1874. N°. 18. Dinsdag 10 Februari. 61tc jaargang. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Indie. BllMlMENLANDSCHE BERICHTEN. rr.i^r if 'w r - nr GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 12 Febr. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per Stoomsehip »Koning der Ne derlanden," geschiedt den 19 Febr. a. s. niet trein III ten 5.55 des avonds. GOES, 9 Februari 1874. Zaterdag is door ons het volgende bulletin verspreid: Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den Luitenant Generaal van Swieten, gedagteekend 1 Febru ari en in den ochtend van den 6 te Penang aangeboden, heeft den 29 Januari eene ver kenning plaats gehad om de Zuid, ten einde den sleutel te zoeken der gemeenschap tussehen de 22 en 25 Moekims. Bij deze gelegenheid zjjn de troepen ernstig beschoten geworden uit de versterking van de 22 Moekims, waardoor een drietal gedood en 18 gewond werden. De 25 en 26 Moekims geven teekenen van onderwerping. De 22 Moekims zouden (naar men verzekerde) volgen door den dood van Panglima Polim aan de cholera. Bekenden met het volkskarakter zeiden, dat de onderwerping van allen met zekerheid kan ver wacht worden. Proclamatiën aan de bevolking der drie Moekims, met belofte van vrije uit oefening van Godsdienst eu volksgebruiken, wa ren reeds verspreid en die aan de onderhoorige staten in behandeling. De cholera gaf weder veel verlies, maar was bij het afzenden van het telegram uit Atchin minder hevig. Ver sterking van mariniers of andere strijdkrachten werd Diet noodig geachtdit laatste strekt ten antwoord op eene door den minister van Ko loniën voor den val van den Kraton gedane vraag, nadat hem bekend was geworden, dat de tweede helft der eerste brigade van Padang naar Atchin was ontboden." Gisteren ontvingen wij het volgende telegram, dat wij, na het Zaterdag gepubliceerde, niet van zulk overwegend belang achtten om heden afzonderlijk te verspreiden: Blijkens een telegram van den Luitenant Generaal Pan Swieten, gedagteekend 4 dezer en in den laten avond van den 7 bjj het de partement van koloniën ontvangen, was er sedert 29 Januari niets belangrijks voorgevallen, en ook de toetreding tot onderwerping niet voor uitgegaan. In het binnenland aangelegd wor dende versterkingen getuigden van een voort durend vijandige houding van hoofden, maar gaven geene bezorgdheid, daar het slechts plaat selijke middelen van tegenstand zijn, die ge makkelijk onschadelijk kunnen gemaakt wor den. Door de verovering van den Kraton is de kracht der verdediging gebroken, en wat verder geschiedt, is slechts partieel. De kleine man scheen voor de voortzetting der vijandelijkheden minder gestemd. Het kamp der expeditionaire troepen werd piet meer gealarmeerd. In enkele, in de na- bjjheid gelegen, kampongs waren de vrouwen teruggekeerdook werden door enkelen boom vruchten en andere kleinigheden te koop ge bracht, en het volk bewoog zich, in tegenstel ling met vroeger, op eigen terrein ongewa pend. Dit deed den opperbevelhebber raadzaam achten om eenigen tijd van bezinning te geven alvorens handelend op te treden, en af te wach ten wat de vredesgezinden zullen doen. De dood des Sultans'wordt bevestigd. De cho lera was door de gegunde rust belangrijk af genomen." De Sumatra Courant meldt, dat volgens geruchten uit het Maleische kamp de sultan van Atchin de cholera en een tweeden zend vloed over zijne vijanden had bevolen Darie itoe, aldus redeneerden de Maleiers, penjakit, hoedjan dan bandjir. (D. w. z.: van daar ziekte ((cholera)), regen en overstrooraing Door de conservatieve kiesvereeniging Koning en Vaderland te Gouda is tot candi- daat voor de Tweede Kamer gekozen jbr. mr. H. J. van der He.im. Van liberale zijde wordt aanbevolen rar. J. G. Verniers van der Loeff en door de kiesvereeniging Vreest God, eert den Koningmr. M. Bichon van IJselmonde. De Standaard, aan welk blad uit Gouda gemeld werd dat generaal von II rangel auf Lindenberg voor de candidatuur in het distriet Gouda bedankt had, bericht in een volgend nommer dat die candidatuur niet is ingetrokken. Voor de navolgende gemeenten is de datum van herijk der maten en gewichten bepaald als volgt: Colijnsplaat, ook voor Cats 21 Mei, des na middags, 22 en 23 Mei, des voormiddags; Wissenkerke, 19 -en 20 Mei, en 21 Mei, des voormiddags; Cortgene, 18 Mei; Wolf aartsdijk, 1 Juni en 2 Juni, des vbormiddags; Heinkens- zand, ook voor 's HeerArendskerke, 2 Juni, des namiddags en 3 Juni; 's Beerenhoek, ook voor Borsselen en Kieuwedorp, 4 en 5 Juni; Ove- zande, ook voor Kisse, 6 JuniEllewoutsdijk ook voor Driewegen, 8 Juni; Baarland, ook vcor Vudelande, 9 Juni; Hoedekenskerke, 10 Juni; 's Gravenpolder, ook voor 's HeerAbts- kerke, 11 Juni, des voormiddagsKapelle, ook voor Schore, 12 en 13 Juni; Weméldinge, 15 Juni; Kruiningen, ook voor