zich in Duitschland ophoopte en in massa's uit Amerika werd getrokken. BUITENLAND. I ngezonden. BURGERLIJKE STAND GOES De Europeesche bankiers konden daarom de Amerikaanscke maatschappijen niet te hulp komen. Deze moeielijkheden zullen, naar schrijver verwacht, slechts tijdelijk zijn en verscheiden maatschappijen zullen haar betalingen van coupons kunnen hervatten, vooral ook daar er geen uitgifte van land door de regeering meer geschiedt, en de prijzen dus op deu duur moe ten stijgen. Als solide maatschappijen noemt schrijver de Chicago North Western, Chicago and Rock Island en de Union Pacific. Voorts vestigt hij de aandacht van landver huizers op de vruchtbare gronden en rijke aderen van steenkool en metalen in Jowa, Nebraska en Kansas, waar zich meer Neder landers moesten vestigen, die tliaus bijna allen naar Minnessota worden getrokken, hoewel het klimaat daar veel kouder is. {Dagblad.) Het 260jarig bestaan der Groningsche Hoogescbool zal in het aanstaande najaar fees telijk worden herdacht. Men meldt uit Wijmbritseradee!De longziekte begint gedurig in omvang toetene- menzoo werden in de vorige week 32 koeien en kalveren afgemaakt. Op nieuw is die ziekte op enkele plaatsen uitgebroken. In het Westerkwartier (prov. Gron.) komt meer en meer in zwang het scheren van de koeien en kalveren. Inzonderheid is deze han delwijze nuttig gebleken bij huiduitslagen en om ongedierte spoedig te verdrijven. Ook schijnt het afgeschoren haar handelswaardete hebben. Ook heeft de longziekte zich op nieuw in eenige gemeenten der provincie Utrecht vertoond. Den 29 December jl. overleed te Arnhem de heer Willem Jacobus van Ollefen, een man, die gedurende ruim 40 jaren een sieraad van het Nederlandsch tooneel is geweest. Jl. Zondag is in de sigarenfabriek van de heeren V. d. Vin Co., te Antwerpen een hevige brand uitgebarsten. De fabriek en de woning van den eigenaar zijn totaal in de asch gelegd. Het verlies, door de vlammen veroorzaakt, wordt cp ongeveer 150,000 francs be groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Meppel is sedert ruim een week de griffier van 't kantongerecht voortvluchtig. De jonge man, die onlangs een erfenis van wijlen zijn vader had ontvangen, schijnt de weelde niet te hebben kunnen dragen. D.) Men meldt aan het U. D. dat de med. dokter A. Sasse te Zaandam is benoemd tot een der membres associés étrangers de la so- ciété d'Antropologie" te Parijs. Dit is, naar men verneemt, de eerste benoeming van dezen aard hier te lande. De waterstand in de provincie Friesland is voor dezen tijd van 't jaar en vooral in vergelijking met vorige jaren, bijzonder laag; de peilschaal wijst thans nog geen 40 centi meter boven zomerpeil aan. Uit sommige stre ken en vooral uit de lagere oorden van dat gewest wordt gemeld, dat het als eene bijzon derheid mag geiden, dat vele landerijen, waar van men anders niet weet dan dat ze door gaans op dezen tijd onder het water waren bedolven, nu geheel droog zijn. De theorie der Frausche doctoren omtrent de cholera schrijft deze ziekte to aan de ont wikkeling eener zwam, en een hunner kwam daardoor op de gedachte om carbolzure-ammonia als geneesmiddel te bezigen, hetgeen de gun stigste uitkomsten opgeleverd moet hebben. Dr. Dèclat gaat nog verder en beschouwt deze verbinding als een voorbehoedmiddel, dat in tijden van epidemie, met siroop vermengd, kan gebruikt worden. Hij hecht zooveel waarde aan dit middel, dat hij het op verschillende wijzen gebruikt en het zelfs in hevige gevallen in het ader stelsel spuit. Er is een nieuwe „Zvveedsche nachte gaal" ontdekt. Haar naam is Martha Ericson. Tot dusver was zij eenvoudig dienstmeid te Stockholm. Men zegt, dat zij een prachtige stem heeft en weldra als mededingster van Christine Nillson optreden zal. De vervalsching der thee heeft op een afschuwelijk groote schaal in China zelf plaats. Van de 183 millioen ponden thee, die in 1872 <Üoor de handen d r beambten zijn gegaan, waren er in Juli 10 millioen ponden zoo bo venmate vervalscht bevonden, dat zij onge schikt was tot gebruik. Men heeft in een kist thee, door middel van een magneet, 40 tot 43 pCt. sterk groen gekleurde ijzerspaan tjes gevonden. Of zulke thee ook schadelijk voor de gezondheid moet zijn Volgens te Londen ontvangen bericht is het leggen van het eerste gedeelte van den Europeesch-Braziliaanscheu telegraafkabel van Fernambuco naar Bahia gelukkig volbracht. Men is ook bezig met het gereed maken van een onderzeeschen telegraafdraad, die bestemd is, over een lengte van 5000 zeemijlen, Aden (in Arabic) met Natal te verbinden, met het eiland Mauritius als tusschen-station. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der iirma S. SACKS Co. in Hambury, welke door liare prompte en reële bediening tegenover hare geïntres- seerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. BENOEMINGEN en BESLUITEN™ Bij Koninklijk besluit van 30 December 1873, no. 11, is aan den heer mr. J. Loudon, Gouverneur-Generaal van Nederlands Indië, verlof verleend tot het aanne men der versierselen van ridder le klasse der orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken, Z. M. heeft Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den gen.-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, van den grooten stat, met ingang van den 1 Jan. 1874, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op ƒ3742 's jaars. Z. M. heeft met ingang van den 1 Jan. jl. bevorderd tot ln luit. bij het corps mariniers, de 2e luit. bij dat corps C. H. Pilaar. De Minister van Binnl. Zaken, heeft goedgevonden voor het jaar 18/4 te benoemen tot secr. bij den ge- neesk. raad van Zeeland; dr. I. P Berdenis van Ber- lekom te Middelburg. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Well bij Znlt-Bommel staat de hoofdonderwijzer van 1 Mei 1873 tot op heden alleen voor 171 kinderen De kinderen zijn in twee partijen gesplitst, die beur telings schoolgaan. De hoofdonderwijzer houdt 7 uren daags school en heeft een inkomen van f500. Te Aehlura gemeente Franekeradeel, was van 1 October 1872 tot 15 Mei 1873 de hoofdonderwijzer aan de openbare school geheel alleen werkzaam met 140 h 150 leerlingen. Deze voorbeelden van onderwijs- nood in Nederland zijn nog met vele andere te ver meerderen, doch plaatsgebrek belet ons dit, Al< iet, bijzonders in de onderwijzers-wereld verdient vermelding, dat de hoofdonderwijzer Mulders, te Rot- tevalle, sedert 1816 onafgebroken aan bet hool'd der school stond en nog nooit wegens ziekte of andere omstandigheden één enkel schooiuur heeft moeten ver zuimen. 1873. Ten zuiden van Frankrijk zag het jaar 1873 eene gebeurtenis voorvallen, die slechts zelden in de geschiedenis van eenig land is opgetee- kend. Amadeus door den wil des volks, althans van zijne vertegenwoordigers, op den troon van Spanje geplaatst, lei na eene ver moeiende en afmattende regeering van korten duur, kroon en scepter neder, en verliet zijn nieuw vaderland om weder den vorigen rang in zijn oud vaderland in te nemen, lion Carlos wilde zijne plaats innemen, doch het volk (of wederom zijne verteg nwoordigers) vestigde eene republiekdie echter nog niet op wettelijke grondvesten bestaat. Roof- en z /verftochten van de Carlistisebe partij, waardoor de wegen en reisgelegenheden onveilig en de bewoners des lands met dood en plundering bedreigd werden, waren aan de orde van den dag en die ge vaarlijke benden zijn tot heden nog niet geheel tenondergebracht. Verdeeldheid bij de republi- keinsche partij, waardoor het gezag reeds her haalde malen in audere handen overging, was de oorzaak, dat de republiek nog niet algemeen erkend is. Volgens de laatste berichten even wel, mag men hierin beterschap verwachten. De nieuwsbladen der jongste dagen behelzen althans de mededeeling, dat de republiek door Amerika, Frankrijk, Engeland en andere staten zou erkend worden. Portugal leverde geene by zonderheden. Ko ning Luis geniet de achting der natie en elke poging van de Miguellistische partijdie als eene planeet aan den hemelzich even ver toonde, werd verydeld door de krachtige een heid des volks. Etalië had nog wel een moeielijk jaar te doorleven, maar het vereenigde koningrijk werd vaster dan immer op zijne fondamenten be vestigd. De strijd tusschen wereldlijk en geeste lijk gezag bleef wel aanhouden, doch de ker kelijke autoriteiten werden meer en meer over tuigd, dat zij bukken moeten voor den ijzeren wil der noodzakelijkheid. Al zien wij dan ook nog geen bepaalde toenadering tusschen het Yaticaan en het Quirinaal, toch hoorden wijj ook niet van directe botsingen tusschen beide machten. Het