1874. N°. 27. Dinsdag 3 Maart. 61te jaargang. Herziening der Kiezerslijsten. NATIONALE MILITIE. PERSONEELE BELASTING. V E R K 0 0 PIN G. Een woord tot den Zeeuwschen landbou wer, niet het oog op den treurigen toestand der Meekrap-cultuur. GOËSSCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nominees 5 c. met bijblad 10 c. COIRVM'. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst, k Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels &/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-Bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES orengen ter openbare kennis, dat de lijsten der kie zers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Ge. neraal, der Provinciale Staten en van den Gemeente raad zijn herzien en op heden vastgestelddat bij de herziening zijn GESCHRAPT van al de lijsten Johannes Jan Pieter Muller, ingev. art. 5 der kieswet. Adriaan Nortier, vertrokk. Daniel Adriaan Oerlemans, ingev. art. 5 der kieswet. Marinus Ripmeester, overl. Wessel Swart, orivold. aan- Jacobus Bakker, overleden Andries de Buck, id. Marinus de Dreu Mz. onvold. aanslag.! Marinus Gerardus van den Ende, Gz. id. Foort Éerdinandusse, overl, Jan Wolfert de Groot, inge volge art. 5 der kieswet. Daniel van der Hoek, overl. Eelko Huizinga, vertrokken. Jacobus Willem de Jongh, overleden. Simon Carel Leonard Mesch, vertrokken. Bartel Meijers, overleden. Bernardus Meijlink, vertrokken.' Van de lijsten der kiezers voor leden van de Tweedt Kamer en der Provinciale Staten. Mr. Pieter Johannes Francis- cus van Voorst Vader, vertrokken. Nicolaas Vervenne Pz. overl. jCornelis Josephus de Wijs, id. Adriaan van Zweden, vertrokken. Buizert van Duin, onvold.l Jan Engelblik, id. Marinus Korstanje, id. Jan Cornelis van der Marlij id. Van de lijst der kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Jan Pros, onvold. aanslag. Marinus Dominicus Ra- mondt, id. Pieter de Ronde, id. Jan van Blitterswijk. onvold.l aanslag,I Josephus Bokelaar, id. Willem Cense, id. Adriaan van Delft, overl. Hendrik Frenks, onvold. aanslag. Johannes Baptist van Hove,1 id. Leendert de Lange, onvold. aanslag. Koert Loggers, id. Antonie Molhoek, overl. Adriaan Nonnekes, onvold. aanslag. |Josephus Peeters, id. Cornelis Johannes Anthonie van Hoek Riemens id. Gerard de Jonge Wz., overl. Daniel Tavenier, overleden. Leunis Korstanje Cz., ver-Job Wessels,onvold. aanslag, trokken.' Dat de herziene en vastgestelde lijsten zijn aange plakt en gedurende veertien dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen, gedurende welken tijd de eventueele bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend Goes, den 28 Februari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis: dat de EERSTE ZIT TING van den MILITIE-RAAD voor deze gemeente zal gehouden worden op Donderdag den 12 Maart 1874, des morgens te 9f uren, in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen bij art. 55 en 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen; en dat IN PERSOON voor den militie-raad moet verschijnen: de vrijwilliger voor de militie, de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt optetreden. Goes, den 28 Februari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, dien het aan- faat, dat het derde kwartaals-kohier no. 5 van het ERSONEEL voor deze gemeente, over het dienstjaar 1873—1874, op heden ter invordering is gesteld in han den van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Woensdag den 4 Maart aanstaande des voor middags te 11 uren aan de voormalige Hal in de Korte Kerkstraat, in het openbaar verkoopen eenige onbruik bare goederen der Gemeente, als OU Si IJ StBi ens., in koopen, zooals die van des morgens 8 ure op den verkoopdag voor de deur der Hal genommerd zullen liggen. Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie te bekomen, alwaar ook de voorwaarden van den verkoop kunnen worden ingezien. Goes, den 28 Februari 1874. Burgemee, ter en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Zooals ieder Zeeuwsch landbouwer maar al te goed weet, zijn de vooruitzichten ten aanzien van de meekrap niet zeer gunstig en begint dan ook de meekrap-cultuur voor dezen alles behalve aan lokkelijk te worden. Zooals de prijzen der meekrap tegenwoordig zijn, is het buiten eenigen twijfel, dat men haar niet langer met voordeel kan verbouwenen derhalve zal, indien de prijzen niet aanmerkelijk beter wor den (bij een matig beschot minstens ƒ18 voor de racine) de verbouw er van moeten worden opgegeven. Dit is voor ons Zeeuwsche landbouwers, eene zeer groote schadedaar de meekrap altijd eené der meest productieve vruchten, zoo niet de meest opbrengende vrucht geweest is; niet alleen om de hooge winst die zij afwierp, maar ook om de ver vreemding en het zoo nuttige diep omwoelen van den grond. Van alle kanten betreurt men het dan ook, dat deze voor Zeeland zoo goede cultuur dreigt te niet te gaan, hetgeen zonder eenigen twijfel, zoo als boven reeds gezegd is, zal geschieden, indien de prijs der meekrap niet stijgt, wat, met het oog op de concurrentie der Alizarineals verfstof volgens het oordeel der meeste deskundigen, niet zeer waarschijnlijk is. Wel zal de meekrap steeds gebruikt en derhalve nimmer geheel onverkoopbaar worden, maar nimmer zal men de prijzen van vroe ger weder kunnen bedingen, ja waarschijnlijk zal de tegenwoordige marktprijszoo niet nog ver minderen, dan toch zeker niet veel hooger worden. Dat men het betreurtdat de zaken met de meekrap zulk een loop nemen, is niet te verwon deren doch daarmede komt men niet verder: de landbouwer moet daarom den moed niet opgeven, maar naar een middel uitzien en dat wel zoo spoedig mogelijk en met al zijne krachten om het groote nadeel van het tenietgaan der mee krap-cultuur zoo veel mogelijk te verminderen. Zulk een middel zoo dadelijk aan de hand te doen is voorzeker niet gemakkelijk. Getuigen hier voor de verschillende denkbeelden, die men er over hoort uiten. Sommigen raden aan, wat meer sui kerpenen anderen wat meer paardenboonen en erwten te verbouwen; een derde zoekt weder zijn troost in tarwe of eene andere vrucht. Doch aan het telen van al deze vruchten is een groot be zwaar verbonden en wel dit, dat zij in hetzelfde tijdsverloop wederom eenmaal meer op denzelfden grond terugkomen, en dit kan tot niets anders aan leiding geven, dan tot verzwakking en uitputting van den grondhetgeen men met geen mest zal kunnen goedmaken. Doch, Zeeuwsche landbouwersvolgens mijn in zien is er een ander middel, en wel het verbouwen van een of meer andere vruchtendie tot nu toe hier in Zeeland minder bekend zijn, en door de meesten uwer voorzeker nimmer verbouwd werden. Ik bedoel het karwei- en het gele mosterdzaad. Beide vruchten worden in sommige streken van Noord-Holland en wel daar, waar de grond het meest met den onzen overeenkomt, in het groot en altijd met zeer veel voordeel verbouwd. Waarom zou dit ook hier niet kunnen Laat ons het ten minste beproeven Wel is waar hebben karwei- en mosterdzaad goeden grond noodig, doch dit was ook voor de meekrap een vereisehteen hierin staan zij dus met het laatste product volkomen gelijk. Boven dien zijn die gewassen hier aan den grond geheel vreemd hetgeen zonder