1874. N°. 16. Donderdag 5 Februari. 61ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «OFSSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 e. met bijblad 10 c. GOES, 4 Februari 1874. Maandag avond had in de Concertzaal alhier we der de gewone jaarlijksche uitreiking van de beloo ningen en getuigschriften voor getrouw schoolbezoek door het Comité tot wering van schoolverzuim plaats. Verschillende autoriteiten, waaronder het bestuur van de bijzondere school, en een groot aantal belangstel lenden woonden dit geliefde schoolfeest bij. Na eene voorafspraak van den voorzitter en het zingen van eenige liederen door de kinderen had de uitreiking der belooningen plaats en werdén bekroond van de school 2e klasêe 108 leerlingen, waaronder 67 met 0 verzuim; van de bijzondere school 114 leerlingen, waaron der 43 met 0 verzuim van de weezen- en armenschool 37 leerlingen, waar onder 18 met 0 verzuim; van de school 3e klasse 101 leerlingen, waaronder 52 met 0 verzuim van de school Ie klasse 94, waaronder 31 met 0 verzuim zoodat er in het geheel zijn bekroond 454 kin deren, waaronder 211 zonder eenig verzuim, terwijl namens regenten van het weeshuis aan 10 verdien stelijke weezen nette boekgeschenken werden uitgereikt. In het geheel werd 65 van de kindeten, die gedurende het volle jaar 1873 hebben schoolgegaan 'bekroond, tegen 48 in 1872, een vooruitgang, die zeker getuigt van het groote nut van dit Comité, dat na 5 jaren bestaan, zulke belangrijke resultaten op levert. De belooningen bestanden als vroeger in inschrij vingen op de spaarbank, boekgeschenken en getuig schriften. Gelijk wij vroeger reeds vermeldden, was het bedrag der inschrijvingen op de spaarbank wat verlaagd moeten worden; het bleek voorloopig niet, dat dit een ongunstigen indruk te weeg had gebracht. Na afloop van de uitreiking der belooningen wer den door den voorzitter van het bestuur der bijzon dere school, benevens door een lid van het Bnrgerl. Armbestuur woorden van dank aan de leden van het Comité gericht en betuigingen van sympathie in 't lof felijk doel van dat Comité uitgedrukt, terwijl door laatstgenoemde en door den voorzitter van het Co mité ook tot de weezen en tot de ouders der minvermogende kinderen een hartelijk woord werd gesproken om hun het groote gewicht van getrouw schoolbezoek en het vlijtig gebruik maken van het onderwijs te doen beseffen. De indruk was bij alle aanwezigen blijkbaar zeer gunstig; terwijl in de réunie, later door de sehool- autoriteiten en de hoofd- en hulponderwijzers van alle scholen dezer gemeente met de leden van het Comité gehouden, de meest aangename toon heerschte. Gisteren avond gaf de Rederijkerskamer „Tollens" hare 6d0 openbare opvoering. Een paar fragmenten uit Joan Woutersz werden onberispelijk uitgevoerd Ook de losse voordrachten door eeinge leden der kamer getuigden van veel studie. Tollens' doodgraver vooral werd door een jeugdig en jong lid op eene wijze voorgedragen, die ieders bewondering opwekte en veel aanleg verraadt. Het pastukje „de Vrouwenhaters" werd vooral in het eerste en tweede bedrijf met uitstekenden taet uit gevoerd. In het derde bedrijf haperde zeer veel, maar deze enkele vlekken waren niet van dien aard, dat daardoor de indruk van 't geheel werd bedorven. Met genoegen bemerkten wij, dat voordrachten en rollen volkomen naar ieders krachten waren ver deeld en dat de censor, van wien trouwens niet anders te wachten was, de voordracht van de goede voortbrengselen onzer beste dichters op den voorgrond had geplaatst. Uit alles bleek, dat de vorming van goede rederijkers bij Tollenshoofddoel is. De minister van Financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat in den loop van dit jaar zestig commiezen vierde kl. der dir. bel.in- en uit-g. rechten en aecijnsen, kunnen worden aangesteld op een bezoldiging- van ƒ420 'sjaars, en eene gratificatie van 