1874. N°. 10. Donderdag 22 Januari. 613te jaargang. eiNNEMLANDSCHE BER8CHTEM. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. OOIRAM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. 4 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels &/1,-- Dieiist-aanbiedingen, niet meer dan regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, 21 Januari 1874. - De Java-Bode heeftin haaf nommsr van 18 Nov. 11. de volgende beschouwing overgenomen uit de N. Goessche Courant: ■De begrooting voor Ned. Indië over 1874 is bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens deze worden de kosten der expeditie tegen Alchin voorloopig in ronde cijfers geraamd op 20, zegge zes en twintig millioen! Daarbij kan men gerust aannemen, dat die begrooling niet te hoog zat zijn genomen; dat zij eer der te laag zal blijken. Trouwens, een bevoegd persoon raamde die kosten, zooals wij reeds vroeger zeiden, op 40 millioen Maar al zijn die kosten slechts 26 millioen, dan nog vra gen wij, welke verantwoordelijkheid, om zulke schatten nutteloos te verspillen! Waarlijk, dat is -I i b 6 r a a f", d. i. vrijgevig; namelijk met het geld der belastingschuldigen. Vooi' een derde deel dier 26 millioen zouden wij een brug over den Oceaan, d. i. een stoomvaart van Vlissmgen naar Ame rika, en een droogdok te Vlissingen er bij, hebben gehad. Voor zulke nuttige uitgaven als zoodanige stoomvaart, had het .liberale. Ministerie geen geld, en nu worden er meervouden van bet be- noodigd kapitaal doelloos weggeworpen. ■Wanneer ■liberale- onbedachtzaamheid en luchthartigheid ons nietinAezen rampzaligen oorloghadden gewikkeld, dan hadden die" 20 millioen kunnen gebezigd worden tol schulddelging, en had voor de renten die daardoor gespaard waren geworden, de accijns op zout en zeep kunnen afgeschaft worden. Nu echter moet de accijns er op blijven, dank zij de ■liberale" staatsmanswijsheid. Slechts één goede zijde is er aan de-zaak, namelijk, dat ein delijk de oogen der onnadenkende kiezers wel zullen opengaan. Hebben zij tot hiertoe niet willen hooren, het voelen zal hun een nuttige les zijn.- De Java-Bode voegt hierbij de volgende op merkingen: Wie staat bjj het lezen van deze tirade uit de N. G. Ct. niet verbaasd over het cynisme, waarmede dood laconiek over de gelden van In dië beschikt wordt ten bate van Nederlandsche locale belangen Een droogdok te Vlissingen, een stoomvaart van Vlissingen naar Amerika, een spoorwegje hier en een stoomvaarfje daar. Wel zeker! En dan, pour courronnement de llédifice, nog wat schulddelgen, en de accijns op het zout en op de zeep afschaffen 't Is wonder, dat de conservatieve heeren, die zoo terecht ontevreden over de liberalen zijn, nog maar niet tevens eenige verhooging van de landrente heffing van hoofdgeldenen de wederinvoering van alle mógelijke cultures, die winst opleveren, vragen, om maar op eens alle belastingen in Nederland af te schaffen. Dat de N. G. Ct. klaagt over het nutteloos verspillen van 26 (lees minstens 50, zegge vijf tig) millioen, kunnen wij begrijpen. Maar dat het die uitgaven alleen betreurt omdat algemeene en locale belangen in Neder land daardoor lijden, is verregaande cynisch. Geen gedachte voor Indië, voor de behoef ten van leger en vloot aldaar, voor den slech ten toestand van wegen en communicatie, voor de irrigatiezoo noodig voor de bevolking voorMaar waar zouden wij eindi gen? Indië heeft nog alles noodig. De conservatieve Goessche heeft dan waar lijk nog de onbeschaamdheid, om de 26 millioen. voor den oorlog tegen Atchin het geld der Neder landsche belastingschuldigen te noemen! Ellendige schraapzuchtSchandelijk egoisme Onwaardige uitzuiging! Wanneer zal Indië van dat alles worden verlost? Per teiegraafl Herstemming te Gouda. Ingekomen 2770 biljetten, waarvan 2756 geldig. Gekozen: dr. A. Kuyper mét 1504 stemmen. De heer van der Loef had 1252 st. Zaterdag is plotseling ovprleden jhr. inr. W. M. de Brauwmede lid der Tweede Kamer voor Gouda, zoodat aldaar spoedig weder eene verkiezing moet plaats hebben. Ce Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat, in de week van 11 tot 17 Jan. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuid-Holland: te Leiden 1 per soon, te Hof van Delft 2 personen, te Rot terdam 2 personen, te zamen 5 personenin Utrecht: te Utrecht 2 personen. Totaal in het Rijk 7 personen. Op 19 Jan. is in het huis van arrest alhier overgebracht E. H., oud 22 jaar, dienst meid te Heinkenszandverdacht van kinder moord; op 1 Jan. schijnt de verdachte te zijn bevallen zonder dat hiervan door een der huis- genooten iets is bemerkt, en terstond daarop haar kind in een nabij hare woning gelegen sloot te hebben geworpen, waar het dan ook door de politie gevonden is. Eergisteren avond is hier eene bijeen komst gehouden van verschillende burgers dezer gemeente, ten einde zoo mogelijk eene algemeene feestviering alhier op 12 Mei 1874 te bevor deren. Een daarbij gedaan voorstel om eene centrale commisse te benoemen zoowel voor eene algemeene versiering der stad als tot rege ling eener algemeene feestviering, werd, wat net eerste gedeelte betreft, verworpen terwijl het laatste gedeelte werd aangenomen. Men besloot de versiering aan de verschillende buurten zelve over te laten, terwijl voor eene algemeene feest viering