1874. N°. 20. Zaterdag 14 Februari. 613,e jaargang. Wolf aartsdijk. BINNEIULANDSCHE BERICHTEN. GOESSCIIË CIISiÈlM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels iX1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTEKIJEN. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de eerste helft der maand Januari 1874. 1. C. Kerpel, Amsterdam. 2. C. Goetheer, Driewegen. Van de Hulpkantoren: COLIJNSPiAAT. 3. H. de Jong, Oosterhout. CoRTGENE. 4. M. van den Arend, Middelburg. Krltningen. 5. A. van der Horst, Rotterdam. 6. J. Steenkamp, ter Neuzen. Briefkaarten. 1. J. C. Bebelaar, 's Gravenhage. GOES, 13 Februari 1874. Gisteren ontvingen wij het volgende tele gram, dat wij reeds per bulletin aan onze abonnés binnen de stad mededeelden Regeeringstelegratn van Atchin, dd. 7 Febru ari. De hoofden in Atchin blijven zich ver wijderd houden en hebben Toewankoe Daoed, een negenjarigen achterneef van den voorlaat- sten sultan Ibrahim Mantsoer Shah, tot sul tan verkozen, met vier voogden voor het Re gentschap zij pogen dus nog den ouden toe stand te bestendigen en het verzet voorttezetten. Onzerzijds is men bezig het noodige te doen voor eene blijvende vestiging. In den Kraton wordt een fort voor 500 man en een kamp voor 1500 man opgericht, waardoor de rivier en de af- en aanvoer worden beheerscht. Ter wille van die werkzaamheden worden van onzen kant geene vijandelijkheden gepleegd. Een gevoel van machteloosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het volk is vredesgezind. De cholera is zeer verminderd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de annonce, waarbij de heer Conradi een zestal lezingen aankondigt door hem over onze beste schrijvers en dichters te houden. Mogen wij aan den eenen kant belangstel ling bij ons publiek verwachten in het onder werp der lezingen, daar toch de nadere of ver nieuwde kennismaking met onze vroegere dich ters en hunne letterkundige voortbrengselen velen aangenaam zal zijn, aan den anderen kant mogen wij verwachten, dat, waar de zui vere opbreDgst dier lezingen strekken zal om den nood onzer verarmde natuurgenooten te lenigen, menigeen zich zal opgewekt gevoelen om den begaafden spreker te gaan hooren en de gelegenheid zal aangiijpen om inderdaad het nuttige en het aangename met het goede te vereenigen. Men verneemt, dat in den afgeloopen nacht door de politie op heeter daad is aangehouden en overgebracht naar het huis van arrest alhier, zekere J. K., alhier woonachtig, bij zich heb bende ten zak, waarin twee levende konijnen, twee beddelakens en twee vrouwenmutsen, door hem, volgens zijne bekentenis, te 's Gra venpolder ontvreemd. Het 28e Nederlandsche Landhuishoudkun- dig Congres zal te Zierikzee worden gehouden den 23, 24, 25 en 26 Juni a. s. De regelings commissie bestaat uit de heeren: mr. J. Moolen- burghvoorzitter; mr. J. P. N. Ermerins, le secretaris; mr. J. A. Bolle2e secretaris; J. Van der Vliet, penningmeester; jhr. W. M. II. De Jonge, jhr. W. Van Citters, H. G Mulock HouwerJ. Roogeuboom Bzn. en B. G. Van der Have. Z. M. de Koning heeft het voornemen, de viering van het derde eeuwfeest der Leid- sche Hoogeschool met zijne tegenwoordigheid te vereeren. De Pr. N. B. en 's B. Ct. meldt, dat de verschillende Weerbaarheids-vereenigingen het reeds op de eerste vergadering eens zijn geworden omtrent den aard en de wijze van aanbieding van het geschenk aan den Koning op Zijn zilveren feest. Hei geschenk zal bestaan in een pracht exemplaar met platen der Geschiedenis van Neêrlands Weerbaarheid van haar wording af. De kosten worden begroot op p. m. ƒ3000. Volgens het Dagbl. is de memorie van. beantwoording op bet sectieverslag der Tweede Kamer nopens de vesting-wet gereed. Eerlang zal zij bij de Kamer worden ingediend. Door dien Minister Weit zei zou, bij nota van wijziging, de opheffing van nog meer vestin gen worden voorgesteld, dan in het ontwerp- van Stirum begrepon waren. Naar aanleiding der gunstige berichten', uit Atchin, zal, naar de H. en N. D. Ct. ver neemt, het detachement van 300 mariniers nog niet naar Oost-Indië worden verzonden. Uit Beverwijk en omstreken hebben een aantal bloemkweekers zich vereenigd om bij eenkomsten te houden ter bevordering van den handel en de cultuur der bloembollen. Uit Deventer wordt geschreven dat, daar de prijzen der lijnkoeken in vergelijking met die der rogge buitengewoon hoog zijn, de vee houders in dien omtrek vooral dit laatste pro duct als veevoeder beginnen te bezigen. Te Halsteren en Lepelstraat heeft de keelziekte talrijke offers geëiseht en is nog niet verdwenen. Op een