1874. N°. 19. Donderdag 12 Februari. 619te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. fiOESSTÜE De uitgave'dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Veijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, 11 Februari 1874. Nu de naaste familiebetrekkingen van de hieronder vermelde gewonde en overleden offi cieren der infanterie gewaarschuwd zijn, kan worden medegedeeld: dat, blijkens een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indië van 5 Februari jl., overleden zijn de kapiteins Eichholtz en Merens en luitenant Beekhuisen gewond is majoor Meis (deze vier offieieren waren ver moedelijk naar Padang geëvacueerd) dat, blijkens het telegram van luitenant-ge neraal Van Swieten van 1 Februari, aan cholera overleden is kapitein Stolp en bij de verkenning op 29 Januari voorde versterking van de XXII Moekim (zie het bijvoegsel tot de Staats-Courant van 7 dezer) gesneuveld is luitenant C. Van Leeuwen (gedetacheerd), en gewond luitenant J. S. Van Bijsterveld (gedetacheerd,) die, volgens het telegram van den opperbevelhebber van 4 dezer, sedert aan de bekomen verwonding overleden is; terwijl, blijkens het laatstbedoelde telegram, nog aan aan cholera i» overleden kapitein Pordon. (St. Ct.) Dr. A. Ruyper heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda 'aangenomen, (Standaard.) De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bij eengeroepen tegen Woensdag 18 Februari a. s., des namiddags te half 3 uren. Ook de Roomsch-Katholieke kiesvereeni- ging Recht voor allen te Gouda heeft jhr. mr. H. J. van der Ileim candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Uit Wolfaartsdijk wordt ons bericht, dat men zich Maandag avond verontrust zag door sporen van brand bij L. d. P. op het gehucht Oud-Sabbinge. Hekongeval bepaalde zich even wel slechts bij eenen schoorsteenbrand, welke zonder buitengewone middelen gebluscht werd. In den voormiddag van dien dag was de nieuw aangekochte brandspuit in die gemeente aan gebracht. Men schrijft ons uit 's Heer Arendskerke van 10 Februari 1874: Alhier schijnt door eenige menschenvrien- den het plan opgevat, om het lot van den werkman te verbeteren. Men wil namelijk eene arbeidersvereeniging oprichten, waardoor met wekelijkschen inleg zal kunnen worden voorzien in wintervoorraad van brandstoffen etc. Naar men zegt bestaat er aanvankelijk reeds ruime deelneming. Het is te hopen, dat alge- meene belangstelling deze zaak wel zal doen slagen; eere in ieder geval den ontwerpers, die zoo belangeloos zich het lot des werkmans aantrekken, en eere iederen deelnemer, die door self-help zijn toestand zoekt te verbeteren! Op den 11 Febr. 1814, nu 60 jaar ge leden, had er een kortstondig, doch vrij hevig gevecht plaats binnen Middelburg, aan de Noord- brug, ten gevolge van een voorbarigen opstand der landlieden in Walcheren. Den 13 Februari is het vijfentwintig jaar geleden, dat voor de eerste maal onder de nieuwe Grondwet de volksvertegenwoordiging bijeen kwam, gekozen volgens het voorloopig kies reglement. Van de 68 leden, die toen zitting in de Kamer hadden, vindt men er nog slechts zeven onder de 80, waaruit zij thans is samen gesteld, namelijk de heeren Westerhoff, Storm van 's Gravesande, Dullert, J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, Godefroi, Wintgens en Van EekVan dezen zijn er vier die onafge broken hebben zitting gehoudende heeren Westerhoff, Storm van 's Gravesande, van Nis pen van Sevenaer en Van Eek. De heeren Gode froi en Wintgens hielden tijdelijk op lid van de Kamer te zijn, toen zij eene ministeriëele portefeuille hadden aanvaard; terwijl de heer Dullert, door de April-beweging van 1853 ver wijderd, eerst bij de verkiezing in 1854 weder een mandaat ontving. (Arnli. Ct.) De Minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis, dat in de week van 1 tot 7 Februari aan Aziatische cholera zijn over leden in Zuid-Hollandte Gouda 1 persoon, te Waddinxveen 1 persoon, totaal 2 personen; in Utrecht: te Utrecht 1 persoon. Totaal in 't rijk 3 personen. Volgens het Algemeen Dagblad van Ne- derl. Indië zijn de Jong, Behagel en Verlind te Batavia aangekomen om onder den inspec teur Schuilenburg werkzaam te zijn. Te 's Hage zijn dezer dagen door de nachtwacht op heeterdaad betrapt twee jon gens, die aan een winkeltje een ruit hadden uitgesneden en zich de daarachter geplaatste winkelwaren toeeigenden. De jonge dieven, van wien één reeds meermalen in handen der justitie was, zijn naar het huis van arrest overgebracht. David Fried,rich Straussde bekende schrijver van i>het leven van Jezus" is Zon dag 11. te Ludwigsburg overleden. Te Amsterdam is Zaterdag-avond in den schouwburg van den heer Van Lier, namens de Vereenigde Tooneelisten aan het publiek medegedeeld, dat Z. M. de Koning het vroe ger door hem aan het Amsterdamsch schouw- tooneel toegekend subsidie van f 10,000 op nieuw voor het volgend speeljaar aan die tooneelisten heeft verleend. Deze mededeeling werd door het talrijke publiek met toejuichingen begroet. Bij eene dezer dagen gedane peiling in den benedenmond vau den nieuwen Rotter- damschen