scliuldeischers tegenover landbouwers, uit hooide van voorschotten hun ter hand gesteld meer dan een jaar vóór de aflevering der beeten, en, zij het hier ter loops gez gd, gemelde voor schotten, waarvan in Zeeland alleen het ge bruik bestaat, zouden, ons dunkens, eens moe ten eindigen met eenmaal te verdwijnen. Wij verhopen, Mijnheer, dat UEd. 'den te- genwoordigen brief in uw eerstverschijnend nummer zult gelieven op te nemen, en wij bieden UEd. de verzekering onzer volkomene hoogachting. (Get.) JULES DE COCK Cie. te Moerbeke. PAUL WITTOUCK te Selzaete. L. TIJDGADT Cie. te Selzaete. J. O. MICBELIJNCK te Gent en Terdonk. YERCRUIJSSE—B RACQ, voor de maat- schappijla Ruche te Gent. JULIEN DE BORCHGRAYE, voor de Zeeuwsche Suikerfabriek, te Sas van Gent. Door den Rijkstelegraaf werden in 1873 overgebracht 2,064,238 betaalde telegrammen, waarvan 1,314,340 binnenlandsche, 636,543 door Nederlandscbe kantoren met het buiten land gewisseld en 113,355 door buitenlandsche kantoren over Nederland verzonden. De op brengst bedroeg 667,965.21^. In 1872 bedroeg het aantal overgebrachte berichten 2,018,673, waarvan de opbrengst was 641,710.19. De Haagsche Nieuwsbode bevat het volgende ingezonden stuk A. Zvraagt of er in Nederland kinderen zijn, die op 12 Mei jarig zijn. Voor de uit voering van een bepaald plan is er één noodig, liefst een jongetje, dat den naam des konings, Willem» draagt. Doch A. Z. verzoekt alle kinderen die op 12 Mei jarig zijn, niet ouder dan 14 jaren zich franco onder het motto >12 Mei» aan de redactie der Haagsche Nieuws bode te willen adresseeren. Op alle brieven zal geantwoord worden. Volgens het N. v. d. D. zou de koop man F. te Amsterdam van wien wij in ons vorig no. melding maakten, nog niet gevat zijn. De Pr. Dr. en Ass. Ct. klaagt over het hooge goederentarief op onzen Staatsspoorweg. Het vervoer van een haa? jiit Drente naar den Haag kost 93 cents en naar Dordrecht 1,40; 't beest zelf kost maar f 1,50. Voor een halt hectol. knolletjes, van Assen naar Am sterdam per spoor gezonden en niet gefrankeerd, werd 3 betaald. De te Amsterdam gehouden vergadering der commissie voor het feestgeschenk aan den Koning heeft een afkeurend votum uitgesproken over het denkbeeld om Z. M. een eetservies" aan te bieden. Nuchterder idéé van het aan- tebieden geschenk kon men dan ook wel niet hebben. Door den Koning der Belgen is goed gekeurd de afstand van de concessie der spoor baan van Antwerpen naar de Nederlandsche grens in de richting van Woensdrecht bij B8rgen-op-Zoom, door de heeren Bernstein en Faxder, aan de naamlooze spoorweg-maat schappij van Antwerpen naar Rotterdam. Het Handelsblad meldt, dat het stoffelijk overschot van den vóór Atchin gesneuvelden ln luitenant J. A. L. Schoemaeckers, van het 2e reg. infanterie te Maastricht, naar Neder land zal worden overgebracht, om in het fami liegraf te worden bijgezet. In de vorige week werden in de provin cie Utrecht door longziekte aangetast, ontei gend en afgemaakt 10 runderen. Het Amsterdamsche Comité der Yeree- niging, »Het Roode Kruis" heeft ƒ5000 ter beschikking van het hoofdcomité gesteld, ter tegemoetkoming in de kosten van verpleging der zieke en gewonde krijgslieden in Oost- Indië. Omtrent het proces der hier te lande gevestigde familie Bourbon, tegen den Graaf van Chambord, deelt Haarlemsch Nieuwsblad mede, dat het in de tweede helft dezer maand te Parijs zal worden gevoerd. Reeds zijn twintig raadsheeren der Parijsche Hoven aan gewezen, die in deze zaak zullen moeten recht spreken. i Eene weduwe te Zaandijk verliet vóór eenigen tijd hare woonplaats met hare 2 kin deren en iemand met wien zij in verboden betrekking leefde. Dezer dagen kwamen de twee kinderen hulpeloos te Zaandijk terug; de moeder had ze op de boot van Amsterdam naar Zaandam gebracht en gezegd: ga maar naar de Zaan," terwijl zrj zelve naar elders is vertrokken, zonder dat men weet waar zij zich ophoudt. Bij de directie van de Utrechtsclie beet wortelsuikerfabriek worden nu reeds contrac ten gesloten, voor den verbouw van beetwor telen voor de volgende campagne. Yoor de teelt op wicht wordt _/9 a f i 0 per 1000 kilo besteed, terwijl den landbouwer reeds thans een voorschot van ƒ90 per hectare wordt verstrekt. De aanbiedingen zijn zóó talrijk, dat de fabriek die niet alle meer kan aan nemen. Men schrijft aan de N. R. Ct uit Maas en WaalWas de jongste hooioogst al schraal uit gevallen, de najaarsweide heeft dit in vele op zichten vergoed. Eerst in den laten naherfst behoefde het vee 't vrije buiten met de stallen te verwisselen. Hooi en stroo blijven tamelijk hoog in prijs. Ook 't vette en kalfvee wordt weder meer gezocht dan voor eenigen tijd. 