BINNENLANPSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. onderwijs nog 9teeds behandeld wordt, niet te laat beklageHoe eerder in dezen middelen wor den aangewend om het dreigend gevaar af te wen den, hoe beter, want het zal te grooter worden naarmate men voorziening langer uitstelt. GOES, 19 Januari 1874. Jl. Zaterdag is door ons het volgende bulletin verspreid Blijkens een telegram van den Luitenant- Generaal van Swietengedagteekend 13 Janu ari, en den 16 te Penang aangeboden, is weder eene voorname positie aan den vijand ontweldigd; ditmaal met een gering verlies van 17 gewon den. Het is de linie van de moskee (Missigit) naar Kotta Potjoetwaardoor de vijand zijne voornaamste gemeenschap naar buiten verliest, want de hoofdpoort van den kraton naar de rivierzijde is gebarricadeerd en onder het schot van onze artillerie. Men beheerscht uit Kotta Potjoet den kraton met het geweer. Wat de vijand al gewerkt heeft, en welk eene energie hij toont om ons tegen te houden is ongelooflijk. Maar wij zijn ook niet stil; sappen-arbeid, batterij- bouw- tranehée- en andere wachten of veiligheidsdiensten en bloe dige gevechten gaan hand aan hand. Toch is de geest der troepen steeds uitmuntend en terecht, want zij hebben bij alle ondernemingen gezegepraald. De val van den kraton wordt nabij geacht, doch er is nog veel te werken om dezen zon der aanzienlijk verlies aan den moedigen vij and te ontnemenwegens het bedekt ter rein en de achtergelegen werken. Drie der volgelingen van onzen zendeling, die belast was raet het overbrengen van brieven naar den Kra ton, waren den vorigen dag ontsnapt en heb ben het vermoorden van den zendeling bericht. Zaterdag namiddag ontvingen wij nog de volgende Reuter-depêches, die wel van vroegere dagteekening zijn dan het nieuwste Regeeringsbericht, maar toch eenige nog niet vermelde bijzonderheden behelzen, die niet van gewicht ontbloot zijn Penang, 17 Jan. pe Penang Gazette heeft van haar correspondent te Atchin de volgende berichten ontvangen Atchin, 12 Jan. De Nederlandsche troe pen zijn een bombardement begonnen tegen den Kraton. Zjj zjjn voornemens den Kraton te bestormen, zoodra er bres geschoten zal zijn. Nog een ander inlandsch hoofd beeft de zaak der Atchineezen omhelsd, na geweigerd te hebben onzijdig te blijven, ondanks het aan bod van de Nederlanders, dat zij in dat geval de blokkade van zijn grondgebied zouden op heffen. Atchin, 12 Jan. Een troep van 2000 At chineezen heeft het hoofdkwartier van de Neder landers in den rug aangevallen op een oogen- blik, dat het grootste gedeelte van het Neder landsche leger daar niet aanwezig nas.(??) De Atchineezen werden teruggeslagen." In een schrijven uit Singapore aan het Amerikaansch dagblad The World wordt be weerd, dat van de zijde van Atchin nog steeds pogingen bij de Vereenigde Staten worden aangewend om een tractaat met dat land te verkrijgen en de Amerikaansche pers op dat denkbeeld te verlekkeren, door grooten ophef te maken van de rijke hulpbronnen, die Atchin bezit. Dagbl De Eerste Kamer heeft alle begrootings- wetten, de meeste met algemeene, enkele met één stem tegen, aangenomen. 't Wetsontwerp op 't hooger onderwijs is bij de Tweede Kamer ingekomen en bevat de hoofdgedachten der ontwerpen van '68 en '69. Er blijven drie Hoogescholen bestaan, maar de theologische faculteiten worden op geheven en er wordt eene faculteit ingevoerd voor de godsdienst-wetenschappen. De Herv. kerk verkrijgt een eigen kweekschool met een gelijk bedrag tot subsidie, als nü aan de fa culteiten wordt uitgekeerd. Gymnasia en Athe- naea worden ingericht voor "t hooger onder wijs, terwijl door mededeeling harer statuten ook bijzondere inrichtingen voor hooger on derwijs erkend zullen worden. N. V. Ct. Naar men verneemt is door de politie alhier ontdekt eene sedert eenigen tijd plaats hebbende oplichterij bij verschillende winke liers, ten nadeele van een geacht ingezeten, door het op diens naam halen van verschillende goederen, en die ten eigen profijte in de leen bank alhier te verpanden. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Uit Rotterdam wordt gemeld: Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning de uitnoo- diging der feestcommissie, om de viering van het jubilé zijner Regeering alhier bij te wo nen, aangenomen. Waarschijnlijk zal de dag der feestviering voor deze stad worden bepaald op Vrijdag 15 Mei, daar op 14 Mei Hemel vaartsdag valt. {H.) Een brief, inhoudende een bankbiljet van ƒ60, EE. no. 5900, van 's Heerenhoek naar Steenbergen, is niet aan zijn adres bezorgd. De officier van justitie te Goes verzoekt op sporing, aanhouding en bericht. Wij hebben van het Departement van Financiën ontvangen de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsarti kelen, gedurende de maand November 1873, welke staten aan ons bureau voor belangheb benden ter inzage liggen. Uit Middelburg wordt geschreven, dat aldaar gegronde hoop bestaat voor de ver wachting dat men eerlang de vruchten zal gaan plukken van de op Walcheren aange legde groote zeewerken. Met zekerheid wordt althans vernomen, dat de chef van het huis Zeylen en Decker, scheepsreeders te Rotterdam, te Middelburg een groot heerenhuis heeft aangekocht, ten einde de kantoren der fiima derwaarts over te brengen. Dat de schepen van genoemde heeren van Middelburg zouden uitgaan, zal waarschijnlijk te danken zijn aan de gunstige bepaling, dat Middelburgsche schepen slechts de helft der havengelden be hoeven te betalen. De heer Dassie ontving, bij de voorstel ling van Dinsdag jl. te Middelburg, als blijk van ingenomenheid met de waarlijk bewon derenswaardige toeren, door hem ten uitvoer gebracht, van 't publiek een sierlijke baleinen rijzweep met Berlijnschzilveren knop en dito band. Te Enschedé loopt het gerucht, dat te Delden de vorige week een meisje is bevallen en daarna bezweken; men riep een dokter, wien bij onderzoek van 't lijk dadelijk bleek, dat er een bevalling had plaats gehad. De dokter vraagde naar 't kind en dit werd daar op uit een doos te voorschijn gehaald. Hier door ontstond argwaan bij den geneesheer, die daarop het lijk van de moeder nader on derzocht en bevond, dat het meisje vermoe delijk was vergiftigd. De beschuldigde, een jongmensch, zou daarop gevankelijk naar Al melo overgebracht zijn. D.) Te Rotterdam is telegrafisch bericht ont vangen van kapitein van der Eb, dat het Ne- derlandseh koopvaardijschip Aeroliet, ter reede van Soerabaija, tot op de waterlijn verbrand is. De Amst. Ct. verneemt uit goede bron, dat er ook valsche guldens, met het randschrift God zij met ons, in omloop zijn. Het U. D. verneemt, dat zich een ver- eeniging van petroleum-handelaren gevormd heeft met het doel om zich tpgen de gevolgen der al te groote concurrentie te vrijwaren en meer eenheid in de prijzen te brengen. Te Amsterdam wordt vrij algemeen als vermoedelijke oorzaak van den vreeselijken brand in de pakhuizen aan de Houttuinen op gegeven, dat aldaar o. a. balen katoen gebor gen waren, afkomstig uit de pakhuizen op de Brouwersgracht, waarin onlangs brand is ge weest. Men onderstelt, dat die balen, waar van de inhoud half verbrand en door het bluschwater vochtig geworden was, door zelf ontbranding aanleiding tot de ramp hebben gegeven. Te Maastricht vertrok jl. Donderdag een trein met 200 biggen bevracht, naar Aken. De deuren van den waggon schijnen niet goed gesloten te zijn geweest of van zelf te zijn opengegaanalthans, bij aankomst van den trein te Aken, waren er niet meer dan drie biggen in den waggonDe anderen zijn uit den trein gevallen en ten deele vermorseld; voorzeker een curieuse biggenhistorie 1 Men meldt uit Blankenham (Overijssel): Sedert eenigen tijd is de veehandel weêr le vendiger geworden. Naar alle soorten, vooral neurende koeien, is veel vraag. De prijzen zijn hoog. Drachtige vaarzen tot 220, neu rende koeien van ƒ225 tot 275. Ten einde eenheid te brengen in de verschillende plannen voor het huldeblijk aan den Koning, heeft de heer Plato, burgemeester van Meerkerk, in een schrijven aan den burge meester van Amsterdam, het