1874. N°. 29. Zaterdag 7 Maart. 613te jaargang. KENNISGEVING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. C01JRMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst, k Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE ZEELAND, Gelet op art. 11 der wet van den 13en Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Maakt bekend, dat, volgens het daartoe door heeren Gedeputeerde Staten genomen besluit van den 27en Februari 1874, no. 105, 1*. de jacht op houtsnippen en waterwild op den 15en Maart en die op watersnippen, op den len April van dit jaar zal gesloten zijn; 2». het weispel van kwartelen alléén van den len Mei tot en met den 15en Juli dezes jaars zal geoor loofd zijn; 3". de visscherij van den 15en Maart tot en met den 15en April zal gesloten zijnen eindelijk 4°. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zul in het Provinciaal blad ge plaatst en afdrukken daarvan zullen, in plano, aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 2 Maart 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. GOES, den 6 Maart 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag zijn de beraadslagingen over de vestingwet aangevan gen. De heer Van Zuijlen was er tegen, uit hoofde van de leemten in die wet. De heeren Storm en Nierstrasz eveneens, ook op grond dat zij tegenstanders zijn der wettelijke vast stelling. De heeren Godefroi, Messchert, Bie- berstein, Heijdenrijck en Van der Does opper den bezwaren tegen het behoud van de artikelen 57, als belemmering voor particulieren. De heer Saaijmans Vader wenschte vooral de ver dediging van Zeeland. De heer Van Wassenaer was er onvoorwaardelijk voor; ook de heer Cremers, juist wegens liet beginsel der wette lijke vaststelling. Per- telegrraa.fi In de zitting van heden is door den heer De Roo als amende ment op de vestingwet voorgesteld, de werken tot verdediging der Westerschelde uit de wet te doen vervallen. Reeds het comité van de fensie had aangenomen, dat Zeeland niet zou worden opgenomen -in den kring van het verdedigingsstelsel. De voorsteller bestrijdt de gronden door den minister Van Stirum voor het behoud van Neuzen en Ellewoutsdijk aan gevoerd. Het behoud zou overigens tot versnip pering van krachten leiden. De Zeeuwsche sterkten zondigen tegen het algemeen beginsel, dat elke stelling steeds in verband moet kun nen big ven met het hart van het land. (Zie voorts binnenzijde Naar men verneemt, beeft Z. M. de Ko ning den wensch te kennen gegeven, dat de gelden voor het nationaal geschenk van 12 Mei as. bestemdaan HD. zullen worden ter hand gesteld tot een weldadig doel, door Zijne Majesteit aan te wijzen. AmstCt Blijkens het Provinciaal blad van Zeeland no. 27, zijn bij besluit van 27 Febr. jl. door Ged. Statén tot leden der coramissiën in Zeeland tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen benoemd in de controle Middelburgtot leden de heeren D. Jeras MKz. en J. Bourdrez, beiden te Middelburg; en tot plaatsvervangende leden, de heeren P. H Van Lis, te Kortgene en J. M. Van Ditmars, te Middelburg in de controle Ylissingen, tot leden, de heeren J. P. Laernoes, te Vlissingen en II. Schoonis, te Middelburg; en tot plaatsvervangende leden, do heeren A. Van Vlaanderente Oost- en West-Souburg en AI. fotte Vlissingen in de controle Zierikzee, tot ledeD, de heeren E. W, Al us en C. Timmerman, beiden te Zie rikzee; en tot plaatsvervangende leden, de heeren A. W. B. Van Altenate Zierikzee en J. Eind hout Mz., te Tholen in de contróle Hansweerttot ledende beeren J. Vermet te 's-Heer Arendskerke en mr. C. De Witt Hamer Jr., te Goes; en tot plaatsvervangende leden, de heeren G. J. Bes- seling en D. De Koningbeiden te Goes in de contróle Axeltot leden de heeren AVan Over straten Kruisse, te Axel en F. J. Stubbé, te Hulst; en tot plaatsvervangende le den, de heeren E. H. Wortman, te Zaamslag en J. Scheele, te Neuzenen in de contróle Oostburg, tot leden, de heeren J. De Bruijne te Groede en A. Al. Boeije te Yzendyke; en tot plaatsvervangende leden, de heeren S. Cuveljéte Oostburg en H. G. Hammacher Jr., te Groede. Men schrijft ons uit Rilland: Naar men verneemt zullen deze gemeente en Bath ook niet achterwege blijven om het Koningsfeest op 12 Mei a. s. te vieren. Reeds zijn deze week eenige voorname ingezetenen van beide gemeenten te Bath vergaderd ge weest, om hierover te beraadslagen. Daar deze vergadering geen resultaat ople verde, zal men waarschijnlijk een tweede in deze gemeente moeten honden. De stellage, sedert eenige weken geplaatst, tot het aanleggen van nieuwe goten rond het gemeentehuis te Bath, zal tot dat tijdstip blij ven staan, opi te dienen voor illuminatie, ter wijl men druk bezig is, om de kazerne weg te ruimen, ten einde op die plaats de noodige volksvermaken te kunnen houden. Men schrijft uit Hoeksche Waard: Het zachte winterweder en het schoone voorjaar zijn ook hier van grooten invloed op den landbouw. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds op vele plaatsen aangevangen, op enkele r.fgeloo- pen, zoodat men sommige planten reeds zaait. Het vee is op eene enkele plaats reeds naar het land gebracht. De toestand van het vee is alom gunstig, van ziekte werd weinig of niet gehoord. De heer K. Rezclman, landbouwer te Winkel (N. Holl.) heeft het plan ontworpen eener Vereeniging tot veredeling onzer huis dieren, bepaald varkens, schapen, koeien en paarden. Een bezoek, voor korten tijd aan Londen en omstreken gebracht, en de daar gemaakte opmqykingen gaven hem daartoe de naaste aanleiding. Het is een onloochenbaar feit, dat het Hollandsche vee niet meer met het beste op de buitenlandsche markten kan wedijveren eri dat men elders uitstekende vor deringen heeft gemaakt in het veredelen der rassen, waarvan hier de meesten nauwelijks eenig denkbeeld hebben. Alle deskundigen beamen dit ten volle. De heer Rezelman wil nu beproeven wat samenwerking ter verbete ring in dezen vermag. Hij wenscht, met an- diren, land te koopen en een boerderij in te richten, waar proeven ter veredeling van den veestapel genomen en uitstekende rassen aange kweekt worden. De kosten zjjn berekend op een ton gouds, het kapitaal te splitsen in aan- deelen van 500 ieder. Ongeveer de helft der aandeelen is reeds geplaatst, terwijl over het plan, dat veel bijval vindt, nog slechts in be perkten kring is gesproken. Aanstaanden Woens dag zal het nader worden toegelicht en be handeld in de vergadering der Vereeniging tot bevordering van den landbouw in Holland's noorderkwartier. Den 17den dezer zal het 40 jaar gele den zijn, dat mevrouw ValoisSablairolles als actrice aan het Hollandsch tooneel is verbon den. Door een vijftal ingezetenen van 's Hage is het plan geopperd aan de verdienstelijke actrice bij die gelegenheid een blijk van waar deering te geven. Een loopknecht der fabriek van de hee ren Enthoven 4" Co., te 's Hage heeft zich met een som van 600, die hij voor zijn patroons in ontvangst had genomen, uit de voeten ge maakt. Uit eene mededeeling van Burg. en Weth. aan den Raad der gemeente Groningen blijkt, dat den ~12den Januari jl. tusschen de Kon. Pruisische en de Nederlaudsche commissaris sen een verdrag is gesloten betreffende het eerlang uitvoeren van eene internationale in dijking aan den Dollard, waardoor zoowel aan Pruisen als Nederland eene belangrijke aan winst van zeer vruchtbaren bodem zal ten deele vallen. -- Het Ned. taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Leiden gehouden worden op 31 Augustus en volgende dagen. In de omstreken van Makkum is men sedert eenige maanden bezig met zich toe te leggen op het maken van zoetemelksche kaas, een product van landbouw, dat vroeger niet gemaakt werd, omdat de melk op de gronden aldaar te vet is. Thans is men op het denkbeeld gekomen om de melk af te roomen, waardoor zij voor het kaasmaken zeer geschikt is. Omtrent den inlandschen zendeling, door luit. gen. Van Swieten belast met het over brengen der brieven aan den sultan van At- chin, en die door de Atchineezen is vermoord, wordt nader medegedeeld dat hij een mee.r dan 70jarig grijsaard was, mas ngabehi Soe- mo Widikdjo genaamd. De drie veldtochten naar Bali werden door hem in eene nagenoeg ge lijke positie medegemaakt, en daarbij bewees hij zulke goede diensten, dat bij besluit van den 15den Februari 1850 hem de bronzen medaille voor moed en trouw werd toegekend. In 1860 vergezelde hij de 2de expeditie tegen Boni, als hoofd der koelies uit de residentie Soera- baya, en oogstte toen weder de tevredenheid zijner chefs en van de Regeering in, welke laatste hem ter belooning een geschenk toe kende. Nauwelijks was hem bekend dat zijn oude chef, de luitenant-generaal J. Van Swieten, de 2de expeditie naar Atchin zoude aanvoeren, of hij stelde zich weder beschikbaar en van zijn aanbod werd gaarne gebruik gemaakt. Uit een particulieren brief uit het bivak Penajoeng, dd. 18 Januari, medegedeeld door de \Arnh. Ct., nemen wij het volgende over: Den 15den werd, ouder gewoonte, het bivak uit de verte beschoten, zonder evenwel iemand te treffen, toen omstreeks half vier na den middag onverwachts een bende aan de noord zijde in het kampement drong. Aan die zijde, waar de ambulance ligt, was de afsluiting niet voldoende. Door het zwaar begroeide terrein wist de vijand ongemerkt te naderen en, terwijl de aandacht gericht was op het vuren aan de oostzijde, wierp hij zich plotseling op de 60 man sterke veldwacht, door luitenant Raaij- makers gecommandeerd. Die veldwacht boette zwaar voor hare onattentiè. Vóórdat zij de geweren had kunnen grijpen, klonk het Atchi- neesche krijgsgeschrei haar in de ooren en sloeg de vijand, die zijne geweren wegwierp, met den klewang er dapper onder. De kapitein Tan den staf Van Laaien en overste Pel yldeu

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1