BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. buis had aangelegd naar den sedert dien tijd afgesloten, maar zich nog in zijne woning bevindenden meter. Naar men verneemt, zullen dit jaar de groote forten in de Utrechtsehe linie weder door detachementen vesting-artillerie en infan terie bezet worden, ten einde aldaar practische oefeningen te houden. UD.) Men schrijft uit Maastricht omtrent de gevonden laag steenkool te Heerlen, dat deze van ruim 8 Rijulandsche voeten en van de beste soort is. Mochten deze en andere begonnen boringen in exploitatie komen, dan kan ons land ver zekerd zijn een voorraad kolen te hebben voor duizende jaren. Te Merkelbeek (Limburg) werd zekere M. 11. Vrijdag het slachtoffer eener lafhartige aanranding. Hij wilde zich dien avond naar zijn zuster begeven en moest het huis van den heer II., lid van den Gemeenteraad, voor bij gaan. Deze, M. ziende aankomen, snelde plotseling op hem aan en bracht hem met een stok hevige slagen op het hoofd toe. M. viel in zwijm en kon slechts met moeite het huis zijner zuster bereiken. De wonden zijn zeer ernstig en zullen hem noodzaken geruiraen tijd het bed te houden. De aanvaller heeft de vlucht genomen op Prui sisch gebied. (C. d. I. M.) Te Nieuwolda, in het Oldambt, provincie Groningen, heeft zich voor eenige dagen een conflict voorgedaan tusschen de landbouwers en de boerenknechten. De laatsteu hadden vernomen, dat de landbouwers besloten hadden geen knecht in dienst te nemen, die binnenstijds den dienst bij een ander heeft verlaten en ook niemand, die niet door zekeren bodebesteder zou zijn besteed. Tegen een en ander zijn de gezamenlijke bouwknechten van de gemeente opgekomen, met den eisch: 1°. van verhooging van loon, zóo, dat de groote knecht 1.60 en de tweede knecht f 1.25 zal moeten verdienen, en 2°. dat geen der knechten, die tot hun verbond behooren, zich zal laten besteden door den persoon, daartoe door de vergadering der landbouwers aangesteld. De afloop van dit geschil wordt met belangstelling tegemoet ge zien. (N. R. Ct.) Te Onderdendam had onlangs het vol gende plaats. De meid van den kuiper B. was ongesteld. De dokter werd geraadpleegd en zeide haar, dat zij binnen kort bevallen moest. Zij ontkende dit ten sterkste,- waarop de dokter B. waarschuwde. Daar de vrouw van B. toevallig juist wat drukte had, zeide het meisje tot haar: smorgen ben ik weer beter en zal u weer helpen." Kort daarna hoort de knecht, die boven haar sliep, eenig geraas. Hij roept B. en beiden gaan op haar gejammer af. Ook de dokter wordt ge haald en deze constateert, dat er een bevalling heeft plaats gehad, 't Kind was echter te zoek. Men vond het eindelijk in het bedstroo. De ongelukkige moeder, anders een flink, op passend meisje, is ook kort daarna overleden tengevolge van vergiftiging, misschien uit wan hoop, welk gevoelen te meer ingang vindt, daar zij de laatste dagen bljjken van verstandsverbijstering gaf. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Ook te Westeremden moet een kindermoord plaats gehad hebben. De justitie heeft mede de zaak ia handen. (Gr. Ct.) In de Dordrechtsche Courant komt dr. N. B. Donkersloot op tegen het dezer dagen medegedeeld aandoenlijk verhaal omtrent een vrouw uit Gouda, die haar man in het krank zinnigengesticht te Dordrecht zou bezocht heb ben en bij haar terugkeer met haar kind van vermoeienis en uitputting bijna zou zijn be zweken. Dr. D. verklaart, dat van het gebracht be zoek aan haar krankzinnigen man geen enkel woord waar is. De beklaagde vrouw heeft een sprookje verzonnen om daarmede haar voordeel te doen. (Dagbl.) Amsterdam was eergister ochtend gedu rende eenige uren in zulk een dikken mist gehuld, dat 't soms onmogelijk was verder dan een paar meter te zien. Op enkele plekken der stad wisten de voerlieden van rijtuigen niet altijd zich behoorlijk te bewegende omnibus diensten moesten eenigen tijd gestaakt worden. Tegen 12 ure was de nevel verdwenen, om kort daarna weder voor een paar uur te ver schijnen. Volgens een telegrafisch bericht uit Rome heeft de Paus, bij de receptie der Katholieke Comités, aldaar ter stede naar hem afgevaar digd, eene toespraak gehouden, waarin hij zich in krachtige bewoordingen uitliet over de te genwoordige vervolging der