den minsten twijfel er niet weinig toe zal bijdragen om de opbrengst hier niet minder te doen zijn dan daar, en ook dooi de vervreemding even als de meekrap, zeer gun stig zullen werken op de vruchtbaarheid van onzen bodem. Op beide vruchten wensch ik uwe aandacht een oogenblik te vestigen, daar ik in de gelegenheid ben, u er eenige inlichtingen omtrent te geven. De karwei is, even als het klaverzaad, eene twee jarige plant en wordt, even als deze, onder eene andere vrucht uitgezaaid; het liefst onder mosterd zaad of paardenboonen, doch desverkiezende kan dit ook onder de erwten geschieden. Het kan om dezen tijd van het jaar, zoodra het niet al te sterk meer vriest, uitgezaaid worden. Wanneer men het echter onder erwten zaait, is het beter hiermede te wachten tot Mei, daar an ders de karwei-plantjes wellicht zouden verstik ken. In allen gevalle behoeft men zich nimmer met het uitzaaien in het vooijaar te haasten, daar men het in Noord-Holland zoowel in April als in Maart uitzaait, hetgeen voorzeker een groot gemak is. Men zaait 12 kilo per Hectare met de hand uit, doch tegenwoordig begint men dit ook al met de zaai-machine op rijen te doen, hetgeen zeer goed gaat. Als de vrucht, waaronder het karwei-zaad groeit, gesneden wordt, heeft het reeds eene zekere grootte bereikt, en begint, zoodra deze er het zonlicht enz. niet meer aan beneemt, goed doortezetten met groeien. In het laatst van Juni van het volgende jaar is het tot rijpheid gekomen en geschikt, om ge oogst te worden wat voor onsZeeuwsche landbouwers, ook een groot gemak oplevert, daar om dien tijd de gewone oogst van koolzaad, gerst etc. nog niet aan den gang is, zoodat (hö van het karwei-zaad best vóór dien tijd kan zijn afgeloopen. Maar, zal men zeggen, dat is nu alles goed en wel, doch hoe is het met het beschot en met den prijs, met andere woordenhoe hoog komt de gel delijke opbrengst per Hectare? Ik kan u tot mijn genoegen daarop antwoorden, dat deze zeer hoog is. Als gemiddeld beschot kan men zonder de min ste overdrijving gerustelijk 1500 kilo per Hectare aannemen, ja soms verkrijgt men in Noord-Holland 1800 kilo per Hectare. Den prijs kan men gemiddeld gerust op f 20 per 50 kilo stellen, hetgeen men voorzeker niet over dreven zal vinden, als ik zeg, dat op dit oogen blik die prijs f 22 is. Gerekend alzoo een gemiddeld beschot van 1500 kilo per Hectare en een gemiddelden prijs van f 20 per 50 kilo, dan heeft men toch nog eene brutp- opbrengst van f 600 per Hectare, waarvoor ieder zeker gaarne zijne meekrap zou willen missen, en zulks te eer, daar men deze opbrengst niet, zooals met de meekrap het geval is, over 2 of 3 jaren behoeft te verdeelen, aangezien men het vorige jaar van hetzelfde land door de andere vrucht ook nog getrokken heeft. Hiermede, naar ik meen, genoeg over het karwei- zaadnu nog een enkel woord over het mosterd-zaad. Dit wordt uitgezaaid een groote veertien dagen na het karwei-zaad, dus ongeveer in het laatst van Maart of in het begin van April. Hiertoe heeft men slechts 7 liter per Hectare noodig, welke hoe veelheid men met de hand over het land strooit. Als het mosterdzaad eenigen tijd boven den grond is, op het tijdstip namelijk, dat het plantje 4 groene blaadjes begint te laten zien, gaat men met den schraper er door, ten einde er zoodoende voor te zorgen, dat de planten op rijen komen en wel zóó, dat ieder plantje een halven voet van het andere verwijderd komt, opdat het in het ver volg goed zal kunnen uitstoelen, hetgeen een eerste vereisehte is voor eene goede opbrengst.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1