BUITENLAND. Volgens het Handelsblad is onze staats schuld in de laatste 23 jaren verminderd met bijna 290 millioen in kapitaal en bijna 9 mil- lioen rente. In het jaar 1850 bedroeg de schuld het cijfer van ruim 1230 millioen niet ruim 35£ millioen jaarlijksehe rente. In het jaar 1873 zijn deze cijfers: ruim 940 millioen met 27 millioen rente. Men meldt uit Haarlem Dr. A. van der Willigen Pz. heeft aan het stedelijk Museum ten geschenke gegeven het hemd en twee muilen van den bekenden reus Cajanus, een Finlander, die een lengte had van 2.631 M. en den 27 Februari 1749 hier ter stede in hot Proveniershuis overleed. Bovendien een overhemdje, 1 paar kousjes en 1 tabaks pijpje van den dwerg Simon Jane Paap, ge boren te Zandvoort, overLden te Dendermonde, in den ouderdom van bijna 40 jaar. Hij was ongeveer 76|- Ned. duim lang. Bij deze voor werpen zijn eenige documenten welke hun echt heid bewijzen. Te 's Bosch had een meisje bij de politie aangifte gedaan van den diefstal van haar zijden kleedje. Zij vond het eenige dagen later bij een uitdrager te koop hangen en daar nam de politie het op hare aanwijzing in beslag. Thuis gekomen, verhaalde zij met zelfvoldoening het gebeurde aan haren vader, een stalknecht. Den volgenden morgen vond zij het lijk van dezen op den zolder hangenblijkbaar had hij zelf een einde aan zijn leven gemaakt. Zij ging naar het politiebureau en vernam daar, dat men tot de ontdekking was gekomen, dat haar vader het kleedje weggenomen en verkocht hadDe man schijnt uit vrees voor straf, zich van het leven te hebben beroofd, ofschoon de wet geene strafvervolging toelaat bij diefstal tussehen ouders en kinderen. Te Amsterdam zullen op een honderdtal plaatsen in door B. en W. aan te wijzen hui zen kosteloos kastjes met brandschellen wor den geplaatst. Wie aanzegging van brand wil doen, behoeft zich dan slechts te wenden naar het naastbijzijnde huis, waar zich een brand schel bevindt. De bewoner kan dan door aan een koord te trekken het brandbericht terstond overbrengen naar het station der brandweer. Een oogenblik later komt er een sein terug of het bericht goed aangekomen en begrepen is. De personen, die door middel van zulk een brandschel het eerst kennis geven van een brand, zullen daarvoor vau de gemeente gra tificaties ontvangen. Vaderl Te Vlijmen, waar de drie zonen van de weduwe Van Esdonk hun stiefvader mishan delden, zijn ten gevolge hiervan ongeregeld heden uitgebroken, daar de bevolking partij trekt voor den vader. De zoons kunnen zich bijna niet meer op straat vertoonen, en de rui ten zijn in het huis verbrijzeld n. b. uit sympathie voor den hoofdbewoner! Mare chaussees uit Den Bosch zijn te Vlijmen ge stationeerd. (IV. Ii. Ct.) Te Amsterdam had de vorige week een vergadering van ruim honderd patroons var kensslagers plaats, om den verkoop gedurende den Zondag te bespreken. Na eenige debatten werd de motie aange nomen, dat het zeer gewild en wenschelijk was op dien dag den verkoop zooveel mogelijk te beperken, doch dat het voornemen daartoe van de patroons moest uitgaan en niet door dwang van opgeruide gezellen moest in het leven geroepen worden. {Tijd.) De domaniale steenkolenmijnen te Kerk- rade hebben den prijs der steenkolen beduidead verminderd. Reeds zijn andere mijnen in Bel gië hun hierin voorgegaan. Men verwacht dan ook, dat dit artikel binnen korten tijd weder tot zijn normalen prijs zal terugkeeren. Te Havelte brak dezer dagen onder de runderen van een landbouwer het miltvuur uit en wel in zoo hevige mate, dat in korten tijd vier stuks stierven. Een hond en twee katten, die van het vleesch dezer dieren hadden ge bruikt, stierven onmiddellijk, terwijl de han den van den persoon, die de runderen van de huid had ontdaan, zóó zijn opgezwollen, dat, ware niet tijdig geneeskundige hulp in geroepen, hij wellicht een amputatie had moe ten ondergaan. De gezondheidscommissie te Amsterdam heeft, daartoe aangezocht door Burg. en Weth. in 1872, een merkwaardig rapport ingediend over de kelderwoningen en het kelderleven al daar, waaruit o. a. blijkt dat er in de hoofd stad zijn 4985 kelderwoningen, waarvan 4907. nog worden bewoond. Daarvan moeten 3650 als onbewoonbaar worden verklaard ten ge volge van een of meerder volgende oorzaken: hooge mate van