kerk. De beweging in Duitschland om een tractaat betreffende copierecht met Nederland te sluiten, neemt toe. De voornaamste uitgevers volgen het voorbeeld van de schrijvers en zul len een petitie bij den Rijksraad indienen. Volgens te Deventer ontvangen berichten uit Noord-Duitschland heerscht daar het mond en klauwzeer hevig ouder het rundvee, waardoor het vette vee er zeer laag in prijs moet zijn. Men verwacht dat dit nadeelige gevolgen voor de veehouders in ons land zal hebben, wijl de handel in melk- en neurend vee, vaaryan de uitvoer in den laatsten tijd weder zeer groot was, tijdelijk zal stilstaan. Per telegraaf. Het zeer uitvoerig verslag der tweede liamer over het ontwerp tot regeling van het muntwezen is rond gedeeld. Er waren velerlei bedenkingen gerezen en vragen gedaan,_die, volgens de commissie van rap porteurs, niet alle voldoende zijn beantwoord. Intus- schen blijkt dat de regeering haar voorstel blijft handha ven; zij meent dat het zilver nog meer zal dalen en acht het niet aannemelijk, dat de aanneming van den gouden standaard verhooging van den rentestandaard op zich zelf tengevolge moet hebben. Bleet integendeel Ne derland met zijn zilveren standaard alleen staan tusschen groote rijken met gouden, dan liep onze geldmarkt gevaar voor stoornis. Een uitstel van de verandering van den muntstandaard zou niet tot mindere opoffering leiden, en den onnatuuilijken toestand doen voortduren. De regeering wil de quaestie van het Indisch munt wezen niet met die van Nederland samenkoppelen. Zij stelt hoogen prijs op een eenheidstelsel hier en in Indie, maar zij kan zich nog niet bepaald ver klaren. De zaak is in Indië in onderzoek. De regeering wacht de Indische voorstellen at. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Bruinisse, door Ds. J. van 't Rooft, pred. te Nisse. Toezegging van beroep naar Arnemuiden ont vangen door ds. J. M. Rutte, laatst predikant te Patterson in Noord-Amerika, die dezer dagen het colloquium doctum verkreeg bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. De Gemeenteraad van Oostdongeradeel heeft., op voorstel van den hoofdonderwijzer te Paesens, besloten, in die school, in plaats van een kweekelii g, twee van de oudste schooljongens aan te stellen tegen1.25 per maand. Uit FranJerljlc bericht men, dat de veel besproken zaak der schikking tusschen de re geering en de beredderaars van den boedel van wijlen Napoleon III weder een stap is vooruitgekomen. De commissie ad hoe en de vertegenwoordigers der voormalige civiele lijst zijn het eens geworden; het chineesche museum en de collectie-Soltikoff zullen niet teruggegeven, maar de waarde er van zal in klinkende munt aan de erfgenamen betaald worden. De graaf van Chambord heeft weder een brief geschreven, die echter niet openbaar zal worden gemaakt, omdat het slechts een particulier ge schrift is. Daarentegen meldt mendat de voornaamste aanhangers van den zoon van Na poleon 111 zich tegen 16 Maait a. s. naar Chislehurst zullen begeven, om den prins met zijnen achttienden verjaardag geluk tewenschen, en hem als hunnen toekomstigen keizer te be groeten. Vooreerst bestaat er echter weinig kans om hun verlangen voldaan te zien. De bonapartisten zijn evenmin bij machte Napo- lon IV op den keizerlijken troon te brengen als de legitimisten om Hendrik V op den ko ninklijken troon te plaatsen; en wat de twee andere partijen betreft, wordt het al meer dui delijk dat de republikeinen de republiek niet kunnen stichten en de orleanisten er niet in kunnen slagen, den graaf van Parijs tot koning der Fransehen, of den hertog van Aumale tot president der fransche republiek te doen uit roepen. Het volk begeert vuriglijk een vast degelijk, duurzaam, liberaal en eerlijk bewind, maar kan het niet krijgen. En toch heeft het ongelukkige land, met eene schuld van twee- en-twintig milliarden beladen er de grootste behoefte aan. Mac Mahon heeft een bezoek gebracht aan het Hoog Gerechtshof. In antwoord op een toespraak van den voorzitter, zeide Mac Mahon, dat hij alles zou doen om den bloei van handel en nijverheid te herstellen. Hij liet zich zeer stellig uit over den zevenjarigen duur van zijn presidentschap en verklaarde, dat hij ge durende die zeven jaren rust en orde, langs wettelrjken