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld dat in de maand Juli 1874, op nader vast te stellen plaats en dagen, een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor deze betrekking dat voor die betrekking kunnpn in aanmer king komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 2S jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde; dat voor gepasporteerde onderofficieren die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, het maximum, van leeftijd op 34 jaar en voor gepasporteerde onderofficieren of andere mili tairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaren is bepaald dat de verzoekschriften om toelagen tot bet voorschreven onderzoek vóór den 15n Juni aan staande, bij het Departement van Financiën moeten zijn ingekomen, des verkiezende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, in- en en uitgaande rechten en aecijnsen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de vereiscbte stukken, welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. Bij Koninklijk besluit van 5 Januari is, op voordracht van den Minister van Justitie, een nieuwe regeliug van het onderwijs in de groote cellulaire gevangenissen ingevoerd. Het lot der onderwijzers is daarbij nigt uit het oog verloren,, maar de jaarwedden zijn in evenre digheid gebracht met de werkzaamheden. Een hoofdonderwijzer zal minstens ƒ1200 genieten. Op iedere 80 cellen komt één hulponderwijzer de 1ste op 1000, de 2de op ƒ900 en de 3de op ƒ800. Eene onderwijzeres zal minstens 600 trekken en vrije woning hebben ia bet gebouw. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie, en dat dit examen op 1 Juli aanstaande een aanvang zal nemen. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen kunnen worden toegelaten, bebooren de aan vrage daartoe vóór 1 Mei aanstaande aan het Departement van Oorlog te zenden, met de stukken vermeld in de Staats-cl. van jl. Maandag. Nu da weduwe met het treurig bericht is in kennis gesteld, kan worden medegedeeld, dat blijkens het jongste bij het Departement van Koloniën uit Atchin ontvangen telegram, dd. 28 Januari jl., aldaar overleden is de lui tenant der mariniers Smith, die den 23 te voren gewond werd. (Staats-Ct.) De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat in de week van 25 tot 31 Januari jl. aan Aziatische cholerk zijn overleden te Delft 1 persoon, te Leiden 1 per soon. Totaal in het Rijk 2 personen. Te Amsterdam ligt voor de leden dei- Hervormde Gemeente ter teekening een mis sive aan dr. Kuyperinhoudende bezwaren tegen de aanvaarding van het lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zouden zij de kiezers van Gouda geen groo- ter dienst bewezen hebben door die bezwaren wat vroeger publiek te maken? Vaderland ,,De held in stormgevaar" C. Dito is door de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij begiftigd met de gouden medaille, waarop de inscriptie: Cornells Dito 1852-1873," en een getuigschrift. Gedurende het tijdsver loop van ruim 20 jaren heeft hij ouderschei den menschenlevens gered. In het aanstaande voorjaar vertrekken uit het Noorden des lands ruim 70 huisgezin nen naar Noord-Amerika, onder welke vele gegoede personen. De Oostpoort van Hoorn, dagteekenende van 1578, zou tot afbraak verkocht worden, doeh op verzoek vau den Min. van Binnenl. Zaken om te onderzoeken of het gebouw niet als oudheid bewaard diende te blijven, is besloten den verkoop voorloopig te staken. In Rusland, heersebt de runderpest in 23 gouvernementen. In den tijd van ongeveer een maand zijn aldaar ruim 16000 stuks vee aangetast en ruim 14000 stuks gestorven of g°dood. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De cand. W. van Lingen is 25 Januari jl. tnt predikant bij de Ilerv. gein. te Schore en Vlake bevastigd door ds. C. R. Oorthuis, prei). te Waarde, met I.uc. 1248b, en heeft 's namiddags zijne intrede gedaan met Lnc. 10 42a. Onderstaand bericht, voorkomende inde Prov. Friesche Ct. nemen we in zijn'geheel over, en wel zonder kantteekening. Resumeeren durv en we nietcommentariëeren wi11 en we niet; het eerste niet, omdat we vreezen het eigenaardige niet te kunnen teruggevenliet tweede niet, omdat we 't oinioodig oordeelcn ■Dockum 25 Januari. Een zonderling feest is in de vorige week in de Dockumerwouden gevierd; zonderling om den oorsprong van de stichting ter wier eere, zonderling om de plaats, waar dit feest werd gevierd, zonderling van wege de sprekers, welke daarbij den kansel beklommen, en eindelijk zonderling om de gezegden, die er openlijk als heilige waarheden zijn uitgesproken. Immerside bijzondere Christelijke school Ie Wouterswoude is de oorzaak, dat het besluit tot het bouwen eener openbare school, aldaar zoo noodig als nuttig geacht, op voorstel van den Burgemeester door den Raad is ingetrokken; de inwijding van evengenoemde bijzondere school heeft plaats gehad in de Her vormde kerk te Driesum; zeven sprekers, waaronder 1 Luth. predik, (van Leeuwarden), 1 Nederd. Herv. (van Anjum) en 1 Christel. Geref. leeraar (van Murmerwoude), 3 onderwijzers van bijz. Christel, scholen (van Anjum, Dockum en Nijkerk) en 1 Wethouder van Dantnmadeel (van Sijbrandahuis) voerden er achtereenvolgens het woord tot eene overgroote schare van allerlei kleur, en in wier midden zich ook dc Burgemeester-kerkvoogd, Baron van Sijtzama, als hoofd der anli-schoolwethcweging, bevond, zijnde de volgende punten voor axiomata aangenomen, althans verkondigd: a. de openbare of staatsschool is heidensch en barbaarsch, de bijzondere is Christelijk en be schaafd; b. de openb. of staatsschool geeft den kinderen steenen in stede van en zóó als de bijzondere brood; c. de bijzondere school mag den naam van Christus noemen, de openbare niet, maar deze wel den naam van Jezus, om dien te gébruiken alsvlagom de valsche lading te dekken; d. de Burgemeester van Bantumadeel brengt beroering in de gemeente, maar zij is niet verkeerd, die beroering; e. de openbare school heet de oude, de bijzondere nieuw, maar 't is juist an- dersom; f. de bijzondere school te Wouterswoude Zal, in plaats van jij en jou, de kinderen u en gij leeren;en g. eindelijk, heeft de nieuwe onderwijzer aan die bijzondere school beloofd, den kinderen geen blauwe oogen te zullen slaan, noch den nek te breken. Wij laten aan het oordeel van den be scheiden lezer over, welke gevolgtrekkingen uit een en ander te maken zjjn." Door den gemeenteraad van Tholen is het trac- tement van den hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs met 75 verhoogd, en dat van den 2den hulponderwijzer op de lagere school op ƒ500 gebracht, gelijk staande met dat van den lsten hulponderwijzer. Aan den onderwijzer F. W. Gelderblom te Hoen- derloo is eene gratificatie geschonken van 15.62s voor de assistentie hem door zijne dochter verleend. Te Vaals wordt een hulponderwijzer gevraagd voor ƒ300. Om echter den te grooten toevloed te matigen, heeft men er wijselijk de bepaling aan toe gevoegd, dat de sollicitanten in 't bezit moeten zijn van een acte voor de Hoogduitsche taal. ,De Nederlandsche Vereeniging ter verstrekking van dadelijke hulp aan min bezoldigde onderwijzers en tot bevordering eener voortdurende verbetering der on- derwijzersjaarwedden", van wie wij in één onzer vorige nommers mededeelden, dat zij zich vroeger met on gunstig gevolg tot de Regeering had gewend, heeft thans een verzoek aan de 2de Kamer ingediend, waarin zij bij deze aandringt op herziening der onderwijswet, en dan bij die herziening art. 19 zoodanig te wijzigen, dat het minimum der jaarwedde van een hulponder wijzer 500 en dat van een hoofdonderwijzer 9QQ bedrage. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. 4 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels it/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1