op Dinsdag den 27 Januari 1874, gemeesters-circulaire, is besloten, aan dat co mité te adviseeren, Z. M. den Koning, bij Zijn aanstaand zilveren Kroningsfeesteen Hem waardige verblijfplaats te Leeuwarden aan te bieden, door de stichting van een paleis ter plaatse van het tegenwoordig vervallen paleis der vroegere Friesche Stadhouders, van wie onze Koning in rechte lijn afstamt. Dat men in Friesland-zelf ten hoogste met een dergelijke oplossing der quaestie van een geschenk, door geheel het Volk te geven, is ingenomen, behoeft geen betoog. Dagbl Men klaagt veel over de hardheid van den tijd. Desniettemin hebben de fabrikanten van brandkasten meer werk dan zij afkunnen. Het schijnt dus, dat den menschen door de laatste bankiers-exploiten, welke zooveel slacht offers hebben gemaakt, de schellen eindelijk van de oogen zijn gevallen en dat zij hebben ingezien, dat net toch beter is, wanneer men zijn eigen bankier is of althans zijn eigen geld bewaart. Het vertrouwen ia banken, als be waarsters van geld, is door Amsterdamsche, Haagsche en Utiechtsche heeren voor goed geschokt. NVlaara. Ct.) Een telegram uit Aden meldt den dood van Livingstone. Op weg van het meer Benrhe naar Ungangember is de beroemde reiziger aan de gevolgen van dyssenterie overleden. Het lijk is gebalsemd en zal naar Zanzibar en vervolgens naar Engeland worden overgebracht. De bondsraad te Berlijn heeft besloten, dat de Nederlandsche halve guldenstukken niet meer bij de openbare Staatskassen in betaling zullen worden aangenomen. Professor Palmieri, de vermaarde direc teur der sterrewacht op den Vesuvius, heeft voor de Keizerin van Rusland een metalen ther- mometer vervaardigd, die iedere eenigszins merk bare verandering in de temperatuur door het luiden van klokjes aanwijst. Het werktuig zal in het reisrijtuig der Keizerin worden opge hangen. Kunstb BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot voorz't-ter in den militieraad voor de provincie Zeeland, voor de lichting der Nationale Mi litie van 1874 E. II. F. W. Mathon, en tot zijn plaats vervanger II. P. Winkelman, beiden leden der Provin ciale Staten; tot lid jonkheer W. H. de Jonge van Campens Niewvland, en tot zijn plaatsvervanger mr. JV. C. Lambrechtsen van Ritthem, beiden leden van den gemeenteraad van Middelburg. AFLOOP VERKOOPINGEN. Het huis in de Kerkstraat van wijlen den heer Fer- dinandusse, heden publiek verkocht, heeft opgebracht eene som van ƒ6700; het pakhuis ƒ1225. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen tot pred. bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Colijnsplaat, eiland Noord-Beveland, de heer A. Brink, te Neuzen. Knnstnieuws. Toegerust met de vleiendste en veelbelovende beoordeelingen van vele Holland sche bladen, schonk het Zweedsche Dames-quartet ook onzen muziek- vrienden de welkome gelegenheid, door een con cert alhier, met zijne talenten kennis te maken. Als men bedenkt, hoeveel studie er noodig is om de tegenwoordige eischen in de zangkunst te kunnen bevredigen, dan moet men het dubbel bewonderenswaardig achten, vijf personen met zulk een onderling gelijken aanleg en ontwikkeling, zoowel met betrekking tot de stem als tot het muzikaal talent, vereenigd te vinden, tot uitvoe ring van een zoo zelden te smaken kunstgenot als een solo-quartet voor vrouwenstemmen. Het is bezwaarlijk anders denkbaar, dan dat de waarlijk aesthetisch scboone uitvoeringen dezer dames een gevolg zijn van de omstandigheid, dat zij hare opleiding aan een en dezelfde school heb ben genoten. Ieder van haar bezit een lichten toonaanslag en een gemakkelijk en onvermoeid gebruik van haar stemorgaan. Daarbij komt nog de niet te gering te schatten taakom een programma van 15 num mers zonder begeleiding uittevoeren. Bijzondere opmerking verdient in ons oog de uiterst discrete, den beiden uitersten stemmen in tempo en nuance steeds volkomen passende, houding van de 2e sopraan en de le alt, ter wijl de ontzettende diepte van het borstregister der contra-altstem de bewondering van het pu bliek afdwong. Met bet oog op de zeker niet zeer groote uit gebreidheid der litteratuur, die het soloquartet ten dienste staat, was de keuze der muziekstuk ken in 't algemeen recht gelukkig; maar bijzon- deren dank verdient het quartet, ons met eenige der even origineele als edele meest zeer ge voelvolle volksliederen uit zijn noordelijk va derland bekend te hebben gemaakt. De bijval van bet in grooten getale opgekomen publiek, steeg dan ook vaak tot enthousiasme en uitte zich door het verzoek tot herhaling van verschil lende nummers, waaraan bereidwillig voldaan werd. En nauwelijks is de hier beschreven genotvolle avond voorbij, of wij kunnen reeds de hoop koes teren op een niet geringer genot. Het gerucht