waterweg, is als minste diepte ge vonden, in de lijn der geleidevuren, 29 deci meter met gewoon laagwater, met uitzondering van één punt waar die diepte ongeveer een halve decimeter minder bedroeg. De diepte kan dus gerekend worden te be dragen met gewoon hoogwater 45 en bij spring tij ruim 48 decimeter. (Stoompost). Jl. Vrijdag is de sneltrein van 5 u. 14 m. des avonds uit Boxtel vóór het Station Best aan een dreigend gevaar ontsnapt. Door een on bekende oorzaak is een wiel van een der wag gons zwaar beschadigd geworden, zoodat de waggon en daarmede de geheele trein dreigde te derailleeren. Op het angstgeschrei der rei zigers, dat evenwel in het eerst niet gehoord werd, bracht de machinist den trein vóór Best in rust. Van daar konden de passagiers m een anderen waggon hun reis voortzetten. Het gelukkig ontkomen ongeval heeft ruim een uur oponthoud veroorzaakt. Men schrijft uit Leeuwarden Naar wij vernemen, begint, te meer nu in de burgemeesters-vergadering te Amsterdam is afgezien van het plan, om het geschenk der natie aan den Koning te doen bestaan in goud of zilver, ook in Holland, enz. lang zamerhand ingang te vinden het denkbeeld, ii i'm om voor dat geschenk vast te stellen een waar dig vorstelijk verblijf in het noorden des Lands, en wel te Leeuwarden als aloude vorstelijke residentiestad. De gunstig bekende industrieel, de heer W. A. Scholten, te Groningen, zal te Stads kanaal een fabriek tot het vervaardigen van glas. bepaaldelijk van venster- en spiegelglas, doen oprichten. Men meldt uit Nieuwe Diep dd. 6 Fe bruari: Volgens bericht uit Mandal, een kleine noordsche haven, lagen daar niet minder dan 180 schepen verwaaid. In de gezamenlijke havens in den omtrek lagen omstreeks 3000 schepen op N. O. wind te wachten. Men was er midden in den winter en er was veel ijs. De aanwezigheid van al die schepen bracht een ongekende levendigheid in die plaatsjes, die niemand der bewoners zich ooit herinnerde. Alweer een spoorwegongeluk van den eersten rang. De expres van Exeter naar Lon den (die de snelste trein heet te zijn van de wereld, en bekend is onder den naam van 7he flyinq Dutchman) is nabij West-Drayton op een goederentrein geloopen, die op een verkeerd spoor stond. Daarop is de expres van Londen naar Exeter komen aanrennen, en, bij gebrek aan behoorlijk seinen, in den puin hoop beland, die de baan over haar geheele breedte versperde. Vreeselijke verwoesting! 't Aantal dooden en gewonden nog onbekend. Doch aan de edele directie van de Great Wes tern Railway in de afgeloopen week de prijs voor moorddadige slordigheid en roekeloosheid, boven al hare zusterdiTectiënN. R. Ct. Eene waarlijk ontzettende lijst van mis daden wordt in de dagbladen openbaar gemaakt, in de week van 10 tot 17 Januari in de Ver eenigde Staten van N. Amerika gepleegd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar de Christelijke Ge reformeerde gemeente te Colijnsplaat, door den heer A. Brink, predikant te Neuzen. Ds. J. Schuttevaer, pred. te Hornhuizen en Kloos terburen, zal den 15 dezer aldaar afscheid prediken, en den 1 Maart zijne intrede te Oudelande doen, waar hij bevestigd zal worden door ds. A. van Oosten, pred. te Puttershoek en vroeger te Fort Bath c. a. Goes staat bekend als eene gemeente, waar het on derwijs op hoogen prijs wordt gesteld en de scholen getrouw worden bezocht. Het getal leerlingen toch op de zes scholen voor onderwijs bedraagt gemiddeld een zesde gedeelte der geheele bevolking. Een waardig pendant van deze gemeente levert de gemeente Cats in Noord-Beveland. Bij eene bevolking van 600 zie len, telt de dagschool 131 leerlingen, terwijl de avond school wordt bezocht door 50 scholieren, waarvan i6, die niet op de dagschool zijn. Als men nu weet, dat de ouderdom dier leerlingen van 5 tot 15 jaren is, dan zal men erkennen, dat Cats eene eervolle plaats in de geschiedenis der waardeering van het onderwijs toe komt. De gemeenteraad te Yerseke heeft in zijne on langs gehoudene vergadering de jaarwedde van den hoofdonderwijzer op de openbare lagere school gebracht van 675,op ƒ750,integaan den 1 Januari 1874. De maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft aan den heer Beelen, onderwijzer te Baexera, een zilveren medaille toegekend, voor zijn menschlievend gedrag tijdens de in die gemeente gewoed hebbende epide mische ziekte (dyssenterie). Het arrondissements-comité te Haarlem heeft aan 'l Centraal-Coraité in zake het kindergeschenk aan 'L. M. den koning den wensch te kennen gegeven, dat iedere school, die voor het geschenk heeft bijgedra gen, in 't bezit worde gesteld van eene afbeelding van t geschenk met toelichting, in grootte en druk eenigs- zins overeenkomende met de platen, die bij de feest viering in 1863 door het N. O. Genootschap zijn be schikbaar gesteld. Een vrij groot getal hoofdonderwijzers uit Zut- fen en omstreken hebben een adres van dankbetuiging gezonden aan den heer A. Moens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de zoo schoone en kernachtige woorden, door hem in de vergadering

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1