bevolking van ruim 1800 zielen stierven er in 1873 niet minder dan 130, grootendeels jeugdige menscheD, aan die gevreesde ziekte. In enkele gezinnen zijn die verliezen ontzettend. Nbr Naar men verneemt, is de aanvrage om passage naar JavaNapels met het den 2ln dezer vertrekkende stoomschip Koning der Ne derlanden, van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland" zoo groot, dat de directie aan alle aanvx-agen niet kan voldoen. Ook met het verzenden van koopmansgoederen is dit het geval. (U. D.) De veehandel levert sedert eenigen tijd in de noordelijke gewesten weinig verblijdende resultaten. Wegens de gestaakte aanvraag buitenslands hebben onderscheiden handelaren, die onlangs tegen hooge prijzen een aantal kalfkoeien hadden ingekocht, belangrijke schade geledenveel rundvee heeft op de Hollandsche markten dientengevolge een teruggaande be weging aaDgenotnen. {Gr. Ct.) Men meldt uit Tielerwaard: Het aantal bunders land, die dit jaar met suikerbiet zullen beteeld worden, is in dezen waard, niettegenstaande den lageren prijs en het minder aanlokkelijke voor den landbouwer, grooter dan het vorige jaar. Toen betaalden de suikerfabrikanten van 11 tot 12,50 per 1000 kilogramthans is de hoogste prijs voor die hoeveelheid 10. Op dit oogenblik gaat de aardappelhandel naar wensch. Er zijn dorpen aan den Waalkant, die in de verloopen week 1000 hectoliters a 2,45 hebben afgeleverd. Ondanks liet daartoe zoo ongeschikt jaargetijde, mag de Kon. Zool.-Bot. Tuin te 's Hage zich verheugen in de geboorte van een jonge Emeu of Nieuw Hollandsche Casuaris. Sedert 4 Dec. jl. heeft het mannetje, even als zulks bij dergeljjke vogels altijd plaats heeft, zich met de zorg van het broeden belast, terwijl het wijfje voortdurend trouw de wacht hield. Het wijfje had 10 eieren gelegd; van dezen bleken 8 niet de kiemen van een kuiken te bevatten, terwijl het 9e een geheel volwassen, hoewel dood jong bevatte; waarschijnlijk is dit ten gevolge van de dezer dagen ingevallen vorst bezweken. Volgens het Dagbl. is dit de eerste Casuaris die in JSederland geboren is. Men meldt aan de N. R. Ct. nit 's Grave- sande, van 10 FebruariGisteren middag, ongeveer te 12 uur, strandde hier voor de monding van den Nieuwen Waterweg, buiten de betonning, een schoener, de naam onbekend. De bemanning trachtte zich met de sloep te redden, maar door de hooge zee en de zware branding, sloeg deze om slechts ééD man was bij het zichtbaar worden der sloep nog daarin waar te nemen. Oogenblikkelijk werd nu door een aanwezige stoomboot de groote reddingboot naar buiten gesleept. De bemanning der boot, bestaande uit vijf wakkere zeelcodsen, onder de leiding van den bier aanwezigen zeeloods Van der Heijden, trachtte nu onder groote inspanning den eenig overgebleven schipbreu keling te redden. Het gelukte hun, na her haalde pogingen hem te naderen en een reddingboei toe te werpen; maar de man, misschien reeds te afgemat of bewusteloos, deed geen poging om dien te grijpen. Toen men voor de tweede maal in de nabijheid dei- sloep kwam, sloeg zij om en verdween de ongelukkige in de diepte. Is alzoo niemand der opvarenden gered, toch verdienen de her haaldelijk aangewende pogingen dier brave loodsen allen lof. Het schip is spoedig gezonkenslechts een klein gedeelte der masten is nog zichtbaar. De Maatschappij tot bevord. der Toonk. zal ditmaal haar jaarlijtseh muziekfeest vieren te Utrecht op 12, 13 en 14 Juni e. k. Op gevoerd worden, le dag: HandelJosua; 2e dag BeethovenEroicaRichard Hol, Psalm 23 Max Bruch, Sckön. Ellen, en Schumann, Faust (3e deel)3e dag (Kunstenaars-concert) Rubin stein, Requiem für Mignon, en voordrachten van solisten. Naar men verneemt, is deze week in de Noordelijke provinciën zulk een massa sneeuw gevallen, dat zij zelfs in sommige streken van Friesland, Groningen en Drente meer dan voet dik lag. Op den zestienden Februari a. s. zal een aanvang worden gemaakt met de herziening der belastbare opbrengst vau de gebouwde eigen dommen. Volgens berekening kan tegenwoordig de reis om de wereld in 80 dagen worden volbracht en wel: Van Parijs naar New-Vork in 11 dagen, van New-York naar San Fran cisco in 7, van (San Francisco naar Yokohama in 21, van Yokohama naar Hongkong in 6, van Hongkong naar Calcutta in 12, van Cal cutta naar Bombay in 3, van Bombay naar Cairo in 14 en van Cairo naar Parijs in 6 dagen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS?" Onder bescherming der politie hebben de godsdienst oefeningen te Opheusden, op Zondagen 1 en 8 deser^

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1