1874. N°. 23. Zaterdag 21 Februari. 613te jaargang. POLITIEPERSONEEL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels k/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De BURGEMEESTER, hoofd van politie der gemeente Goes, brengt ter openbare kennis, dat door hem, in plaats van ADRIAAN VINK, wegens zijne benoeming tot veldwachter te 's Heerenhoek, eervol ontslagen, is benoemd tot agent van politie der 2de klasse MATTHEUS VAN WAARDE, en dat deze den 23 Februari a. s. in functie zal treden. Goes, den 19 Februari 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Staat van brieven, geadresseerd aan onbeken den, opgemaakt ten bureele der geweigerde brie ven over de maanden October, November en December 1873. Ten postkantore Goes: in Noord Amerika: M. Zoutendam, te Michigan; Jan Schouwe- naar, te Evanville-, J. Van Luik en D. H. Dek ker, te Grand Rapids. Van het hulpkantoor Nif.uwdorp: H. Kabos, te Grand Rapids. Van het hulpkantoor Ovezande: A. Van Liem, A. De Leeuw, te Grand Rapids. Van het hulpkantoor Wolfaartsdijk M. Van Strien, te Evanville. In België: K. Bloehof, F. De Brandt, te Antwerpen C. Sturin, Jacob Huizinga, J. Depré, wed. Koens- de Brandt, allen te ErusselEd. Delui, te Courtrai. Van het hulpkantoor 's Heerenhoek L. M. v. d. Kar, en van het hulpkantoor Krabbendijke C. L. De Roo, beiden te Antwerpen. In Frankrijk; Mad. Machoël, a Paris. GOES, den 20 Februari 1874. Woensdag avond ontvingen wij na het af drukken der Courant het volgende telegram, dat wij gisteren morgen reeds per bulletin ver spreidden In den namiddag van den 18n dezer is bij het departement van Koloniën een telegram van den Luitenant-Generaal Van Swieten ontvangen, den 14 Februari van Atchin en in den. morgeu van den 18n van Penangverzonden, waarin het navolgende wordt vermeldEene versterking, door Toekoe Nanta van de 6 Moekims tegen Toekoe Nek van Marassa onzen bondgenoot, aangelegd, is den 19 dezer met een verlies van drie dooden en dertien gewonden (allen minderen) genomen. Deze operatie had zoowel een staatkundig als een krijgskundig oogmerk en moest dienen om de toenadering van het volk uit de 6 Moekims ge makkelijk te maken. De versterking is aan Toekoe Nek ter bewaring overgegeven. Toekoe Nanta is gevlucht. Wat de uitwerking zal zijn moet later blijken. De cholera is nog niet geweken, doch minder. Tot toelichting, voor zooveel noodig, van dit telegram, zij hier het navolgende aangeteekend Zoowel de 6 Moekims, staande onder het hoofd Toekoe Nanta Setia, als de Kampong Marassa, die met andere Kampongs de Moe kims vormt waarvan Toekoe Nek radja Moeda Setia het hoofd is, zijn gelegen in het dis trict 25 Moekims, westelijk van de Atchin- rivier. De twee genoemde Moekims-hoofden be hoorden tot de Rijks grooten (Mantris hari hari), vier in getal, die den sultan in het da- gelijksch bestuur ter zijde stonden. Toekoe Nek radja Moeda Setia heeft, zoowel tjjdens de eerste als bij de tweede expeditie, herhaal delijk aanrakingeu met de Nederlandsche auto riteiten gezocht, maar scheen huiverig zich openlijk aan onze zijde te scharen. Bij het succes onzer wapenen schijnt hij die huive ring te hebben overwonnen. Gisterenavond ontvingen wij het volgend 72e«tcr-telegram Singapore, 19 Febr. De Nederlandsche con sul bericht, dat forten van vijandig-gezinde Atchineesche hoofden genomen zijn. De Ne derlanders verloren daarbij drie man aan doo den en dertien aan gewonden. r/De artillerie van de Nederlanders verlaat het grondgebied van Atchin met een gedeelte van de troepen. Het overige gedeelte blijft om de Moskee en den Kraton te versterken. »Men verzekert dat de blokkade gedurende den aanstaanden inousson door de Nederlanders zal worden voortgezet." Het eerste gedeelte van dit telegram is dus eene bevestiging van bovenstaand regeerings- telegram. Aan het tweede gedeelte kan men, ons bedunkens, nog geen vertrouwen schenken. De particuliere correspondent van de Penang Gazette meldt aangaande de gevechten in At chin van 6 en 7 Jan. het volgende: Dinsdag den 6n, bij het aanbreken van den dag, begon een hevig bombardement en te 6 uren marcheerde een troepenmacht, ongeveer 2000 man sterk, over de brug en raakte spoe dig met de Atchineezen handgemeen. Er ont stond een vreeselijk gevecht; de Nederlanders werden voor een deel met zware verliezen over de brug teruggedreven, doch een afdeeling, on geveer 1200 man sterk, slaagde er in, vasten voet op de Atchineesche zijde te houden. Het bombardement werd hervat en te 9£ uren werd een nieuwe poging gedaan om de buitenver sterkingen van den Kraton stormenderhand in te nemen, doch met denzelfden ongunstigen. uit slag. De Nederlanders werden overal terug geslagen en