GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, De Commissie van oppertoezicht eü beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat op Maan dag den 26n Jan. te Leiden een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. In de gemeente Herten, nabij Roermond, was men begonnen den aldaar gelegen Drusus- berg, waarschijnlijk opgericht bij den dood van Drusus9 jaren vóór J. C. geboortereeds voor de helft te sloopen, met het doel 0111 van de aarde, waaruit hij is samengesteld, metsel- steenen te bakken. Naar men verneemt heeft het bestuur dier gemeente, op het verlangen der Regeering, besloten, om het sloopen van dien berg voortaan te staken en den ingezetenen een andere plaats tot het delven van leem of klei aan te wijzen. De Maasbode heeft, naar aanleiding van het bericht uit Eindhoven aangaande de be graafplaats te Strijp, inlichtingen ingewonnen en het volgende vernomen »De begraafplaats, bij en om de R. C. kerk te Strijp, is het eigendom dier kerk en als zoodanig beschouwd, niet alleen door het R. C. kerkbestuur, maar ook door al de voor gaande burgemeesters. Dat de begraafplaats op het kadaster ten name der burgerlijke ge meente is ingeschreven, is blijkbaar een ver gissing geweest, zooals er op de kadasters wel meerdere voorkomen. Het kerkhof in het veld is niet door Catho- lieken, als zoodanig, maar door de burgerlijke gemeente aangelegd, 't Is een »algemeene" begraafplaats volgens de wet van 1869. Het is waar, (lat tot vóór onlangs ook de Protes tanten op het R. C. kerkhof, op een afgezon derde plaats, begraven werden. Vroeger nas in Strijp slechts een enkele Protestantsche familie, die er een staand grafzerkje op heeft laten plaatsen, doch sedert geruimen tijd heb ben zich te Strijp meerdere Protestantsche fa- miliën gevestigd, en de R. C. gemeente heeft de beschikbare ruimte van hare begraafplaats voortaan zelve noodig, wegens de toeneming der Catholieke bevolking en de voorgenomen vergrooting van de kerk. „De toestemming tot het begraven van Pro testanten werd door den pastoor het laatst gegeven in 1873; men moest toch eenmaal beginnen met het toepassen van den maat regel, om geen lijken van Protestanten meer aantenemen. De vader van het in December 11. overleden kind had geen toestemming tot be graving gevraagd, doch de pastoor had den burgemeester laten weten* dat de maatregel doorging, weshalve het hoofd der gemeente geen toestemming tot het ter aarde bestellen op het aan de R. Catholieken toebehoorend kerkhof verleenen kon." Twee leeuwen in den Zoöl. Tuin te Berlijn zijn overleden, de derde ligt nog gevaarlijk ziek, zoo ook een tijger. Zij hebben vleesch gegeten van een aan typhus overleden paard. De exem plaren waren zeer zeldzaam. De Belgische Bien Public zegt, dat Pruisen de 25jarige troonsbeklimming van Willem III eerlang zal vieren en dat de Regeeringsambte- naren reeds groote toebereidselen maken om dit gewichtige feest waardig te gedenken. Nu zal er wel een feest van D Mem III worden gevierd, maar van den Koning der Nederlanden en niet van den Duitschen Kei zer. Zoo dus de Pruisische Staatsambtenaren groote toebereidselen maken voor die gelegen heid, kan men zeggen dat zij niet werken pour le roi de Prusse. Uit Antwerpen wordt aan het Dagblad geschreven »Als een blijk, hoeveel prijs er op gesteld wordt den ontvluchten predikant P. II. Laan wêêr in handen te krijgen, vernemen wij, dat zijn broeder hem bij de Antwerpsche politie heeft gesignaleerd als een landlooper, zonder geld en zonder papieren; na opgave van het adres werd de politie dringend uit- genoodigd den heer Laan op te pakken en over de grenzen te brengen, waar men hem zou opwachten en middelen zou hebben om hem weder in het gesticht te brengen. De Antwerpsche politie heeft de zaak onderzocht en den heer Laan onder