1874. N°. 5. Zaterdag 10 Januari. 61" jaargang. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. 0 Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels &/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 9 Januari 1874. Por telegraaf! Kegeeringstelegram- men gedateerd van Singkel den 6, dus waar schijnlijk van Atchin den 3, zijn heden ontvangen. Blijkens het eerste had na 26 De cember geen gevecht plaats gehad. Het be legeringspark was aan wal gebracht en kort daarop parallel geopend. Wanneer de batterij daarin gereed zon zijn zouden de kraton, op 600, en de Missigit (i) op 375 nieters van de batterij gelegen, beschoten en beworpen wor den. Den vorigen dag was er regen gevallen. De kapitein der genie Nolthenius was aan cholera overleden. Blijkens het tweede tele gram was de Marine den vorigen dag van Pedfr teruggekeerd en was fort Pedir zwaar bescha digd en in brand geschoten. Een kruitmagazijn was ontploft. Kampong Pedir stond op ver scheiden plaatsen in brand. Eene landing met mariniers en matrozen op uit. December had geen resultaat opgeleverd. Een adelborst en 90 mindere schepelingen waren gewond en 2 gesneuveld. De radja (2) van Gighen had zijn land aan het Gouvernement aangeboden op de door hetzelve te stellen eischen en wenscbte in den Kraton een poging tot bemiddeling te doen, vreezende dat de oorlog het land geheel te gronde richten zou. De ongunstige geruchten in het Reuter s te legram van Penang 6 dezer omtrent den ge zondheidstoestand in 't Nederlandsche kamp worden in het eerste telegram van van Swieten met geen woord bevestigd. Eene extra Staats-Courant verschijnt met nog eenige toelichting omtrent den datum van te rugkeer van het smaldeel uit Pedir als niet overeenkomende met de opgaven van Reuter. Moskee, ('-) Vorst. Pel' telegraaf! De Minister van Bin- nenlandsche Zaken zegt in zijn antwoord aan de Eerste Kamer, dat, als er middelen te vinden zijn om aan gegronde bezwaren van de zijde van het bijzonder onderwijs tegemoet te komen met behoud van den grondslag en de strekking der wet van 1857, wier handhaving ook door onderscheidene leden der kamer wordt verlangd, hij ze voorzeker in ernstige overweging zal nomen. De bevolking der gemeente Goes bedroeg op 31 December 1872 3028 m., 3244 vr. 6272 ambtshalve werd inges. 1 1 alzoo 3028 ambtshalve werd afges.7_ 3245 2 6273 9 blijft 3021 3243 6264 In het jaar 1873 werden geboren: 125 m., 110 vr. 235 terwijl zich in de gem. vestigden 163 180 343 totaal 288 290 =~578 1873 stierven 79 ra., 70 vr. 149 en vertrokken 208 222 430 In 287 292 579 Zoodat de bevolking in 1873 verminderde met twee vrouwen en vermeerderde met één man. De bevolking was dus op 31 Dec. 1873 3022 m., 3241 vr. 6263. In dit jaar werden de volgende huwelijken gesloten, als 37 tusschen jongm. en jongedochters. 1 een jongm. en een wed. 8 weduwenaars en jonged. 46 samen. Gisteren (Dondevdag) avond hield de zang vereeniging Al ivat liefelijk is en wel luidt" hare eerste openbare uitvoering. Wij moeten verklaren die uitvoering met het grootste ge noegen te hebben bijgewoond Den directeur, de heer H. Poolmeijer, komt alle lof toe, dat hij zijn gezelschap in zulk een korten tijd tot zulk eene hoogte heeft weten op te leiden, terwijl de leden wel ijver moeten hebben be toond, om het zoover te brengen. Enkele stukken werden uitgevoerd met eene juistheid en welluidendheid, dat menige vereeniging, wier leden, geoefende" zangers zijD, dit niet zouden verbeteren. Daaronder rekenen wij iu de eerste plaats «Schafers Sontagsl ed'7 van Kreutzer, dat daa ook op verzoek der aanwe zigen werd herhaald, maar ook »de Lofzang der Zaligen" vnn C. Malan, en »Op Jezus Ge boorte" van W. Schellenbach (waarom stond de naam van dezen componist niet op het programma?). Bovenal verdienen echter de fragmenten uit »die Sehüpfung" van J. Haydn genoemd te «orden. Het recitatief werd mees terlijk, met welluidende ofschoon wat zwakke stem, door den directeur ten gehoore gebracht, terwijl zoowel de solisten, onder welke vooral de alt uitmuntte, als het koor zich bijna on berispelijk van de voorwaar niet gemakkelijke taak kweten. Minder wilde ons bevallen de uitvoering van »Tod, wo dein Stachel" en de Starrenhemel, maar er was zooveel goeds op te merken, dat wij hierover, zoowel als over het voor- en na- gebed van den directeur, over welks meer of mindere gepastheid bij dergelijke gelegenhe den, zeker verschil van gevoelen zal bestaan, niet zullen uitweiden. Het schoollocaal was zeer doelmatig ingericht; terwijl heeren com missarissen in allgs zeer voorkomend en wel willend waren. De