BUITENLAND. ikeelen en liniën die achtervolgens behandeld wor den, voorafgegaan door eenigealgemeene beschou wingen van strategischen en politieken aard, waaraan de heeren De Lioo, Bredius, Stieltjes, Van Naamende Minister, de heeren Heijden- rijck en Storm deel namen. De slotsom van het debat over art. 1 is dit: litt. a, nieuwe Hollandsche waterlinie, eenparig goedgekeurd, b, stelling Geldersche vallei, met 51 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Litt. c, stelling Hol- landsch Diep en Volkenrak, d, Monden der Maas en van 't Haringvliet; e, van den Helder, zonder discussie goedgekeurd. Bij had een langdurig debat plaats over het amendement Stieltjes en De Boo om ook de stelling beneden- ÏJsel daaronder op te nemen. De Minister bestreed dit amendement, dat verworpen werd met 30 tegen 29 st. Morgen voortzetting. Aan de Lsidsche hoogeschool is tot doc tor in de wis- en natuurkuude bevorderd de heer H. Japikse, geboren te Lisse, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, met een academisch proefschrift getiteld: Over den invloed van optisch inactieve oplosmiddelen op het soortelijk draaiingsvermogen van op tisch actieve stoffen. Het Nieuws- en Advertentieblad van Ber gen op Zoom meldt in zijn nommer van 4 Maart, dat in die gemeente bij de feestviering op 12 Mei *a. s. door het muziekkorps van het 3e regiment infanterie, op de Groote Markt aldaar zal worden uitgevoerd een »Feestmarsch" gecomponeerd door den kapelmeester Krönig, alsmede een zangstuk met vol orchest, getiteld Jubeltonen," waarvan de woorden geleverd zijn door den heer H. G. Hartman Jz. en de compositie door den heer M. Edzard Grefe, de eerste secretaris dezer gemeente, de laatste directeur der harmonie de Volharding" alhier. De zangkoren zullen worden ten gehoore ge bracht door de onderofficiers-vereeniging van het regiment. Uit Wolfaartsdijk wordt ons bericht, dat jl. Zaterdag avond te 7 uren op de hofstede van C. v. D. een felle schoorsteenbrand werd opgemerktdie echter door de bewoners zonder vreemde hulp, is kunnen gebluscht worden. Met ingang van 1 April zal te Cortgene een telegraafkantoor geopend worden, met be perkten dagdienst. De vorige week heeft de Commissie voor de op 12 Meia. s. te Middelburg te houden feesten, haar programma vastgesteld, dat naar men ver neemt bestaat in een optocht van kinderen der openbare en bijzondere scholen, daarna een roei- wedstrijd op het kanaal, vervolgens eene muziek uitvoering op de groote marktdes avonds zal een gondeltocht plaats hebben met vuurwerk, terwijl op verschillende plaatsen illuminatiën zullen worden aangebracht. De feestdag zal met een concert op de Groote Markt, die verlicht en versierd zal zijn, worden besloten. Verder is bepaald, dat één vijfde van de inschrijvingen zal worden afgezonderd voor eene buitengewone uitdeeling van levensmiddelen aan de armen. Naar men verneemt bestaat bij de kerkelijke gemeenten het voornemen, om in den voormid dag eene godsdienstoefening te houden. Z. M. heeft op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. A. E. Dronkers, als 2e luit. bij het le bat. der rust. s.chutt. in de provincie Zeeland. De Dordr. Ct. meldt dat de kinderen, wier geslachtsnamen zijn Koning en Nassau, en die aan het hoofd zullen staan van de deputatie, welke Z. M. den Koning op 12 Mei aanstaande het kindergeschenk zal aanbieden, beiden te Dordrecht wonen, 't Zijn de zoontjes der hee ren J. Koning en N. Van Nassau. De zoon van eerstgenoemden draagt de voornamen van Z. M. en die van laatstgenoemden de voornamen van Z. K. H. den Prins van Oranje. De heer M. C. De Vries Jr. te Amsterdam, heeft een gedenkpenning voor het aanstaande nationale feest vervaardigd. Z. M. de Koning wordt er op voorgesteld in zittende houding, om geven door Wet, Vrijheid en Eendracht, verper soonlijkt door drie vrouwenbeelden van zeer schoone teekening. 's Konings beeltenis is zeer goed geslaagd. Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1874 een maand vroeger dan ge woonlijk onder de wapenen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend, {N. R. Ci.) Men schrijft uit Maastricht dd. 5 Maart Gisteren nacht is, bij de boring van wege de vennootschap Van der Slik fy Co. te Dordrecht, nabij Heerlen weder een kolenlaag ontdekt. Men schrijft uit Maassluis: Naar wij ver nemen heeft het Classikaal bestuur der Nederl. Herv. kerk te Rotterdam, de zaak van den heer P. J. R. Laan, predikant alhier, aan het pro vinciaal kerkbestuur opgedragen. Den 19 Febr. jl. was de tijd der voorloopige schorsing verstreken. t Naar men verneemt, hebben zich voor de 147 plaatsen als kadet aan de Koninklijk Mili taire Academie te Breda tot hiertoe nog maar 28 sollicitanten opgedaan. De directie der Hollandsche Spoorweg maatschappij heeft deze week 13 conducteurs, dienstdoende op de lijn AmsterdamHelder, in hunne betrekking geschorst, als, verdacht van oneerlijke pandelingen ten- opzichte hunner directie. HaarlCt.) De Ned Financier meldt, dat de heer E. P. de Monchy, om redenen van gezondheid, tegen 1 Juli zijn ontslag gevraagd heeft als pre sident .der Ned. Handelmaatschappij. Naar men verneemt, worden door de di rectie der Utrechtsche Beetwortelsuiker-fabriek weder contracten met landbouwers gesloten voor de levering van beetwortelen voor de volgende campagne. De aanbiedingen hebben op groote schaal plaats, zoodat de directie thans contracten sluit van ƒ9 tot ƒ10 per 1000 kilo. UD.) In de nabijheid van de boerderij »Hal- tenberg" te Nieuw Appelscha, heeft men p. m. één meter onder den vasten grond een kelder gevonden, opgezet met veldkeien. De kelder is 4 m. lang, 1£ m. breed en li voet diep. Hij is geheel gevuld met houtskool, terwijl de keien aan den binnenkant zwart zijn. Men verdiept zich in gissingen aangaande den oor sprong van dit overblijfsel der grijze oudheid. Op een half uur afstands van Maas- stricht, te Canne (Belgisch Limburg), heeft men in eenzandsteengroeveeen versteendenboom stam gevonden, naar het schijnt van het ge slacht der conifeerén en veel gelijkenis hebbende op den cederboom.- Hij is ruim 10 meterslang en de omvang bedraagt 1 meter 56 a 59 cen timeters. De kwasten en gedeelten der tak ken zijn zeer goed geblevende vezelen van het hout zjjn zeer zichtbaar van boven naar beneden. Men meent een boom te zien, die eerst sedert een jaar de schors heeft verloren. Cd. I. M.) Te Leiden zijn door de politie vier valsche guldens in beslag genomen, die binnen betrek kelijk korten tijd waren uitgegeven. Zij droe gen de beelténis van Koning Willem III en het jaartal I860; terwijl onlangs door den ontvanger van 's Rijks belastingen te Alkmaar in ontvang is genomen een valsch guldenstuk, voerende eveneens de beeltenis van Koning Wil lem III met het jaartal 1865. De Revue de Droit Internationaal, te Gent uitkomende, geeft de vertaling van de brieven van luitenant-generaal Van Swieten, bij den aanvang van de expeditie tegen Atchin, waarin de strikte naleving van de rechten des oorlogs van de Nederlandsche zijde wordt aan gekondigd. Gemeldje Revue, den geest van menschlievendheid waardeerende, die hier ook bij het uiterste van den krijg gevolgd wordt, zegt dat die verkondiging in Atchin van de rechten, onder beschaafde volken gebruikelijk, tot de grootste eer verstrekt aan het Neder landsche leger en zijn beroemden opperbevel hebber. Volgens berichten uit Brazilië, is de koffie- oogst in dat Rijk zéó gunstig uitgevallen als in jaren 't geval niet was. Te Londen was dienten gevolge de koffiemarkt reeds gedaald. Wij gelooven niet aan weervoorspellingen, maar hun, die er wel aan gelooven, willen wij gaarne het genot van dit vooruitzicht verschaffen in afwachting van de teleurstelling. Mathieu Laensberg, te Visé, doet de voorspel ling, dat de geheele maand Mei door schoon we der zal uitmunten - waarmee de kermisgasten en reizigers zeker in hun schik zouden mogen zijn, - terwijl het van den 1 Maart tot den 1 Juni geen 72 uren zal regenen. (Arnh. Ct.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Op het twaalftal voor de predikantsvacature te Vol- lenhove komt voor ds. J. Kromsigl te Cortgene. Het O. Jl. bij de arrondissemen'ts-rechtbank te Breda, heeft in de zaak van het classikaal bestuur van Noord-Brabant tegen ds. Koeken, te Moerdijk, gecon cludeerd tot ontzegging van den incidenteelen eisch met bevel om ten principale voort te procedeeren. Volgens het U. D. bedraagt het tekort voor de stich ting van het Seminarium bij Batavia de som van p. m. 1 ton gouds. Er worden thans alom pogingen aan gewend om het tekort te dekken, door de opwekking aan p. m. 400 gemeenten in ons vaderland oin ieder onderling