Deze nieuwe milde bijdrage opent het voor uitzicht dat de toren nog dit jaar, althans wat het binnenwerk betreft, zal voltooid worden. Voor de Arrond.-rechtbank te Haarlem zal op 5 Maart, wegens oplichting, terecht staan een persoon, die, onder de firma Henry Smith Co.vaste betrekkingen begeven of toegezegd had aan diverse personen, om aan het hoofd te staan van een huur- en verhuur kantoor in verschillende plaatsen en waarvoor deze bij hem, om die betrekkingen te verkrij gen, sommen van 200, 300, f 600, enz. hebben gestort, terwijl hij in gebreke bleef de op zich genomen voorwaarden van salaris sen, betaling der huur van de voor het kan toor gehuurde huizen, enz. na te komen. Men schrijft uit Nijmegen: In den loop van dezen winter hadden eenige ingezetenen, meest Rijks-ambtenaren, rechterlijke en andere, wegens de duurte der steenkolen hier ter stede, gezamenlijk direct een lading steenkolen per schip van Ruhrort laten komen. Een der gruis- handelaren, tevens zetter voor het patent, be klaagde zich over, zooals hij het noemde, dit handeldrijven zonder patent, en een der deel hebbers in de lading, die zich bijzonder met de uitlading en bezorging belast had, werd ambtshalve voor het patent aangeslagen als handelaar in steenkolen van buitenslands. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten, werd ech ter op een door den aangeslagene ingediende reclame de aanslag vernietigd en restitutie ge last der reeds betaalde belasting. Aan Livingstones dood wordt door velen in Engeland nog getwjjfeld, o. a. door zijn schoonvader, dr. Moffat. Ook aan 't Foreign Office schijnt men 't bericht nog niet te gelooven. Op de place-Rivoli te Parijs is de vorige week een standbeeld van Jeanne d'Arc onthuld. De maagd van Orleans is voorgesteld te paard, den standaard opgeheven in de rechterhand. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft pensioen verleend ad 989. s'jaars aan den heer S. W. Praag, gewezen rijksontvanger te Colijnsplaat. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. Schuttevaar, als beroepen te Oudelande, nam, na eene dienst van ruim 7b jaar, den 15 dezer afscheid van de gemeente Hornhuizen, c. a., met 2 Cor. XI: 2. De cand. F. Meijster is ook beroepen bij de Christ. Geref. gem. te Bergen-op-Zoom. Naar het Dagbl. verneemt zou de buitengewone Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, het beginsel der scheiding van de gemeenten in kerspelen, naar de verschillende richtingen, reeds verworpen hebben. Al de voorstellen der commis.ie van negenen zou hetzelfde lot wedervaren. Onder de voorstellen, van leden der Synode zeiven uitgegaan, behoorde het denk beeld, om de ouderlingen en diakenen niet langer door de kiescollegies te benoemen, maar direct door al de meerdeijarige mansledematen, en de predikanten door de kerkeraden. De meerderheid der Synode vereenigde zich met dat voorstel. Ter vervulling der vacature van hulponderwijzer aan de openb. school te Wolfaartsdijk heeft zich al aanstonds een sollicitant aangemeld uit Terschelling, die evenwel kort daarop zijne sollicitatie heeft inge trokken. In persoon heeft zich nu aangeboden dhr. Mattheus Enuma, laatst hulponderw. te Zaandam, die zich terstond beschikbaar kon stellen. Na door den gemeenteraad den 23 dezer voorloopig voor 3 maanden benoemd te zijn, is hij onmiddelijk in functie getreden. Voor de vaceerende betrekking van hoofdonder wijzer der openbare school te Capeile a/d. IJsel, waar aan 1200 met vrije woning verbonden is, moeten zich niet minder dan honderd en twee sollicitanten aange meld hebbenwaarondervelegevestigdehootdonderwijzers. De hoofdonderwijzer J. G. Bettink te Bergam bacht heeft dezer dagen een schriftelijke dankbetuiging van wege Z. M. den Koning ontvangen, wegens de door hem vervaardigde en aan Z. M. aangeboden „Oranje-liederen*, uitgegeven bij A. van Dorsten Jr. te Utrecht. Er zijn in Frankrijk nog 423 plaatsen zonder school, en 5223, met minstens 500 inwoners, zonder meisjesschool. De commissie, met de hervorming van het schoolwezen aldaar belast, sluit haar rapport met de merkwaardige woorden.Zoodra in Frankrijk alle huismoeders lezen kunnen, zal de zaak van het onder wijs gewonnen zijn". OPENBAR1Ï VERGADERING VAN DEN BAAD der GEnEENT» GOES, op DONDERDAG den 26 FEBRUARI 1874. des avonds te 7i uren. Voorzitter de heer mr. M. P.' Blaaubeen. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving, wegens ziekte, de hee ren G. H. Kakebeeke en mr. J. I. Del Baere. I. De notulen der vergadering van den 27 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig mtt goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen. 1°. Dat de heer Marinus Cornelis Zandijk, die voor loopig voor een half jaar was benoemd tot commies ter secretarie, in die betrekking is gecontinuëerd. 