1874. H". 3. Dinsdag 6 Januari. 613te jaargang. INSCHRIJVING OPENSTELUNG VAN EEAI WEG. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. (.OKSSCIIK COUBAMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als bieten Goes f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. VOOR DB BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat alhoewel gedurende de geheele maand Januari gelegenheid zal zijn tot inschrijving voor de nationale militie, eene bepaalde zitting daartoe zal gehouden worden op Woensdag den 14 januari 1874 van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure. Zij noodigen de militieplichtigen uit van deze be paalde zitting zooveel mogelijk gebruik te maken. Goes, den 3 Januari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. V. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, op verzoek van den Commissaris des Konings, ter kennis van de ingezetenen, dat de weg welke loopt van den rijks weg op Walcheren door de polders JVieuwertcerk en Suzanna naar den Sloedum, VOOR HET ALGEMEEN VERKEER IS OPENGESrELD. Goes, den 5 Januari 1874. Burgemeester en Vv etliouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAETMA N. GOES, den 5 Januari 1874. Van Reuter is het volgende telegram ontvangen: P nang, 3 Januari. De Nederlandscbe troe pen hebben Pedir aangetast, de forten inge nomen en de bemachtigde kampongs in brand gestoken. Eene marine-divisie van 400 man is de rivier opgevaren en heeft een tamelijk succès behaald. De 3loepen kwamen den 31sten December terug. Het smaldeel is den lsten Januari naar Atchin vertrokken. Het ver.ies der Nederlanders bestond in twee gesneuvel den en negen gekwetsten, onder welke laatste één officier. (Zooals men weet ia Pedir Bet bij Atchin gelegen staatje van den vorst, die den vijand met 1500 man ter hulp was gekomen). De tractements-verhooging voor korporaals en soldaten, die lijdelijk door den Minister van Oorlog was toegestaan, is thans weder in getrokken alsnu worden weder de oude trac- tementen uitbetaald. Aau ons bureau is inzage te nemen van het.plan der uitgifte van de 3e Serie, groot 500,000, van bet maatschappelijk kapitaal der Rotterd. Indische Cultuurmaatschappij. Onder de processen, die aan de Arron- dissements-rechtbank alhier behandeld worden, komt een zeer groot aantal voor tusschen land bouwers- en beetwortelsuiker-fabrikanten. Meest al die processen schijnen het uitvloeisel te zijn van de slechte en onduidelijke bepalingen in de contracten, die aangaande den verbouw van de suikerbieten worden gesloten. Wij von den bet daarom eene gelukkige gedachte, dat het vorig jaar de beide in dit eiland bestaande afdeelingen der Maatschappij van landbouw in Zeeland deze zaak ter hand namen en geza menlijk eene commissie benoemden, belast met het ontwerpen van een c'ontract, waarvan de bepalingen den landbouwers meerdere waar borgen aanbieden tegenover de somwijlen zeer willekeurige handelingen van enkele fabrikanten. Wenscbelijk komt het ons voor, dat de uitslag van de bemoeiingen dier commissie algemeen ter kennis van de landbouwers worde gebracht en alle verbouwers van suikerbieten door ge meenschappelijk te handelen en slechts con tracten te sluiten in den vorm door de Af- deeling aangenomen, hunne eigene belangen en die hunner vakgenooteü behartigen. Wij achten het nuttig onzen lezers te herinneren, dat met 1 Januari de bepaling in werking is getreden, dat binnenlandsche tele grammen zonder omslag open worden afgele verd, mits de afzender van dit verlangen schrif telijk doe blijken door plaatsing op zijn be richt van de woorden open bestellen, welke kosteloos ingebracht worden. - Wij vestigen de aandacht op de Natio nale Tentoonstelling, die dit jaar door de afd. 's Gravenhage der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Neder land zal gehouden worden vana. Houten meu belen, uitsluitend in Mederland en zijne over- zeescbe bezittingen vervaardigd, geschikt voor huiselijk gebruik, b. Houtsoorten, onverschillig waar die zijn gegroeid, waaruit zoodanige meu belen kunnen worden vervaardigd, zoowel in ruwen als bewerkten staat. c. Antieke hou ten meubelen, die zooveel mogelijk het ken merk dragen van Nederlandschen oorsprong. De tentoonstelling heeft plaats in de loka len der Teeken-Akademie te 's Gravenhage en wordt geopend op Maandag 13 Juli en ge sloten Zondag 30 Augustus. Zij, die voorwer pen wenschen in te zenden, behooren daarvan vóór 1 Mei vrachtvrij kennis te geven aan den secretaris der commissie, de heer P. F. W. Mouton, met opgave van den aard der voorwerpen en de ruimte, die zij zullen inne men. Alleen zulke worden in ontvangst ge nomen, die door bewerking of hoedanigheid uitmunten, terwijl de