vochtigheid; te groote diepte van den vloer beneden de begane straat; te geringe hoogte tot aan de balken; ontoerei kende luchtververschingontoereikend dag licht bij tijden onder water loopengemis van stookplaats. Niet onaardig noemt het rap port die zeven oorzaken de zeven hoofdzon den der kelders." Niet zelden worden schapen door onge dierte gekweld, dat zich in hun vacht pleegt te nestelen. Om ze daarvan te bevrijden, dompelt men de dieren in een scheikundige oplossing. Dit had ook de heer Cyprien gedaan, pach ter in den omtrek van Alen9on en eigenaar eener kudde van 867 schapen, die allen bo vengenoemde behandeling ondergingen vóór ze ter weide gedreven werden. Zoo 't schijnt was men in de keus der „oplossing" min voorzich tig te werk gegaan en was het vocht op het gras gedruppeld, zoodat in acht dagen tijds de geheele kudde, op een vijfentwintig-tal na, aan vergiftiging bezweek. De armoede begint zich in Amerika uit te breiden onder de bevolking van alle groote steden. Te New-York alleen zjjn niet minder dan 15000 metselaars zonder werk. De ellende is nog vermeerderd door het strenge seisoen. Er hebben verscheiden vergaderingen van werk lieden plaats gehad, waarop men besloteu heeft nationale werkhuizen in het leven te roepen. Op een meetingdie den 11 December inde Cooper Institute heeft plaats gehad, is een sta tistieke opgave gemaakt, waaruit blijkt, dat te New-York 182000 menschen van werk beroofd zijn. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Minister van Binnenlandsclie Zaken brengt ter kennis, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 8 April aan staande en volgende dagendat zij, die een dezer exa mens wenschen at te leggen, zich uiterlijk vóór 18 Maart bevorens behooren aan te melden bij den school opziener van het district, waarin zij wonen, ot van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te ves tigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. BI echtzaken. De Arrondissementsrechtbank te Goes heeft den 12 Ja nuari 1874 de navolgende vonnissen uitgesproken als: 1. a. K. IC. koopman,- verblijf of woonplaats onbe kend, defaillant, b. C. d. B. zoon van Benjamin, 19 jaar, sjouwerman geboren te Kruiningen, wonende te Goes, beklaagd van moedwillige mishandeling. De eerste beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengenvan slagen en stooten,geenerlei ziekte ol werkbe- letsel veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende om standigheden. Veroordeeld bij verstek tot eene geld boete van acht gulden, subsidiair gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het rechtsgeding des noods invoiderbaar bij lijfsdwang. De tweede be klaagde daarvan vrijgesproken. 2. C. H., eigenlijk genaamd C. N.32 jaar, spoor- wegwacliteres, geboren te Bergen-op-Zoom, wonende te Arnemuiden. Schuldig verklaard aan hoon, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair gevange nisstraf van een dag en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J. N. zoon van Martinus, 49 jaar, landbouwer, geboren te Feijnaard (Noord-Brabant), wonende te Woliaartsdijk, beklaagd van hoon, daarvan vrijgespro ken, de kosten te dragen door den Staat. 4 A. B.,zoon van Izak, 21 jaar, arbeider, geboren en wonende te Hoedekenskerke, schuldig verklaard aan gewelddadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst, gepleegd onder verzach tende omstandigheden. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. J. J. K. dochter van Cornelis, 29 jaar, boerenmeid, geboren te Oudelande, wonende te Nisse, schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en verwondingen, geenerlei ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen hebbei de veroorzaakt. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstr f van ééne maand en in eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes, in dato 7 dezer maand, zijn veroordeeld .- 1. M. v D.Ph. P. en A. M., allen te Yerseke, we gens het verwekken van nachtelijk burengerucht, ieder in eene geldboete van 7.50 of drie dagen gevange nisstraf en solidair in de kosten. 2. J. F. v. d. 11., F. P., C P., L. P., L. v. d. H., allen op de Holl. en Belg. Clinge wegens het rapen van broed ol zaadmosselen, ieder in eene geldboete van ƒ10.subsidiair ieder drie dagen gevangenis straf en solidair in de kosten. 