bescherming genomen. De maatschappij ter bevordering van wetenschap en industrie te Manchester noo- digt, met het oog op den hoogen prijs der steenkolen, uit tot inzending op een door haar te houden tentoonstelling van alle toestellen, machines of inrichtingen, waardoor brandstof kan worden bespaard. Inzenders van het Vaste land kunnen hieraan o. i. met succes deel nemen, daar de voorkorten tijd onbeduidende prijzen der brandstoffen in Engeland voor dat land geen drijfveeren waren om naar zuiniger inrichtingen te zoeken. (Ned. Ind.) In Italië is onlangs eene wet aangeno men, waarbij strenge straffen bedreigd zijn tegen het stelen van jeugdige kinderen of het»huren van deze door lieden, die er een beroep van maken, de arme schepsels naar Frankrijk en Engeland te zenden, waar ze, op verschillende manier, maar altoos op deerniswaardige wijze, voor bedelarij gebezigd worden. Volgens de Patrie heeft het Italiaan sche Gou vernement de medewerking van Frankrijk ver zocht tot uitvoering dezer wet. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor Krabbend ijke door ds. J. Brusse, te IJselsteinvoor Kruiningen door ds. 11. B. Nour da, te Ju tp haas. Ten einde het trouw schoolbezoek der kinderen van de. leden der Asser werklieden vereeniging te bevor deren, heeft van wege die vereeniging een zeer geani meerd kinderfeest plaats gehad, waaraan ruim hon derd kinderen deelnamen. Aan de Kaap de Goede Hoop zijn de scholen voor openbaar lager onderwijs in drie klassen verdeeld. In elke districts-hoofdplaats bevindt zich een school der eerste klasse, met twee onderwijzers, die ieder 200 Eond sterling tractement hebben. Kleinere plaatsen ebben eene school van de tweede klasse, wier on derwijzers met 100 tot 150 pond sterling bezoldigd worden. Op het platte land vindt men scholen van de derde klasse, met onderwijzers die 60 tot 90 pond sterling inkomen hebben. (A. C.) Verslag der commissie, belast met het afnemen van hel eind examen der hoogere burgerscholen in Zeeland, in het ja.'U' 1873. Van de 7 candidatcn, die zich aangemeld hadden, en allen aan het onderzoek deelnamen, waren 5 leerlingen der hoogere burgerschool te Middelburg en 2 van die te Goes. Vijf hunner verkregen het getuigschrift zonder, één na beraadslaging, en dén werd afgewezen. Het examen in Wiskunde gaf over het algemeen zeer vol doende uitkomsten; dat in Mechanica kon over het geheel bevredigend genoemd worden, ofschoon de kennis der dynamica nog al te wenschen overliet. Het schriftelijk werk in Natuurkunde gaf betere uitkom sten dan het mondeling onderzoek in dit vak, en hoewel niet anders dan naar de grondbeginselen gevraagd werd, kenden eenige candidaten ter nauwernood de wetten van het evenwicht der vloeistoffen. Slechts éétl candidaat kon de eenvoudigste mole culaire vverkingeu verklaren. In de Scheikunde bleek over het geheel weinig vordering gemaakt te zijn; praciisch werkten de candidaten evenwel beter dan theoretisch. Zij hadden de algemeenc beginselen niet ge noeg beoefend, en waren daardoor minder vaardig in het schei kundig denken. Op één gunstige uitzondering na, leverde het examen in Na tuurlijke historie verre van uitnemende resultaten. Beter was het met de Kosmograph ie gesteld. Evenzeer met de Staats inrichting, de Staathuishoudkunde en de Statistiek; cijfers, voor de drie laatstgenoemde vakken verkregen, kwamen vrij wel met elkander overeen. 