BUITENLAND. Ingezonden Stukken. voor hun huisgezin ondersteuning moesten vra gen, thans, door het cultiveeren van woeste gronden, een ruim middel van bestaan hebben. Uit Deventer meldt men, dat tengevolge van het steeds heersehende zachte winterweder het gras in de weidelanden in de laatste dagen zoodanig is aangekomen, dat men zou wanen reeds in de maand April of Mei te zijn. Het guste vee ziet men er dan ook in grazen gelijk in den zomer. De landbouwers ver langen echter zeer naar vorstzij hebben over het algemeen grooten last van de muizen, die veel schade aan het wintergraan en andere producten toebrengen. Dit laatste is ook het geval in de prov. Friesland, waar de veldmuizen zoo menigvuldig zijn, dat van het winterkoren weinig of niets meer overblijft. Jl. Dinsdag werd in de St. Servaaskerk te Maastricht een grootsche lijkmis gehouden ter nagedachtenis van den 1 luitenant Schoemaec- kers, bij een der eerste ontmoetingen met den vijand vóór Atchin, op het veld van eer gevallen. Men schrijft uit Asperen: Als een be wijs, dat het den landbouwer in deze streken wèl gaat, kan dienen, dat zich hier ruim 400 ossen bevinden, terwijl men bier vroeger naau- welijks de helft van deze dieren had. De vee- koopers zullen deze streken niet te vergeefs bezoeken, want de runderen zijn zoo zwaar van stuk, als zij in jaren niet geweest zijn. Voor een span paarden, lichte vossen, is door een Fransch koopman alhier te vergeefs f 1400 geboden. Op het jachtveld van den duitschen graaf Chamaré heeft men dezer' dagen een volkomen zwarten haas geschoten, die alleen op den rug een paar bruine haartjes had. Het zeldzame dier zal in het zoölogisch museum der universi teit te Breslau een plaats vinden. Men ver moedt, dat het een rouwhaas is, en dat hij voorbarig zijne smart betuigt over de sterfte welke onder de hazen zal worden aangericht, wanneer het wetsontwerp Idzerda-Gratama- Kerkwijk tot stand komt. De berichten omtrent het tot stand ko men van een algemeen Europeesch Ameri- kaansch postcongres hebben zich bevestigd. De directeur-Generaal van het postwezen te Berlijn, van wien het denkbeeld is uitgegaan heeft van alle buitenlandsche posterijen, met welke hij zich in aanraking had gesteld, be richt ontvangen dat zij op het congres zullen vertegenwoordigd worden. Op voorstel der postadministratie te St. Petersburg is de dag van bijeenkomst bepaald op 15 September aan staande. Aan den intendant van het hoftheater te Munchen is een nieuw plan voorgelegd van een toestel om brand op het tooneel, zoodra deze mocht ontstaan, onmiddelijk te blusschen. Het toestel bestaat in eene menigte pijpen, alle van kleine gaatjes voorzien en in verband staande meteen waterreservoir; het moet boven het tooneel aangebracht worden en even groo ten omvang als het tooneel met de schermen hebben. Men kan zoodoende brand op het tooneel onmiddelijk als het ware uitregenen. Volgens de Times is de dreigende hon gersnood over Bengalen losgebrokenniet al leen voedsel, maar ook drinkwater is schaarsch aan de verschrikkingen van honger zullen zich die van dorst nog paren. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat 't gebrek eerst in April zijn toppunt zal bereikt hebben, dan is voor eene bevolking van omstreeks 60,000,000 zielen de naaste toe komst inderdaad al zeer somber. Onder de merkwaardigste Nederlandsche voorwerpen op de Weener Tentoonstelling, die thans in het Paleis voor Volksvlijt zijn tentoon gesteld, behoort ook de inzending van een zakhorloge-chronometer-échappement, een eigen arbeid van den heer Krüse te 's Hage, waar omtrent de Amst. Ct. het volgende zeer loffe lijke oordeel uitspreekt: Deze chronometer met remontoir au pendant is, ten bewijze van eigen arbeid, met afwijking van den gewonen Zwitserschen bouw vervaar digd. Alles is bepaald eigen werk, slechts de veeren en steengaten en deksteen niet, en als zoodanig behoort dit werktuig mede tot 'het belangrijkste gedeelte dezer tentoonstelling." De Siameesche tweelingbroeders Chang en Eng zijn te New-York overleden; de een stierf twee uren vroeger dan de ander. Te Chicago hebben twee zware branden gewoed. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd in het bestuur van den polder Spiering, tot dijkgraaf M. van Lierenen tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. van Oeveren; tot gezworen van den polder Sophia (Noord-Be velandj, A. van der Maas Ez.; tot gezworen van den polder AnnaFriso, H. Leen- dertsetot gezwoien van den polder Soelekerke, J. van Oeveren; tot gezworen van den polder Jaeoba, E. van der Moer; tot gezworen van den polder Willem (Noord-Beveland), M. van Strien. Z. M. heeft benoemd tot lid van den militieraad in Zeeland, te Middelburg, luit.-kol. Prevot, prov. adj. in Zeeland, en tot plaatsverv. lid kapt. de Bonniervan het 3e reg. infanterie. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. Jonkman, pred. bij de Ohr. Gerei', gemeente te Kruiningen, is met eenparige stemmen beroepen bij de ware hol). Geref. gemeente te Graafschap in Noord - Amerika. Beroepen te Wemeldige ds. J. 11. Gravestein, pred. te De Bilt. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Ovezande A. H. Tachi, thans kapellaan te Delft- Naar men uit FranIïrijk meldt, is er ern stig sprake van de heiligverklaring van Lo- dewijk XVI, die 81 jaren geleden (21 Janu ari 1793) in zijne hoofstad op het schavot zijn leven liet. De geguillotineerde vorst zou door Pius IX tot een tweeden heiligen Lode- wijk uitverkoren zijn. De zielmissen, die tel ken jare op 21 Januari te Parijs voor den onthoofden koning gelezen worden, zijn dit jaar met meer openbaar vertoon voorbe reid en aangekondigd geworden, bij wijze van manifestatie ter beantwoording van gelijksoor tige plegtigheid den 9 Januari, op den eer sten verjaardag van den dood van Napoleon 111, verricht. De nationale vergadering heeft den 20 Jan. de wet op de benoeming der maires, met 367 tegen 324 stemmen aangenomen. Daarna werd door den minister Decazes verklaard dat de spanning, die zich in de jongste dagen openbaarde, door niets is gewettigd. Er is geen oneenigheid hoegenaamd met Italië. //Onze politiek," zeide hij, bestaat hierin, dat wjj onze zorg wijden aan de handhaving van het gezag en de geestelijke onafhankelijkheid van den paus, en tevens, terwijl wij de moreele be langen behartigen, in goede verstandhouding blijven met Italië. Ook onze politiek tegen over de andere mogendheden beoogt niets aD- ders. Wij verlangen vrede, omdat deze voor ons noodig is. Daarom ook zullen wij alle botsingen, alle misverstand trachten te ver mijden, en alle opwinding onderdrukken." Meer ophelderingen kon de minister niet geven. In eene particuliere correspondentie uit België leest menzullen wij een burgeroor log krijgen? Deze vraag, vreemd voorzeker voor allen die de diepe rust aanschouwen welke het land geniet, wordt mij ingegeven door de clericale bladen, met name de Paix (van den afgevaardigde Coomans) en bet Journal d'Anvers. Deze organen beweren dat de linkerzijde, met het opwerpen van de begra.ifplaatsquaes- tie in de kamer, ten doel heeft een oproer te verwekken en dusdoende met geweld het ministerie te doen vallen. Zij sporen de rech terzijde aan met kracht weerstand te bieden aan het revolutionnair ontwerp. De ware revolu- tionnairen zijn diegenen welke zulke dingen schrijven, en dus aan de oppositie het recht geven het ministerie te interpelleeren over een wetschennis. Dit is, gelijk gij weet, het geval met het aangenomen reglement voor de begraaf plaats te Chênée, waarop de interpellatie mor gen betrekking zal hebben. Feitelijk zal er geen oproer, geen omwenteling zijn, maar de discussie zal heftig wezen en laug duren. Men zegt dat de heer Bara in het bezit van docu menten is, die een zeer grooten indruk op kamer eu land zullen maken. De nieuwe ®witsersclie wet betreffende kerk en geestelijkheid is jl. Zondag ook door het kanton Bern aangenomen, welk kanton dus het voorbeeld van Genève gevolgd heeft en wel met eeu ontzagwekkende meerderheid: 68,000 stemmen voor en 15,000 tegen. De Bernsche Jura, waar de katholieke bevolking talrijk is, leverde een meerderheid van 1000 stemmen ten voordeele van de wet. Volgens een schrijven uit de Knnpstnd van 15 Dec. 11. bestaat er veel grond tot het ver moeden, dat de jongst ontdekte goudvelden in Zuid-Afrika die van Californië en Australië zullen evenaren, doch de bezwaren en kosten aan de