Per teleg-raaf. Ontvangen ten half lure.) BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Verkiezing te Breda: Uitgebracht 2511, gel- dig 2479 stemmen. Gekozen mr. Luyben met 1595 st. Mr. van Mierlo bekwam 759 st. Het navolgende telegram van Reuter is heden imNederland ontvangen: Penang, 6 Januari. De Nederlandsehe troe pen zijn onder het bereik van den Kraton. Het bombardement is den 3 Januari begon" nen en het zal worden voortgezet tot Atchin zich overgeeft. "Volgens loopende geruchten zou de cholera en andere ziekten in het Nederlandsehe kamp woeden. De sterfte zou dientengevolge groot zijn, voornamelijk onder de Inlandsche troepen. Naar men verneemt zal het Florentijner quartet van den heer Jean Beckerdat zich reeds sedert jaren door geheel Europa een welverdienden roem heeft verworven, in de tweede helft dezer maand ons land weder be zoeken. In de omstreken van Deventer, worden weder buitengewoon groote inkoopen van rund vee, doch meestal van neurende en melkkoeien, bij de veehouders gedaau, waardoor de prijzen aanmerkelijk gestegen zijn. Ook het vette vee is weder aanmerkelijk hooger in prijs. Men besteedt zelfs 90 ets. per kilo voor le quali- teit. Het rundvleesch eerste soort geldt 70 a 110 ets. p. kilo. Men meldt uit Maastricht, dd. 3 Jan. Beden namiddag is alhier een moord ge pleegd. Zekere Reggen namelijk, reeds vroeger wegens ernstige verwonding zijner huisvrouw tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, kreeg heden opnieuw twist met haar, die dit maal zoo hpog liep, dat hij de hoogst zwan gere vrouw aangreep en met een tafelmes zoo danig in de borst verwondde, dat zij onmiddellijk een lijk wa3. De ongelukkige moeder laat vier kinderen, waaronder één doofstom, onverzorgd achter. De dader der vreeselijke misdaad was, reeds vóór de aankomst der dadelijk toegesnelde politie, bijna ongekleed gevlucht. Volgens loopend gerucht heeft hij vroeger zijne geboorteplaats, Broeksittard, plotseling verlaten en eenige jaren zich schuil gehouden, nadat aldaar een manslag was gepleegd, waar van hij als de vermoedeljjke dader beschouwd werd. [N. R. Ct.) De bevolking van Nederland bedroeg op 31 December 1872 3,674,402 inw., als 1,814,641 van het mann. en 1,859,761 van het vrouw, geslacht. De bevolking des rijks naar de telling van 16 Nov. 1829 beliep 2,613,487, zoodat ia 43 jaren tijds eene vermeerdering van 1,060,915 inw. of twee vijfden plaats greep. De bevolking der provinciën bedroeg op 31 Dec. 1872: Noord Brabant 438,769, Gel derland 437,778, Zuid-Holland 710,753, Noord- Holland 602,539, Zeeland 181,650, Utrecht 176,524, Friesla id 304,106, Overijsel 258,590, Groningen 230,357, Drente 107,634Lim burg 225,702. Men telt vier steden met eene bevolking boven de 50,000 zielen, alsAmsterdam met 277,765, Rotterdam 122,471, 's Gravenhage 92,785 en Utrecht 61,601. Naar de godsdiensten telde men volgens de jongste volkstelling (31 Dec. 1869) Protestan ten 2,193,781, Roomsch-Katholieken 1,313,084, Israëlieten 68,003, overige gezindten 5161. De heer G. Douven te Heerlen, bekend door zijn vele uitvindingen voor den landbouw, heeft weder een belangrijk werktuig uitgevon den, nl. een aardappel-pootmachine. Zij is in te»enwoordigheid van verschillende deskundigen beproefd en hoogst voortreffelijk bevonden. Het Baijerische Vaterland meldt het over igden der koningin-weduwe van Pruisen op de volgende wijze: »De dood heeft zich in Pruisen weer ver gist door de koningin-weduwe Elisabeth, een Beitrsche prinses, wegtenemen. »De koning van Pruisen, dien de Paus in zijn tweeden brief voor den troon Gods heeft gedaagd, is, naar men verzekert, sedert gerui- ruen tijd ziek en kan maar niet beter worden. »Wij hopen, dat God hem ten minste zóó lang zal sparen, dat hij den ondergang van het zoogenaamde »»Duitscke rijk"met eigen oogen kan aanschouwen. (N. en Adv. v. B. op Z Een nieuwe inrichting voor het ventil- leeren en verkoelen der spoorwegrijtuigen in Britsch-Indie is beproefd. De uitvinder Pear son heeft in een derde klasse-rijtuig een waaier of rad aangebracht, hetwelk in verbinding is gebracht met een der wielen, zoodat het begint te draaien zoodra de trein in beweging komt. Dit rijtuig is het eerste van den trein en de luchtstroom die door den