BUITENLAND. 1873. GEMENGDE BERICHTEN. mits de Maatschap pij steeds hooge daglooiien aan de arbeiders verschafte en deze boven dien minder uren per dag behoefden te wer ken dan by de boeren. Aan de Middelburgsche Courant wordt omtrent de mijneompagnie Nederland, met haar zilvertuyn in Colorado, uit 's Hage ge meld, dat de commissie, die benoemd werd om deze zaak tot klaarheid te brengen, thans vepslag heeft uitgebracht, waaruit blijken zou; lo. dat de laatste eigenaar de rfijn voor nog ge< n 150,000 dollars- had gekocht ;2o. dat hij haar had verkocht voor 1,000,000 dollars aan zes of zeven personen, en dat dezen de mijn voor 3,000,000 dollars aan ingezetenen der re sidentie in handen hebben gespeeld. De aan deelhouders kunnen rekenen, dat ze 60 pCt. van hun kapitaal kwijt zijn. Bij Kon. besluit is aan G van Duin, gezagv. van de reddingschokker no. 2, gestatio neerd te Zierikzee, vergunning verleend tot- het aannemen en dragen van de zilveren me daille, hem door de Fransehe Regeering ver eerd wegens de redding der schipbreukelingen van het Fransehe schip Le jeune noéni. Den 16den dezer moet in het Nieuwe- diep overgaan aan boord van het stoomschip Prins van Oranje een detachement, sterk 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren, ten einde met dien bodem via Suez naar Java te worden overgebracht. Te Assen is een voorschotbank of spaarkas voor den handwerksman tot stand gekomen volgens de reglementen van die te Goes. De heeren Gebr. Van Stolk en A. Engels hebben zich opnieuw tot den Gemeenteraad van Rotterdam gewend met een bezwaar schrift tegen het voorstel om van de beurs bezoekers entrée-geld te heffen. Hun adres strekt noodzakelijk om eenige bezwaren, in den Gemeenteraad tegen de vroegere adressen gemaakt, weg te nemen. Te Renkuin is voor eenige dagen de dader gevat van den brutalen diefstal van geld en gouden sieraden, daar ruim drie jaren geleden ten nadeele van de weduwe A. gepleegd, 'tls een metselaarsknecht, die, door het verkoopen van kostbare voorwerpen, de aandacht der po litie op zich vestigde eu tot bekentenis kwam. Zoo ziet men dus bij vernieuwing, dat het kwaad meestal uitkomt. Hopen we, dat te eeniger tijd zoo ook de moordenaars van mevr. van der Kouwen bekend mogen worden. Uit Napels bericht men, dat de Vesuvius weder onderaardsche geluiden begint te maken; professor Palmieri is dan ook van oordeel, dat er eerlang een hevige uitbarsting zal.plaats hebben. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van beden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. te Hamburg; welke door bare prompte en reële bediening tegenover bare ge- intresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. ZIEKENKAMERS. Daar de bedorvene lucht van gesloten kamers de her stelling van zieken hoe langer hoe meer vertraagt, zoo is het°bepaald noodzakelijk dat zij met Eau d' Anvers besproeid worden; deze parfumerie geeft aan de kamer een verfrisschende.en aangename geur, welke den zieke verkwikt en zijn gezondheid bevordert. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor Harmeien door ds W. Vliegenthart, pred. te Goes. Bedankt voor het beroep naar Wemeldinge door ds. J. A. P. Ris Lumbers, pred. te 's Grevelduin Capelle. Zweden en Uloorwesei» bleven ouder het bestuur van den nieuwen koning voortgaan op het gebied van constitutioneele ontwikke ling. De krooning, die eerst scheen te zullen achterwege blijven, omdat de volks-vertegen- woordming geen gelden daarvoor wilde toestaan, had toch met allen luister plaats en de vorst kon alzoo de gewoonte zijner voorgangers vol gen, om op plechtige wijze als hoofd des lands te worden ingehuldigd. Hoe kleingeestig het moge schijnenwij hechten nog al aan die gewoonte. De troonbestijging van een koning is eene daad van te groot gewichtdan dat zij zonder eenige ceremonie zou plaats hebben. En al zegt men nu, dat onze negentiende eeuw zich boven alle ceremoniën en zinnebeeldige handelingen moet verheffen, toch komt het ons goed voor het vollf te doen gevoelen en te doen zien, dat er eene gebeurtenis voorvalt, die groo- ten invloed op zijnen toestand en zijne wel vaart kan uitoefenen. Het bezoek vau Zweden en Noorwegeus koning aan de uiterste grens van zijn ryk in het Noorden, verkondigde de natie tevens, dat haar vorst zijn grondgebied wil leeren kennen om te weten, welke de be hoeften zijner onderdanen zijn. Al kwam de vereeniging der