gouvernement gaf door de uit vaardiging van goede wetten bet bewijs, dat alleen de welvaart des lands, met eerbiediging van elks begrippen, in zijne vanen geschreven staat, en de reis van Koning I ictor Emanuel 1 naar Weenen en Berlijn moest aan Europa verkondigen, dat Italië met de twee machtige rijken in het Oosten, werwaarts het evenwicht van ons werelddeel in den laatsten tijd is over gebracht, kan rekenen. Turbije was en bleef de zieke man. Door talrijke kabinets-crisissen geteisterd, door een zwaren schuldenlast gedrukt, welks verplich tingen men niet eens kon nakomen, was het Ottomannische rijk niet in staat, de achting van het buitenland te winnen, zoo als het die door zijn ligging en de ongebruikte bronnen van welvaart kon verdienen. Het bezoek van den Schach van Perzië was wel een licht punt, omdat daardoor eene oude vete werd uitgewischt en een verbond van vriendschap werd gesloten, maar de ondervinding heeft meermalen geleerd, hoe weinig op zulke verbonden is te rekenen. De kleine vorstendommen Kun-enië, Servië enz, die aan den Sultan van Turkije cyns- plichtig zijn, gaven tegenover den machtigen opperheer, een schoon voorbeeld, van wat eene wijze en goede regeering vermagwant daar was ontwikkeling en welvaart, zoowel in het politieke als dagelijksche leven zichtbaar. ^irielieiilniid had te kampen met de tal rijke rooverbenden, die zijn gebied zeer on veilig en als het ware aan de anarchisten ten prooi gaven. De regeericg schijnt onmachtig om die benden uitteroeien, en ook de financiën zijn in treurigen toestand. Hopen wy, dat het koning George gegeven moge zijn, om het schoone rijk, waarover hij den scepter zwaait, werkelijk tot een schoonen staat te maken. In Sivitserlaiid was een groote en zware strijd, door de maatregelen, die de bondsre- geering meende te moeten nemen tegen soji- mige geestelijken, terwijl bovendien eene schei ding tusschen de aanhangers der katholieke kerk zelve ontstond. Maar bij de moeielijk- heid, waarin bet bestuur daardoor gewikkeld werd, wist het zich toch krachtig te handhaven en verzuimde het niet te letten op de belaDgen des lands. De kleine republiek, in zoovele punten, het evenbeeld van Nederland, hand haafde op waardige wijze hare plaats in de rei der staten van Europa. Met vertrouwen kan zij de toekomst te gemoet zien. Wordt vervolgd. TOELICHTING. In de Zierikeeesche Nieuwsbode van 1 dezer wordt van de kerkelijke zaken van 's Heer Arends- kerke bericht gegeven. Volgens die courant moet de pikantei'ie zeer groot zijn tegen een gekozen lid als diaken in den kerkeraad. Naar mijn gedachten is dit echter alleen maar tegen een bijzonder persoon gericht. Als wij eens nagaan wat op 1 dezer hier is gebeurd, dan heb ik u niet te melden, hoeveel monopolie er gebruikt kan worden onder partijzucht. Dat is bij deze ge legenheid gebleken, want bet is toch een opmer kelijke zaak van deze partij wanneer men een fat soenlijk burger kiest dat men daar tegen appe- leert. Maar wij kunnen het wel begrijpen zonder met zeker iemand daarover te sprekenwel licht hadden die mannen de plaats liever zelf be kleed, terwijl zij nu deze eere niet waardig zijn geacht. Dus, partijdigen weest voorzichtig want het is geen speelkar, daar men alleman zoo maar uit- en inwerpt: het lijkt er niet naar. De kerke raad met de kiezers van het kiescollege hebben een bijzondere keuze gedaan, altijd bij meerderheid van stemmenzij hebben een doelmatig persoon gekozen. Nu zal ik mij zei ven als schrijver aan bet licht brengen, daar ik niet verplicht was, de zaak bij vernieuwing openbaar te maken; maar ik heb eens gelezen als iemand onschuldig beschul digd wordt, dat men dan goed doet, wanneer men voor hem de partij opneemt. Was ik er mij bewust van, dat die zaak hem in de redelijkheid niet dienstig was, dan zou ik mij zeiven niet aanmelden in deze courant. J. Jz. Neef van den gekozen Diaken. 283ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. Vierde lijst. No. 15801 en 16456, ieder ƒ1000: no. 6403, 7170, 10305, 10661 en 16196, ieder 400; no. 3980 ƒ200; no. 1974, 2387, 4546, 6916, 12637, 13280, 13585, 17782 en 18421, ieder ƒ100. van 2 tot en met 5 Jan. 1874. Geboren dtn 4, Christina Elisabeth, d. v. Johannes Lime en Cornelia Johanna Hnsen,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2