Door den gemeenteraad van Middelburg is ingewilligd het verzoek van den raad van toezicht der werf de //Commercie Compagnie," om aan de firma Van Zeijlen en Decker, scheeps- reeders uit Rotterdam een gedeelte dier werf in huur aftestaan, en besloten den ter mijn van erfpacht der grouden van genoemde werf op dezelfde voorwaarden met twaalf jaren te verlengen. Te Middelburg is het derde eeuwfeest van de bevrijding der stad van het Spaansche juk jl. Vrijdag feestelijk herdacht; van alle openbare gebouwen en particuliere huizen zag men de nationale vlag en den Ora ijewimpel wap peren; het carrillon van den abdijtoren liet zich van tijd tot tijd hooren, terwijl de ge- heele bevolking feestelijk was gestemd. Des avonds werd in den Stads-Schouwburg door de rederijkerskamer Vriendschap en Vergenoe ging een toepasselijk tooneelstuk opgevoerd, getiteld Tiet Morgenlicht van een nieuw leven" Donderdag middag, tegen den tijd dat de zitting der Tweede Kamer een aanvang zou nemen, brak een begin van brand uit in den verwarmingstoestel. Met behulp van de spuit, in het gebouw aanwezig, gelukte het echter het gevaar spoedig te keeren. De regenbuijen, die de feestvierende re sidentie Donderdag avond kwamen overvallen, waren oorzaak dat de illuminatie, die zoo schit terend had beloofd te zijn, bijna geheel mis lukt is. Men meldt uit Nieuwe Niedorp: dat in den vroegen morgen van den 8n dezer in eene sloot het lijk gevonden is van een daar woon achtigen metselaar. Hij was den vorigen avond met den laatsten trein uit Alkmaar vertrok ken, en wel in zeer beschonken toestand. In een zijner kleedingstukken werd eenig klein geld ter waarde van ruim een gulden gevon den. Zijn portemonnaie en portefeuille, die hij, van huis gaande, gewoonlijk bij zich droeg en, volgens verklaring van een ooggetuige, te Alkmaar in het station nog bij zich had, wer den vermist. In deze portefeuille waren, be halve andere papieren, waarschijnlijk ook munt- of bankbiljetten. Zondag 11. zijn door een paar knapen twee papieren (een voldaan geteekeude rekening en een prijscourant aan zijn adres) gevonden nabij de plaats, waar zijn lijk in het water lag. Men vreest, dat een misdaad heeft plaats gehad. Volgens bericht uit Oude Pekela, waren de onlangs te 's Gravesande aangespoelde lij ken door de familie herkend als te zijn die van kapitein Pomper en diens vrouw, zoodat het schip Carolinavan Rotterdam naar Savona, kort na het vertrek uit Bellevoetsluis, op de Hollaudsche kust is verongelukt. Dagbl Men meldt uit Kuiure: De prijs van het hooi, vóór eenigen tijd /'I6, is nu reeds 19 h J 20 per 500 Ned. pd.die van het vee integendeel is zonder onderscheid van soort aaumerkelijk gedaald. Uit Deventer wordt gemeldDe toevoer van Amerikaansch spek wordt hoe langer zoo grooter en het gebruik er van zeer algemeen. Dien ten gevolge zijn de prijzen van het in- landsch spek, zoomede die der vette varkens, aanmerkelijk gedaald. De Maatschappij tot Landontginning heeft te Heerde 500 hectaren heide aangekocht; zij was in verscheiden andere gemeenten even zeer werkzaam, o. a. in Arnhem en Apeldoorn. Zij ljeeft thans ongeveer 2000 hectaren woes- ten grond in bewerking en verschafte in No vember, December en Januari aan gemiddeld 500 personen daags werk. Te Tilburg heeft zich bij de loting voor de nationale militie jl. Maandag het zeldzame geval voorgedaan, dat een loteling, ten vorigen jare behoorlijk ingeschrevenen, thans buiten