denkbeeld geop perd dat de hoofdcommissie zich wende tot Z. K. H. prins Frederikom diens raad in te winnen. Alsdan, meent de heer Plato, be staat de meeste waarschijnlijkheid, dat de na tie een advies krijgt, dat in den geest zou zijn van den Koning, en niemand zou dan nog vasthouden aan eigen plannen of inzichten. (jV. R. Ct.) Men klaagt wel eens over de ongelijke verdeeling van aardsche goederen; met de tem peratuur is 't niet beter gesteld. Terwijl in Berlijn reeds sedert een paar weken druk wordt schaatsen gereden, wordt hier te lande te ver geefs naar een flinke vorst uitgezien en heeft het den schijn, alsof wij den winter van 1172 zullen hebbentoen kwamen de bladen uit in Januari, of dien van 1421, toen in Maart alle vruchtboomen in vollen bloei stonden, de ker sen in April, de druiven in Mei rijp waren. Ook de winter van 1662 zou in aanmerking kunnen komen. In dat jaar werd zelfs in 't noorden van Duitschland geen kachel gestookt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Naar men verneemt, beeft de Moerdijksche his torie reeds gedeeltelijk navolging gevonden en wel te üpheusden (Classis Tiel). Eenige dagen, nadat de Pre dikant vertrokken en de Gemeente aldaar vacant ge worden was, hebben de vroegere kerkvoogden, door de Synode indertijd wegens overtreding der kerkelijke verordeningen van hun lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk vervallen verklaard, maar nog altijd onwillig om liun beheer neêr te leggen, ziclr plotseling van de pastorie meester gemaakt. Gebruikmakende van de om standigheid dat de arbeidster, door de tegenwoordige kerkvoogden belast met het schoonmaken der pastorie, haar voor een oogenblik verlaten en de deur open gelaten had, hebben zij haar in bezit genomen en er iemand van hunnentwege in geplaatst om haar te be wonen en te bewaken. Deze persoon krijgt daarvoor ƒ1 per dag en is bovendien rijkelijk voorzien van le vensmiddelen en brandstof, zoodat het hem aan niets ontbreekt. Kerkvoogden hebben terstond van de zaak aangifte gedaan aan het Classicaal bestuur van Tiel, dat nu maatregelen zal moeten beramen om de pas torie te heroveren. Naar men verneemt heeft de lioogere burgerschool te Amersfoort een belangrijke verzameling monsters van koffie, suiker, enz. ten geschenke ontvangen van de Nederlandsche Handelmaatschappij. Te Veendam is vóór eenigen tijd een Wis- en Zeevaartkundige school geopend, die thans reeds ruim 50 leerlingen van verschillende plaatsen telt. Onlangs is door den Groningschen gemeenteraad het kweekelingstelsel als onderwijskracht veroordeeld en daarom worden gaandeweg alle kweekelingen door hulponderwijzers en hulponderwijzeressen ver vangen. Tengevolge van een en ander hebben B. en W. dier gemeente aan den Kaad voorgesteld, dat aan de openbare lagere scholen binnen Groningen, aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen als kwee kelingen tot eigen oefening zullen mogen werkzaam zijn, onder door B. en W. te stellen voorwaarden. Er is belangrijk nieuws uit Spanje. Car- thagena, tot hiertoe het brandpunt van den opstand der intransigenten, is in het bezit van het wettig bewind. Het kabinet Serrano ziet zich daardoor gered uit een der vele verlegen heden, waarin het verkeert. De junta der mui telingen en de uit den kerker losgelaten ver oordeelden zochten en vonden een goed heen komen op de fregatten, welke in handen der opstandelingen zijn, doch deze bodems raak ten slaags met het eskader van vice-admiraal Chicarro. De Numancia (het schip der opstan delingen van Carthagena) met 2500 vluchte lingen aan boord, is den 13 Jan. des morgens ten 8 ure in .de wateren van Mers-de-Kebir geankerd. Het was uit de haven van Car thagena, tusschen vijf fregatten doorvarende, ontsnapt. Het te Oran aanwezige garnizoen was op de been, in afwachting van bevelen der Fransehe overheid. De bemanning en de vluchtelingen van Carthagena, die zich aan boord bevonden, zijn te Mers-el-Kebir aan land gekomen en hebben zich aan de Fransehe auto-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2