1874. N°. 33. Dinsdag i 7Maart. 61"* jaargang. AANBESTEDING. Ministerie van Binnenlandselic Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-Bestuur. AANBESTEDING. 1°. de uitvoering van eenige onderhoudswerken aan de gebouwen hij het Sas, en het Sas enz. Geagreëerde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. PATENTRECHT. Vaststelling der Kiezerslijsten. Vertrek der brievenmail naar Oost-. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. MOO <0-«B» GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. *54. Op Vrijdag, den 27 Maart 1874, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het leveren van Doornikschen steen voor de zeeweringen van Vlissingen, Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek 'ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur vau Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoef, Raamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op Zaterdag en Maandag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur en bij den Ingenieur van den Waterstaat, beiden te Middelburg. 's-Gravenhage, den 2 Maart 1874. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. BURGEMEESTER en WEI HOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen op Zater dag den 28 Maart a. s., des namiddags te 1 uren in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal getracht worden aantebesteden 2°. de uitvoering van gelijke werken aan de ge bouwen, riolen, waterleidingen en begraaf plaats der gemeente; 8°. de uitvoering van gelijke werken aan de voor malige Trekkerswoning staande aan de westzijde der Haven; 4°. het schoonmaken van het Raadhuis, de Po- litie-wacht en de Leenbank. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie der gemeente, terwijl aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 25 Maart des voor middags te 9 uren aan het Sas, en te li uren des na middags voor het tweede, derde, en vierde perceel, te beginnen bij het raadhuis. Goes, den 14 Maart 1874. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris; HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij, op voordracht van den gemeente-ontvanger en onder diens verant woordelijkheid, hebben benoemd tot geagreëerd klerk ten zijnen kantore: den heer Fred.oril£ Van Campen, en dat overigens hun besluit van 13 December 1873, waarbij de heer CORNELIS RISSCEUW, tijdelijk is aangewezen, om bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den'ontvanger, al die daden van beheer te voeren, waartoe deze anders zelf verplicht zou zijn, bovendien van kracht blijft tot den eersten Juli aanstaande. Goes, den 14 Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, dien het aangaat: dat het 3de kwartaals Kohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente f, voor het dienstjaar 1873 1874, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente. Goes, don 16 Maart 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. p. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de I-ijsjen van de Kiezers voor Leden van de Tweede Kan>lr der Mateii-Generaal, de Provinciale Staten en dien Gemeenteraad op he den gesloten zijn, alsmede'dat de lijsten dadelijk ter gewoner plaats in deze' .gemeente aangeplakt, en andermaal op de secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Goes, den 16 Maart 1874: De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Yia TRIEST, 17 Maart, per trein van 9,52 's morgens. Via BRINDISI, 19 Maart, per trein van 5,58 des avonds. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de tweede helft der maand Februari 1874. Ten Postkantore Goes In Nederland; B. Valkier, te 's-Heer ArendskerkeI Ver burg, te Ouaelande; Jansje Koole, te Scftore-, A. Rijswijk, te Wemeldinge; Preier, te Zutphen. GOES, 16 Maart 1874. Het volgend Reuter-telegram uit Penang, dd. 14 dezer, is gisteren ontvangen: In berichten uit Atchin wordt bevestigd, dat generaal Van Sivieten onder de kleine radjabs aan de kust tracht te verspreiden proclamaties', waarin hij aankondigt de onder werping der Atchineezen en ook de Radjahs tot onderwerping aanspoort, hun belovende, dat Nederland den handel besehermen en den godsdienst eerbiedigen zal. Over 't algemeen weigeren de Radjahs hieraan gehoor te