1874. N°. 31. Donderdag 12 Blaart. 613te jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE «9b: COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der O K KI JE K A T E fiOKS, op Donderdag den 12 Maart 1874, des avonds te 7l uren. Goes, den 10 Maart 1874. De Secretaris, HARTMAN. punten van betjandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken II. Voorstel van burg. en weth. tot verlichting van het Raadhuis op 12 Mei aanstaande, met rap port der finaneieele commissie. .III. Voorstel van idem, omtrent de voldoening der huur van het ziekenlokaal over 1873 met idem. IV. Aanvrage van kerkvoogden der hervormde ge meente ora restitutie van herstellingskosten met idem. V. Verzoek van C. Mulder, wed. N. Duivewaardt, om grond in erfpacht, met idem. VI. Ontwerp verordening voor de commissie, be doeld in art. 168 der Gemeentewet. VII. Verzoek van P. De Jonge Pz om grond in erfpacht, met voorstel van burg. en weth. VIII. Aanvrage van P. Buitendijk, om verwisseling van gebruik in erfpacht ten opzichte van grond in het zoogenaamde Ganzenest. IX. Verzoek van W. A. Van Oosten, om remissie van aanslag in de belasting op de honden over 1873, met rapport van den commissaris van politie X. Verzoek van O. L. C. Van den Brandt, om eervol ontslag als hulponderwijzer. GOES, 11 Maart 1874. Te laat om in ons vorig no. optenemen, ontvingen wij eergisteren de volgende tele grammen Een bg het departement van Koloniën ont vangen telegram van Van Swieten, gedagteekend 5 dezer, hield de mededeeling in, dat er weinig politiek nieuws was; dat de Imans van Lepong en Loöng aan de westkust de soavereiniteit van Nederland hadden erkend; dat het werk aan den Kraton goed vorderde en dat het eene solide en gezonde vestiging worden zal. Een Reuter-telegram bericht het volgende Penang, 9 Maart. Berichten uit Atchineesclie bron verzekeren, dat de Atchineezen verschei den forten in het binnenland geducht versterkt hebben met kanonnen en materieel, die zy uit den Kraton hebben meegevoerd. Men zegt, dat de Atchineezen voornemens zijn om den strijd voort te zetten, totdat de cholera' en andere ziekten de krachten der Nederlanders zullen hebben uitgeput. De Atchineezen zouden er volstrekt niet aan denken zich over te geven. Zg blijven nadrukkelyk volhouden, dat het trac- taat van 1857 een zuiver verzinsel is, willen een onderzoek uitlokken en houden het er voor, dat Engeland in dezen te kwader trouw is. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat in de week van 1 tot 7 Maart jl. aan aziatische cholera zijn over leden te Utrecht drie personen. Door den Minister van Oorlog is een wij- ziging gebracht in de aanschrijving van 27 Ja nuari 1862, betrekkelijk de afgifte van extrac ten-stamboek en duplicaten-certificaat van goed gedrag, en wel in dien zin, dat de bedoelde beseheiden, met uitzondering van het bepaalde in de dispositie van 30 Augustus 1824, voortaan slechts mogen worden afgegeven op aanvrage der burgemeesters van de gemeenten. Het uit reiken van duplicaat-certificaten van goed ge drag 'mag echter in geen geval zonder bepaalde toestemming van den Minister geschieden. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is met 38 tegen 30 stemmen verworpen het voorstel van den heer De Roo tot opheffing van Ter Neuzen, Ellewoutsdyk. Artikel 1 is aangenomen met 65 tegen 3 stemmen. Goedgekeurd artikel 2. De beraadslaging is begonnen over de amendemen ten van de heeren De Roo en Stieltjes tot het stellen van den termijn van uitvoering op acht jaaren dat van den heer Van Zuylentot jaarlijksche besteding van 4 niillioen tot na de voltooiing der hoofdstellingen. Per telegraaf! Het geheele eerste gedeelte der zitting was gewijd aan de dis cussie over art. 3 en de beide amendementen: of om een tijd te bepalen tot voltooiing der werken öf tot 't uittrekken van minsten 4 millioeu 'ajaars. De gevoelens waren zeer ver deeld en de Minister van Oorlog bestreed beide amendementen. Ook zonder dergelijke wette lijke bepaling zal elke Regeering de wet uit voeren en ook de vertegenwoordiging de gelden toestaan. De Minister gelooft zelfs, dat al de wer ken binnen korter tijd dan acht jaren zullen uitgevoerd worden. Daarna heeft de heer Mes- scliert de beide amendementen gecombineerd in ééne redactie. De heer Van ïuijlen verklaarde, dat als het amendement Stieltjes en De Roo mocht aangenomen worden, hij van het zijne afziet. De slotsom was, dat het amendement Messchert verworpen werd met 48 tegen 18 st.dat van Stieltjes en De Roo aangenomen met 38 tegen 28 st. Daardoor verviel het amen dement Van Zuylen. Aan het einde der zitting is art. 4, behelzende de vestingwerken, die worden opgeheven en ge slecht, aangenomen en ten slotte de ge heele vestingwet aangenomen met 60 tegen 6 stemmen. Bij een resolutie over het plakzegel op