1874. N°. 17. Zaterdag 7 Februari. 61,te jaargang. GRONDBELASTING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GÖESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels è/l,~ Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82), ter openbare kennis, dnt ter se cretarie van die gemeente gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen in deze gemeente, en dat de verzoekschriften om her meting, herschatting of vernietiging der gedane me ting of schatting, alsmede de bezwaarschriften, binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan hee- ren Gedeputeerde Staten dezer Provincie kunnen wor den ingediend. Goes, den 6 Februari 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 6 Februari 1S74. Het beroemde Florentijner strijk-quartet 7,al zich volgens achterstaande advertentie a. s. Maandag ook in Goes doen hooren. Jean Becker, Eurico Masi, Luiqi Chiostri en Friedrich Jlilpert zijn de namen van het viertal kunste naars, dat eene Europeesche vermaardheid heeft verkregen. We achten het dan ook overbodig iets tot aanbeveling te zeggen, en verwachten van het kunstminnend publiek eene trouwe opkomst, want zoo ooit, dan zal zeker op dien avond een genot te smaken zijn, zooals zelden in Goes het geval is. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier van heden, is uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden van Yerseke tegen het Burgerlijk Armbestuur van Yerseke; overeen komstig de conclusie van den officier van jus titie heeft de rechtbank de vordering van kerkvoogden, strekkende tot terugvordering van eenige perceelen land sedert 1847 in het bezit van het Burgerlijk Armbestuur, toege wezen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten de zer provincie, Provinciaal blad no. 18, is het tijdstip waarop dit jaar de herijk der maten en gewichten etc. moet plaats hebben, voor Goes bepaald van 29 Juni tot 18 Juli. De tijdsbepaling voor de andere gemeenten op Zuid- en Noordbeveland vermelden wij in een volgend no. Als hoofd-ingenieur van den Waterstaat voor Zeeland is aangewezen de heer G. Van Diesen. {Dagblad.) Het Reuter telegram, meldende dat een voormalig eerste Minister van den Sultan van Atchin het tractaat van 1857 voor vervalscht heeft verklaard, wordt in Duitsche bladen zóó vertaald, dat volgens den Atchineeschen Minister van den kant van Atchin in het geheel over geen tractaat zou onderhandeld, veel minder een verdrag zou gesloten zijn, zoodat van de zijde der Nederlandsche Regeering bedriegerij zou hebben plaats gehad. Dergelijke lezing van het telegram (maar met eenig verschil in redactie,) vinden wij in de Norddeutsclie Allgemeine Zeitung en in de Weser- Zeitung. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat Reuter s Agentschap afzonderlijke telegrammen aan die bladen zou hebben afgezonden, zoo geheel af wijkende van het telegram, dat wij en alle andere dagbladen ontvingen. Het schijnt dus, dat de Duitsche Redactiën hare fantasie te hulp hebben geroepen bij het vertalen van het telegraphisch bericht uit Penang. Wij zouden daar niets op tegen hebben, indien het niet geschied ware ten koste van den eerlijken naam van Nederland. Daartegen komen wij op. Het tractaat van 1857 is wel degelijk gesloten, en er is volgens de wet mededeeling van gedaan aan de Staten- Generaal. Wel is het mogelijk, dat van de zijde van Atchin een of andere formaliteit is verzuimd bij het sluiten van 't tractaat; maar dit kan dan niet aan de Nederlandsche Re geering geweten worden, zoodat men, zoDder zich grovelijk aan de waarheid te bezondigen, niet spreken kan van bedriegerij, door die Re geering gepleegd. (TV. R. Ct.) Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Ct.: »Do Commissie van Rapporteurs van de Tweeds Kamer der Staten-Generaal over het wetsontwerp regelende het muntwezen, heeft 11. Vrijdag het verslag vastgesteld, dat spoe dig gedrukt zal zijn. Ben ik goed ingelicht, dan heeft de commissie geen bepaald voorstel geformuleerd voor de Tweede Kamer, hoewel het reglement van orde znlks voorschrijft. De commissie moet evenwel te kennen geven, dat de inlichtingen van den Minister van Fi nanciën zeer mager zijn, en zeer afsteken bij de schoone stukken, door de Belgische Re geering gepubliceerd. Het voornemen der Re geering om de koperen centen door bronzen te vervangen is in het wetsontwerp geschrapt, omdat België denkelijk bronzen pasmunt zal maken en de Belgische centen dan op nieuw in ons land zouden rondloojsen," Ook bespreekt de schrijver den aanleg van spoorwegen en zegt dan o. a. het volgende: »Ben ik wel ingelicht, dan worden van de zijde van Rotterdam pogingen aangewend, om een spoorweg te krijgen van Zevenbergen naar Brouwershaven. »Vele