voor ƒ1000 in te schrijven. De raad der gemeente Amsterdam zal eerstdaags een niet onbelangrijke quaestie te beslissen hebben. Onder de sollicitanten naar de betrekking van lsten hulponderwijzer aan een der openbare tusschenscholen kwam o. a. voor zekere 2de hulponderwijzer aan de armenscholen, die wegens geschiktheid, bekwaamheid en anciënniteit, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, voor de vacante betrekking in de eerste plaats in aanmerking behoorde te komen. De betrokken schoolopziener en hoofdonderwijzer echter zijn het met Burg. en Weth. niet eens, omdat de sollicitant de Israë litische godsdienst belijdt en dus niet kan voldoen aan de bepalingen van het schoolreglement, 't welk voor schrijft, dat ook op Zaterdag school moet worden ge houden. Zij stelden daarom voor, bedoelden candidaat niet op de voordracht te plaatsen. Burg. en Weth. blij ven evenwel bij hun meening en hebben den Raad een voordracht aangeboden, waarop de sollicitant in quaestie als no. 1 is geplaatst. In de zitting der Nationale vergadering van FranJcrijTc, van jl. Woensdag werden door afgevaardigden van de linkerzijde twee voor stellen ingediend, strekkende, het eene, tot de opheffing van den staat van beleg in het de partement Cóte-d'Or, het andere, tot opheffing der bevoegdheid van het administratieve gezag om willekeurig het sluiten van koffiehuizen en herbergen te gelasten. Vervolgens werd overgegaan tot de uitgestelde stemming over de voorgestelde verhooging der belasting op het gedistilleerd. Met 480 tegen 163 stemmen werd dit voorstel verworpen. Daarna werd aangenomen het eerste artikel van het voor stel- Claude, tot verhooging van de belasting op de azijnen. Door een andere commissie uit de nationale vergadering, nl. die, welke be last was met het onderzoek van het wetsvoor stel betrekkelijk tot de bescherming van jonge kinderen, wordt de aanneming er van aange raden. In dit wetsvoorstel wordt o. a. bepaald dat in elke gemeente een register gehouden wordt van de aldaar, om loon, uitbestede kindereu, zoowel zuigelingen als die welke den leeftijd van twee jaren niet hebben bereikt. In geval door de schuld der minnen of per sonen, aan wier zorgen zoodanige kinderen zijn toevertrouwd, hun eenig letsel overkomt, of in geval de kinderen tengevolge van verzuim of onachtzaamheid van die personen, overigden, worden de straffen van den Code Pénal tegen schade en manslag uit onvoorzichtigheid be dreigd. Yerder worden van overheidswege alom com missiën van toezicht op de bestedingen ingesteld. Uit Buittthland schrijft men, dat de com missie van onderzoek der nieuwe drukperswet met groote meerderheid art. 20 van het ontwerp heeft afgestemd. Dit artikel bevatte bijzondere strafbedreigingen tegen personen, die door mid del der pers het als eene wettige of lofwaardige daad voorstellen om tegen bestaande wetten in verzet te komen. Bovendien zijn nog eenige andere bepalingen, als onnoodig of als reeds in het gewone strafwetboek voorkomende, uit het ontwerp gelicht. Eenigen tgd geleden heeft zich te •Hamburg eerie Yereeniging geconstitueerd, ten doel heb bende het begraven van de lijken af te schaffen en ze te verbranden. Algemeen werd toen ver wacht, dat het denkbeeld geen bijval zou vinden; maar in de laatstverloopen weken heeft de Vereeniging zooveel adressen van adliaesie ont vangen, dat zij binnen kort een groote volks vergadering ter bevordering van de zaak zal bijeenroepen. Uit Keulen, Bonn, Breslau, Nord- hausen, Sleeswijk, Dresden, Frankfort, Eger, Kolberg, Sheffield, Rheda, Londen en Franklin (in den Staat Missouri) is bericht ontvangen, dat aldaar Vereenigingen tot hetzelfde doel worden opgericht. Reeds lang bestaat er eene te Zurich, die kortelings eene vergadering heeft gehouden. Het Engelsche blad The Times heeft uit Parijs het bericht ontvangen, dat don Carlos, zoodra Bilbao gevallen is, zich in de hoofdkerk als koning van Spanje zal laten kronen, en plechtig den eed zal afleggen de oude vrijheden van Spanje te eerbiedigen en de fueros der baskische provinciën te handhaven. In het carlistische ministerie zal generaal Elio president en minister van oorlog zijn. Don Carlos zal bij de mogendheden aanzoek doen om als oorlog voerende partij erkend te worden; hij heeft

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2