Til burg woonachtig, ,niel overgebracht was op de lijst der lotelingen en bijgevolg ook niet kon loten. Met belangstelling ziet men de beslissing in deze zaak te gemoet. Als waarschuwing voor dienstboden ver meldt de N. R. Cl. dat mevrouw S. dezer dagen haar dienstbode zond om rekeningen te betalen. Onderweg of in een winkel moet op een behendige wijze een rekening met ruim 200, uit haar karbies ontvreemd zijn. Tot hiertoe waren alle nasporingen vruchteloos gebleven. Uit Tuil wordt gemeld, dat het winter graan daar gelijk in geheel den Tielerwaard, zeldzaam schoon te veld staat. Blijft het we der gunstig, dan zal men daar spoedig aan vangen met het poten van aardappelen. De herbouw van de Vendöme-zuil te Parijs is nu zoover gevorderd, dat de inwij ding op den 1 Juni e. k. is bepaald. De schil der Courbetdie den eersten stoot heeft gege ven tot de omverwerping der zuil, welke de overwinningen van het eerste keizerrijk ver heerlijkt, is, gelijk men weet, met eeuige an deren veroordeeld om de kosten der weder oprichting te betalen. De senaat heeft daarom bij voorbaat beslag laten leggen op al zijne roerende en onroerende goederen. Te Hellouw heeft eene bejaarde vrouw zich in de Waal verdronken. Daarbij heeft zich een treurige bijzonderheid voorgedaan. Men zag, dat de vrouw zich te water begaf, en nauwelijks was zij, in de ondiepte nabij den oever, onder water, of zij w, rd er reeds uitgehaald. Naar alle waarschijnlijkheid zou dus de vrouw door onmiddelijke hulp te red den zijn geweest. Maar helaas! het volks vooroordeel, dat de drenkeling met de voeten in 't water moest blijven liggen tot het »ge recht" aanwezig was, sprak ook hier zijn dom vonnis uit. Er verliepen twee uren eer de autoriteiten op de plaats van 't onheil kon den zijn, waar zij slechts een lijk vonden. (Dagbl.) De kabel, die van Ierland naar de Vereenigde staten van N.-Amerika zal worden gelegd, is nu ongeveer half klaar. Hij zal 3 duizend zeemijlen lang worden, en is de dik ste, die ooit gemaakt is. Men denkt, dat hij in Augustus te Rije aan wal zal komen, welk punt voor landingsplaats zeer geschikt moet zijn. Uit Melbourne bericht men, dat kolo nel Egerton Warburton, omstreeks eeu jaar gelede.van Adelaide (Zuid-Australië) vertrok ken, over land tot Perth, het doel van zijn reis, heeft weten door te dringen. Perth is een district van Nieuw Z -Holland, omgeven door de districten Twiss, York en Murray en door den Indischen Oceaan. De onderzoekin gen van kolonel Warburton omvatten een ge deelte van die tot dusver onbekende binnen landen van West-Australië. De jonge Duitscher, Bernhard Schülz of Schölz, wiens opsporing door den Officier van Justitie te Rotterdam was verzocht, is aange houden en bevindt zich in handen der justitie. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De Surnumerair Dhmslé is van zijn interim te Borger verplaatst, en werkzaam gesteld aan de controle Axel ter zake van de herziening, der grondbelasting, terwijl de Surnumerair bij 's rijks belastingen, L. de Fouw, thans te Yzendijke, met 1 Maart a. s. aangewezen is, om het kantoor dier middelen te Sas van Gent van den heer Muskeijn, benoemd tot ontvanger te Yzendijkeover te nemen en tijdelijk te beheeren. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Zoutelande, waar de vacature reeds dagtéekent van 1S69, is beroepen A. Gelderman, Cand. bij het Prov. kerköest. van Utrecht. Aan ds. G. L. Fruitier de Talma, pred. bij de Nederd. Herv. gem. te Vlissingen, is, na ruim 26jarigen dienst bij 4 gemeenten, het verzocht emeritaat ver leend, ingaande 1 April e. k. Beroepen bij de Christ. Ger. kerk te Heinkenszand en te Gameren de candidaat F. Meyster, te Bergen- op-Zoom. Op den lsten dezer is als hulponderwijzer aan de openb. school te 's HeerArendskerke in l'unctie ge treden de heer Abraham Willem Swart, geboortig van Goes. Bij het bestuur van de afdeeling Bergen-op-Zoom der coni'essioneele vereeniging in Nederland, is, ter daarstelling van een geschikt locaal tot het houden der godsdienstoefeningen, en het oprichten eener school van Christel. Nationaal onderwijs, uit onderscheidene oorden des vaderlands aan gilten ontvangen een be drag van 503,85. In den gemeenteraad van Roermond is door een der leden voorgesteld om in de instructie voor de openbare onderwijzers de bepaling op te nemen, dat „deze niet in de dagbladen mogen schrijven". Gelukkig heeft eene opmerking van een ander lid, en de flinke houding van den raad, dergelijke verkrachting van een grondwettig recht belet. K eclitzaken. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes in dato 21 dezer is D. B., arbeider te Krabbendijke, als zoude hij hebben gejaagd met een geweer, zonder acte of permissie, vrijgesproken; de kosten te dragen door den Staat. Ingezonden. Jl. Zaterdag werd in „de Prins van Oranje' alhier het vijftig-jarig bestaan vau het onderwijzers-gezel schap „Goes" herdacht. Te 3 uren vereeuigden zich behalve de gewone iedcu ook de heer Schoolopziener in dit district, Mr. J. li. de Laat de Kantereen afgevaardigde van het onderwijzers-gezelschap 's Gra venpolder, alsmede de secretaris der Ge w. vereeniging Zeeland, in de eenvoudig doch smaakvol en doel matig versierde zaal. De voorzitter van het gezelschap, de heer Moojen heette den opgekomenen met eeu zeer gepast woord hartelijk welkom, waarna oumiddelijk door eenige onderwijzers een toepasselijk vierstemmig lied werd aangeheven, onder leiding van den heer Witte. Na het eindigen daarvan bood de voorzitter den leden en gasten den eerewijn aan, en vervolgens werd de heer TV. Swart, oud-hoofdonderwijzer alhier en eere-voorzitter van 't gezelschap, door hem uitge- noodigd tot het uitspreken der feestrede wat genoemde heer bereidwillig voor deze gelegenheid op zich genomen had. Na een kort woord van inleiding, waarin de geachte spreker er op wees, dat voorzeker niemand het zal wraken, wanneer, in een tijd, waarin feestvieren aan de orde van den dag is en men het zoo goed als ooit schijnt te gevoelen, dat vroolijkheid mede een factor is in het levensproces ook de leilen van 't gezelschap „Goes" den dag feestelijk wenscheu te herdenken, waarop het vóór vijftig jaar werd opgericht, schetste de redenaar in een breed uit gewerkte en schooue rede het gezelschap in zijne ont wikkeling, zijne werkzaamheid en zijne toekomst. Heel gepast vergeleek hij ons gezelschapsleven met dat van een mensch, wien 't gegeven is een halve eeuw doorloopea te hebben, en waarin men duidelijk ouderscheiden kan: a. de jeugdige jaren, 6. den jongeling»- leeftijd gerijpt tot mannelijke kracht en c. den manne- lijken leeftijd tot vollen bloei. De jeugdige jaren noemde spreker den tijd van de oprichting af in Februari 1S24, toen het gezelschap eerst drie jaren alleen in naam bestoud en noch vergaderde, noch werkte, waaraan in 1827 echter een einde kwam door de bemoeiingen van den toen- maligen