3. G. IC. en N. R., beiden te Kapelle, wegens dief stal van te velde staande vruchten, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder in eene gevange nisstraf van twee dagen en solidair in de kosten. De zifting van den Ftuiischen rijksdag is den 5 Februari door von Bismarck geopend, met eene rede, waarin hij het leedwezen van den Keizer te kennen gaf, dat deze verhinderd was in persoon de plechtige handeling te ver richten. In de toespraak wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de vertegenwoordigers van de door vroegere oorlogen aan het Rijk ontroofde, maar bij den Frankforter vrede her wonnen landen voor de eerste maal in den Rijksdag zitting hebben. Als voornaamste wets ontwerp wordt genoemd dat tot definitieve re geling van Duitschlands vveeibaarheid, nood zakelijk tot bescherming van het algemeen staatsbelang, van de onafhankelijkheid van liet gebied en vau de vreedzame ontwikkeling van 's lands krachten. Andere wetsontwerpen be treffen de invaliden, de militaire dienst en het beheer van 's Rijks uitgaven en inkomsten. Voorts zullen worden ingediend een drukperswet, een ontwerp tot regeling van geschillen tus sehen werkgevers en arbeiders door gerechts hoven, waarvan de ledea uit de beide cate- goriëu zijn genomen en een ontwerp tot regeling van de strandvonderij. De troonrede eindigt met de volgende woorden: »Onze betrekkingen met het buitenland geven recht tot het koes tereu van de overtuiging, dat alle vreemde re geeringen, even als wij, er naar streven de weldaden des vredes te bewaren en dat geene partijbewegingen, die storing van den vrede ten doel hebben, haar in dit voornemen en in het wederkeerig vertrouwen zullen doen wankelen. Herhaalde ontmoetingen van machtige, vrede- O O lievende, persoonlijk met elkander in betrekking staande monarchen, en de goede betrekkingen van Duitschland met die volkeren waarmede het door historische traditiën bevriend is, doen den keizer het vaste vertrouwen op een on gestoorde voortduring des vredes koesteren." Ofschoon de rijksdag geopend werd, is de prui- sische landdag nog niet gesloten, en volgens de Kreuz-Zeitung zuilen beide vergaderingen minstens veertien dagen te lijden hebben onder haar gelijktijdig bijeenzijn. Men weet, dat zeer vele afgevaardigden lid van beide pariemeu ten zijn. De aartsbisschop van Posen, mgr. Ledocliowski is in hechtenis genomen, omdat hij weigerde de opgelegde boete, wegens ongehoorzaamheid aan 's lands wetten, te betalen. Is de gemaakte berekening juist, dan heeft de Pruisische schat kist vau aartsbisschop Ledocliowski niet minder dan dertig duizend thaler aan boeten te vor deren. Volgens de beslaande bepalingen wordt elke boete van honderd thaler bij wanbetaling door zes weken kerkerstraf vervangen; drie-en- dertig jaren dus zou de prelaat in hechtenis moeten blijven, en dit staat gelijk met een eeuwigdurende gevangeuschapWat den aarts bisschop van Keulen betreft, bij wien eenig huisraad is in beslag genomen, omdat ook hij weigert de hem opgelegde boete te betalen, volgens gerucht, zou hij voornemens zijn over de grenzen te trekken en op Nederlandsch gebied, in Limburg, zich voorloopig te vestigen. Voor het Hof van appèl te JPnrijs is het proces aangevangen, door de «Nederlandsche Bourbons" tegen den Graaf van Chambord in gesteld. De advocaat der eischers, Jules Favre zal naar men zegt o. a. een geschrift over leggen, waaruit blrjken zou, dat J.odewijk XVII werkelijk uit deu Temple is ontkomen. Meu verwacht, dat de zaak niet vóór Maandag zal zijn afgeloopen. Uit San Sebastiaan is dd. 1 Febr. aan de Indépendance beige bericht, dat weldra eene ontmoeting van het &paansche noorderleger met de belegeraars van Bilbao te verwachten is. Generaal Moriones had eenige versterking in manschap en geschut verkregen van de regeering, welke in een moeielijk dilemma ver keerde, daar zij aan de eene zijde haar gezag te Madrid en in het zuiden des lands nog niet genoeg gevestigd achtende om de 14,000 man van het garnizoen van de hoofdstad of de 25,000 man sterke troepen in het zuiden te zeer te verzwakken, echter zeer wel inzag dat zij het noorderleger, de eenige te vertrouwen kern welke zij op het oogenblik bezit, niet

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2