waaier veroor zaakt wordt, verdeelt zich, door katoenen bui zen, over de verschillende rijtuigen van den trein. In alle waggons kunnen de openingen door de reizigers worden afgesloten, zoodat zij naar verkiezing een luchtstroom kunnen genieten of niet. (zV. R. Ct.) In New York is een fabriek opgericht tot verdichting der melk. In 56 kilogram melk wordt 14 kilogram witte suiker gedaan, en ongeveer een theelepel vol dubbel koolzure soda. Men giet de zoetgemaakte melk in ver glaasde of geëmailleerde potten en dampt ze uit in een waterbad. Na ongeveer drie uur gaat de melk in een brijachtigen toestand over, en door gestadig roeren en verwarmen wordt zij daxrdoor in een roomkleurig poeder veran- deid. Alsdan stelt men dit ter afkoeling aan de lucht bloot, weegt het in halve kilogram men af en brengt het, door middel eener pers, onder den vorm van platen, zoo groot als een kleine tegel. Deze platen of koeken worden in bladtin gewikkeld, in den handel gebracht. - BELANGRIJK VOOR VELEN In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen véél gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen ver koop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid be kende bankiershuis ADOLPH HAAS IN HAMBURG kan des wegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb. Bedankt voor Vrouwenpolder door ds. de Vlieger, pred. te Oosterland. Mr. Schneiders van Grijffenswerthschoolopziener in het derde district van Zeeland, te Zierikzee, is belast met de tijdelijke waarneming dier betrekking ook in het tweede district. Z. M. heeft benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, mr. E. Fokker. 1873. Duitscbland, de pasgevormde kolossus van Midden-Europa, ontving het laatste gedeelte der bloedvruchten van den oorlog van 1870/71 en genoot rust? Tegenover het buiten land ja, maar inwendig had het een voortdu- renden strijd te voeren. De wetten tegen de geestelijke orden, brachten veler gemoederen in beweging, terwijl de scheiding der Katho lieken in twee partijen niet weinig de moeielijk- heJen der regeering verhoogden. Duitschland heeft groote verplichting aan keizer Wilhelm en aan Bismarck, maar of de »prinsentitel" dien de laatste als belooning voor zijne uitste kende diensten ontving, eene aangename en ge ruststellende is, zouden wij wel eenigszins in twijfel durven trekken. Wat Bismarck bedeukt, wil hij tot werkelijkheid verheven zien; doch meermalen ondervond hij reeds, dat de volks vertegenwoordigers iu alles hem niet naar den zin willen handelen, en in zijn strijd tegen de kerk overweegt hij waarschijnlijk niet, welk eene geduchte macht hij tegen zich in het harnas jaagt. Tegenover de kerk helpen de naaldgeweren en een geoefend leger weiuig, de kerk put hare strijdkrachten uit het idee, en bouwt hare macht op liet geloof. Niet ten onrechte zegt men, dat de strijd tegen de kerk in de geschiedenis der worstelingen van 1873 eene eerste plaats inneemt. Daarbij komt, dat het nog zoo zeker niet is, dat al de deelen van het machtige Keizerrijk, zioh gelukkig ge voelen in de vereeniging tot ein Vaterland. Het machtige Komeinsche rijk viel, door zijne eigene grootheid gedrukt, in een: zal het Duit- sche Keizerrijk zich staande houden? Zullen de andere staten steeds genoegen nemen, met de oppei heerschappij van Pruissen? En dat Bismarck deze voor Pruissen wil behouden, werd bevestigd bij den dood van Johan, koning van Saksen. Diens zoon beklom den troon zijns vaders, maar Saksen bleef wat het was sedert 1866, een soort van wingewest van Pruissen, door vreemde troepen bezet, terwijl zijne eigene landskinderen, verre van huis in garnizoen liggen. Oostenrijk bood een liefelijker tafreel. Daar vierde de industrie een schoon feest. Van. alle kanten der aarde stroomden de kunst schatten en de producten van handel en nij verheid naar de boorden van den Donau. Dui zenden bij duizenden vereenigden zich in de keizersstad om die schatten en prbducten te beschouwen, en er winst mede te doen. Het is waar, de tentoonstelling heeft hare kosten niet gedekt, maar de winsten voor handel en industrie waren des te grooter en rijker. Ook had Oostenrijk nog een ander feest te vieren: het vijfentwintig jarig regeerings jubilé van keizer Frans Jozef. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling en gehechtheid, die de vorst van zijne onderdanen ontving, en al had de jubilaris verzocht, dat geen openbare manifestatiën zouden georganiseerd worden, de geestdrift was alom en in alle kringen en standen opteinerken. Alles bewees, dat men de beginselen der regeering huldigde en het geheel leverde een aangename verpoozing bij de moeiteu en den strijd, die Europa beroerden. Men wane echter niet, dat in Oostenrijk slechts rozen groeiden. Ook daar was menige ge beurtenis optemerken, die eene schaduwzijde aanbood van de liefelijke tafereelen, die wij schetsten, doch keizer Frans Jozef wist, zoo wel in zijn hoofdrijk als in Hongarije, zijn vasalstaat, den vrede te bewaren, ondanks den strijd der partijen. S£uslnntl was in oorlog gewikkeld met één der stammen in Azië. Ons bestek gedoogt niet, om Ruslands politiek in Khiwa te schet sen, te verdedigen of te laken. Genoeg is het, dat Ruslands wapenen zegevierden en dat den Czaar nog tijd en gelegenheid over bleef, om eerst den Schach van Perzië, daarna den keizer van Duitschland in zijne hoofdstad te ontvangen en feestelijk te herbergen. Dat Rusland zijne gewone taktiek tegenover Turkije bleef volgen, dat isdit laatste rijk te bemoeielijken en eigen grondgebied uitte- breiden is waar, maar dit moet worden toe geschreven aan het testament van Czaar Peter de Groote, mot welks uitvoering zich elke Czaar bij zijne troonsbestijging belast. Alexan der 11 doet echter zijn plicht in dezen op zeer gematigde wijze, en van zijn karakter mag men vermachten, dat hij niet dan in den ui tersten nood de hand naar de wapenen zal uitstrekken. Wordt vervolgd Te 's Hage is het lijk opgevischt van eene vrouw, die sedert lang aan vlagen van zwaarmoedigheid en waanzin onderhevig was. Onder Sliedrecht werden jl. Zaterdagnacht twee personen, in een tilbury gezeten, op een brutale wijze aangerand door drie schippersknechts. Deze sneden het paard los, zoodat het rijtuig voorover kantelde en de reizigers er uitvielen, waarop een hevige worsteling volgde. De nieuwe Yselbrug te Kampen is voor het pu bliek verkeer geopend. Van St. John op New-Foundland meldt men, dat het robbenslaan dit jaar allergunstigst is uitgevallen. Hoewel nog niet alle schepen teruggekeerd waren, zoo was het toch zeker, dat er 500.000 robben, ter waarde van anderhalf millioen dollars, waren gevangen. De Neptunus bracht in twee reizen 61000 robben mee, ter waarde van 183000 dollars, eene opbrengst, die schip en uitrusting dekte. Een dame te Amsterdam huurde dezer dagen een dienstmeisje, omtrent wieuitmuntende „getuigen" wa ren ontvangen. Toen het meisje den nieuwen dienst aanvaard had, herkende een der liuisgenooten in haar dezelfde persoon, die de voorbeeldige „getuigen' ver schaft had. De dienstbode had n. 1. de kleederen barer meesteresse aangetrokken en natuurlijk omtrent zich- zelve de meest loffelijke verklaring afgelegd. Een goed middel tegen kiespijn, uit holle kiezen voortkomende, bestaat in gezuiverd borax-zout (acidum boracicum depuratum), waarvan men, zooveel er op de punt van een mes kan liggen, in een half schoteltje vol lauw water laat smelten, en daarmede den mond spoelt. De pijn houdt dadelijk op. Middel om lang te leven. Toen Democritus gevraagd werd, hoe men een zeer hoogen -ouderdom zou kunnen bereiken, antwoordde hij: „Bestrijk u van binnen met honing en van buiten met olie." Potleo Romulus werd op deze wijze over de 100 jaren oud. Wanneer men hem gevraagd had naar de beste en gemakkelijkste wij ze, om het leven te verkorten, zou hij ongetwijfeld geant woord hebben (indien hij nog leefde): „Gebruik dagelijks zekere hoeveelheid picrotoxine (een zeer giftige stofin den vorm van eenige glazen Beiersch bier; zuig dage lijks een zekere hoeveelheid nicotine, in den vorm van ettelijke zware sigaren, in uw lichaam op; adem dage lijks een goede hoeveelheid lucht uit kroegen, socië teiten en koffiehuizen in, en gij zult uw doel spoedig bereikt hebben.Dr. S. (Vlaard. Ct.) Van Leiden naar 's Gravenhage werden onlangs twee doozen afgezonden, waarvan in één, een gouden da- meshorologie was geborgen. De doozen zijn wel, maar de inhoud is niet aan het adres gekomen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2