2°. dat aan Adriaan Vink op zijn verzoek, wegens benoeming tot veldwachter der gemeente 's Heeren- hoek, een eervol ontslag is verleend als agent van politie 24e klasse, en dat in zijne plaats is benoemd Mattheus van Waarde, die den 23 Februari in func tie is getreden. 3°. dat burg. en weth. besloten hebben, voor de veiligheid van het verkeer en in het belang der eigen dommen onder het zoogenaamde Gouden Muilstraatje, dit straatje aan het gebruik met paarden en voer tuigen te onttrekken en aftesluiten, nadat het zal zjjn beklinkert, zoodat het alleen door voetgangers zal kunnen worden gebezigd. 4°. dat de populieren, die aan den oprei der voor malige Koepoortbrug bij den afbraak dier brug wer den gerooid, zijn verkoeht aan A. Romijn voor 10, alsmede dat eenig plantsoen aan de Ganzenbarrière is afgestaan aan F. Cornu voor 7. 5°. dat bij het opmaken van den inventaris der goederen in de magazijnen der gemeente aanwezig, vele voorwerpen zijn gevonden, die voor de gemeente niet meer bruikbaar zijn, waarom burg. en weth. deze bij publieke verkooping zullen trachten van de hand te doen en wel op Woensdag den 4 Maart aanstaande. III. De navolgende ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, waarbij de discussiën plaats hebben en de besluiten worden genomen als bij ieder hunner is vermeld: a. Missive van Gedeputeerde Staten tot bericht, dat de raad zich voor gemachtigd kan houden, tot het bij besluit van 13 Januari no. VII, verleende crediet voor de demping van het open vak der vest bij de Koe- barrière. De Voorzitter deelt daarbij mede, dat de afgraving reeds eenigen tijd aan den gaDg is, doch dat de kos ten tegenvallen, uithoofde van den velen modder, die boven komt, en waaromtrent burg. en weth. zwarig heid maken, dien onderteplempen, eensdeels om de nadeelige uitdampingen, die daarvan het gevolg zou den zijn, anderdeels, omdat de vruchtbaarheid van den grond, door overspreiding van den modder, te zeer bevorderd zal worden. De modder zit tot op p. m. 2 M. diepte en moet uitgebaggerd worden. Is die niet noodig voor de overspreiding, dan zullen burg. en weth. met den aannemer der inzameling van de faicale stoffen spreken, om die op voordee- lige wijze van de hand te doen. Foor notificatie aangenomen. b. Kennisgeving van den directeur-generaal der exploitatie van Staatsspoorwegen, dat het stationsplein zal worden in orde gebracht. Als boven. c. Berichten van de plaatselijke schoolcommissie, omtrent de installatie van het herbenoemd lid L. Posthu mus, en de herbenoeming van de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en II. K. Domiuicus Van den Bussche als president en secretaris van de commissie. Als boven. d. Missive van de openbare gezondheidscommissie, tot bericht der herbenoeming van de heeren dr. G. T. Callenfels en mr. J. G. de Witt Hamer als presi dent en secretaris der commissie en tot inzending van haar jaarverslag. De heer mr. De Witt Hamer vraagt of er bij burg. en weth. ook het voornemen bestaat, om de door de gezondheidscommissie sedert meerdere jaren verlangde herziening van de verordening op het bouwen enz., in het leven te roepen? De Voorzitter antwoordt, dat de commissie voor het ontwerpen van de verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd, binneu weinige dageu zal worden gechargeerd met het onderzoek eeuer gewij zigde verordening op het bouwen enz. Spr. moet hierbij, als eigen opinie bjjvoegen, dat hij niet veel op heeft met eene herziening der bestaande verorde ning en het veel beter acht, de vigeerende te behou den, waardoor burg. en weth. telkens de aangevraagde vergunningen beoordeelen en daarop naar goedvinden beslissen kunnen. Dit gevoelen wordt echter niet door de wethouders gedeeld, en daarom herhaalt hij alleen, dat de conceptverordening weldra aan zijne medeleden van de commissie voor het ontwerpen van de straf verordeningen tot onderzoek zal worden toegezonden. e. Brief van den heer W. Swart, oud-hoofdonder- wijzer, waarbij hij ten geschenke aanbiedt, een door hem vervaardigd werkje: „Onderwijs, orde en tucht en inrichting van ons lager schoolwezen." Op voorstel van den Voorzitter zal dit werkje, met dankbetuiging aan den schrijver en inzender, in de bibliotheek der gemeente worden geplaatst. IV. Thans is aan de orde de aanwijzing der com missie voor onderzoek van het ontworpen kohier van den hoofdelijken, omslag. De Voorzitter zegt, dat het door hem ontworpen kohier reeds den 30 Januari aan de wethouders is gezonden; dat deze het hebben onderzocht, en dat het thans gereed is, om aan het oordeel der raads commissie te worden onderworpendat die raadscom missie ten vorigen jare heeft bestaan uit de heeren jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort, Meijlink en den Boer en dat als beginsel is aangenomen, om steeds één lid in de commissie te continueeren, dewijl die met de werkzaamheden bekend is. Hij stelt voor tot