Yerseke, 16 en 17 Juni en 18 Juni, des voormiddags; Krabben- dijke, ook voor Waarde, 18 Juni, des namid dags en 19 Juni; Rilland, ook voor Fort Bath, 20 Juni. Met ingang van 1 April a. s. zal de hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, de heer Conrad, dienst doen in de provincie Noordholland, standplaats Haarlem. Verder zijn verplaatst: de ingenieurs van den waterstaat van der Marten van Groningen naar Middelburg, en Bekaar van Middelburg naar Groningen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van Willem Verhuist, gewezen klerk in de bank van leening te Middelburg, beschuldigd van het als ambtenaar in de verrichtingen tot zijn post behoorende begaan van valschheden door ver anderingen van akten of geschriften en door daarin valsche feiten als waar uit te maken. Het hof heeft als bewezen aangenomen hetgeen ook door Verhulst is bekend dat hij onware aflossingnommers in de beleening- registers geschreven heeft, doch niet bewezen verklaard dat hij dit opzettelijk en te kwader trouw heeft gedaan. Op grond van artt. 210 en 216 van het wetboek van strafvordering is hij mitsdien vrij gesproken en onmiddelijk in vrijheid gesteld. Een zeer talrijk publiek was bij de uitspraak van arrest tegenwoordig. (Al. Ct.) Men schrijft uit Bath van 6 Februari De verschillende op- en aanwassen in de Ooster-Schelde, zoowel de voor eenige jaren ingedijkte Engelsche polders, als de nog later in te dijken gronden, hebben een nieuwe grens regeling tussehen de gemeenten Bath en Ril land noodzakelijk gemaakt, aangezien die bui tengronden onzer provincie niet gekadastreerd zijn en later oorzaken van verschil zonden kun nen worden. Te dien einde is een ontwerp van wet door Gedep. Staten van Zeeland op gemaakt en in beide gemeenten aan het oor deel van den Gemeenteraad en van eene Com missie, door stemgerechtigde leden gekozen, onderworpen. Naar wij vernemen, hebben beide Commissiën in de vorige week, in hare afzon derlijke vergadering, haar goedkeuring geschon ken aan die voorgestelde grensscheiding. In ons vorig nommer hebben wij mel ding gemaakt van aanzienlijke verliezen, die het Gereformeerd Burgerweeshuis te Rotter dam lijden zon bij de zaken van den in hech tenis genomen notaris P. Volgens de N. R. Ct. zijn deze berichten onjuist en is het Wees huis in de zaken van dezen notaris geldelijk niet betrokken. Mej. Betsy Perk heeft Z. M. den Koning een adres gezonden, strekkende tot oprichting eener Rijkskweekschool voor vrouwelijke in- dnstrieëelenzoowel op practiseh als theoretisch gebied. Het practiseh gedeelte zou moeten be vatten: horlogemaken, letterzetten, boekdruk ken en binden, vergulden, goud- en zilversmeden, kralen-blazenphotografeeren en artsenij-be reiding. Het theoretisch gedeelte: handelsrecht, boekhouden, werktuigkunde (vooral grondige kennis der naaimachine), staathuishoudkunde, plant- en kruidkunde, gezondheidsleer, natuur- en scheikunde, hand- en rechtlijnig teekenen, boetseeren, zingen, declameeren, acteeren, enz. (Amst. Ct.) In de dezer dagen gehouden bijeenkomst van Burgemeesters der hoofdsteden in de pro vinciën is besloten, om de voorwaarde, dat het geschenk der natie aan Z. M. den Koning uit goud of zilver zoude bestaan, in te trekken. Verder is bepaald, dat tot de beslissing, waar uit het te geven nationaal geschenk zal bestaan, zullen medewerken twee afgevaardigden uit iedere provincie, door de gevers zeiven te be noemen. Door den directeur en de leeraren van het gymnasium Willem III te Batavia is be sloten Z. M. bij gelegenheid van zijn 25jari- rige regeering een prachtig album aan te bie den en dat feest te gedenken door het geven van een bal. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de be ambten, bazen en werklieden aan de centraal- werkplaats der Staatsspoorwegen aldaar in groe pen zijn gephotografeerd door een photograaf uit Utrecht, ten behoeve van het albnm, dat den Koning op 12 Mei zal worden aangeboden. Volgens gerucht zou Maandag jl. in den zuidwesthoek van Apeldoorn, onder Hoenderloo, een wild zwijn gezien zijn, en is Z. M. de Koning, vergezeld van H. D. jagermeester en eenige andere heeren derwaarts gereden, om zoo mogelijk het dier op te sporen, waarop dan jacht zou worden gemaakt. Zutph. Ct. WegeDS de duurte der koffieboonen maakt men in Drente gebruik van gebrande erwten hetgeen veel opgang maakt. De winkeliers verkoopen dat artikel voor één gulden het kilogram. Men meldt uit Neuzen, dat het ten deele uitgebrande ijzeren Engelsch stoomschip Kil- lamey van het strand afgebracht en in de Oost- kolk te Neuzen gekomen is, om, na zooveel mogelijk te zijn dicht gemaakt, naar elders te worden vervoerd, ten einde in orde te worden gebracht. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst, k Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1