geven en 'gaan zij voort tegenstand te bieden. Het gerucht, dat Fanglima Polim zou ge storven zijn, is valsch. Hij bouwt geduchte versterkingen in dë nabijheid van den Kraton. Men verzekert, dat de Atchineezen hunne krach ten verzamelen tot een grooten aanval op de positie der Nederlanders. Uit een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van den 8 dezer, niet op de Atchineesche aangelegenheden betrekking hebbende, blijkt dat overleden zijn; aan de bekomeer verwonding de kapitein P. E. F. A. Von Mauntz (geboren te Keulen) en aan cholera de tweede luitenant H. ADe Wit, beiden van het wapen der infanterie. Genoemde kapitein werd op 6 Januari jl. bij de inneming van de Missigit gewond. St. Ct. De gisteren met de mail aangekomen nieuwsbladen uit Ned. O.-Indië gewagen allen met ingenomenheid van de inneming van den Kraton te Atchin. Op de meeste plaatsen gaf dit feit aanleiding tot vreugdebetoon. Den inlanders kwam de tijding eerst ongelooflijk voor. Al- lerwege in de binnenlanden had het bericht der verovering een voor het gezag zeer heil— zamen indruk gemaakt. Omtrent de inneming zelve luidt een bericht: »De vijand, vreezende afgesneden te worden, heeft de vlucht genomen over de muren en door alle uitgangenzonder ons bij het bin nenrukken veel tegenstand te bieden." Omtrent de plannen voor onze verdere hou ding op het Atchineesche gebied werd verwacht, dat geen tochten naar het binnenland zouden worden ondernomenmaar dat getracht zou worden om langzamerhand met de bevolking op een goeden voet te geraken. Z. M. heeft aan den afgetreden Minister van Marine Brocx, met ingang van den 18n December 11. toegekend een jaarlijksch pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 4000. Te 's-Hags is bij de heeren J. Smulders en Co,, een zeer fraaie gedenkpenning ver schenen voor het Meifeest. Hij vertoont aan de eene zijde het treffend gelijkend borstbeeld des Konings met een lauwerkrans om de sla pen, terwijl de keerzijde omgeven is van de woorden Het was vrede in zijn dagen en Wel doen was zijn lust. In een eikenkrans staat te lezenGehuldigd 12 Mei 1849. Jubileum 12 Mei 1874. Naar men verneemt zal eerlang een editie, op zeer groote schaal, van dezen gedenkpen ning in den handel worden gebracht. Wij worden overstelpt met verzoeken van uitgevers om de aandacht te vestigen op hunne uitgaven van feestplaten en feestliedjes. Het aantal der laatstgenoemde vooral is legioen dit maakt juist, dat wij aan het verzoek der uitgevers niet kunnen voldoen. We zouden er noch tijd, noch plaatsruimte voor vinden. Men schrijft uit Axel: Doordien de mee krapcultuur, evenals elders, ook in dit kanton thans niets meer te beteekenen heeft, gaan de aandeelhouders van de nu rentelooze mee- stooven thans die kostbare panden, natuurlijk tot hunne schade, ook van de hand doen. Van de vier in dit kanton aanwezige meestoven zijn er nu reeds twee voor afbraak verkocht, terwijl de overige vermoedelijk eerlang zullen volgen. Terwijl de Zeeuwsche landbouwers van vroe gere dagen met de aanplanting van dit pro duct schatten gewonnen hebben, wordt dit aan de tegenwoordige landbouwers vergoed in Öe hooge verhuringen hunner landerijen voor den teelt van vlas en suikerpenen, alsook door de voortdurend hooge prijzen der granen en an dere gewassen. Door de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der koepokinenting is dezer dagen aan de afdeelingen en bureaux voor vaccina tie eene circulaire verzonden, waarin verschil lende wetenschappelijke en practische vragen zijn gesteld, om zoodoende mede te werken tot de beantwoording der verschillende vraag stukken, dit onderwerp betreffende, wier op lossing nog niet verkregen is. In de Haagsche Kroniek van het Han delsblad wordt gemeld, dat het anatomisch ka* binet, door wijlen professor Hendriks met groote geldelijke offers, zeldzame kennis en studie bijeenverzameld en door zijn zoon nog vermeer derd, dezer dagen bij publieke veiling is ver kocht. Eenmaal had men daarvoor eene som van 30,000 gulden geboden, ofschoon deskun digen beweerden, dat om de volledigheid der verzameling epne universiteit gerust een ton daarvoor had kunnen uitgeven. Dr. Hendriks

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1