't Uit gezaaide wintergraan staat uitmuntend. De veestapel verkeert in gewenschten toe stand. Op onze kust bij Terheijde is in het be-- gin dezer week gestrand de Engelsche bark Faletta, kapitein Huister, van Kroonstad, bela- d n met graan van Cuxhaven en bestemd naar Antwerpen; de equipage, uit 10 man bestaande, is behouden aan wal gebracht. Schip en lading kunnen als verloren wor den beschouwd. In een buitengewoon nummer van het Algemeen Politieblad komt, onder de rubriek «ontvreemde of vermiste voorwerpen,» het vol gende voor: In den nacht van 4 op 5 Jan. jl. zijn te Epen, arrond. Maastricht, gemeente Wit te m, gestolen 3 biljetten der Belgische nationale Bank, ieder van fr. 1000; 1 dito van fr. 500 5 dito, ieder van fr. 100, waarvan een in dorso beplakt en daarenboven gescheurd; 1 biljet der Luiksche Bank van fr. 100. De Officier ,>van Justitie te Maastricht ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Uit Roermond wordt van T2 Jan. gemeld: Heden in den namiddag en gisteren avond hebben er vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de hier in garnizoen liggende rijdende artillerie en het grauw uit de achter buurten. Gisteren avond laat had de vechtpartij een zeer dreigend aanzienminstens een zeven tal burgers en militairen werden vrij ernstig gekwetst en de politie mishandeld. Heden na middag had er wederom op klaailichten dag een vechtpartij plaats, waarna de troepen in de kazerne geconsigneerd werden. De burgers schoolden samen, tergden en plaagden de sol daten en scholden op hen. De politie bracht hedenavond een paar belhamels in arrest en herstelde zoo, daarin ondersteund door den degen, de orde. (N. R. Ct.) Aan een particulier schrijven uit Chicago van 23 December ontleent men de mededeeling, dat de toestand in de Vereenigde Staten hier en daar allertreurigst is. Duizenden loopen in de straten rond zonder eenige verdiensten of vooruitzicht daarop. In Chicago zelf waren den vorigen avond 20,000 werklieden, did'toen bui ten middel van bestaan waren en geen brood had den, naar het stadhuis getrokken, om te klagen. De schrijver raadt iedereen, die naar Amerika zou willen vertrekken, aan, liever gebrek en ellende in het Vaderland te lijden dan in dat land, waar men met de taal en gebruiken on bekend is en nog veel meer ellende zou moe ten doorstaan. In New-Yorkzijn meer dan 200,000 werklieden broodeloos. (R. Ct KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Op 1 Januari bedroeg, het aantal vacante predikants plaatsen, bij de Herv. gemeenten hier te lande, onge veer 179; dat der proponenten, die naar eene vacante plaats dingen, 12. Ds. H. B. Noorda, pred. te Jutphaas, heeft bedankt voor Kruiningen. Ds. J. Ènderlé lz., pred. te Fijnaart c. a., is be roepen te Axel. Ds. D. de Pree, pred. bij de Chr. Gerei', gemeente te Goes, is beroepen naar Meliskerke. Ds. A. D. Aaama van Scheltema, pred. te Pernis, heelt een beroep ontvangen naar de Holl. Gereform. kerk te Londen. Ds li. A. van Beursen, pred. te Gellicum c. a., heeft i bedankt voor Zoutelande, zoodat die gemeente sedert 1869 nog steeds vacant blijft. De heer Pieter Verhage, geboortig van 'Goes, als hulponderwijzer te Kortgene, den 19 Mei 1871 in die betrekking benoemd te Wolfaartsdijk, i? den 14 dezer op nieuw benoemd te Kortgene, eii nu, bij het bezit der hoofdonderwijzersacte sedert Oct. 1873, op eene jaarwedde van 500. Was de cursus aan de oefenschool voor onder wijzers kweeklingen te Goes met 7 mannel. en 9 vrouwel. personen in 1873 geopend, welk getal in- tusschen in den loop van dat jaar tot 12 verminderde, na het onlangs gehoudene toelatingsexamen, zijn weêr 4 jongelingen en 2 meisjes opgenomen, zoodat de cursus over 1874 nu met 18 kweekelingen, n. 1. 