«Het beleg wordt voorafgegaan door een nauwe insluiting berenningder vesting, welke dan tevens, met haar omtrek, nauwkeurig verkend wordt, ten einde het front van aanval te bepalen. Alle verde.re beschikkingen en in het bijzonder de plaatsing van de verschillende parken, depóts en werkplaatsen, voor den dienst der artillerie benoodigd, hangen van het geko zen front af. «Tijdens de berenning vangt men zoo mogelijk ook terstond aan met het vervaardigen der benoodigde bekleedingsmiddelen, om daaraan ge durende den werkelijken aanval geen gebrek te hebben.» In plaats van aan het bestormen moet hier dus, waar het telegrafisch bericht van berenning spreekt, aan het insluiten van den kraton wor den gedacht. Maar al behoeft dat woord «berennen» ook geen reden tot ongerustheid te geven, dat de laatste berichten velen hebben teleurgesteld, verwondert ons volstrekt niet. Ook op ons hebben zij geen aangenamen indruk gemaakt. lederen dag hoopten wij de tijding te ontvan gen dat de kraton zougenomen zijn, maar nu blijkt het dat daaraan vooreerst niet te denken valt. En dat nu ook de tweede helft van de brigade van Padang opontboden is, is in elk geval een bewijs, dat ook generaal Fan Swieten den toe stand ernstig inziet. Maar juist met het oog op de tactiek, door generaal Van Swieten steeds gevolgd, verliest toch ook die nieuwe aanvraag om versterking veel van haar verschrikking. Ook uit het slot van het telegram mag worden op gemaakt, dat hij niet uit oogenblikkelijken nood, maar wel om tegen alle mogelijke eventualiteiten bestand te zijn en om op een centraal punt een groote macht bijeen te brengen, opnieuw ver sterking laat aanrukken. De Minister van Koloniën, in verband met de bij hem inkomende aanvragen om in lichtingen aangaande krijgslieden van de ex peditie tegen Atchin, ook nadat hun sneuve len, overlijden of hune verwonding is publiek gemaakt, brengt ter kennis van het al gemeen dat alle te dien aanzien bij bet Departement van Koloniën ontvangen wordende berichten en bijzonderheden door middel van de Neder- landsche Staatscourant worden openbaar gemaakt, de namen der gesneuvelden of overledenen evenwel eerst na voorafgaande mededeeling aan hunne naaste betrekkingen, voor zoover deze hier te lande kunnen worden opgespoord; en dat mitsdien aanvragen om meerdere bijzonderheden, zonder eenige vrucht worden ingediend. Voorts wordt opgemerkt, datj het Indisch Bestuur, even als bij de eerste expeditie plaats vond, bereids langs telegraphischen weg is uitgenoodigd, om van alle bij de expeditie gesneuvelden, overledenen en gewonden, zoo spoedig mogelijk opgave te doen per mail. INa ontvangst zullen ook die opgaven zonder verwijl ter kennis van het algemeen worden gebracht. Uit hetgeen de Standaard over de ver kiezing schrijft meent het Vaderland te moe ten opmaken, dat dr. Kuyper nog geen be sluit genomen* heeft of hij het hem opgedra gen mandaat al of niet zal aanvaarden. Zij toch schrijft, dat aan de Goudsche anti-revo- lutionnairen de dank hunner geestverwanten in geheel het vaderland toekomt, afgezien van den persoon des verkozenen, afgezien ook van zijn al- of niet aanvaarding van het mandaat. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct.maakt melding van het gerucht, volgens hetwelk de heer Fransen van de Putte defini tief als Minister van Marine zou optreden. Nu de naaste familie van den volgens het jongste Regeeriugs-telegram uit Penang, bij de expeditie tegen Atchin gesneuvelden officier, met de treurige tijding is bekend gemaakt, kan worden medegedeeld dat die officier was de le luitenant G. A. Raat/makers. (Staats-Ct.) Door den heer Burgemeester van Middel burg is aan zijne ambtgenooten in deze pro vincie eene circulaire gerichtwaarin hij te kennen geeft, dat het zeker in vele opzichten te betreuren zou zijn, indien bij een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning op 12 Mei e. k. den naam van Zeeland ontbrak, en de Zeeuwen, die altijd de vaan der eendracht om hoog hielden, thans, zij het geheel ten on rechte, den schjjn op zich laadden van het bevorderen van tweedracht, en dat wel juist in eene zaak, waarin die het allerminst mag bestaan. Daarom stelt hij, als medeonderteekenaar der circulaire voor het Nationale plan, zijnen ambt genooten voor gezamenlijk pogingen aan te wenden, om bij het aandenken door Zeeland aangeboden, ook het Nationaal geschenk met Zeelands bijdragen te doen prijken, 'en alzoo het bewijs te leveren, dat de ingezetenen van Zeeland niet alleen Zeeuwen maar ook Neder landers