BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES kanaal door Zuidbevelandtot havenmeester aan het kanaal door Zuidbeveland A. D. Brinkerinkthans sluismeester, waarnemend havenm. aan het kanaal door Voorne, te Hellevoe'tsluis. De scheepskl. D. G. Krol van- der Hoek, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, woi'dt met den 20 Januari 1874 op non-activiteit gesteld en bestemd om met het eerste stoomschip van de maatschappij „Nederland" dat in Februari aanstaande vertrekt, als passagier Ie klasse naar Oost Indie overgeplaatst te worden, ten einde zich te stellen ter besciiikking van den commandant der zee macht en chef van het Departement der Marine in Ne- derlandsch Indie. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Voor het beroep naar Wilhelminadorp bedankt door F. Hopster, pred. te Lemele en Archem. 1873. De twaalfde klokslag van eergisteren nacht was de uitvaart van een vriend, die 3G5 dagen ons had vergezeld op de levensreis, ja, die ons de reize bereid had. Het jaar 1873 was ten grave gedaald en verzameld bij allen die het voor gingen. Maar al te wel gevoelden wij in dien eerbied waai digen stond, de waarheid van het woord des Zangers: «het eens vervlogene keert niet weer En niet minder waar, dan dit woord, is hetgeen hij er bijvoegde: „Maar wat Let wrocht, blijft duren." Daarvan doordrongen, achten wij het van onze taak, bij de wisseling des jaars, en vóór we den blik vooruit slaan, het oog nog eens terug te wendjn en na te gaan, wat de ver- loopen kring ons bracht. Wellicht, neen zeker, dat het lessen in zich bevat voor de toekomst, want „de geschiedenis is de leermeesteres der menschheid" en udie H e'.tgeschichteist das Welt- gericht." Doen wij dan aan de hand der herinnering eene reis door Europa, om te zien, wat 1873 wrocht, en wat het leerde. Allereerst naar Sïelftië, eens met ons ver- eenigd, thans onze bevriende nabuur. Men kan niet zeggen, dat het jaar 1873 voor België anders was, dan zijne voorgangers. Het eon- stitutioneele monarchisrae ontwikkelde zich en al had men te kampen nvt den tegenstand der party die zoo gaarne de middeleeuwen doet herleven, het baatte niet. Leopold II handhaafde zijn roem als verstandig vorst, en vooral zijn bezoek aan Antwerpen zal met gul den letteren in 's lands geschiedenis gegrift worden. Aan dit bezoek zijn grootsche her inneringen verbonden. De woordeu, door Bel- gie's Koning aan menig banket, bij menige feestelijkheid gesproken, beloven een sclioone toekomst voor de Scheldestad. En, zonder partijschap of wangunst te willen aankweeken, moet het ons, Nederlandersaansporen om voor onze Scheldestad te verkrijgen wat Leopold voor Antwerpen deed doorschemeren. België gaat wel langzaam, tnaar met zekeren en vooraf wijs beraamden tred vooruit. De voorspoed des lands laat niets te wenschen over en er is krachtig leven. De Vlaamsche zaak, die zulk een groote triomf vierde in het besluit, dat de Vlaara voortaan in zijne taal de aanschrijvingen der regeering zal ontvangen, moge oogenschijnlyk eene twistzaak zijn, zij heeft eene diepe beteekenisen ofschoon het taal-en letterkundig congres, in 1873 te Ant werpen gehouden, niet de maatstaf kan zijn, voor de beoordeeling der geestdrift, die men voor de taal heeft, leverde het toch treffende punten op tot voorbeeld van den volkswil en de liefde, die men er heeft voor het sclioone en goede. Met genoegen constateerden wij dan ook, dat er geregelde lezingen zullen plaats hebben over de Nederlandsche taal- en letter kunde. Met vertrouwen kan België het jaar 1874 ingaan, want het gezond verstand der natie zal het behoeden voor elke buitensporig heid in elke richting, die zijn bestuur mocht zijn toegedaan. Frankrijk! Wat al herinneringen drin gen zich aan ons op, bij het noemen van dien naam. Den 1 Januari 1873 ontving Thiers nog de gelukwenschen der vreemde diplomatender Frausche staa'slieden en der corporatien als president der republiek. De grijsaard, die zooveel voor de beëindiging van d n heilloozen oorlog en de vestigingvan een regeeringsvorm had gedaan, was beloond met den zetel van het hoogste gezag. Maar bij al zijne deugden bleef Ihiers mensch en had gebreken. De ijdelheid had eene wel wat groote plaats in zjjn gemoed ingenomen, en zijn streven, om de voortdurende heer schappij in handen te krijgen, bracht hem ten val. Om dat doel te bereiken, hinkte hij nu en