toch loopt, dat een sinds jaren aan den muziek- hemel schitterend gesternte, het Florentijner strijk- quartet, binnen korten tijd ook onze plaats zal bezoeken en de muziekliefhebbers in verrukking brengen. Ook dit zal, naar wij vertrouwen, wel kom zijn en een goed onthaal vinden. JEteclitzaken. De Arrondissements-reehtbank te Goes, heeft dd. 29 December 1873, de navolgende vonnissen uitgespro ken; als I. B. d. 6. zoon van Francoijs, 64 jaar, geboren te Overslag, wonende te Zuiddorpe, werkman, schuldig verklaard aan verzuim van aangifte voor de nationale militie in de maand Januari bij burgemeester en wethouders, alwaar hij woonachtig was, gepleegd door den voogd die bij afwezigheid van zijn ongehuwden pupil daartoe verplicht was en gepleegd onder verzach tende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van een dag en iu de kosteu van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. II. F. L. B. 19 jaar, dochter van Carel Ludovicus, werkvrouw, geboren en wonende te St. Jansteen, be klaagd van moedwillige mishandelingdaarvan vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat. III. M. R. 33 jaar, geboren te Kruiningen, wonende t# Krabbendijke, schuldig verklaard aau eeuvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, IV. F. W. dochter van Abraham, 46 jaar, arbeid ster, geboren en wonende te Heinkenszand, schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd door een werkvrouw in de woning waar zij gewoon was te werken, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. V. Fh. F. zoon van Adriaan, 22 jaar, visscher, ge boren en wonende te Yerseke, schuldig verklaard aan Io feitelijk en gewelddadig verzet door een persoon zonder wapeuen tegen bedienende beambten ter gele genheid v. n de waarneming hunner function, 2o ge welddadigheid door een persoon zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit ontstaan zijn, tegen be dienende beambten ter gelegenheid van de waarneming hunner dienst. Veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van vijf en veertig dagen en in de kosten van het rechtsgeding, dèsnoods invorderbaar bij lijfs dwang. VI. M. v. I). 23 jaajp, zoon van Johannes Willem, schippersknecht, geboren en wonende te Yerseke, schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van sla gen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende tweemaal gepleegd. Veroordeeld tot eene cellulair# gevangenisstraf v n één maand, en twee geldboeten van acht gulden, ieder subsidiair cellulaire gevange nisstraf van een dag voor iedere boete en in de kos ten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. VII. P. M. V. T. 33 jaar, zoon van Jacobus Johannes, landbouvversknecht, geboren en wonende te Hontenisse, schuldig verklaard aan rebellie gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tol eene cel lulaire gevangenisstrat van acht dagen en in de kosteu van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. OPENBARE VERGADERING van den R A A B <1 e r E M Ei E X T E fi K S, des avonds te 71 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig, met kennisgeving, de lieer C. L. de Meu- lemeester. I. De Notulen der vergadering van den 13 Janu ari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en wetii. zich, ter uitvoering van het raadsbesluit omtrent den toestand van het stationsplein, hebben gewend tot den heer directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, onder toezending van gemeld raadsbesluit en van een afschrift dei- missive aan den sectie-ingenieur, verzoekende, dat die toestand mocht verbeterd worden; doch dat tot heden daarop nog geen antwoord is ontvangen. Foor ken nisgeving aangenomen. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht: a. Rapport der nieuwjaavscommissie met verant woording van ontvangsten en uitgaven der jongste uitdeeling, waaruit blijkt, dat is ontvangen 440,97 uitgegeven 392,02s en dat er alzoo een batig saldo is van ƒ48,95, hetwelk ten bate der volgende bet deeling in de spaarkas zal worden overgebracht. Op voorstel van burg. en weth. wordt een en ander, onder dankbetuiging aau de commissie, goedkeurend voor mededeeling aangenomen b. bericht van de firma de wed. J. C. Massee en Zoon, dat de voorwaarden, waaronder haar verzoek om afstand van grond aan den Keizersdijk is ingewilligd haar te bezwarend voorkomen, en zij dus dien afstand niet kan acceptecren. Foor kennisgeving aangenomen ,- j c. bericht van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, dat voor 1874 zijn benoemdtot voorzitter de heer mr. P. van der Meer Mohr; tot secretaris de heer J. J. Ochtmau. Als boven d. adres van den heer P. van der Meulen, om we gens het geven van meerdere uren les, als bij zijne infunctietreding, zijne jaarwedde te