heer G. Schouioenburg, tot dusverre besteller, is benoemd tot adsistent aan het post kantoor alhier. De spanning te Wolfaartsdijk, vóór een half jaar ontstaan bij de stemming voor gemeente raadsleden, welke intusschen nu reeds van lie verlede gezakt en bijna in vergetelheid geraakt was, is thans op nieuw ontbrand, naardien de leden vaa het stembureau elkander voor de recht bank te Goes hebben doen dagvaarden. ZN.) De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het b.eginsel aangenomen om het monument van Phorbecke aldaar opterichten en goedge keurd, dat het geplaatst wordt op de Plaats. Volgens de Pinang Gazette zijn onlangs te Deli twee Atchineesche spionnen gevan gen genomen, waarvan de een een Hollander en de aoder een Deen was. Ze zijn onder behoorlijk geleide naar Atchin vervoerd, om overgeleverd te worden aan generaal van Swieten. Volgens mededeeling van den opperbe velhebber bij de tweede expeditie tegen Atchin, zijn op de reis tot Singapore van de expedi- tionnaire troepen op zeven verschillende sche pen in het geheel overleden: aan cholera 15 Europeanen en 4 inlandersaan dyssenterie 8 dwangarbeiders en aan andere ziekten 3 dwang arbeiders. (Java Ct.) Blijkens het bij kon. besluit van 25 Dec. 1873 vastgestelde VII hoofdstuk A der begrooting van de staatsuitgaven, dienst 1874, bestaat de nationale schuld van Nederland uit 927,020,076.45 nominaal, waarvoor aan ver schuldigde rente is uitgetrokken ƒ26,513,714.90J Voor amortisatie en aflossing is uitgetrokken 473,000. De minister van Oorlog heeft, met het oog op de omstandigheid, dat de Vereenigin- gen tot vrijwillige oefening in den wapenhan del zich meer en meer bij het schijfschieten bedienen van de patronen bij het leger in gebruik bepaald, dat voor elk geweerdragend lid eener Scherpschuttersvereeniging jaarlijks 40 scherpe en 10 losse, of wel 45 scherpe patronen voor achterlaadgeweren kunnen worden verstrekt. Door de Vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aan alle commandanten van schutte rijen (dienstdoende en rustende) verzonden, inschrijvingen verzoekende om aan Z. M. den Koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officieren der schutterijen aan te bie den, bij gelegenheid van het Zilveren Kronings feest. Te Zaandam is in eene vergadering der afdeeling van het Schoolverbond besloten eene oproepmg te doen van eenige invloedrijke personen in de Zaanstreek, om eene meeting te beleggen en daarin van gedachten te wis selen over het door dm heer van Houten bij de Tweede Kamer ingediende voorstel tot re geling van den arbeid der kinderen in de fa brieken. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de heer van Houten zich bereid verklaard daarbij te genwoordig te zijn, ten einde het wetsontwerp toe te lichten en aan de discussie deel te nemen. Men verneemt, dat de bijdragen, door de Zeeuwsche Hoofd-commissie voor het aan den Koning op 12 Mei aan te bieden geschenk ingezameld, ruim 10,000 zuiver bedragen. Onze bekwame landgenoot, de heer S. de Lange te Rotterdam, heeft den prijs van 1000 francs behaald voor de beantwoording der prijs vraag: een quatuor voor strijk-instrumenten, uitgeschreven door de Koninkl. Belg. Academie (klasse der schoone kunsten). Naar. het Handelsbl. verneemt is door B. en W. van Amsterdam 'aan Z. M. den Koning de uitnood-'ging gericht om op den 12n Mei a. s. de hoofdstad met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Te Ambt-Vollenhove staan de winter- vruchten, vooral het winterkoren zeer voor- deelig. De weilanden prijken met helder groen gras. Op een inzate van 21 hectaren is ge bleken, dat de prijzen der landerijen nog steeds stijgende zijn. In de onlangs te Amsterdam gehouden bijeenkomst der burgemeesters van provinciale hoofdsteden, met het doel om over het geven van een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning van gedachten te wisselen, is béslo- ten, de medewerking interoepen van alle bur gemeesters in den lande tot het bijeenbren gen van gelden voor één algemeen nationaal geschenk. De heer van der Lith, directeur van het krankzinnigen gesticht te Utrecht, geeft in het Utr. lJagbl. omtrent den uit dat gesticht ontvluphten heer P. J. R. Laari te kennen, dat het hem uit diens in druk gegeven ontboeze mingen ten duidelijkste is gebleken, dat die heer ook nu nog krankzinnig is. o o Te Wilp is de suikerwortel-cultuur ge heel geëindigd. De boeren zijn met dien om keer van zaken niet weinig in hun schik, daar het voor hen in den zomer schier on mogelijk was een arbeider te bekomen, ver-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1