over Ps. 117, geopend door een voorafspraak uit Ps 33 1. Vervolgens te Gapinge den 2 Oct. door ds. J. De Vos met eene leerr. over Ps. 33 1, vooraf spraak uit Efes. 519 en de inleiding uit Exod. 15 11. Den 30 Oct. te Goes, waar zulks des. voormiddags luisterrijk plaatsgreep met een orgelconcert, begeleid door blaas- en snaar-instrumenten, en door koorge zang, hetgeen de gemeente beantwoordde met net zingen van Ps. 150; nu hield ds. D. Kaas eene gepaste redevoering over het heilig gebruik van zang- en speel kunst in den openbaren godsdienst der Christenen, waarna de plechtigheid door het zingen van Ps. 3312 en eene heerlijke muziek besloten werd. Op dienzelfden dag geschiedde de invoering 's namiddags te 's-Heerhendr. kinderen en Wissekerke door ds. F. W. Egter, gelijk des voormiddags te 's-Heer Arendskerke door ds. C. H. D. Ballotdie tot tekst gekozen had Ps. 147 1. In de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere, alsmede in verscheidene andere, was daartoe 6 Nov. bestemd. Te Vrouwepolder geschiedde dit den 13 Nov. door ds. Henr. Van Nimivegen met eene feestrede over Ps. 92:2; te Tholen den 18 Dec. door ds. G. Balen, pre dikende over Ps. 47:7—8, en te Brouwershaven den l Januari 1775 door ds. P. Kaas, naar aanleiding van Jes. 42 10. Wordt vervolgd) Onder de vele sekten uit het Christendom voort gekomen en daarvan vervolgens afgescheiden, is het Mormonisme niet de minst merkwaardige door zijn zonderlinge stellingen, grooten bloei en door de energie, die de aanhangers hebben getoond te bezitten. Het zal onzen lezers wellicht bekend zijn, hoe één der vele vrouwen van het tegenwoordig hoofd der sekte afscheid heeft genomen van haren profeet en broeder, lezingen is gaan houden en zich in den eersten tijd kan vleien door al de Vereenigde Sta ten duizenden toehoorders te zullen hebben, vooral omdat men in de Vereenigde staten het Mormo nisme niet zeer genegen is. In afwachting van hetgeen de voordrachten dezer dame ons zullen leeren, die het hoofd der Mormo- nenkerk van veelwijverij heeft aangeklaagd, is het wellicht velen onzer lezers niet ongevallig, enkele bijzonderheden omtrent deze sekte te vernemen of zich weder in herinnering gebracht te zien. De godsdienstleer dezer sekte is een willekemig gesteld veelgodendom. De heiligen worden na hun ,dood allen goden, maar van verschillenden rang zooals ze hier op aarde waren, en met het uitzicht op bevordering. De god over het thans levende geslacht gesteld, is de profeet zelf; terstond boven hem staat Jezus, boven dezen Adam, boven dezen Jehovah en boven dezen Elohim, die de hoogste is. Al deze goden hebben meerdere vrouwen en ieder hunner heerscht over zijne eigene nakomelingen. Het is overigens een zonderling mengsel van Jodendom, Christen dom en phantastische droomerijen, vereenigd met een zeer wereldsgezinden speculatiegeest, gelijk later zal blijken. De Mormonen noemen zich Heiligen der laatste dagen en de stichter van de sekte heette Joe Smith uit Vermont, een van de Noorderlijke der Vereenigde Staten, en werd geboren den 23 December 1805. Joe Smith was een vrij onontwikkeld man, in het godsdienstige een dweper, overigens een man van onverzettelijke wilskracht. Hij hield zich zeer veel bezig met het graven van schatten, en beweerde in den heuvel Comora in eene steenen kist metalen platen uit den grond te hebben opgegraven, die met heilige oorkonden beschreven waren. Die me- talen platen bevatten nhct boek der Mormonen waarvan de strekking in 't kort hierop neêrkomt Na de verwoesting van het rijk der 10 stammen zouden de Israëlieten onder hun veldheer Jelii in den tijd van koning Zedekia naar Amerika zijn verhuisd. Zij werden door Jezus na zjjn opstanding, zelf bekeerd tot het Christendom. Mormon, naar wien de sekte genoemd is, «verwon de goddelooze heidensche Lamanieten. Voltooiing van den Mor- monisclien bijbel door den zoon van Mormon; het geslacht der heiligen moet uitgebreid worden met de talrijkheid van het zand aan den oever der zee

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2