dan op twee gedachten, en timende hy zich ten slotte in de armen van het con servatisme te moeten werpen. De verkiezing van zoovele liberale leden der nationale ver gadering schrikte hem wakker uit den droom zijner verwachtingen, en wat hij zoo dikwijls gedreigd had, waarvoor de nationale vergade ring zoo menigmaal was teruggedeinsd, en waardoor hij vaak had verkregen wat hij wenschte, werd thans door de vergadering een voudig voor kennisgeving aangenomenzijn ontslag als president der republiek. Maarschalk Mac Mahon, daartoe door de keuze der ver gadering geroepen, nam de teugels van het gezag van hem over en deze, de opvoedeling van het leger, wist aan militaire onverschrok kenheid, staatkundig beleid te paren. Het bestuur werd hem voor 7 jaren toevertrouwd en de hertog van Magenta zetelt vaster dan ooit op den presidentstoel. Vaster dan ooit! Ach, wie kan roemen op de bestendigheid van het Frausche volk? Nog staan de partyen streng tegenover elkander, en moge de graaf van Cham bord zich bela chelijk en Henri I V tot eene onmogelijkheid ge maakt hebben, mogen de Bonapartisten zich voor het oogeublik stil houden, r- toch zijn de woelingen der partijen niet gering te ach ten. Mac Mahon kan echter tekenen op het vertrouwen en dm steun van velen, zoo niet van de meerderheid in den lande, en blijft de maarschalk belangloos voortgaan op den in geslagen weg, dan laat het zich voorzien, dat het veel moeite zal kosten, om zijn zetel om ver te werpen. Wij schreven daar een woord, dat treurige zaken in het geheugen terug roept. Wie denkt niet aan het droevige drauia op Trianon ge speeld, waarin een ander maarschalk de hoofdrol vervulde? Bazaine moest boeten voor den on gezonden toestand der natie. Zonder dat wij hem geheel van schuld viijpleiten, moeten wij toch de waarheid- der woorden van een dagblad erkennen, dat daags na de veroordee ling hem noemde »de zondebok, opgeofferd aan de menschelijke gerechtigheid en de nationale ijdelheid." Bazaine zal op St. Marguerite na denken kunnen, over zijne handelingen en da den, en waar dan droevige herinneringen zul len opwellen, bij de herdenking aan eigen tekort komingen, zal toch voorzeker de gedachte aan zijne positie tegenover zijn vaderland veel van het schrikkelijke in zijn levenslot verzachten. Zijn vadeiland werd bevrijd van den laatsten der vreemde soldaten. De energie der Fran- schen verdient in dit opzicht een woord van lof. Geld en goed had de natie veil om ver lost te worden van de krijgsknechten des over winnaars, en veel vroeger dan oorspronkelijk beraamd was, verlieten de Duitschers den Fran- schen grond. Wat wonder, dat een traan uit menig oog welde, toen de laatste vreemdeling het gebied verliet. Het verledene geeft ons lessen vooi'de toe komst, maar moeielijk zijn de lessen te onder kentien, die uit Frankrijks geschiedenis te putten zijn. Wuftheid en vastberadenheid, wei- felzucht en kracht, zijn zóó dooreengeslingeid in het karakter der FTanscheu geweven, dat men niet weet, wat eerder, wat meerder te doen laken of bewonderen. Wordt vervolgd.) Op nieuw is te Harderwijk bij een zestal dat zich aanmeldde voor den dienst in Indie, een persoon gearresteerd, die kort te voren zich had aangemeld en daarna was gedeserteerd. Het zijn meestal vreem delingen die zich van dat middel bedienen, om twee maal het handgeld te ontvangen, doch er niet op schijnen te rekenen, dat de Hollanders, ondanks de honderden vreemde gezichten, die hun onder de oogen komen, vrij wel al die gelaatstrekken in het geheugen bewaren. Te Keulen werd des nachts een pandjeshuis bestolen. De eigen'aar, die meer dan 400 thaler daarbij ver loor, ging zeil' aan het opsporen van den dief en ont dekte, dat deze niemand anders was dan de nachtwacht. Een rijksveldwachter in Friesland heelt een lid der Prov, Staten, die op een anders jachtveld, zonder permissie van den eigenaar jaagde, geealangeerd. Hij een landbouwer te Nuland heel't een jonge vaars drie levende kalveren geworpen. Het Geieehtsliof te Brussel heeft dezer dagen be slist, dat de blaat vergoeding moet geven, wanneer een reiziger schade lijdt door, te laat komen van een trein der Staatsspoorwegen Één reiziger werd 150 fr. toegekend wegens een oponthoud van f uur. Voor de appelslroopfabrieken hier te lande zijn in de laatste twee maanden 30,000 hectol. appelen aangevoerd, meest allen uit Frankrijk. In Kusiand