zijn. Hij geeft zijnen ambtgenooten daartoe in overwegiug, dat ieder hunner zich beschikbaar stelle tot het ontvangen van bij dragen voör het Nationaal geschenk en de in gezetenen hunner respectieve gemeenten daar mede bekend te maken, terwijl vóór 1 Februari hun bericht wordt ingewacht. Onzes inziens is dit, in de gegeven omstan digheden de eenige weg, die met goed gevolg zou kunnen worden ingeslagen. Wy hopen en vertrouwen, dat deze gelegenheid gretig zal worden aangegrepen, en Zeeland alzoo moge toonen, dat geen zucht tot afscheiding van onze landgenooten ten grondslag lag aan de bekende beslissing, door de Zeeuwsche commissie ge nomen, die alleen door den drang der omstan digheden daartoe is genoopt. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 23 Januari jl. zijn de ge meenten 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke saanigevoegd voor het aandeel in het contin gent voor de nation, mil. van 1874, terwijl bij hun besluit van den 24, de dag der lo ting voor de onder genoemde gemeenten is be paald als volgt: Te Cortgene op Vrijdag 13 Februari des morgens 10 ure, voor Wissenkerke, Colijnsplaat, Cats en Cortgene. Te Goes op Zaterdag 21 Februari te 10^ ■uren, voor Borsselen, 's Heerenhoek, Heinkens- zand, Wolfaartsdijk, 's Heer Arendskerke, en te 12i uren voor Goes. En op Maandag 23 Februari te 10J uren al daar voor Ellewoutsdijk, Drievvege, Oudelande, Baarland, üvezande, Hoedekenskerke, Nisse, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kattendijke en Kloetinge. Te Kapelle op Dinsdag 24 Februari te 10§ uren, voor Fort Bath, Rilland, Waarde, Krab- bendijke, Yerseke, Kruiningen, Weineldinge, Schore en Kapelle. De heer mr. C. P. Lenshoek heeft in de .vergadering van het musschengilde te Wol faartsdijk op 22 dezer, zijn ontslag als hoofd man ingediend. Bij den afloop dezer samen komst bedankte ook de boekhouder M. Weststrate voor zijne betrekking. Men verneemt, dat H. M. onze Konin gin een fraai geschenk heeft doen toekomen aan de dames directrices der verloting ten voordeele der armen van Middelburg. Z. K. H. Prins Frederik heeft de som van ƒ200 doen toekomen aan den heer W. A. Hilling, te Amsterdam, tot leniging van den nood dir ongelukkigen, die, door den brand in de Joden-Houttuinen aldaar, van alles zijn beroofd geworden. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Noordholland heeft besloten, aan de commissie van burgemeesters voor het Koningsgeschenk te berichten, dat zij zich vol strekt niet kan vereenigen met het denkbeeld om dit geschenk te doen bestaan uit een voor werp in goud of zilver. Naar wij vernemen heeft zich eene com missie te Leeuwen gevormd, met het doel, tot hulde aan Z. M. den Koning, een monument op te richten tegenover de plaats, waar in 1861 de dijk aldaar bezweek. De commissie stelt zich voor dit gedenk- teeken op 12 Mei te onthullen. (Stoomp.) De heer de Vries, graveur te 's Hage, heeft eene medaille vervaardigd, toepasselijk op het zilveren jubilé van den Koning. In de opgave der bij de krijgsverrichtin gen tegen Atchin gewonde officieren, overgeno men uit de St.-Ct, en voorkomende in ons vorig nommer, werd onder de bij de inneming der. moskee op 6 Januari gekwetsten, abusievelijk genoemd de kapitein der infanterie Visserlees: de kapitein der infanterie Visscher. Een honderdtal ingezetenen van 's Her- 1 togenbosch hebben zich tot den Gemeenteraad gewend met een adres, waarin zij verzoeken, dat het zich onkenbaar maken door het dragen van een masker of anderszins, op de openbare straat of openbare plaatsen gedurende de car navalsdagen zal worden verboden, en dat nauw lettend zal worden gewaakt voor het sluiten der herbergen of koffiehuizen op den vastge- stelden of opnieuw te bepalen tijd, dewijl de carnavalsdagen veelal aanleiding geven tot los bandigheden en uitspattingen, welke, indien zij niet beteugeld worden, met elk jaar een buiten- sporiger aanzien krijgen en niet minder de goede zeden dan de gezondheid bedreigen. De zeer vermaarde Duitsche dichter Au gust Heinrich Hoffman von Fallersleben, die ook in Nederland gunstig bekend stond, is den 20 dezer op het slot Corvey, in den ouderdom van 76 jaar overleden. De heer Gladstone heeft aan de Konin gin van Engeland een voordracht gedaan tot ontbinding van het Parlement. De Koningin heeft dienovereenkomstig besloten. De nieuwe verkiezingen zullen onmiddelijk plaats hebben en het Parlement zal den 5n Maart bijeenkomen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen: te Meliskerke ds. D. de Pree, pred. bij