beide staten onder eene grond wet niet tot standtoch bleven beiden door nauwe en innige banden verbonden en zullen beiden de vruchten van het wijs beleid der regeering plukken. Deiteinarften deed weinig van zich hooren. Een kabinets-crisis bracht eenige beroering omdat do oorzaak was gelegen ia verkrachting van den volkswil. De ministers wilden liever blijven, dan de wenschen der meerderheid van het Folkething te genioet te komen. De storm eindigde echter met de voldoening dier wen schen. Nog eene omstandigheid valt met be trekking tot dit land op te merken. De archieven van Sleeswijk-Holst ein waren nog al tijd te Kopenhagen berustende. De Deensche regeering beeft daarvan thans afstand gedaan en ze per stoomschip naar Duitsehland laten overbrengen. Waar zij thans zullen worden ge deponeerd is nog onzeker. De Duitsche regee ring wenscht Berlijn daarvoor te bestemmen, als de hoofdstad des rijks; de afgevaardigden uit de veroverde gewesten wijzen op Kiel, de voornaamste stad der voormalige hertogdommen. En in die aanwijzing ligt nog eene verborgene hoopdat Sleeswijk-Holstein te eeniger tijd weder met Denemarken zal vereenigd worden. Of dit echter zal gebeuren? Niemand weet het, doch wij mogen niet verzuimen in herinnering te brengen dat Holland in het begin dezer eeuw meerdere jaren onder de Fransehe opper heerschappij zuchtte en eindelijk toch zijne vrijheid en onafhankelijkheid herkreeg. En thans een blik op Engeland. Zonder ling, dat nu dit nommer van ons blad ver schijnt (9 Januari) het juist een jaar geleden is, dat de dood een balling in dat land, naar wiens woorden nog weinig jaren te voren, ge heel Europa luisterde, uit dit leven wegnam. Op Cambden-house in bet stille Chislehurst, aan Engelands herbergzaam strandstierf Napo leon III, omgeven door een liefhebbende fa milie en gesteund door eene kleine schare vrien den, doch in betrekkelijke eenzaamheid, even als zijn groote oom, de stichter zijner dynastie. Er was veel op de handelingen van Napoleon III aftedingen, maar niemand zal hem toch den roem onthouden van veel goeds tot stand te hebben gebracht, en daarbij den klaagtoon uiten, dat hij is gevallen als het offer van zijn ver trouwen op zijne raadslieden. Engeland zelf, dat hem gastvrijheid verleende, zag een conflict eindigen, dat tengevolge der schending van het zeerecht, in een oorlog met Amerika scheen te zullen opgelost worden, doch welke oorlog gelukkig verhoed werd, door de uitspraak van het scheidsgerecht van Genéve. Mocht de tjjd spoedig aanbreken dat alle verschillen tusschen vorsten en volken op onbloedige wijze beëndigd werden, Den Atlantiseheu Oceaan overgestoken, dan werpen wij ten slolte even den blik op Bïoord- Aineriba. De financiéele crisis staat daar als een spook voor onze oogen, schrikbarend en nog in hare gevolgen niet te overzien. Maar het wijs beleid van den president, die weder als zoodanig herkozen werd, e:i zijne ministers zal die gevolgen temperen en de rijke bronnen, die Amerika bezit, zijn wel geschikt om het nadeel te herstellen. En zoo treden wij 1874 in. Dat de ge schiedenis van dit jaar weder ruime stoffe tot leering zal opleveren is zeker, en dat vrede, welvaart, ontwikkeling en bloei aller natiën deel moge zijn is onze wensch. Te Rotterdam zijn op 1 Januari met één buslichting p. m. 30,000 brieven gelicht, behalve legio briefkaarten. In de provincie Luxemburg (België) heeft de landbouw buitengewoon veel overlast van de steeds in aantal toenemende wilde zwijnen. Te Burgh in Schouwen is dezer dagen een arend geschoten, welke eene vlucht had van 2.14 meter. Op ondejaars-avond hebben van Doesborg naar het naburige Drempt omnibussen gereden, ten einde vele kerkgangers, die bij de orthodoxe predikanten van Doesborg niet ter kerk wilden gaan, daarheen te voe ren. Het ontbrak, ondanks het ruwe weder, ook niet aan een groot aantal voetgangers. Te Gorredijk heeft iemand in een roes, een munt- billet van tien gulden stukgescheurd en opgegeten. Dezer dagen werden'twee broeders te Boekei, beiden dood in hun bed gevonden. Volgens verkla ring van den geneesheer, zijn beiden nagenoeg op het zelfde oogenblik hun natuurlijken dood gestorven. Uit de l'abiiek van de firma van den Zijpen f- Charlier te Keulen, is de 20,000ste spoorwegwagen af geleverd. In Parijs neemt de armoede toe; diefstallen ver meerderen en veelal is het nood, die er toe leidt. Vooral de naaisters lijden