ontginning daarvan verbonden zijn grooter en ook moeielijker uit den weg te ruimen dan in eenig ander gedeelte der we reld, waar goud ontdekt is. In de Middelb. Ct. van gisteren komt eene recensie voor van liet Concert, daar ter plaatse door het Zweedseh dames-quartet gegeven. Die recensie is niet zeer gunstig; de schrijver klaagt over eento nigheid, ja, hij zou, zeker niet vleiend, het quartet rangschikken onder de café-chantant-gezelschappen, als de uitgevoerde stukken daarvoor niet te fijn waren. Over den smaak valt natuurlijk niet te twisten maar opmerking verdient het, dat in de meeste Hol- landsehe bladen een zeer gunstige beoordeeling van de uitvoering door genoemd dames-quartet gegeven wordt. En schrijver dezer regelen, die eene uitvoering ven het quartet te Dordrecht bijwoonde, kan zoowel voor zich zeiven als op gezag van daar tegenwoor dige muziekkenners, gerustelijk verklaren, dat het een bezoek alleszins waard is. Hij zou het betreuren, als men zich, tengevolge van de recensie in de Middel- burgsc/te Courantvan de bijwoning van het hier op a. s. Maandag te geven concert liet afschrikken. W. K. Dinsdag avond hield de alhier gevestigde „Coöpe ratieve Bouw-Vereeniging „Help u Zeiven" door en voor arbeiders" bare baltjaarlijksche vergadering, welke door een aantal leden werd bijgewoond. Nadat de notulen der laatstgehouden vergadering van 2 Augus tus 1873 waren gelezen en goedgekeurd en efinige mededeelingen waren gedaan, werd door den secre taris rekening en verantwoording uitgebracht over het verloopen boekjaar 1873 onder mededeeling dat de rékening door commissarissen, na onderzoek, in orde was bevonden. Uit die rekening bleek, dat men het boekjaar begon met 55 leden welke een kapitaal vertegenwoordigden van 2318.40; dat 5 leden uitgetreden waren aan welke uitgekeerd is aan aandeelen 137.53'/.., terwijl aan 4 leden op bun verzoek hnn rente van 1872 werd uitgekeerd tot een bedrag van 33.35. De ontvangen contributie bedroeg ƒ943.11 of 193.46 meer dan in 1872 door de ontvangen huishuur, rente, entreegelden enz., was men in staat, na aftrek der onkosten er. het reservefonds, 6 'U pet. als dividend bijteboeken of uit- tekeeren over bet kapitaal, dat de te enwoordige leden met het sluiten van het vorige boekjaar aanwezig had den. Twee leden werden door het be6tuur aangeno men, zoodat het aantal 52 bedroeg, hetgeen op 31 De cember 1873 roet inbegrip der verdeelde rente 3231.67 vertegenwoordigde of 913.27 meer dan met het slui ten van het vorige boekjaar. Het reservefonds, dat X der winst tot zich neemt, bedraagt thans 133.83 of 35.26 meer dan in 1872. De ongebruikte gelden werden belegd in de spaar bank alhier; met het begin van het boekjaar had men daarin 129.50. Gedurende dit jaar werd op verschillende tijden daarin gebracht 918.74, maakt tezamen ƒ1048.24. Daarvan is uitgehaald 1002.74 om aautewenden tot aflossing van geleende gelden zoodat men op 31 December in de spaarbank nog uit staande had 45 50. De totale optvangsten bedroegen dit jaar ƒ2370.94 uitgaven - 2368.974 sluitende met een goed slot van 1.96 welke als eerste post van ontvangst op de volgende rekening zou worden overgebracht. Uit boveustaande is optemerken, dat de vereeni- ging, al mocht het ledental met 3 verminderen, het afgeloopcn boekjaar is vooruitgegaan en in krachten vermeerderd. De urensch werd dan ook uitgedrukt, dat men alzoo mocht voortgaan, opdat het meer er, meer zichtbaar worde dat Coöperatie of samenwerking een nuttige zaak is voor den werkman. Door het bestuur werd aan de leden een voorstel gedaan daartoe strekkende, dat de leden hunnen eerbied betuigen voor Z. M. den koning, door hem op den 12 Mei langs telegrafischen weg namens de vereeniging geluk te wensehen met het Zilveren Kroningsfeest dat Z. M. dan hoopt te vieren. Dit voorstel werd algemeen toegejuicht eu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wilt gij door 'tgeheele huis een heerlijken geur hebben, neemt dan een warm ijzer van een kachel en giet er een soort Eau d'Anvers van Aug. de Marbaix van Antwerpen op. Om de thee warm te houden en als spiritus te gebruiken is het bijzonder aanbevelens waardig.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2