de chr. geref. gem. alhier. Op het twaalftal te Vollenhove komt o. a. voor: ds. J. Kromsigt te Cortgene. Te Drachten heel't de kerkeraad der hervormde gemeente besloten een adres aan den raad der gemeente te richten tot beteugeling van de openbare dron kenschap. Te Bruinisse is beroepen ds. J. van 't Hooft, pred. te Nisse. Ds. J. C. Eijkman Jr., pred. te Koudekerke in Walcheren, heeft bedankt voor het beroep naar Eist bij Amerongen. In Engeland worden ook gehuwde vrouwen als Bchoolonderw ijzeressen gebezigd, waarvan men evenwel de bezwaren reeds begint iii te zien. Bij ons bestaat dit gebruik gelukkig nog niet. Maar nu de tijd al fekomen is, dat ouderwijzers, op grond van art. 7 al. der wet, zich door huisgenooten, bij gebrek aan hulp personeel, laten bijstaan, zou't ook kunnen gebeuren, dat de huismoeder in de school optrad. Men weet niet, waartoe gebrek al voeren kau! 'tis intusschen te ho pen, dat het hier zoover niet zal behoeven te komen. Te Dodewaard is sedert 1 dezer de openbare la gere school gesloten. Van de 200 leerlingen, die haar gewoonlijk om dezen tijd bezoeken, zijn slechts zeer enkele in staat de verklaring over te leggen, bedoeld in de wet op de besmettelijke ziekten, dat zij met vol doenden uitslag zijn gevaccineerd of gerevaccineerd. Deze verklaring namelijk moet afgegeven en geteekend worden door den geneesheer zeiven, die de kunstbe werking heeft verricht, en dit nu is hier onmogelijk, daar de bedoelde geneesheer sedert een paar jaar over leden is. De gemeenteraad van Ixelles (België) heeft eene som van 2000 fr. op de begrooting gebracht om warme kieederen te verschaffen aan die leerlingen, welke door gebrek aan schoeisel of kleeding van onderwijs zouden moeten verstoken blijven. Zeker een voorbeeld, dat navolging verdient 1 Ten bewijze,-hoe ernstig onze Regeering het met de belangen van 't onderwijs en de onderwijzers meent, moge T volgende dienen: ln 1872 wendde de Nederl. vereeniging ter verstrek king van dadelijke hulp aan minbezoldigde onder- wijzers en ter bevordering eeuer voortdurende verbe tering der onderwijzersjaarwedden" zich tot de Regee ring o. a. met dit verzoek, om n. 1. het minimum der jaarwedden voor een hoofdonderwijzer te bepalen op 700 en voor een hulponderwijzer op 350. Er kwam echter geen antwoord op. Terecht zegt het bestuur der vereeniging dan ook »de Regeering schijnt op dit punt Oost-Indisch doof.' Volgens de N. Arnh. Ct. heeft de wees-inrichting van den heer van 't Lindenhout te Neerbosch in het af- geloopen jaar, behalve de goederen en kleedingstukken, de som van 54,499.60 ontvangen, de bruto-ontvangst der drukkerij medegerekend. Tien jaar geleden ont ving die inrichting in een jaar f 2618.681. Hechtzalien. De Arrondissements-Rechtbank tc Goes, heeft dd. 22 Decem ber 1X73, de navolgende vonnissen uitgesproken. I. a. P. J. M. zoon van Johannes Bernardus, 25 jaar, boeren knecht, geboren te Hoofdplaat, wonende te Borssele. b. L. M. zoon van Johannes Bernardns, 90 jaar, beestensnij der, geboren le Groede, wonende te Borsselen, sekuldig verklaard aan het te zamen en in gemeen overleg aan iemand toebrengen van slagen en stooten waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken van twintig dagen is ontstaan. Veroordeeld leder tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien Jagen eu ieder tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenis straf van een dag voor iedere boete en in de kosten van liet rechtsgeding op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. II. M. K. zoon van Hubregt, 57 jaar, arbeider, geboren en wo nende te Yerseke, beklaagd van moedwillige mishandeling, daar van vrijgesproken, de koeten te dragen door den staat. III. a. C. K. 21 jaar, arbeider te Goes, defaillant. b. M. G. zoon van Willem, 22 jaar, metselaar, geboren tc Ka pelle, wonende te Goes, beklaagd van verbreking van afsluiting onder verzachtende omstandigheden gepleegd, de eerste daaraan schuldig verklaard. Veroordeeld hij verstek tot een geldboete van tien gulden, subsidiair gevangenisstraf vau drie dagen, en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De tweede beklaagde daarvan vrijgesproken. IV. a. M. W. dochter van Mannus, 15 jaar. geboren le Wis senkerke, wonende te Camperland (Wissenkerke). b. C. M. zoon van Abraham Christiaan, 11 jaar, geboren en wonende te Wissenkerke. c. P. F. W. dochter van Marinus, 9 jaar, geboren en wonende te Wissenkerke, de tweede en derde defaillanten, beklaagd vau

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2