1874. N°. 24. Dinsdag 24 Februari. 613te jaargang. INLEVERING VAN DECLARATIEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Per telegraaf. In den laten avond van gisteren zijn bij het Departement van Ko loniën ontvangen twee telegrammen van den Luitenant Generaal Van Swieten beiden den 22sten dezer te Penang aangeboden. Per telegraaf! In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de heer Gra- tarna zijne motie nopens dank en hulde Atchin, in zóó ver gewijzigd, dat het adres aan den Koning daaruit vervalt. Hij stelde nu voor: Den dank der vergadering te betuigen aan de troepen, de zeemacht en den krijgsbevelhebber te Atchin. Lijst dep lolelingcii te Goes, lichting 1874. «OESSCHE (OllUVL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels è/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Pro vincie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1S73 iets te vorderen heeft, wegens gedane WERKZAAM HEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne de claratie daarvan, vóór het einde der maand Juni aan staande, in te dienen bij het bestuur, het College, de autoriteit of tien ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering als anderszins last heeft ge geven; zullende diegene, welke verzuimen mocht hier aan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht dat bij art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Stbl. no. 40), bepaald is, dat door de algemeene rekenkamer geene schuld vorderingen ten laste van het Rijk zullen goedgekeurd worden, welke niet binnen den daarvoor gestelden ter mijn zijn ingediend en ter kennis gebracht van de Kamer. Goes, den 20 Februari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTEKIJEN. Via MARSEILLE 26 Febr. per trein van 5,50 des avonds. Via TRIEST, 3 Maart, per trein van 9,52 's morgens. GOES, den 23 Februari 1874. Blijkens bet eerste telegram, gedagteekend 16 Februari, waren na eeue rust van twee dagen welke rust volstrekt noodig was om bij geheel gemis van terreinkennis zich te kunnen oriënteeren, den löden te voren de versterkingen van Ketapan doewa aangevallenen genomen. Deze operatie had het zelfde oogmerk als die van den 13 Februari, namelijk de voor onderwerping gezinde bevolking te onttrekken aan de verdrukking der tot voortzetting van den oorlog gezinde lieden van Moekim 22. liet succes was volkomen, maar het verzet ernstig. De onzen hadden 6 dooden en 56 gewonden, waaronder 7 officieren. De bekende gewonde officieren zijn: de luitenant-kolonel Engel, kommaudant van het rechter halt-3de bataillon, zwaar, doch niet doo- delijkde majoor Gits, Europeesch kommandant van de barissan van Madura, de kapitein Van Daalen, chef van den staf der 2de brigade, de luitenants Knijper van de,artillerie en Tijl van de cavallerie beuevens een inlandsch kapitein van genoemde barissan, geen van allen gevaarlijk. Het verlies van den vijand was zeer groot en werd op 200 dooden geschat, waaronder vier Panglima's. Het resultaat van dit gevecht werd verwacht te zullen leiden tot de onderwerping der 25 Moekims. Het tweede telegram, gedagteekend Atchin 19 Februari, vermeldt, dat na den löden niets was voorgevallen en dat toenadering nog bleef ontbreken. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen, pe discussie over de muntwet is aangevangen. De heeren Schimrnelpenninck, Bercli en Berg' mann zijn tegen de wet, als niet noodzakelijk, ontijdig, onvoordeelig en als verbrekende de munts eenheid met Nederl.