gebrek, want de groote magazijnen hebben bijna niets te doen. De vroeger zoo aanzienlijke uitvoer naar Amerika staat bijna ge heel stil en liet verbruik binnenslands is gevoelig ver minderd. Voor de betrekking van winkelhouder der Deut sche coöperatieve winkelvereeniging, op een salaris van 400, hebben zich 97 sollicitanten aangemeld. De gemeente Bergum in Friesland telde in I860 p. m. 1200 en thans 3358 inwoners. De Rijksontvanger te Balk heeft zich, te bed lig gende, met een jachtgeweer doorschoten. Het nieuwe jaar is in Engeland aangevangen met een aanzienlijke verlaging der steenkolenprijzen. De kacbelkolen zijn te Manchester 3 shillings en te Londen 2 shillings per ton afgeslagen. Ingezonden. Aan de redactie der Goessche Courant In uwe Courant van 25 Nov. jl., mij zoo wel willend toegezonden, hebben de heeren Okma en van der Meer te Terwoude (Friesland) een stuk doen plaatsen, waarbij zij mijne berichten omtrent den ongunstigen toestand der North. Pacif. niet alleen zonder waarde verklaren, doch belangstel lenden blijven verwijzen naar bun rapport om trent den gunstigen toestand dier lijn, geplaatst in no. 11 van het Maandblad vde Landverhuizer." Ik kan mij zeer goed begrijpen, dat de heeren O. v. d. M. eenigszins gevoelig zijn over mijne waarschuwing, die ook hoofdzakelijk gericht was tegen het door ben uitgebrachte rapport, doch, waar het belang van zoovelen op het spel stond, mocht ik niet aarzelen krachtig op te treden, ten einde wellicht dezen en genen tot nadenken te brengen en voor bittere teleurstellingen te be hoeden. Daar ik geen persoonlijk belang bij de zaak heb, zoude ik met mijne eerste waarschuwing kunnen volstaan, doch daar er te veel banden zijn, die mij aan Nederl. hechten en enkelen mis schien mijn stilzwijgen verkeerd zouden uitleggen, voel ik mij verplicht op deze zaak terug te komen. Volgens de heeren O. v. d. M. zijn mijne be richten niet te vertrouwen om reden „ik niet aan die lijn geweest ben" om de zaken te onder zoeken, en slechts opgevangen lieb, wat nmen'' nu en dan al zoo van die lijn vertelt." Het is waar, ik heb die lijn niet bezochtik begreep dat het onmogelijk was door slechts eenige dagen over die lijn te reizen, nauwkeurig bekend te worden met den waren toestand aldaarik mis het heldere en vlugge oordeel van de hh. O. v. d. 'M. die in slechts weinige dagen een afstand van Amsterdam tot Parijs bezien en onderzoeken, en dan met de noodige autoriteit den goeden vrienden daarover een verslag geven, dat voor zeker het ongeluk van velen kan en zal na zich slepen. Naar mijn bescheiden oordeel behoort daar meer toemen moet die lijn herhaaldelijk en op verschillende tijden, zonder geleide van een agent bereizen, men moet dagen, ja weken in die streken vertoeven, wil men met den waren toestand bekend worden; de berichten der be woners zijn meestal zeer egoistisch, zij zijn een maal gevestigd, hunne middelen laten hun niet toe hun gekocht of op homestead of preemption verkregen land, hun huis etc. etc. in den steek te laten om zich elders in meer gunstige streken te gaan vestigen zij zien slechts heil «en zulks te recht" in vermeerdering van bevolking en deelen daarom alleen het goede mede, onder verzwijging van het kwade en de vele teleurstellingen door hen ondei-vonden. Wat nu die «men's" betreft, waarvan ik vol gens hh. O. Se v. d. M., zot nu en dan eens wat opgevangen heb en waarover door de hh. O. v. d. M. met een zeker «air de dédain" gesproken 'wordt, die vmen's" zijn 1°. een van de eerste autoriteiten hier in den staat, aan wien ik door een introductie-brief was aanbevolen. Zijn maatschappelijke betrekking echter verbiedt mij zijn naam in een publiek geschrift te noe menen ten 2°. de heer mr. I. J. Bochussen advokaat te Riehfort in den staat Vermont,1 een Holl. van aanzienlijke geboorte, ruim 16 jaren in Amerika woonachtig, en die, door den staat daartoe speciaal aangesteld, Minnesota met het oog op Emigratie sedert 8 of 9 maanden herhaaldelijk in alle richtingen doorkruist en onderzocht heeft. Dat zijn de «men's" aan wie ik mijne berichten ontleend heb en mij dunkt, zij zijn geloofwaardiger en hooger te schatten, dan het vluchtige bezoek dat de heeren O. v. d. 31, aan Minnesota en aan de North. Pacif. gebracht hebben. Ik heb in mijn vorig schrijven het rapport van de hh. O. v. d. M. onaangeroerd gelaten,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2