de benoeming der commissie overtegaan, tenzij de leden de aanwijzing aan hem (spr.) willen overlaten, doch geeft in overweging, den heer Den Boer daarbij te benoemen. Op voorstel van mr. Van Hoek wordt de aanwij zing der leden van de commissie aan den Voorzitter overgelaten, waarop deze benoemt: de heeren B. M. Den Boer, W. F. Busing en mr. J. G. De Witt Hamer. V. Alsnu moet beslist worden, of het voorstel van burg. en weth., omtrent de voldoening der huur van het locaal voor besmettelijke ziekten naar de finan- ciëele commissie moet worden verzonden. Nadat de Voorzitter herinnerd heeft, wat dienaan gaande ter vorige vergadering is geschied, brengt hij het toen gedaan voorstel vau jhr. de Marees van Swin- deren, tot verzending aan de financiëele commissie in omvraag, en wordt dit voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Busing, dr. Callenfels, mr. De Witt Hamer, mr. Van Hoek, Fransen van de Putte en jhr. De Marees van Swinderen. Tegen de heeren Quist, De Meulemeester, Den Boer, dr. Van Renterghem en de Voorzitter. VI. Vervolgens wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. luidende: Bij de behandeling der begrooting voor 1872, werd door den heer dr. Callenfels gewezen op den jammerlijken toestand der schilderstukjes boven de deuren en den schoorsteen der raadzaal, en werd door hem de wensch geuit, dat deze zouden wor den gerestaureerd. Ofschoon de kosten dier restauratie, volgens vroe ger bekomen inlichtingen zeer hoog te achten waren, zoodat zij misschien de financieële krachten der ge meente te boven zouden gaan, hebben wij echter dit onderwerp niet uit het oog verloren. Ten vorige jare bood zich de gelegenheid aan, een beroemd schilder te raadplegen over den toestand en de mogelijkheid van herstel der bedoelde schilde ringen. De heer B. te Gempt was tijdelijk ver blijvende bij zijn broeder te Hoedekenskerke, en later te Bieselinge. Wij hebben die gelegenheid aangegrepen, om nadere inlichtingen te bekomen. ZEd. was wel zoo goed, op ons verzoek, de stukken in oogenscbouw te nemen. Ofschoon de aard en de wijze van bewerking niet tot zijn genre behoort, geloofde hij, dat de stukken op nieuw doek konden worden overbracht, waardoor zij eene frischheid zou den verkrijgen, alsof zij zoo pas het atelier van den schilder hadden verlaten, terwijl dan de gebreken konden worden bijgewerkt. Niet op eigen oordeel geheel willende afgaan, nam ZEd. op zich, over de zaak te spreken met den conservator van 's rijks museum te Amsterdam, die reeds meerdere schil derstukken op de door hem bedoelde wijze had vernieuwd. Van genoemden heer ontvingen wij dezer dagen een schrijven, dat wij de eer hebben hierbij overte leggen, en dat ons aanleiding geeft u voortestellen, ons een crediet te verleenen, om den conservator naar hier te ontbieden en hem de schilderstukken in oogenschouw te doen nemen. Zijne oordeelvelling en eventuëele kosten van herstel zullen wij u dan later mededeelen, opdat dan een besluit kunne wor den genomen, of de stukken al dan niet zullen wor den gerestaureerd. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming aangenomen. VII. Daarna komt in behandeling het verzoek van den heer P. van der Meulen, om verhooging zijner jaarwedde als leeraar in de gyranastie aan de hoogere burgerschool. Het advies tot afwijzende beschikking van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs, in de vorige vergadering gelezen, is gevolgd door een advies van gelijke strekking van de fin. com missie, terwijl burg. en weth. de gronden, door beide commissiën aangevoerd, zoo juist vinden, dat zij zich met de conclusiën vereenigen, en voorstellen eene afwijzende beschikking op bet verzoek te nemen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Nu wordt gelezen eene aanvrage van kerk voogden der Ned. Herv. gemeente, om restitutie van de kosten voor herstelling van een trapverwulfsel ad 85,45. Burg. en weth. stellen voor deze aanvrage te ver zenden naar de fin. commissiedoch merken tevens op, dat kerkvoogden over het hoofd schijnen gezien te hebben het eontract, ten jare 1833 gesloten, be trekkelijk de objecten, wier onderhoud voor rekening der kerk en der gemeente kwam. In dit contract wordt elks verplichting scherp afgebakend en burg. en weth. gelooven, dat dit geen twijfel overlaat of het onderwerpelijke herstel moet. geheel door de kerk bekostigd worden. Tot bovenvermelde verzending wordt zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming besloten. IX. Aan de orde is eene aanvrage van C. Mulder, wed. Duivewaardt, om aan haar in erfpacht aftestaan 50 centiaren grond in het zoogenaamde Schotje van Armoede. Burg. en weth. stellen voor daartoe te besluiten tegen 1,25 's jaar». De heer mr. Van Hoek vraagt, of het gevoelen der fin. commissie is ingewonnen f

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2