1874. N°. 4. Donderdag 8 Januari. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst, t Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. POSTERIJEN Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de eerste helft der maand December 1873. 1. P. B. Maas, Amsterdam. 2. H. Korstanje, Amsterdam. 3. C, van der Werlet, Amsterdam. 4. J. H. de Jonge, Oudelande. Van het Hulpkantoor Borsseden 5. Mejuffrouw J. Hoofen, Heinkenszand. Van het Hulpkantoor Heinkenszand: 6. L. Smit, Ovezande. Van het Hulpkantoor YersëkendaM: 7. P. de Roer, Tholen. GOES, den 7 Januari 1874. Per telegraafl Bij de verkiezing voor een lid der lie kamer jvoor Gouda zijn uitgebracht 2323 stemmen, waarvan 2317 gel dige. De uitslag is, dat eene herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren Verniers Van der Loeff, die 957, en dr. A. Kuiper, die 767 st. op zich vereenigd hadmr. J. Heems kerk Az. had 392van Goltstein 197 stemmen. De Levant Heralt van 24 December bevat het volgende: Seid Abdul Rakman-el-Zaher, buitengewoon gezant van den Sultan van Atchin, is op 18 December uit Constantinopel vertrokken, per Saïd door het kanaal van Suez en de Roode Zee. Het hoofddoel zijner zending was, van de Porte de erkenning te verwerven van Atchin als vasal van Turkije. Hij is in die zending evenmin geslaagd als zijn voorgangers, die onder Reckid Pacha en AU Pacha hetzelfde beproefden. De Atchineezen voeren in hunne vaandels de halve maan en een ster, en zij hebben op enkele ka nonnen dezelfde teekens. Zjj beweren, dat die nog afkomstig zijn uit de tijden van Sultan Selim en gronden daarop hun aanspraken. De Porte heeft echter niet de verantwoordelijkheid op zich willen nemen die van zulke erkenning het gevolg wezen zou, en de zendeling werd niet ten gehoore toegelaten. Daar echter Seid Abdul Rahman behoort tot een geslacht van Sherifs, heeft hij de 2e klasse van de orde van Osmanieh gekregen en een brief van den vizier aan den Sultan van Atchin. Een spion, die onlangs van Atchin terug gekeerd is en in den Kraton is geweest, heeft medegedeeld, dat 13 blanken zich in dien Kraton bevinden, n.l. 3 Franschen, 3 Engelschen, 2 Nederlanders en 5 Amerikanen. (J. B) De 2e luitenant bij het O. Ind. leger, J. H. Albert, die de expeditie naar Atchin niedemaakte en een jong verdienstelijk officier was, is in den ouderdom van 29 jaren aan de cholera overleden. Het Dagblad zegt: Op goeden grond kunnen wij het bericht tegenspreken, dat de tractements-verhooging voor korporaals en sol daten door den Minister van Oorlog weder zou zijn ingetrokken. De milicien van de lichting van 1873, die bij het bataljon mineurs en sapeurs nog in actieven dienst staan, zouden den 6 dezer met onbepaald verlof naar huis vertrekken. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennisdat in de week van 28 December 1873 tot 3 Januari 1874 aan aziatische cholera zijn overleden.- te Rotterdam twee personen. Namens den Minister van Binnenl. Zaken is aan de hoogleeraren in de zoölogie mede- deeling gedaan, dat zij voor rekening van den Staat beurtelings eene wetenschappelijke reis kunnen ondernemen naar Napels ten einde hunne studiën aldaar gedurende eenigen tijd voorttezetten. Naar wij vernemen bevindt het Comité tot wering van Schoolverzuim alhier zich in de noodzakelijkheid de inscbrijvingen op despaar- bankboekjes voor de kinderen der verschillende scholen, die daarvoor in de termen vallen, be duidend te verlagen. Het verzuim op de scho len in deze gemeente is, en zeker grootendeels tengevolge van de werking van het Comité, in 1873 dertig pCt. minder dan in 1872, waar door natuurlijk de uittereiken belooningen voor getrouw schoolbezoek in dezelfde mate gestegen zijn. Vooral is het getal der kinderen, die in 1873 geen enkelen schooltijd verzuimden, zóó toegenomen, dat, indien de inschrijvingen op de spaarboekjes op hetzelfde bedrag als vroeger bepaald bleven, deze alleen de inkom sten van het Comité zouden overschrijden. Hier doet zich dus het zeker zeldzame geval voor, dat eene nuttige inrichting, tengevolge van het goede succes harer pogingen, zich in de noodzakelijkheid gebracht ziet om maat regelen te nemen, die op dat succes verder van invloed kunnen zijn. Voorzeker zou het te bejammeren vallen, als onverhoopt die goede resultaten minder werden. In verband met ons ter oore gekomen geruchten, dat er bij den kleinen handelsstand in dezen omtrek eenige moeielijkbeid ontstaat, met betrekking tot al of niet gangbare munt biljetten, verwijzen wij naar ons 'no. van Za terdag 29 Nov. jl., waarin wij de mededee- ling van den Minister overnamen en waaruit big kt, dat alleen ingetrokken zijn de munt biljetten van 18 December 1845 en van 17 September 1849. Men meldt nit Bath van 4 Januari