tegen den middag werd geen nieuwe aanval meer ondernomen. Het zware geschut zette het bombardement onafgebroken voort. Het verlies aan dooden en gewonden aan de zijde der Nederlanders,wordt op 400 geschat; van de Atchineezen is dit met geen zekerheid op te geven, maar dit moet verschrikkelijk we zen. Zij werden bij geheele rijen neêrgescho- ten en steeds zag men weder nieuwe duizend tallen over de lijken hunner makkers toeloo- pen en zich op de aanvallers werpen. Van 6 tot 10 uren kunnen er aan beide zijden niet minder dan 100 man gedood en gewond zijn, en algemeen gelooft men, dat er niet minder dan 20,000 Atchineezen aan den strijd deel namen, waarvan velen met geweren gewapend waren en met beleid en moed vochten. »Te ongeveer 7 uren in dienzelfden morgen, terwijl dit gevecht in het front plaats had, de den de Atchineezen een aanval op bet reserve kamp en da stapelplaats der levensmiddelen van de Nederlanders; gelegen aan den ingang der rivier. Gelukkig vbor de laatsten waren de aanvallers in geringen getale1) daaij deze be langrijke positie, naar men zegt, slechts be waakt wordt door 45 matrozen en mariniers, en eenigeu van hen op dat oogenblik ongekleed en aan het baden waren. On.middelijk kwam een oorlogschip hen te hulp en door het vuur van dien bodem werden de Atchineezen weldra uiteengejaagd. Later op denzelfden dag (Dinsdag 6 Januari) werd een nieuwe aanval gedaan en nu slaag den de Nederlanders er in, na een woedend gevecht aan beide kanten, de positie, de Jlis- sigit genaamd, te nemen, een buitenlinie der versterkingen die rondom den Kraton zijn ge- legeu. Zij handhaafden zich daarin ondanks de bijna onafgebroken aanvallen der Atchinee zen, die wanhopige pogingen deden, om het verlorene te hernemen. Gedurende Dinsdagnacht werd het vuren voortgezet, maar er had geen treffen plaats. Woensdag den 7n begonnen de Nederlanders den Kraton zeiven te bombar deeren en onderhielden een geregeld vuur. Op het oogenblik, waarop ik dezen sluit, zijn zij in het bezit van de Missigit; zij zijn voort durend aan het vuur van den vijand blootge steld en de definitieve aanval op den Kraton wordt spoedig verwacht, zeker niet later dan morgen ochtend.-' De Min. van Financiën herinnert de belanghebbenden aan het in de maand April a. s. te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich vóór den ln Maart a. s. bij een op zegel geschre ven request tot den Min. behooren te wenden. Te 's Gravenhage zal op 3 Maart aan het Dep. van Marine worden aanbesteed het maken en opstellen van een ijzeren lichtopstand aan de Biezelingsche ham het verplaatsen en verhoogen van het ijzeren lichthuis te Hoede- kenskerke, en het maken en opstellen van een ijzeren lichtopstand bij Neuzen, alles met den aankleve van dien. Gisteren is alhier de verjaardag van Z. M. onzen Koning op de gewone wijze gevierd. Bij vonnis van heden heeft de arr. recht bank alhier, overeenkomstig de conclusie van het Openbaar Ministerie, de vordering van het kroondomein tegen /1. G. Wittouck, strekkende tot schadevergoeding wegens het niet praes- teeren van tienden van beetwortelen of suiker penen, ontzegd, op grond, dat beetwortelen niet behooren tot d§ tiendplichtige vruchten. Wij hebben ter inzage ontvangen een klein doch niet onbelangrijk feestgeschrift getiteld Waarom het feest van 12 Mei 1874 zoo gedenkwaardig is voor het Nederland sche volkeenvoudig verteld door Willem Koning en uitgegeven bij den boekhandelaar H. W. van Marle te Arnbein. Beknopt, maar toch zoo zaakrijk mogelijk, slaat de schrijver een blik in het verleden en op het heden. Hij verhaalt de roemrijke geschiedenis van de vroe gere vorsten uit het huis van Oranje in 't al gemeen, en beschouwt de weldadige regeering van Koning Willem III in 't bijzonder. Aan ouders en onderwijzers kunnen wij het boekje gerust ter kennismaking aanbevelen, en we achten het zelfs niet ongeschikt ombij het a. s. Mei-feest als volksblaadje of als ge schenk voor de jeugd te dienen. De prijs is 15 cent en bij 25tallen 3 gulden. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zee land te Middelburg heeft dezer dagen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingediend naar aanleiding van het wets ontwerp der heeren Oldenhuis Gratama, Idzerda en Van Kerkwijk tot intrekking van de bijzon dere bescherming van de jacht en het jacht bedrijf. In dit adres wordt door het hoofd bestuur met den meesten aandrang verzocht, dat de Iweede Kamerdoor de aanneming van het grondbeginsel dezer wetsvoordracht opheffing der bescherming door de wet aan het wild verleend," een onschatbaren dienst aan den landbouw van Nederland moge he-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1