8 mannel. en 10 vrouwel. geopend is. De heer W. Swart, die gedurende ruim 27 jaar aan de opleiding van onderwijzers, waarvan 15 aan ge noemde oefenschool, had deel genomen, heeft zich verplicht gezien, ook uit deze betrekking ontslag te verzoeken, hetwelk hem, op de meest eervolle wijze, met het einde van den cursus verleend werd. Hij is thans vervangen door de heeren I). H. C. Ittman- en D. Moojen, onderwijzers te Goes en te Iiloetinge. Van de 33,589377 blanken die in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden gevonden, kunnen slechts 2,^68460 personen of 8.5 pCt. lezen noch schrijven. In Belgie was dit cijfer 52.8 pCt. Het budget voor onderwijs is 95,402,626 dollars of bijna 250 millioen gulden. Er is één school op de 272 inwoners en ieder betaalt voor lager onderwijs gemiddeld ƒ6. In die verhouding moesten onze uit gaven voor lager onderwijs ruim 20 millioen zijn. Het tractementder hoofdonderwijzers in de steden is minstens ƒ2400. In New-York is het ƒ3750, en van de hulp onderwijzers ƒ2500. In San Francisco vindt men 2 onderwijzers van ƒ6000 en 10 van ƒ5000, te Boston 4 van ƒ9000 en 29 van 7000. In landelijke gemeen ten ontvangen de onderwijzers meest 1500 en de onderwijzeressen ƒ1200. In de Vereenigde Staten heelt men dus voor het onderwijs nog wat over! Hoe het in Engeland over het algemeen nog met het lager onderwijs staat, kan uit het volgende blijken Een onderwijzer van eene openbare school schreef aan de Echo: ,Ik geloof, dat ik niet overdrijf, als ik beweer, dat een knaap op tienjarigen leeftijd eene goede opleiding heet genoten te hebben, wanneer hij den Catechismus tvan de Britsche Staatskerk met zijn 39 artikelen) van buiten kent; een brokstuk copieer'en kan zonder te kladden en niet met zijn mes eet. De Vereeniging van Leeraren bij Inrichtingen van Middelb. Onderw. in Zeeland is bij Kon. besluit van 13 Dec. 1873 als rechtspersoon erkend. (Schoolbl.) Blijkens de Nieuwe Bijdragen voor Dec. jl. was bij het lager onderwijs het aantal vacatures van hoofd onderwijzer 31, van hoofdonderwijzeres 1, van hulp- onderwijzeis 106 en van hulponderwijzeres 2; bij het uitgebreid lager onderwijs waren vacant1 betrekking van hoofdonderwijzer en 7 van hulponderwijzer. Te Beckum in Overijsel, loofde men ƒ400 en te Mun- stergefeen, in Limburg, ƒ450 voor de vervulling der hoofdonderwijzers-betrekking uit. Te Gilze-itijen vroeg men een hulponderwijzer voor ƒ300. AFLOOP BESTEDINGEN. Gisteren had aan het Ministerie van Justitie de lier- besteding plaats van het onderhouden van en het doen van herstellingen aan het rechtsgebouw te Middelburg en het huis van arrest te Goes, alles gedurende 1874/76. De minste inschrijvers warenvoor Het rechtsgebouw te Middelburg, de heer W. van Uije, te Middelburg, voor ƒ690); voor de gevangenis te Goes, de heer W. J. van de Weert te Goes, voor ƒ6290. Rechtzaken. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft op 8 De cember 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken, als.: I. Ch. K. zuon van Jan, 30 jaar, voerman, geboren en wonende te Kluisterdonk (Belgie), schuldig verklaard aan 1. het als geleider van een vrachtwagen, bespan nen met twee paarden, dezen zonder geleider op de open bare straat te laten staan2. beleediging met woorden aan een agent der gewapende macht in de waarneming zijner bediening. Veroordeeld tot twee geldboeten, een van twee gulden vijftig cent en een van acht gul den, subsidiair, de eerste, gevangenisstraf van één dag, de tweede, gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. II. J. C. P., zoon van Leonardus, 33 jaar, schipper, geboren te Kieldrecht (Belgie), wonende te Clinge (Zee land), schuldig verklaard aan 1., beleediging met woor den van een bevelhebber der gewapende macht, 2. be leediging met woorden van een agent der gewapende macht in de waarneming hunner bediening. Veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie da gen en eene geldboete van acht gulden subsidiair, cel lulaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. III. J. Ch. v. d. G. dochter van Barbara, 33 jaar, werk vrouw, thans dienstmeid, geboren te Neuzen, wonende te Hulst, schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van slagen en verwondingen, geenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroor deeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair, gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV. P. S. zoon van Gerard, 46 jaar, hoofdonderwijzer, geboren te Venlo, wonende te Stoppeldijk, schuldig ,verklaard aan hoon, gepleegd onder verzachtende om standigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cents, subsidiair gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2