districts-schoolopziener Mr. J. C. van der Meer Mohr, toen een nieuw reglement werd ge maakt en aangenomen, waardoor dan ook de ver gaderingen van dien tijd af geregelder werden bijge woond en daarop beter gewerkt. Maar er ontbrak, bij strenge discipline, de echte geest van broederzin, die eene vergadering alleen aangenaam kan doen zijn. In 1835 werd Mr. van der Meer Mohr als school opziener vervangen door den heer Ab Utrecht Dres selhuis, onder wiens leiding volgens spreker het ge zelschap zijne jongelingsjaren doorliep en -tot manne- lijken leeftijd kwam, en men meer rustig op den in geslagen weg kon voortgaan. De heer Dresselhuis bracht al dadelijk de oprichting der Z.-Bevelandsche ondervv. vere. niging tot stand, wat eene betere rege- geling der gezelschappen ten gevolge had. Zoo brak in 1849 de tijd aan, waarop meu het 25jarig bestaan van 't gezels hap zou hebben kunnen vieren, doch aan gezien het weinig ledeu van de oprichters meer telde, en ook om nog andere redenen, bleef dit achterwege, lu 't jaar 1S5trad de heer Dresselhuis als school opziener af. Hoewel diens bestuur minder merk baar in 't gezelschap was -geweest, bracht toch spre ker den man hulde, aan wiens heldere inzichten en onvermoeide werkzaamheid de Z. Bevel. Ocderw. Vereeniging en de afd. Zeeland van 't Ned. Onderw. Genootschap veel te danken hadden. Na het korte tusschenbestuur van dr. Andreae, kwam spreker ein delijk tot het bestuur van onzen tegen woordicen booggeacüten schoolopziener Mr. J. E. he Laat de Kanter. Dit tijdperk noemde hij dat, waarin het ge zelschap den manne.ijkeu leeftijd tot vollen bloei heeft bereikt. Na een 34jarig bestaan ging het nu verder rustig op den ingeslagen weg voort, en, hij 'achtte het verblijdend er te kunnen bijvoegen: in een goeden geest. Nadat spreker nog in dankbare her innering had gebracht de verdienstelijke afgestorven of naar elders vertrokken leden, sloeg hij in de tweede plaats een vluchtig oog op den gang der werkzaam heden, waaraan het gezelschap zich in den loop eener halve eeuw heeft gewijd en die geen ander doel had den dan onderlinge oefening, voorlichting, mededee- ling van ervaring eu aankweeking van broederzin on der de leden. Ook nam het gezelschap ruimschoots deel in het lief en leed van ambtsbroeders en nage laten betrekkingen, en nooit werd te vergeefs de hulp der leden daartoe ingeroepen. En zoo een vergelijking makende tusschen het ver- leden en het heden, en opmerkende, hoe aangenaam de herinneringen der laatste jaren afsteken bij die van vroegere, sloeg spreker in het derde deel zijner rede eeu blik op de toekomst. Ilij erkende hier met vreugde, dat de -vergeLijking van ons gezelschapsleven bij dat van een mensch mank gaat. Immers, ter wijl bij dezen op vijftigjarigen leeftijd langzaam de krachten afnemen, is ons gezelschap vee eer den Feniks gelijk, die uit zijne asch telkens vernieuwd en verjongd te voorschijn treedt. Hij sprak vrij als zijne overtuiging uit, dat het gezelschap door voorttegaan, zooals in de laatste ja ren is geschied, n. 1. werkzaam te zijn in overeen stemming met de eischen des tijds en bovenal in dien echt broederlijken zin, ook ongetwijfeld eene schooue toekomst te gemoet gaat. Na ten slotte ge- wezeu te hebben op de zoo aangename betrekking Ook van de gezelschappen Heinkenszand en Krabbendijke waren alge'vaardigden uitgenoodigd, doch niet opgekomen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2