-Indië. De heer Vi- rnly, ofschoon liever aansluiting aan de Latijn- sche Unie wenschende, zal ter wille van de aanneming van den gouden Standaard, vóór de wet steramen. Morgen voortzetting. Na de pauze N door den Voorzitter mededeeling ge daan, dat de inhoud der motie- Gratama, dadelijk aan den generaal Van Swieten en aan den Gou verneur-Generaal per telegraaf is medegedeeld. De Minister van Financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat in het loopende jaar 1874 kunnen worden aangesteld tien adspirant-verificateurs voor de actieve dienst der directe belastingen, in- en uitg. rechten en acc.dat op nader vast te stellen plaats en dagen in een der laatste maanden van dit jaar, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk besluit van den 20n Mei 1869, no. 30; dat de verzoekschriften om toe lating tot dat examen vóór of uiterlijk op den 30n Sept. 1874 bij het Depart, van Financiën moeten zijn ingekomen, voorzien van de stuk ken in de St. Ct. no. 45 vermeld, die tevens nadere bijzonderheden bevat. ■i <- s LOTELINGEN. fC 34 Opgegeven E c reclames. 3 Naam. Voornamen. 3 f Reijnhout Maarten 1058 Kortzichtig. o Everaard Marinus 1555 3 4 Baarends Maenen van Marinus Josephns Jean Francois Cor- peille 1625 Broederdienst. 5 Liere van Pieter Hendrik 1041 Broederdienst. 6 Boer den Willem Hendrik 1654 Eenige zoon. 7 Ba Ij Bastiaan Gerardus Eenige zoon. 3 Hove van Johannes 1600 9 Wolf de Willem 1478 Te klein. lo Strijd Jacobus 1599 Broederdienst. 11 Olivier Jan 1590 Gebreken. 12 Fagel Anthonius 1530 Zwakv.verstand 13v Jonge de Johannes Willem 1594 Broederdienst. 14 Briels Adriaan Cornelis 1085 15 Jonge de Jan Hendrik' 1658 Gebreken. 10 Potter de Marinus 1015 17 Rijk Cornelis 1552 Gebreken. 18 Veen van Willem 1012 19 Weert van de Johannes Cornelis 17ul Broederdienst. 20 lioer den Cornelis Johannes 1713 Idem. 21 Blittcrswijkvan Jacobus 1733 Idem. 22 Bak Adriaan 1569 23 Brandt van den Otto Leonard Cor nelis 1753 24 Jongh de Marinus 1035 25 Kakebeeke Simon 1795 26 Laat de Judocus 1634 27 Munck de Pieter Marinus 1576 Eenige zoon. 28 Bruijne de Pieter Jan Oggel 15i9 Gebrek aan de oogen. 29 Lankester Franciscus 1604 Eenige zoon. 30 Fagel Jan 1025 31 Riet van Johannes 1651 Broederdienst. 32 Adriaanse Cornelis Johannes 1073 Idem. 33 Kalmthout van Joannes Ëabtist Gebreken. 34 Hootsmans Antonius 1088 Broederdienst. 35 Hofstede van der Johannes t649 Eenige zoon. 30 Does van der Cornelis Pieter 1005 37 Loobeek Frederik Johannes 1634 38 Heel van Jan Abraham 1692 Gebreken. 39 Maas van der Marinus 1003 Broederdienst. 40 Wijngaard v. d. Johannes 1563 44 Reit van der Adrianus Elisius 1713 42 Knieriem Willem 1070 Broederdienst. 43 Doonicbos Jacob 1637 Idem. 44 Sclj rijver Pieter 1578 Eenige zoon. 45 Geluk Jan 1020 46 Verplakke Willem 1704 Broederdienst. 47 Clement Marinus 1055 48 Boel Desiré Gebreken. 49 Ven van der HendrikusJohannes Broederdienst. 50 Liebert Louis Eduard Adolf 1713 Idem. Gebreken 51 Luijk van Adriaan 1603 Gebreken. 52 Dien van Pieter 1565 Eenige zoon. 53 Bollersdorff Pieter Ludovicus Franciscus 1702 54 Sinke Marinus 1660 Broederdienst. 55 Braam Leendert 1628 Eenige zoon. 56 jBeste de Johannes Cornelis 1061 t Men schrijft ons uit Kruiningen: Ons fanfaren-muziekgezelschap Eendracht maakt macht", gaf verleden Donderdag, bij gelegenheid van 's Konings jaardag, als gewoonlijk een concert, afge wisseld door tooneelvoorstellingeuhet publiek werd daarbij op keur van schoone muziek vergast, en al de op het programma voorkomende stukken werden mees terlijk uitgevoerd, dank zij de ijverige pogingen van den verdienstelijken directeur, den heer H. C. Baarens, die voor deze gelegenheid weder geene moeite ontzag om ons