weg hersteld, zou handhaven. Hij drukte de verwachting uit, dat de gemoederen tot kalmte zouden komen en hij over zeven jaren Frankrijk aan zichzelf zou kunnen terug geven. De commissie, door het 0« slt nrijksche huis van afgevaardigden benoemd tot onder zoek van het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel, heeft zich verklaard voor de af schaffing van het zeg-d op binnenlandsche bla den en advertentiebladen, te beginnen met 1 Januari 1875, en van het almanakzegel te be ginnen niet I October 1874. In de begroo- tingscom missie werd door den minister van financiën de indiening weldra van een ontwerp van wet tot wijziging van het belastingstelsel aangekondigd. De door het Pruisische huis van afge vaardigden aangenomen wet waarbij het bur gerlijk huwelijk als plicht wordt voorgeschreven, is thans in onderzoek bij een commissie uit het Heerenhuis, dat het beginsel der wet heeft gehandhaafd. Hare eerste en voornaamste arti kelen zijn reeds door de commissie goedgekeurd. De groothertog van Mecklenburg-Schiverin heeft de zitting van den landdag geopend met een troonrede, waarbij hij deed uitkomen dat Schwerin en Strelitz ééns denken over de nood zakelijkheid der grondwetsverandering. De re geering wil een op zich zelve staande landsvtr- tegenwoordiging, met terzijdestelling van het patrimoniale karakter, doch met aansluiting bij hetgeen bestaat. De beoogde hervorming zal, meent hij, het land in staat stellen, met ge trouwheid aan het Duitsche rijk, mede te wer ken tot het vervullen van de taak aan dit rijk opgelegd. De ontworpen wet heeft ten doel een indirect en een rechtstreeksch kiesstelsel in te voerenhet eerste voor de steden en plattelandsgemeenten, het tweede voor de groote grondeigenaren. Laatstgenoemde kiezen recht streeks 81 leden, de steden en plattelandsge meenten vaardigen 57 vertegenwoordigers af, gekozen door vrij gekozen gemeentebesturen. De zittingtijd der kamer is zes jaren. Aan den landdag wordt het onvoorwaardelijk recht toegekend wetten te maken en belastingen vast te stellen. De begrooting wordt elk jaar vast gesteld. De jongste berichten betreffende den burger oorlog in Spanje melden dat Laguardia ge capituleerd heeft. De carlisten, welke die plaat3 verdedigden, hebben de wapenen nedergelegd. De Indépen lance Beige bericht in een uit Santander ontvangen telegram, dat het bombardement van Bilbao door de carlisten waarschijnlijk gisteren een aanvang zou nemen. In de laatste vijf-en-twintig jaar is de handel in salpeter op een verwonderlijke wijze in IPeru toegenomen. In 1848 waren drie schepen voldoende om het product naar Eu ropa over te brengen, terwijl nu gemiddeld een honderdtal vaartuigen in de haven van Iquique op lading wachten. Een spoorweg verbindt de salpeterdistricten met de haven. Langs dien weg vindt men een- en-dertig salpeterfabrieken, van da beste werktuigen voorzien en geschikt om 1250 ton daags te produceeren. Een-en-twintig nieuwe fabrieken zijn in aanbouwzoodat, naar berekening, na verloop van eenigen tijd de productie 19000 ton daags zal bodragen. Eene weduwe te Charlois heeft haren 85sten verjaar dag gevierd in het bezit van 223 kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Nabij Argenteuil is door een boer met hulp zijner vrouw een wolf gedood. Te Rotterdam hebben eenige personen den val van den kraton gevierd, door o. a. de hoeden hunner medeburgeis af te slaan. Te Arnhem heeft een meubelmakersknecht door het overmatig gebruik van sterken drank zijn dood veroorzaakt. In de Pruisische provincie Posen zijn 23 kinderen die uit de school te Kotlom b huiswaarts keerden en tot bekorting van den weg over de toegevroren rivier gingen, verdronken. Het jaar 1443 staat in oude kronieken opgetee- kend als een jaar van groote duurte, want een vette os gold 'Ai gulden, een koe kostte 2 gulden en voor 23 schapen moest men 8 gulden, voor 25 kippen 1 gulden besteden. Op de Noorder spoorbaan bij Parijs had voor eenigen tijd 't volgend treffend voorval plaats.- Een wisselwachter bemerkte, toen hij des morgens den wissel voor eec aankomenden trein moest verzetten, dat zijn dochtertje op 50 meter afstand tusschen de rails liep. Reeds hoorde hij den trein aankomen en

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2