inzending kan geschie den van 15 Juni tot en niet 1 Juli. Ten bewijze dat ons inlandsch paarden ras met groot geldelijk voordeel voor de fokkers te verbeteren valt, diene de inededeeling, dat een landbouwer onder Wolfaartsdijk dezer dagen een vierjarig paard van gekruist ras verkocht voor de som van 750. Te laat om in ons vorig no te worden opgenomen, ontvingen wij uit 's HeerArehds- kerke het volgende bericht: Op Oudejaarsdag had alhier een treurig ou- geval plaats. De landbouwer P. Ph. bezig zijnde met het afleveren van een voer stroo, had het ongelukbij het aanpongeren door het breken van den boom van het voer te vallen, tengevolge waarvan hij eene gevaarlijke been breuk benevens ernstige kneuzingen aan andere lichaamsdelen bekwam. Heelkundige hulp is door onze bekwame geneesheeren, de heeren Schilham verleendzoodat het is te hopen dat de ijverige huisvader van een talrijk gezin tot volkomene herstelling zal kunnen geraken. Dit geval kan wederom tot waarschuwing dienen om bij zulk werk altijd met de meeste om zichtigheid te werk te gaan, daar telkens het gevaar bestaat voor dergelijke en andere schro-" melijke ongelukken. Men schrijft ons uit Kruiningen: Mocht deze gemeente met Hansweert zich beroemen op eene ruime inschrijving voor het door de ingezetenen van Zeeland aan Z. M. den Kouing aan te bieden geschenk, dezer dagen bleek, dat men ook vot de armen gaarne offers brengt. Eene door den gemeenteraad benoemde commissie tot het inzamelen van gelden ter uitdeeling aan de onvermogenden op Nieuw jaarsdag ter vervanging van het zoogenaamde «Nieuwjaarwenschen", ontving van de ingeze tenen tot dat einde ruim ƒ450, welk bedrag op nieuwjaarsdag werd uitgedeeld, en waarbij aan de gezinnen, naar mate hunner omstandigheden, van 2 tot ƒ7 kon worden verstrekt. Zeer tevreden zijn dan ook de minvermogenden met dezen maatregel, terwijl de gegoeden, behalve dat de last van het Nieuwjaarwenschen" was vervallen, de aangename voldoening mochten smaken, zoodoende een einde gemaakt te hebben aan het bedelen op dien dag. Boven de ge melde bijdragen van 450 werd nog te Hans- weert voor hetzelfde doel ƒ90 ontvangen en ook op dien dag aan de minvermogenden van dat onderdeel der gemeente uitgedeeld, zoodat ook daar de gezinnen eeae ruime bedeeling ver kregen. Volgens den Haagschen correspondent der Nieuwe Midd. Ct., heeft Z. M. de Koning, door tusschenkomst van den Directeur van Hd, Kabinet, den Ministerraad doen nitnoodigen om aan het adres der ambtenaren van de depar tementen van algemeen bestuur, houdende ver zoek tot verhoogiug hunner tractementen, al die welwillende aandacl t te schenken, waarop het nuar Zr. Ms. oordeel alleszins aanspraak heeft. De Minister van Financiën maakt be kend, dat krachtens de wet voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en tot verzekering van de ver zilvering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven, te weten op het grootboek der 27» percents inschrij vingen een kapitaal van 18,788,000,00, uit makende, tegen den daarvoor bij art. 5 dei- wet bepaalden koers van 50 ten honderd, eene waarde van 9,394,000,00 en op het grootboek der 3 pets. inschrijvingen een kapitaal van 1,010,300,00, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene ■waarde van- 606,180,00 Te zamen 10,000,180,00 De Redactie van het Chr. Volksblad, be- jeelt aan de kiezers der Chr. hist, richting in het hQofdkiesdistr. Gouda, o. a. met de vol gende woorden dr. A. Kuyper aan als can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer: «Vooral voor de vrijmaking onzer school zal hij in de bres springen en mede helpen beuken op art. 194 onzer Grondwet, dat de vrije concurrentie van de Christelijke met de Staatsschool verhindert. Dat arme art. 194! De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft aan de besturen der gemeenten in ons Vaderland, waar geen sub-commissie gevestigd is, een missive gezonden, waarin zij de aandacht van die besturen vestigt op deze uitstekende, voor 't Vaderland op tweeërlei wijze nuttige, echt philauthropische inrichting, die onder de lei ding van den wakkeren en ijverigen voorzit ter, dr. A. Rutgers van der Loeff, bijkans 20 jaren bestaat. Gedurende het afgeloopen jaar ziju bij het koloniaal Werfdepot te Harderwijk aan wezig geweest 4928 onderofficieren en man schappen. Het getal uitgezondenen naar Indië betft gedurende het jaar 1873 bedragen 3981 militairen beneden den rang van officieren. In een ingezonden stuk in den Omaha Republican schrijft dr. A. W. de Klerck den financiëelen nood van eenige Amerikaansene spoorwegmaatschappijen toe aan de Fransche leeuiog der 5 milliards, waardoor het goud.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1