Rotterdammers zijn van meening, dat de nieuwe waterweg nooit voldoende zal wor den voor de groote scheepvaart op de Oost en Amerika. Reeds heeft de grootste reederij {van Zeijlen en Decker) zich verplaatst naar Vlissingen. De schepen te Ylissingen binnenko mende, hebben een te langen en slechten weg afteleggen, om na gedeeltelijk gelost te zijn, naar Rotterdam te gaan, zoodat zij te Vlis singen geheel leeg worden gelost. »Men meent dat, door een spoorweg naar Brouwershaven aanteleggeu, en aldaar een dok te maken, de groote schepen alsdan te Brou wershaven gedeeltelijk konden lossen en ver der op gaan naar Rotterdam, waardoor deze laatste plaats ten minste eenigszius zijn groot handel zou behouden, en Brouwershaven voor Rotterdam zou worden, wat 'Ouxhaven is voor Hamburg en Bremerhaven voor Bremen. Ik herinner, dat in de aanvrage om concessie tot aanleg van spoorwegen, in October jl. inge diend door de Rotterdamsche Bank, de Rot- terdamsche Handelsvereeniging enz., reeds ge zegd wordt, dat de spoorweg naar Brouwers haven onze beste reede met het binnenland zou verbinden." De Minister van Financiën heeft bij eene resolutie van 10 Januari Jl. maatregelen ge nomen tegen het in gebruik brengen van scha delijk vleesch, door het verstrekken van voor schriften aan de ambtenaren van den actieven dienst. Te Amsterdam loopt volgens het Hbl. ook het gerucht, dat ar. Kuyper niet in de Kamer zal verschijnen, wegens redenen van ernstigen aard. Onder de leden der godsdien stige richting, tot welke de heer Kuyper be hoort, zijn er namelijk velen en het zijn de invloedrijkste die nog al opzien tegen de democratische neigingen, welke zjj bjj den gekozene meenen ontdekt te hebben, zoodat zij van hun kant naar men beweert krachtig tegen de aanvaarding van het lid maatschap ijveren en niet zonder goeden uitslag. Het blad wijst er op, dat dr. Kuy per spoedig, waarschijnlijk uiterlijk den 12 Febr., beslissen moet. De Standaard verneemt, dat bij de op* handen zijnde verkiezing te Gouda van anti- revolutionnaire zijde de generaal W. von Wrangél auf Lindenberglid van het hoog militair ge rechtshof te Utrecht, candidaat zal gesteld worden. In de zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, van Woensdag is o. a. behandeld een beroep van het Dijkshestuur van den poMer de Perponcher, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zee land, waarbij het Bestuur van dien polder uit- genoodigd wordt een voordracht in te zenden voor de benoeming van een plaatsvervanger van den dijkgraaf. Te Middelburg wordt binnen eenige dagen weder een schip gewacht, van de reederij der heeren van Zeijlen en Deckerom lading in te nemen; terwijl daarna ook een schip uit Indië wordt verwacht. Door het Bestuur der Christelijke bur gerschool te Middelburg is besloten, in zake het den Koning aan te bieden kindergeschenb, zich aan te sluiten bij het Centraal-comité van onderwijzers te Amsterdam. Wij vernemen dat de onderhandelingen tusschen het Rijk en den heer Smit te Ridder kerk, betrekkelijk de overneming der werf enz. te Vlissingen, zijn geëindigd en de Regeering slechts wacht op de bijeenkomst der Tweede Kamer ten einde een wetsontwerp daaromtrent in te dienen. (N. M. Ct.) Uit Zeeland wordt aan het Utrechtsch Dagblad geschreven, dat de Rotterdamsche Maatschappij van Stoomvaart op Amerika voor nemens is om te Glasgow twee stoombooten te laten bouwen van grooter charter dan die, welke zij thans in de vaart heeft. Het plan is om deze booten van Vlissingen naar New- York te doen varen. Te Rotterdam is een notaris, P. geheeten, in hechtenis genomen, onder verdenking van verduistering van gelden. In deze zaak moet o. a. het Geref. Burger Weeshuis aldaar, waar van de heer P. regent was, voor een aanzien lijk bedrag betrokken zijn. Men deelt aan het V. D. mede: >Ook de Nederlandsche schilders willen niet achter blijven om Z. M. den Koning den 12 Mei afzonderlijk een bewijs van hulde aan te bie den. Algemeen weet men, dat Z. M. een be minnaar is van de schilderkunst. Er bestaat daarom voornemen, om den Koning een col lectie schilderstukken van de eerste levende meesters in ons land aan te bieden. Wij vernemen dat de geldleening, ten behoeve der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, niet tot haar minimum van ƒ25,000 volteekend werd en de inschrij vingen derhalve niet kunnen worden aangeno men. N. R. Ct. Wederom is door de Haagsche politie een diefstal van gas ontdekt, thans ten huize van een tapper op de Geest, die sinds gerui- men tijd van het gas door de fabriek verstrekt geen gebruik maakte, maar niettemin eene gaspit des avonds ontstak, waartoe hij een

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1