een gevoelvollen avond te verschaffen; getuige o. a. het door hem expres gearrangeerde stuk Bouquets de Melodies" dat daverend werd toegejuicht. Veel succes werd ook behaald meteen lied -,Aan den Koning" coupletten met koor, woorden van A. F. Marlet, muziek van A. B. Benavente-, dit concert kan dan ook weder gezegd worden uitnemend geslaagd te zijn. De twee op het programma vermelde tooneelstukken r Goede voornemens" en ,Een Jaloersche vrouw" werden mede uitmuntend afgespeeld; mochten hier en daar wel enkele opmerkingen te maken zijn, over het algemeen waren alle medewerkenden hunne rol volkomen meester; en bestond er den dag vóór 't concert vrees dat die tooneelstukken niet zouden kunnen opgevoerd worden, omdat een der medewerkende heeren, door familie aangelegenheden verhinderd werd de twee voorname rollen, die hij op zich genomen had, te vervullen, het mag te meer gewaardeerd worden dat twee andere heeren in zijne plaats in die rollen optraden en daardoor den heer Baarens in de gelegenheid stelden, ook dat ge deelte van het programma te kunnën uitvoeren. Na afloop der tooneelstukken werd het Wien Neer- landsch bloeddoor het muziek-gezelschap flink en krachtig gespeeld, ten slotte door net publiek staande gezongen. Den indruk in aanmerking nemende, dien het geheel op ons maakte, meenen wij te mogen verklaren, dat alle aanwezigen op recht aangename en waardige wijze den verjaardag van Z. M. den Koning vierden. Vol gaarne brengen wij dan ook aan allen, die daartoe hebben medegewerkt, onzen welgemeenden dank en voegen er den wensch bij, dat zij op den ingeslagen weg mogen voortgaan en zóó medewerken tot bescha ving en veredeling van verstand en hart. In het Engelsche blad Daily News komt een schrijven voor uit Padang, dd. 30 Dec., waarin o. a. het volgende wordt gezegd: »De berichten van spionnen, zoomede de wijze van constructie en verdediging der ver sterkingen, lieten geen twijfel over, dat de Atchineezen onder hunne aanvoerders Europe anen telden. Die Europeanen zouden dertien in getal zijn twee Hollanders, drie Franschen, drie Engelschen en vijf Amerikanen. De be zetting van den Kraton zou bestaan hebben uit 12,000 man. De verliezen der Atchinee zen werden ontzettend groot genoemd. Alleen in 't gevecht op 26 Dec. zouden zij ruim 1200 man bedragen hebben. De algemeene opinie der deskund gen was, dat, wanneer de Kraton genomen zou zijn, de troepenmacht der Ne derlanders in Atchin ten eenen male ontoe reikend zou zjjn om den vijand in zijn on bekende schuilplaatssn in 't binnenland te vervolgen. Onder de gesneuvelden in Atchin behoort de onderofficer-vrijwilliger P. A. W. Kamp, van Meppel. Generaal Verspijck getuigt/in de mededeeling der tijding aan de bedroefde ou ders, dat de overledene »zich zoo cordaat en moedig gedragen heeft als men van den besten soldaat verwachten kan." Dagbl Vrijdag is weder een detachement van 150 man suppletie-troepen voor het Oost-In dische leger, naar Nieuwe Diep vertrokken, waar het zal geëmbarkeerd worden aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden, van de stoomvaart-maatschappij Nederland", naar Batavia via Suez. Gelijk men weet, bestond het plan, dat het geboortehuis van Thorbecke te Zwolle met een gedenksteen zou worden versierd. Aan het Utr. Dagblad wordt thans gemeld, dat de eigenaar van het huis daarvan niets wil weten, tenzij de stad zich verbinde, om nim mer eenig gebouw te doen verrijzen, wat zijn uitzicht zou belemmeren. Die voorwaarde wil de gemeente zich niet laten opleggen. (N. R. CQ

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1