aan de N. R. Ct. Door den hevigen wind en feilen stroom is het tjalkschip de Drie Gebroeders, gezag voerder L. Meliefste, heden nacht van zijn ankers geslagen en met groote moeite en met hulp der commies-roeiers hier in de haven gehaald. Het vaartuig maakte veel water en had den vorigen dag door een hevigen rukwind zijn zeil verloren; het was te Neuzen met gerst geladen en bestemd naar Antwerpen. Heden is men bezig de lading over te laden in het beurtschip van hier op Rotterdam de Vrouw Sophia, gezagvoerder J. Dronkers, Men verneemt, dat den 30 dezer maand voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland zal terecht staan Willem Verhulst, ontslagen klerk der bank van leening te Middelburg, be schuldigd van het plegeq van oneerlijke han delingen ten nadeele dier inrichting. In een particuliere correspondentie uit Zeeland aan het D. leest men het volgende Evenals Blauwbaard's vrouw vragen de Ylissingers iederen dag: Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" en iedere dag baart nieuwe teleurstelling. Het bericht, dat een geregelda stoomvaartdienst tussehen Ylissingen en Duis burg zal tot stand komen, was een lichtstraaltje in den duisteren nacht, maar de vreugde er over werd geheel vergald door de tijding, dat de regeering niet genegen is om de marine werf aan den heer Smit van den Kinderdijk aftestaan, die gaarne die werf wilde exploitee- ren, wat natuurlijk voor Ylissingen van onbe rekenbaar belang zou kunnen zijn. Blijkt dat alles werkelijk zoo te wezen, dan is inderdaad de zoo hooggeroemde gunstige gezindheid der regeering jegens Vlissingen minstens dubieus." Zijn wij echter wel onderricht, dan is de regeering wel genegen de marinewerf aftestaan, echter onder voorwaarde, dat er een droog dok worde opgericht. Aan de Nederlandsehe nationale veree- niging van werklieden te 's Gravenhage ge vestigd, is door een peisooD, die onbekend wenschte te blijven, ƒ10,000 aangeboden voor het koopen van bouwgrond. Vóór zeven weken brak in 't gezin van den hoofdonderwijzer te Sliedrecht het rood vonk uit. Volgens de wet moest dus de school, althans voor haar hoofd als ge huisvest in een besmette woning gesloten worden. Sympathie echter voor den onder wijzer en belangstelling in den geregelden gang van 't onderwijs bewogen een achtens waardige familie, die zelf geen schoolgaande kinderen meer heeft, den onderwijzer uitte- noodigen zich vooï zoolang noodig in haar ■midden te vestigen, waar hij op dit oogen- blik de meest hartelijke gastvrijheid geniet. Naar men verzekert moet vóór twee jaren, bij gelegenheid van een pokken-epidemie, met een ander onderwijzer in die gemeente het zelfde hebben plaats gehad. Wel een bewijs van goede verstandhouding tussehen de bur gerij en de onderwijzers. Meer nog dan vroeger, toen wij reeds het praatje als onwaar brandmerkten, verspreidt zich wederom het gerucht, als zou de moorde naar van mevrouw van der Kouwen èn haar dienstbode gevat zijn. Zelfs worden tijd en plaats nauwkeurig omschreven en wat nog het ergste van alles is, er wordt een naam van iemand genoemd, voorheen geattacheerd aan de Amerikaansche legatie. Door de bevoegde autoriteit zijn wij in staat gesteld, deze geruchten, als zgnd6 niets dan lasterlijke verzinsels, zoo pertinent mogelijk tegen te spreken. Noch bij justitie, noch bij politie is er eenig vermoeden of verdenking geweest, dat bedoelde persoon zich aan het bekende gru welstuk zou hebben schuldig gemaakt. Dagbl Bij den gemeenteraad te Tilburg is inge komen een adres van den heer Lucien Janssens aldaar, verzoekende hem schadevergoeding te geven voor het breken van zijn been, dat door nalatigheid (het niet behoorlijk verlichten) van wege de gemeente, bij het graven der geulen voor gasbuizen vóór zijn woning, heeft plaats gehad. Hij wil berusten in de vergoeding, die de rechter hem zal toewijzenevenwel voegt hij daarbij de berekening van ƒ1447,68 voor onkosten, chirurgijn, verloren tijd en het aan stellen van een plaatsvervanger in zijn zaak. Op voorstel van den heer Pollet werd besloten in deze de beslissing des rechters aftewachten met belangstelling wordt die beslissing in deze zeldzaam voorkomende zaak tegemoet gezien. (D. v. Z.-H.) Onlangs is door den heer .Tos. Graven te 's Boschvervaardiger van het standbeeld van Piet Reinaan Z. M. den koning een statuet van dat beeld aangeboden op ongeveer een vijfde van de ware groote. Hetzelfde zal aan Z. K. H. Prins Hendrik worden overhan digd- r D. Ct. Te 's Gravenhage is van wege de di rectie der duinwaterleiding een proef genomen met de nieuw aangeschafte straat-locomotief, tot vervoer van zware lasten langs openbare wegen. De proef is zeer goed geslaagd.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1