verhoogen. Uit adres wordt, met het bereids ingewonnen advies der commissie van toezicht, dat ongunstig luidt, gesteld iu handen der iinanciëele commissie; e. adres van L. Oele te Kloetinge, om hem, naast het iu erfpacht bezeten terrein, tusschen de 2 poorten, iu erfpacht of huur aftestaan 25 Centiaren grond. Verzonden aan burg. en weth om advies en voorstel; de Staatsbladen nis. 15 van 1874, die voor de leden ter inzage zullen gedeponeerd worden. IV. Alsnu is aan de orde het voorstel van burg. en weth. op het verzoek van het burgerlijk armbe stuur, om aan die instelling van weldadigheid in erfpacht voor 50 jaren aftestaan de Oostersehans, met toegang tot aan den weg naar de Zonstoof enz. en een gedeelte der Brakke vest, ten einde door af graving en demping de w erkverschaffing aan valiede ar nen vooittezetten. Het verzoek van het burgerlijk armbestuur en het voorstel van burg. ei! iveth. zijn reeds iu de vorige vergadering medegedeeld en werden op voorstel van mr. van Hoek gerenvoiëerd aau de tinanciëele com missie om bericht en raad. Het rapport dier commissie wordt door den Secre- taiis gelezen en bevat de conclusie, dat de raad ze kerheid behoort te hebben voor eene blijvende inkomst voor de gemeente, zooals zij nu geniet, en voorts, of er genoeg grond aanwezig zal zijn, om de vest te dempen. Dit rapport is door burg. en weth gezonden aan het burgerlijk armbestuur, 't welk daarop heeft be richt genoegen te nemen met eene toevoeging aan. de voorwaarden, „dat steeds zooveel aan de gemeente zal worden vergoed, dat voor de gemeeute het geuot der geheele som van 125 'sjaars verzekerd zij," en voorts, dat is onderzocht of er genoegzaam grond aanwezig zij tot de voorgenomen plemping, hetgeeu wordt vermoed, doch dat het z.ch onthoudt van het aangeven van cijfers, daar dit zeer moeielijk vooraf met zeke beid kan worden opgegeven terwijl voor zooveel de groud ontoereikeud mocht zijn, zulks uit verbreediug der slooting moet gevonden worden. Tengevolge der publicatie van het ingekomen ver zoek van het armbestuur in de Goessc/ie Courant van 15 Januari jl. zijn twee bezwaarschriften ontvangen, als: een van de directie der Breede Watering Be westen Yerseke, wijzende op art. 1 van het reglement van politie voor de polders in Zeeland, dd. 15 Juli 1867 (Prov. blad tio. 92) waarmede eene afgraving van den dijk in strijd zou zijn; en een van den heer J. J. van den Broeke, bewerende, „dat wanneer ge noemde dijk wordt verlaagd of afgegraven, adressant geen genoegzame beveiliging heeft voor zijn eigen dommen, bij eene eventuëele doorbraak of val in deu dijk van den Polder der Breede Watering Bewesten Yerseke, een te duidelijk sprekend bezwaar, dan dat er nog eenige nadere omschrijving van nut zouden kunnen zijn." Al deze stukkeu worden gelezen, waarna de Voor zitter gelast, dat de deuren zullen worden gesloten. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter nogmaals de twee bezwaren der finaneiëele commissie mede en licht die toe ook door herinnering aan het antwoord van het burg. armbest. De heer Busing zegt kennis genomen te hebben van de grenzen van het terrein, zoo als dit door het burg. armbest. verlangd wordt, en het te betreuren, dat nog een gedeelte der Brakke vestbij inwilliging van het verzoek ongedempt zou blijven. Hij zou daarom wel in overweging willen geven, de geheele Brakke vest tot aan het terrein van den heer J. Dekker Lz. in erfpacht aan het armbestuur ter dem ping aftestaan. De heer Fransen van de Tutte wijst op de onzeker heid of er grond genoeg zal zjjnom de vest te dempen tot aan den weg naar de Zonstoof, en ge looft, dat als men den weg verder aan de publieke dienst wilde omtrekken, dit eene zeer gecompliceerde zaak zoude worden. Daarom heeft het burg. armbestuur zich slechts bepaald tot aan den weg naar genoemde stoof. De heer Busing repliceert, dat het zijne bedoeling was, alleen de vest aftestaanniet den weg. Da heer F ansen van de Putte wijst nogmaals op de onzekerheid omtrent het al of niet genoegzame van aanwezigen grond tot demping en gelooft, dat het beter is, zoo noodig, later eene uien we uitgifte in erfpacht te doen. Niemand meer het woord verlangende, wordt het voorstel van burg. en weth. aangevuld door de toe voeging van het burg. armbestuur in omvraag ge bracht. Dit voorstel luidt nu lo. De Oosterschans met toegang van den weg af naar de Zonstoof tot aau den dijk naar Kattendijke, de ooster- en kleiue schans, alsmede den punt gronds aan de overzijde van den singelvóór den koepel van de erven van Voorst Vader, en de langs al die gronden gelegen Brakke vest niet meer ten openbaren dienst bestemd te verklaren 2o. Het armbestuur te machtigen tot aankoop van

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2