'Het onderzoek in Aardrijkskunde gaf op enkele uitzon deringen na bevredigende uilkomsten. Daarentegen was de kennis der Geschiedenis over het geheel middelmatig le noemen. Van dit vak beveelt dan ook de commissie een grondige beoefening aan; vooral wat betreft het in onderling verhand brengen der feiten, en het onderscheiden der gewichtige, van minder belang rijke gebeurtenissen. Op het gebied van Taal- en Letterkunde waren de can didaten beter te huis, hoewel wederom bleek, dat men de letter kunde niet met voorliefde bestudeerd, en weinig meer gelezen had, dan op de school behandeld was. De Handelsweten schappen bleken met vrucht beoefend te zijn. Het heeft echter de aandacht getrokken, dat de meeste candidaten onbe kend waren met de afkomst van vele plantaardige lianilelspro- ductenjook de theoretische ontwikkeling van het dubbel Boek houden liet hij enkelen te wenschen over. Het Rechtlijnig tee kenen stond vrij wat boven het handteekenen. R echtzalien. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft dd. 15 December de navolgende vonnissen uitgesproken, als: L A. de O. 44 jaar, arbeidster, geboren te 's Heer Abtskerke, wonende te Hoedekeuskerke, schuldig ver klaard aan beleediging met woorden aan een bedienend beambte ter gelegenheid der waarneming zijner func- tiën. Veroordeeld tot eene eeld boete van acht gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kos ten van het reclitsgeding, desnoods invorderbaar bij "'li. a. J. v. d. P. zoon van Adriaan, 22 jaar, boeren knecht, geboren te Neuzen, wonende te Hoek. b. C. de K. zoon van Petrus, 20 jaar, geboren te Zaamslag, wonende te Hoek, schuldig verklaard aan het elkander moedwillig toebrengen van slagen en stoo- ten, geenerlei ziekte of beletsel van te werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandighe den. Veroordeeld ieder tot eene geldboete van acht gulden,subsidiair gevangenisstraf vandriedagen voor ie der, en ieder in de helft der kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. S. A. K. 32 jaar, zonder beroep, geboren te Cort- gene, wonende te Hansweert, schuldig verklaard aan het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheldwoorden. Veroordeeld tot een geld boete van twee gulden vijftig cent, subsidiair gevan genisstraf van één dag en in de kosten van dit rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV. J. D. zoon van Judocus, 50 jaar, schipper, ge boren en wonende te Graauw, beklaagd van moedwil lige mishandeling en verwonding, geenerlei ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; daarvan vrijgespro ken, de kosten te dragen door den staat. V. A. B. 43 jaar, arbeidster, geboren te. Hontenisee wonende te Graauw, beklaagd van eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. VI. P. M. zoon van G., 25 jaar, timmermansknecht, geboren en wonende te Heinkenszand, schuldig verklaard aan feitelijken en gewelddadigen wederstand door een persoon zonder wapenen jegens een bedienend beambte, in de waarneming zijner functiën. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. VII. P. d. B. 24 jaar, koopman in vee te Clinge (Belgie) detaillant, schnldig verklaard aan laster, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden. Bij verstek veroordeeld tot eene geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorder- derbaar bij lijfsdwang. VIII. M. V. 29 jaar, arbeider te Goes, defaillant, schuldig verklaard aan beleediging met woorden aan twee bedienende beambten, ter gelegenheid der waar neming hunner functiën. Bij verstek veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van acht gulden, subsidiair ge vangenisstraf van twee dagen voor iedere boete en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Te Utrecht is Woensdag avond een moordaanslag epleegd op de dienstmeid van den lieer iV. Heijmam oor twee schurken, die van plan waren bij genoemden heer te stelen. De zaak heeft zich aldus toegedragen: Twee onbekenden, waarvan de een zich geheel en al had zwart gemaakt, schelden aan het huis aan-. De meid opende en op de vraag, of «.mijnheer" tehuis was, gaf zij een ontkennend antwoord. Daarop ver zochten zij even binnengelaten te worden om, zoo zij zeiden, te zien op hun adres, of zij wel te recht