wissels door den Min. van financiën genomen, wordt te kennen gegeven, «dat wanneer een buitenlandsche wissel aan den achterkant voor zien is van een plakzegel, waar overheen ge schreven zijn de*woorden: gezegeld ter incas- seering, en eene die woorden bekrachtigende handteekening, en onder welk in diervoege opgeplakt plakzegel een binnenlandsch endos sement is geplaatst, noodwendig moet worden aangenomen, dat het plakzegel niet op den bij de wet bepaalden tijd is opgeplakt gewor den, daar bet overdragen van den wissel by het endossement uit den aard der zaak aan de aanbieding ter incasseering moet zijn vooraf gegaan, dat dienaangaapde in een zoodanig geval de wet op het zegel is overtreden en alzoo nevens het wegens den wissel verschul digde, de in art 21 No. 2 der zegelwet be dreigde boete moet worden gevorderd". Aan de uitnoodiging door de commissie voor de feestviering op 12 Mei tot de in deze gemeente bestaande vereenigingen gericht, om Dinsdagavond eene bijeenkomst in het koffie huis «de 'Prins van Oranje" te houden, ten einde de op 12 Mei te houden optocht te bespreken, was door verschillende corporatiën gevolg gegeven. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat de burgerij in hooge mate sympathie voor het feest heeft, waarop dan ook door de*i eere voorzitter der fe< st-commissie Mr. M. P. Blaau- been, die op zyne gewone welsprekende wijze de beteekenis van het feest schetste, als een verblijdend verschynsel werd gewezen. Een drietalvereenigingen, als de vereeniging »Nut en Genoegen", deVereeniging voor Volks vermaken" en de vereeniging >Leve de Vrijheid" hebben uit hare kassen bijdragen voor den op tocht toegezegd, terwijl niet minder dan 16 corporatiën den wenscb te kennen hebben gege ven, aan den optocht deel te nemen. Mogen deze voorbeelden door nog meerdere gevolgd worden. Vrijdag namiddag passeerde te Vlissingen het Engelsch koninklyk stoomschip Victoria Sf A Ibert. Aan boord bevonden zich de hertog van Edinburg en gemalin, laatst komende van Ant werpen en zich naar Londen begevende. Volgens de St. Ct. telde de Nederlandsche koopvaardijvloot op 31 Dec. 1872 1856 sche pen, grootte in lasten 261,184; en op 31 Dec. 1873 1805 schepen, grootte in lasten 262,110. Men deelt aan het D. mede Heden (10 Maart) begeeft zich de directeur van een der Russische spoorwegen die den hertog en de hertogin van Edinburg met een Russischen Keizerlyken trein van Petersburg naar Brussel heeft gebracht, per extra-trein naar Vlissingen, om den volgenden dag per extra- trein van Vlissingen naar Keulen te vertrekken, via BredaVenlo. Hg is belast om de haven werken te Vlissingen, alsmede den spoorweg Vlissingen—Venlo te bezichtigen. Een en ander wordt in verband gebracht met de voorgenomen reis van Z. M. den Keizer aller Russen naar Engeland, welke verinoedelyk in de eerste dagen van Mei zal plaats hebben. Volgens den Haagschen correspondent van de Rott. Ct. zou aan het Departement van Fi nanciën order zijn gegeven, om tot één geheel te verzamelen alle stukken tot de geschiedenis van het muntwezen hier te lande behoorende, hg meent van 1834 af tot op heden. Met welk doel zulks geschiedt, wist de correspon dent nog niet. Dagbl. Met het oog op de groote belangstelling, die tegenwoordig de coöperatieve vereenigingen algemeen wekken, deelen wy mede, dat dezer dagen door den Minister van Justitie, naar aan leiding van een verzoek tot erkenning als rechts persoon der coöperatieve crediet-vereeniging te Amerongen, eene belangrijke beslissing is ge nomen. De Minister verklaart namelyk, dat de statuten dier vereeniging op dezelfde beginse len steunen als de statuten van de coöperatieve voorschot-vereeffiging en spaarbank te Goes, indertijd op voordracht van zgn ambtsvoorgan ger goedgekeurd, maar dat er niettemin bg hem ge wichtige bedenkingen zgn gerezen tegen sommige bepalingen, waarvan de inhoud naar zijn oordeel niet is overeen te brengen met den aard eener als rechtspersoon te erkennen vereeniging. Tot die bepalingen behooren: 1°. De hoofdelijke aansprakelykheid der leden; 2°. Het uitkeeren aan een uittredend lid van een evenredig deel der zuivere bezitting van de vereeniging; j 3°. De jaarlgksche verdeeling onder de leden van baten 4°. De uitsluiting van het crediet-verleenen aan anderen dan de leden der vereeniging. Volgens den Minister geeft de sub. 3 ge noemde bepaling aan de vereeniging het karakter van een maatschappy, waarbg het behalen van winst op den voorgrond staat, en maakt de bepaling, sub. 4 aangehaald, de vereeniging in baar wezen gelijk aan die wederkeerige maat- schappyen, op welke de voorschriften dér wet van 22 April 1855, ook blgkens de wijziging daarin gebracht bg de wet van 14 September 1866, niet toepasselyk kunnen worden geacht.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1