kan slechts 4pet. der bevolking lezen en schrijvenj in Kumanië, Spanje, Portugal en Polen Opet.in Italië 2ü, en in Belgie en Engeland SOpct. Tot de landen met een beteronderwezen bevolking behooren Zwitserland, Duitschlaud, Nederland en de drie Scan dinavische landen. De levering van het rundvleesch, zonder been deren, ten behoeve van de Zwolsehe Gaarkeuken is aangenomen voor 75 cent het kilogram. Te Botterdam is uit het water opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende. liij het laden van jeneverstukken te Schiedam heb ben twee schippersknechts groote ongelukken bekomen. JJe een brak zijn arm en been, en de ander werd inwendig zwaar gekneusd, zoodat hij aan de gevolgen daarvan reeds is overleden. In verschillende gemeenten op Over-Flakkee lieer- sehen de mazelen, o. a. te Dirksland en Middelharnis, in hevige mate. Op laatstgenoemde plaats is zelfs de school gesloten moeten wordeu. Gelukkig komen weinig ge vallen met doodelijken afloop voor. Dezer dagen kwam een persoon te Leiden, in beschonken toestand te huis. Hij nam op een stoel plaats en, na eenigen tijd met het hoofd voorover ge zeten te hebben, was hij een lijk. Naar men verneemt, worden pogingen aangewend, om ook te Botterdam een vereenigirig tot bescherming van dieren op te richten. Een boerin kwam onlangs aan het station te Anna Pouwlowna en vroeg een toereloer-kaartje derden rang van heen en terug, voor Den Helder. De chef gaf haar een retour 3e klasse, eti zei „40 cent." - Nou, een schelling kan ook wel."- „Ik zeg je 40 cent." - „Laat dan een stuiver vallen." - „Moet je't hebben of niet?'*- „Begin je zoo Dan ga ik met een anderen spoorweg. Kr binnen ér tetigenswoor lig genoeg! I)e Ncurenberger schoolmeester Isak Makerl kon digde in 1(540 zijn beroep op de volgende wijze aan; Isak Makerl, Barbier, Pruikmaker, Schoolmeester, Hoefsmid en Verloskundige, scheert en snijdt het haar voor 2 kreutzer, poeder en pommade daaronder begrepen. „Maakt en lapt schoenen en laarzen, zet zeer handig „koppen; leert aan huis dansen, verkoopt alle soor- „ten van parfutneriën, papier, schoensmeer, gezouten „haring, muizenvallen en andere benoodigdheden, hart versterkende woitels, aardappelen, braadworst en „groenten Op een der laatst gehouden examens te Batavia is de volgende verklaring gegeven van zons- eu maans verduistering: Wanneer de zon zich tusschen de maan en liet noor delijk halfrond der aarde bevindt, heeft men daar maans verduistering, en dan heeft er voor het zuidelijk half rond zonsverduistering plaats. Te Batavia is men er dus teel achter 1 Eu toen Jozef zich aan zijne broeders bekend maakte, zagen dezen dat hij een machtig heer in Egypte was geworden. „Wat was hij dan, mama? Koning?'' „Neen, kind', dat niet, maar toch bijna zoo hoog. „Hij volgde op den Koning" „O, dan was hij zeker de boer!" (Pauline dacht aan het kaartspel.) Een Engelsch Staatsman zegt; „Het best betalen wij hen, die ons vermoordende generaals; dan. die ons bedriegen de politici en de marktschreeuwers; dan, die ons den tijd verdrijven de zangers en de dansers; eindelijk het slechtst, die ons in het zweets huns aansehijns onderwijzen. Daar is wel wat van aan VERKOOP1NGEN VERPACHTINGEN. datum. plaats. Voorwerpen. Information. 6 Jan. Goes, Woonhuis, Paardekooper en Kakebeeke. 7 Kapelle, Hout, Paardekooper en v. d. Bussche, 8 Kapelle, Hout, Rerabges. H Wemeldinge, Hout, Rembges. 9 IN isse, Hoefsmederij, Paardekooper en v. d. Bussche, 12 Borssele, Boomcn, Pilaar. li 'Kruinmgen, Woonhuis, Rembges. Bi Wolfaartsdijk, Bouwland, v. d. Bussche. 15 Ileinkcnszand, Woonhuis, m. v. Dishoeck. 17 Baad huis Goes, Huis en Seliuur, rnr.M. J. de Wilt Hamer. 29 Jan. Kwadendammc, lloefie land, mr. v. Dishoeck. 25 Fcbr. Ovezand, Inspan mcub. m. v. Dishoeek. 27 Wolfaartsdijk. Inspan, Paardekooper en Kakebeeke. 4 Maart Kloelinge, Inspan, Paardekooper en v. (1. bussche. van 1 tot en met 2 Jan. 1874. Getrouwd den 2, Johannes de Jonge, 26 j. jm, met Elisabeth Wilhelmina Vertregt, 25 j.jd. Geboren: den 1, Eatharina, d. v. Johannes Glerum en Pieternella Bandijck; Johan, z. v. Ary den Nooijer en Antonia NonnekesDignus Johan Baptist, z. v. Marinus Nicolaas Arentz en Jozina Maria Arnoys. Overleden: den 1, Cornelis, 9 jaar, z. v. Frans lieijerse en Tannetje Olree overlHen- drika Hemijn oud 63 j.weduwe van Maarten Olrce

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2