waren Toen zij binnen waren, greep één hunner de meid aan, en stopie haar proppen in den mond, terwijl de ander haar bijna verwurgde. In dien benarden toestand bleef zij liggen tot haar heer tehuis kwam. Deze, te 11 uren tehuis gekomen zijnde en haar aldus ziende liggen, riep, doch tevergeefs. Daarna riep hij de hulp der buren in, maar terugkomende, was zijne onderzoeking tevergeefs. De dieven hadden zich reeds uit de voeten gemaakt. Eenige manden of koffers waren reeds door hen ingepakt, doch in hun bedrijf om kasten en kisten open to breken, schijnen zij door den spoedigen overval gestoord te zijn, daar er een ijzeren bout aan den voet eener kast op den grond lag. De meid verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. Tot heden toe is men de daders niet op het spoor kunnen komen. Te's Hage is een oud man omvergereden, omdat hij voor een aankomend rijtuig niet spoedig genoeg uit den weg kon gaan. Te Groningen is de provinciale geldleening, groot f 800,000, binnen een half uur volteekend. Vlugger kan men het zich zeker moeilijk denk,en Te Beuningen heefteenig baldadig werkvolk van een steenbakker diens vierjarig kindje, in af wezigheid der ouders, zoovéél jenever ingegeven, dat het kind geheel bewusteloos is geraakt. Door tijdig aangebrachte geneeskundige hulp is het gelukkig hersteld. Te Kampen is een weduwe overleden, nalatende niet minder dan 88 behuwd,-klein- en achterkleinkinderen. Bij de offieieele volkstelling in Frankrijk, in 1872 gehouden, is gebleken dat van de kinderen 9/10, van de jongelieden beneden de 20 jareii meer dan 1/5 en van de volwassenen meer dan 1/3 niet kunnen lezen noch schrijvec. Een Italiaansch blad verontschuldigt zich bij zijne lezers wegens het ontbreken van gen feuilleton, daar de muizen de kopie hebben opgevreten. Een abonné wil nude redactie een tat ten geschenke te geven. Voor den ongelukkigen knaap, die op 15jarigen leeftijd in een fabriek te Hilversum de beide handen verloor, is ruim 3000 bijeengebracht. I ngezonden. Rilland, den 17 Januari 1874. Wanneer men thans een reisje over Zuidbeveland per spoor onderneemt, dan ziet men aan alle stations een groote bedrijvigheid door het lossen en laden van allerhande producten, iets dat aan velen werk en brood verschaft. Maar als men de halte Rilland passeert, dan is daar alles dood stil, daar blijft men tot nog toe van een los- en ladingsplaats verstoken, niet tegenstaande er dringende behoefte aan bestaat, uit hoofde van den verren afstand der naaste los- en la dingplaats Krabbendijke. Wij hopen, dat aan deze verregaande onbillijkheid een einde moge komen en dat onze Goessche afgevaardigde, die geroepen is om de belangen van zijn district naar behooren te be hartigen, zijne stem in 's lands vergaderzaal eens zal doen hooren, en de aandacht der regeering op deze aangelegenheid vestigen. Met genoegen kan gemeld worden, dat de halte Rilland thans met donker weder is verlicht door 2 lantarens, zoo dat eindelijk aan dit verlangen van het reizend publiek is tegemoet gekomen. Mocht nu ook eerstdaags de los- en ladingsplaats tot stand komen, dan is de wensch der ingezetenen vervuld, te meer, daar de bediening en de goede zorg der beambten niets te wenschen overlaten. P. ELENBAAS Pz. 283ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5 kl. Dei tiende lijst. No. 17626, ƒ10,000 no 578, 2818, 3724, 5813 en 6111 ieder ƒ1000; no. 75, 3287,7409, 7532, 15967 en 1806S ieder 400; no. 2037, 2595, 5600, 747S, 10491 en 15899 ieder 200; no. 275, 467, 868, 3681, 5898, 8428, 9699, 12856, 14422, 16423, 17767 en 19249 ieder 100. van 19 tot en met 21 Jan. 1874. Geboren: den 21, Adriana Francina, d. v. Bartholomeus Knieriem en Maria Iloogerwerve. Overleden den 21, Anna van Leeuwen, oud 30 j. j.d.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2