eene commissie werd benoemd, bestaande uitmr-. M. P. Blaaubeen, eere-voorzitter, Z. D. van der Bilt La Mottke, W. A. Anemaet, J. J. Loobeelc, jhr. M. J. de Marees van Sivin- deren M. de Jonge MeligJ. ZE. Elzevier Stolcmans mr. P. J. A. van Dam A. Rijser en B. Fabery de Jonge. Ons oordeel over de opvoering door de Rederijkerskamer Aurora" op jl. Maandag houden wij aan tot een volgend no. omdat de kamer heden avond dezelfde stukken in de Schouwburgzaal tegen entree ten gehoore zal brengen. De te Middelburg gevestigde afdeeling der Schippersvereeniging Schuttevaer heeft be sloten, in liet belang van handel en schipperij, bij de Regeering de gelijkstelling te verzoe ken van de kosten van een telegram te Mid delburg en te Vlissingen naar Belgie, daar men in eerstgenoemde gemeente voor een en kelvoudig telegram.een gulden en in laatst genoemde slechts vijftig cents moet betalen. Het is bekend, dat bij de vele afschei dingen tot het geven van een geschenk aan den Koning op 12 Mei a. s.de gemeente Veere voornemens is, geheel afzonderlijk een cadeau aan te bieden. Dit zal bestaan uit een album met de photographische portretten der mannelijke ingezetenen dier gemeente. Naar men verneemt is in de afgeloopene week een photograaf derwaarts ontboden, die reeds een 100tal portretten heeft vervaardigd. (N. R. Ct.) Maandag namiddag kwam te Neuzen bin- o o nen de Engelsche stoomboot Killarny, gezag voerder Atkinson, geladen met stukgoederen van Goole naar Gent bestemd, met een begin van brand in de lading katoen. Voorzichtigheids halve vertrok het schip weder uit de haven en werd het achter den westdijk op het strand gezet. Niettegenstaande de pogingen tot blus- sching, ook met de scheepsbrandspuit, nam de brand in omvang toe, zoodat des avonds ten zes ure het dek met de lading van het ijzeren schip van voren af tot de machinekamer in volle vlam stond, gevoed door de inhebbende lading katoen, steenkolen en andere brandbare stoffen. Door den afwaaienden wind en de ijzeren afschuttingen bewaard, was tot gisteren middag het achterschip met de kajuit nog ge spaard, doch brandde de lading in het voor- en middelruim nog. Uit het nog bewaard ge bleven achterruim wordt de lading zoovéél mogelijk geborgen, De politie in Den Haag heeft in eene tap perij een diefstal van gas ontdekt. In de gas buis nabij den meter was een opening gemaakt, waaraan klaarblijkelijk was gesoldeerd eene lei ding naar de bovenverdiepingen van de woning, welke pijp bij nader onderzoek ook werkelijk ontdekt is, niettegenstaande de uiteinden daar van zorgvuldig door metselwerk aan het bloote oog onttrokken waren. Aanleiding tot de ont dekking heeft gegeVen de omstandigheid, dat men aan de directie der gasfabriek vermoeden had gekregen, dat er meer gas verbruikt werd, dan de meter aantoonde. Tegen den bewoner is proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt is het verslag van de Commissie van rapporteurs van de Twee de Kamer der Staten-Generaal over het ont werp der Muntwet, dezer dagen opgemaakt en vastgesteld, zoodat het eerlang zal worden ge drukt en rondgedeeld. Zoodra de Tweede Ka mer in den loop der volgende maand hare werkzaamheden zal hervatten, kan men alzoo de behandeling van dat gewichtig wetsontwerp te gemoet zien. Men schrijft uit Amsterdam aan de Amersf. Ct.: Gedurende jaren zochten eenige scheikun digen naar een preparaat, 't welk den stoom zou vervangen, veel krachtiger is en weinig kost. Dat preparaat is gevonden en ook de wijze hoe die ontzettende kracht kan worden aan gewend. De uitvinders, die hier ook een fabriek in werking hebbenvroegen in verschillende Rijken octrooi aan. Omtrent het welslagen der onderneming tot aanhechting van Ameland aan den vasten wal, is, naar wij vernemen, het oordeel daar ter plaatse niet zeer gunstig. Er heerscht namelijk twijfel, of de gewenschte aanslibbing dezen win ter tot stand zal komen, zulks met het oog op vele gaten, die van den vorigen winter in den dam zijn overgebleven. Stoompost Gedurende het jaar 1873 zijn in Fries land 750 gevallen van besmettelijke long ziekte onder het rundvee voorgekomen, tegen 685 in 1872. In vele jaren is een zoo hoog cijfer niet bereikt; van 1862 af was het cijfer steeds lager, in 1868 niet meer dan 15. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat zoowel in Friesland als in Groningen in den laatsten tijd op onderscheiden plaatsen ziekten en sterfgevallen onder de paarden zijn voorgekomen, diè den schijn hadden van be smettelijk te zijn en door besmetting zich voort te planten, maar bij onderzoek van deskundigen gebleken zijn het gevolg te wezen van beschim meld voeder. De aard der-ziektegevallen, hun beloop en vooral het onderzoek van hét stroo en ander voeder maakte de beslissing niet moeilijk, 't Zal dus zaak zijn, dat de landbou wers goed toezien en desnoods met een loupe onderzoek doen naar het al of niet aanwezig zijn van woekerplantjes in of op het voeder. Te Amsterdam is Zondagavond weder brand ontstaan, ditmaal in een tapperij in de St. Annastraat. Toen d9 buren onraad bespeur den, was niemand te huis. Nadat de deur ge opend was, stond het perceeltje dadelijk in lichte laaie vlam. Het gelukte der brandweer het vuur tot het ééne perceel te bepalen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1